l' van de plannen-Siccamaeen uitgebreider plan op grooter uitgaven geba seerd zou worden wenscheljjk geacht." Door de politie te Delft is naar 's Hage overgebracht een handelaar in verfwaren te Delft, verdacht van valschheid in onderhandsch geschrift en desbewust gebruik maken daarvan. Hjj zou nameljjk op een valsch stuk 10,000 hebben weten machtig te worden ten nadeele eener firma te 's Hage. Gisterenmorgen is een 10-jarige knaap getroffen door een metselsteen, die van de in aanbouw zjjnde R. K. school aan de Gedempte Oudegracht te Haarlem viel, waardoor hij eene belangrijke verwonding aan het hoofd bekwam. Per brancard is de gekwetste naar zijne woning overgebracht. Door 250 kooplieden, fabrikanten, commissionairs, makelaars, allen belangstellenden bij en bezoekers der Korenbeurs te Amsterdamis een adres aan den gemeenteraad gezonden, waarin zjj te kennen geven, dat het thans gebouwde hulplokaal, achter de groote Beurs, gebleken is totaal ongeschikt te zijn, en op verbetering aandringen. H. M. de keizerin van Oostenrijk bezichtigde gisteren de diamantslijperij van den heer Daniels, in de Uylenburgerstraat te Amsterdam, het Trippen huis, het stadhuis en de Portugeesch-Israëlitische kerk. H. M. zal zich heden per extra trein naar Scheveningen begeven en aan het badhuis aldaar het déjeuner gebruiken. Dinsdag is, naar Bet N. v. d. D. meldt, door ambtenaren van de Holl. spoorweg-maatschappij een proefrit naar Den Helder gedaan met een nieuw model salonwagen, zg. Pullman's-car, waarvan den 20eo dezer in locaal ver keer op de Hollandsche en Oosterspoor een vijftal in dienst zullen worden gesteld. De lengte van het rijtuig, 18.50 M.is voor ongeveer twee derden ingenomen door een smaakvol salon, langs welks wanden ter weêrszijden acht zitplaatsen zijn aangebracht, bestaande uit op eene spil draaiende fau teuils, zoodat men zonder op te staan zich in alle richtingen bewegen kan. Voor eiken fauteuil bevindt zich een vaststaand tateltje. Tusschen de fauteuils loopt een vrij breed pad, dat het rijtuig in zijne geheele lengte doorsnijdt en waardoor men van uil het salon toegang heeft tot het er achter gelegen rookvertrek, waar de zitplaatsen meer in overeenstemming zijn met die der gewone le klasse waggons. Voor aan den waggon is een buffet en aan beide einden bevinden zich gemakken. De zitplaatsen zijn allen met rood fluweel bekleed en de vloer is met een smaakvol tapijt belegd. De verwarming ge schiedt 's winters door buizen langs de wanden, die door stoom worden ver hit. Voor ventilatie is voldoende gezorgd en de balcons aan de beide uitein den geven gelegenheid om desverkiezende van de buitenlucht te genieten Men zal, om van dezen waggon gebruik te mogen maken, een zeker bedrag boven den prjjs le klasse moeten betalen. Eene juffrouw te Amsterdam, die des nachts bij een zieke had gewaakt, vond, toen zij den volgenden dag in hare woning kwam, haar chiffonnière geopend en daaruit verdwenen een bedrag van oneereer 50 en een spaar bankboekje ten bedrage van ruim j 200. Tot heden is het nog niet gelukt den dader te ontdekken. (G. P. IV.) De eerste badgasten zijn te Wijk aan Zee aangekomen en het buiten gewoon fraaie weder lokt dagelijks bezoekers naar buiten tot bespreking van logies voor den zomer. De 9« alg. vergadering der Ned. toonkunstenaars-vereeniging zal gehou den worden te Purmerende, op Zaterdag 14 Juni a. s. Bij die gelegenheid zal een muziekfeest plaats hebben. Het Duitsche oorlogschip Elisabeth, commandant kapitein ter zee Scheering, verliet Dinsdagochtend de reede Tessel, tot het vervolgen van den oefeningstocht met de adelborsten van het oudste studiejaar der cadet tenschool te Kiel. Genoemd schip zal eerst Plymouth aandoen lot het inne men van steenkolen, en daarna Kaapstad bezoeken. Bjj het instructie-bataljon te Kampen waren gisteren 90 jongelingen ter dienstneming opgeroepen. Daarvan hebben 11 niet aan de oproeping vol daan, 10 bedankt, 2 voldeden niet aan het schoolexamen, 4 werden afge keurd en 63 in dienst gesteld. Toen Dinsdagmiddag de leden van een kort bij Deventer wonend ge zin, bestaande uit man, vrouw en drie kinderen, het middagmaal gebruikt hadden, werden allen hevig ongesteld. Er werd spoedig geneeskundige hulp ingeroepen en verleend. Bij onderzoek bleek, dat allen azijn op salade ge bruikt hadden, welke was gekookt in eene koperen pan, die hoewel ver tind, toch met koper gesoldeerd was. Het is den beiden geneesheeren, wier hulp was ingeroepen, gelukt allen van een anders wissen dood te redden. Bjj gelegenheid der a. s. te Groningen te vieren studentenfeesten zal 30 Juni eene gala-voorstelling in den nieuwen schouwburg gegeven worden. Des Dinsdags zal er vanwege de vereeniging voor volksvermaken eene harddra verij worden gehouden, waarbij het studentencorps den hoofdprijs uitlooft. Des Woensdagsmiddags en 's avonds maskerade. Des Donderdags zal er 's avonds een groot concert door het muziekcorps der Guides uit Brussel gegeven worden. Een achtenswaardig grijsaard, de heer W. te Groningen, is door zijn 54-jarigen zoon met eene groote schaar op verscheidene plaatsen aan het hoofd verwond. De politie nam den woestaard in hechtenis, doch had zeer veel moeite hem naar hel bureau te brengen. Voor hel festival en concours, uitgeschreven door de Harmonie //Cecilia" te Breda bij gelegenheid van haar 12%-jarig bestaan, hebben in het geheel 26 vereenigtngen uit ons land en België hare medewerking toegezegd. Woensdagmorgen omstreeks 4 uur is brand ontstaan in de looierij van den heer M. Kluysen, in de wijk Goirkc, te Tilburg. De looierij is tot den grond afgebrand. Door de spoedig aangebrachte hulp en windstilte is de woning van genoemden heer en de in de nabijheid staande stoom-wollen- stoffen-fabriek van den heer Ch. Mommers behouden gebleven. De looierij was tegen brandschade verzekerd. In tegenspraak met de aanvankelijke geruchten, als zou de burgemees ter van Alfen en Riel, die zijne standplaats beeft verlaten, vele slachtoffers hebben gemaakt, wordt aan de /V. R. Cl. medegedeeld, dat de gemeeute- fiuanciën en administratie in den besten toestand zijn achtergelaten en de particuliere schulden des burgemeesters van dien aard zijn, dat zy alle zul len kunnen worden gedekt uit het nagelaten vast goed. bestaande in huis, tuin- en boschgrond. De burgemeester vertoeft op dit oogenblik met zijne familie te Laeken, bij Brussel. Familie-omstandigheden van bijzonderen aard schijnen hem te hebben doen handelen, zooals hij deed. Een eervol ontslag is hem dan ook, zooals gemeld is, door den gemeenteraad verleend als secretaris. Dinsdagmorgen te 8 uren ontstond er brand ten huize van den notaris Schmid te Gilze. Alle officiëele bescheiden werden onmiddellijk overgebracht naar den oud-notaris Verhoeven aldaar, zoodat niets daarvan is verbrand. De brand had spoedig een dreigend aanzien, doch de brandweer heeft hem spoedig weten te keeren, zoodat de verwoesting zich tot een paar kamers bepaalt. Als oorzaak wordt genoemd een gebrek aan den schoorsteen. Aangaande de Servalius-feesten te Maastricht wordt gemeld, dat het Dinsdag II., de eigenlijke feestdag van Si. Servatius, niet aan verscheidenheid ontbrak. Dit was voornamelijk op muzikaal gebied het geval. Vooreerst werd een prachtig concert gegeven door de kapel van het reg. grenadiers en jagers, georganiseerd door de sociëteit «Momus". De ontvangst van dit corps door gedelegeerden van //Momus", het muziekcorps der dd. schutterij, de staf- muziek van het 2' reg. inf en verschillende andere vereenigingen bracht duizenden op de been. In den loop van den dag hadden vervolgens muziek uitvoeringen plaats op de Markt door het muziekcorps van het 2' reg. inf. en door de oude harmonie van Eisden, beiden georganiseerd door de com missie tot bevordering der veemarkten. Nog was door de »Cercle Equestre" een wedstrijd uitgeschreven voor landbouwers in het rinarijden te paard, wat vele bezoekers lokte. Ook dit volksspel werd door muziek opgeluisterd. Het kerkelijk gedeelte bepaalde zich tot eene hoogmis, die, evenals het lof, door eene ontelbare menigte werd bijgewoond; ook had dien avond eene muziek- en zanguitvoering plaats in het gebouw der St. Servatius-sociëteit. 's UKAVENHaGË, 15 Mei. Door Z. M. is, met ingang van 1 Juni aanstaande, aan mr. C. J. A. Heydenrijck, lid van den raad van state, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als lid der afdeeling van dien raad voor de geschillen van bestuur;en zjjn lot leden dier afdeeling benoemd: mr. C. J. Van Vladeracken enjh'. mr. J. F. Van Hnmalda van Eysinga, leden van meergenoemden raad. Dij de tweede kamer is ingekomen een ontwerp tot verhooging van het hoofdstuk binnenl. zaken der staatsbegrooting 1884, o. a. tot stichting van een nieuw gebouw voor het provinciaal bestuur van Assen; tot bestrijding der longziekte; tot het in orde brengen van lokalen in het Prinsenhof te Delft, bjj gelegenheid van den 300'" verjaardag van den dood van Willem I; tot uitvoering van de krankzinnigenwet op 1 October; en voor de sterren wacht le Leiden. De minister is er op bedacht geweest maatregelen te tref fen om een voor Leidens sterrenwacht en voor de wetenschap dreigend ge vaar af te wenden. Er is met de eigenaren eene overeenkomst gesloten tot vestiging van epne erfdienstbaarheid ten behoeve van de sterrenwacht, zoo dal tegenover het Observatorium niet zal mogen worden gebouwd, noch ge was geteeld hooger dan 3 meter boven den grond. In de heden gehouden zitting dier kamer is beslist tot de opheffing van het telegraafkantoor te Haarlemmermeer, op gronden waardoor de minister niet is gerechtvaardigd. De motie van den heer üonner over de onbilljjke toepassing van art. 168 der Grondwet is ingetrokken, nadat algemeen met de bedoeling instemming was betuigd, doch, met het oog op de Grondwets herziening, thans eene zoodanige motie ontijdig werd geacht. De conclusie van het enquête-rapport omtrent de spoorweg-exploitatie is aangenomen. Op eene interpellatie van den heer Bahlmann, over de exploitatie van de lijn Amersfoort—Nijmegenverklaarde de minister van waterstaat, dal hjj steeds zocht naar de beste oplossing in hel algemeen belang, dat eischt directe verbinding in een hand Amsterdam Duitschland via Njjmegen en tegelijker tijd terminus voor eene exploitatie-maatschappjj in Amsterdam. Morgen voortzetting. Het gerechtshof te 'sGravcnhage heelt heden P. Broekaert, schipper te Hontenisse, schuldig verklaard aan den hem ten laste gelegden moed wil ligen doodslag en hem veroordeeld tot 8 jaren tuchthuisstraf. Dinsdag bracht H. K. 11. prinses Hendrik een bezoek aan de kinder- bewaarplaats op de Nieuwe Haven, waar H K. 11. werd ontvangen en rond geleid door mevr. Hogersdjjk, vice-pres.en mevr. Simon van der Aa, lid van het bestuur. H. M. de keizerin van Oostenrijk en haar dochter Valérie zjjn heden middag te 1 uur per Holl. spoor alhier aangekomen en hebben zich in open landauer onmiddellijk naar Scheveningen begeven, alwaar in het Badhuis een déjeuner de hooge personen wachtte. Te 3 uren zouden de keizerin en dochter de wedrennen aan het Kanaal gaan bijwonen. BUI TENLANDSCHE BE RI CH T ENr BELGIË In de gisteren gehouden zitting door de kamer van vertegenwoor digers werd door den heer Janson een wetsontwerp voorgesteld en toege licht, strekkende tot schrapping van art. 4 der schoolwet, waarbij aan de geestelijkheid de bevoegdheid wordt gelaten om in de scholen godsdienst onderwijs te geven. De kamer besloot dit voorstel in overweging te nemen, Up eene interpellatie over de cholera antwoordde de minister van binnen- landsche zaken, dat de toestand geenszins zorgwekkend is, en dat maat regelen zijn genomen om op alles voorbereid te zjjn. De senator De Vadder, oud schepen van Brussel en officier der Leopolds orde, heeft door zellmoord een einde aan zjjn leven gemaakt. Hjj heeft in den laatsten tjjd gevoelige geldelijke verliezen geleden en dit moet hem tot de wanhopige daad gebracht hebben. He tor pa eert jracl iet [iet al laar laar Me iber rev iaal rac ooi iaat len Val Eey Don pa[ tror De len ter: doe toe ®el ■stai ach aan stel der bed Bat sen toe I Yo mii len dei no' Ne no wt lie lat re: Gt tei m ht va

Leydse Courant | 1884 | | pagina 2