LEI DSCflE 1884. VR1JUAG 16 MEI. STADS-BERICIITEN. BINNENLANDSCH E BERICHTEN. 116. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. f 2. afzonderlijke rummers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels 1.—iedere regel meer 25 cents, groote letters berekend naar plaatsruimte.1 De BURGEMEESTER van Leiden brengt ter kennis van belanghebbenden dat dagelijks. Zon- en feestdagen uitgezonderd, des middags van 10 12 uren de paspoorten voor (Je miliciens dezer gemeente, hehoorende lol de lichting van den jare 1879 en voor de zeemiliciens der hcli'ing van 1880. verkrijgbaar zijn ter gemeente Secretarie, mits men zich in persoon en voorzien van zijn zakboekje daartoe aanmelde. De Burgemeester voornoemd Leiden, 15 Mei 1884. DE KANTER. LEIDEN. 15 Mei. In de heden gehouden zitting van den gemeenteraad waren aanwezig de hh. Harievelt, Groll, Bredius, Wilhelmy üamsté, Zaayer, Van Dissel, Land, Le Poole. Verster, v. d. Hoeven, Knappert, De Geus, DeGoeje, Was, Dries- sen, Zaalberg, Juta en de voorzitter. Nadat door het nieuw benoemde lid, de heer J Groll, de door de wet gevorderde eed was afgelegd, werd hem bij monde van den voorzitter geluk gewenscht met het vertrouwen dat de bur- gerij in hem gesteld had; hi^ hield zich tevens overtuigd dat de benoemde zijne beste krachten zal wijden aan de belangen van de gemeente. Ingeko men was eeue missive van de hh. J. C. v. d. Zweep en S. De Clercq Wz. waarbij zjj te kennen gaven.dat zij, wegens overbrenging van hun domicilium naar eene andere gemeente, opgehouden hebben lid te zijn van den raad. De voorzitter betreurde ten zeers'e dat de medewerking van twee zeer ge waardeerde leden thans door den raad zal moeten ontbeerd worden. Aan de orde was de benoeming van een leeraar in de wiskunde aan de hoogere burgerschool voor jongens alhier; de heer B. Van Wetunn, leeraar in de wiskunde en cosmographie aan de H. B. te Deventer, werd met 15 stemmen als zoodanig benoemd; 3 stemmen werden uitgebracht op den heer dr. G. Schouten, leeraar in de wiskunde aan het gymnasium en in de werk tuigkunde aan de hoogere burgerschool le Kampen. Als commissaris der gasfabriek en concierge aan de H. B. school voor jongens werden respectievelijk benoemd de hh. J. Groll en VV. F N. Koster. Omtrent het verzoek van A. J. Koole, om de brug bij zijne nieuwe meel fabriek over de Binnenvestgracht achter de Looierstraat beweegbaar te maken, vroeg de heer Oriessen of het niet wenschelrik zoude zijn bij de toestemming van het verzoek de bepaling op te nemen dat requestrant belast bljjlt met openen en sluiten der brug. De voorzitter nam dit over. Niemand meer liet woord hierover verlangende, werd zonder hoofdelijke stemming dit ver- zóelc toegestaan. Naar aanleiding van het request van de weduwe Van Iterson-Jacobs om namelijk nu tengevolge de door haren buurman Van Veen gedane plem ping der sloot, haar privaatriool en kalk waterriool is gestremd, eene uit- loozing in de sloot tot afvoer van haar werkwater te mogen maken en op welk verzoek burg. en weth. voorgesteld hadden alwijzend te beschikken, vroeg de heer Bredius of door raadsbesluit aan Van Veen vergunning was verleend tot demping der sloot, in welk geval hij het zeer billijk zoude vinden, dat hel ongerief hierdoor de requeslrante veroorzaakt zoude vergoed worden. De voorzitter kou dat niet toegeven, de gemeente is niet gehouden bij hare beschikking over hare eigendommen steeds het oog te houden op ieders belang. Niemand verlangd hierover het woord en het voorstel van burg. en weth. werd daarop met algemeene stemmen aangenomen. Aangaande het verzoek van de vereeniging Singelschnolom eene brug te leggen, deelde de voorzitter mede, dat deze brug steeds bestond, hetwelk geschied was met toestemming van burg. en weth.welke echter de appro batie van den raad hadden voorbehouden; zonder hoofdelijke stemming werd dat goedgekeurd. De verzoeken van H. J. Westerling, om ontslag als tweede onderwijzer aan de school 3de kl. n°. 1. van D. Veine, als derde ouderwijzer aan boven genoemde school en van W. S. Trouillart Hanssen om restitutie van school geld werden allen, volgens voordracht van burg. en weth., toegestaan. Het was heden werkelijk een feestdag voor den besteller aan 's rijks telegraafkantoor P. J. v. Leeuwen, die zijne 25-jarige ambtsvervulling her dacht en wel tegelijkertijd met het ongenblik waarop deze stad het geluk had aangesloten te worden aan het lelegraphische net dat heden degansche Wereld omslingerd Toen hedenmorgen de jubilaris zijne diensten zoo.ils gewoonlijk wilde komen vervullen werd hij door den directeur met de amb tenaren opgewacht en hartelijk welkom geheeten op dezen dag. De direc teur, die de gevoelens vertolkte van al zijne mede-ambtenaren te dezer ka tore, wenschte hem hartelijk geluk met zijn schoon verleden en hoopte dat zijne toekomst van dezelfde flinke plichtsbetrachting zou getuigen een we'verdiende rust op een welbesteed leven de kroon moge zetten on zijn werken. Van wege de ambtenaren werd hem een keurig, zeer gewenscht geschet aangeboden. Ook de bestellers bleven niet achter en schonken hem, hij monde van zijn oudsten collega, J. Sasburg, een prachtigen stoel. Overge lukkig loonde zich de feestvierenden voor al die blijken van belangstelli in dezen dag en niet het miast voor de groote onverwachte waardeer* die hij heden ondervond. Tot ons groot genoegen kunnen wij er nog hij vermelden dat door tal at: ingez.-tenen dezer stad. die den ouden besteller reeds zoo lang kennen, t prachtig stoffelijk bewijs is gegeven van erkentenis voor de trouwe plich betrachting, die Van Leeuwen zoo geruimen tijd toonde; welke bewjjzen belangstelling hem. naar hij meermalen verzekerde, steeds ten spoorslag zou de» zijn om op dezelfde wijze voort te gaan om het vertrouwen van her ambtenaren zoowel als van de Leidsche burgerij waardig te bljjven. Den jubilaris moge het ten genoege strekken te ondervinden dat ware verdiensten in eiken kring steeds door elk weldenkende op den hoogste- prjjs wordt gesteld. De zangvereeniging //Excelsior", uit 's Gravenhage, gaf gisterenav in de Stads-Zaal, ouder directie van den heer Plette, eene uilvoering w r van de opbrengst bestemd is voor een liefdadig doel. Het late seizoet aanmerking genomen wa- de zaal tamelijk bezethoewel men mag betwjjt of, na aftrek der ttoodiae onkosten, de opbrengst bevredigend zal Wat de uitvoering der koornummers aangaat, deze kan men niet onv rt waardelijk goed noemen. Het koor kon zich volstrekt niet beroemen j> fijn, beschaafd geluid, en de tenoren schenen het onderscheid niet te voelen lusschen schreeuwen en zingen. In het derde nummer van t programma //In uwe hand, o Heiland," van v. d. Wulp, begonnen mannenstemmen reeds eene sterke neiging tot dalen aan teiooneo, lietg in //Zion", van Gade, nog erger werd, zoodat het geheele werk door, zuiveren harmonie niet veel te merken was. De vrouwenstemmen wa. over het algemeen beter, zjj bleven in den goeden toon en zongen beschaaft Het koor werd bijgestaan door piano en orgel, zoodat het aan hulp ze niet ontbrak. De aangekondigde piano solo moest wegens ongesteldheid mej. Bastings vervangen worden door eene orgelvoordracht, die door heer Koopman, organist van de Groote kerk te 's Gravenhageverdienste werd uitgevoerd. Van de overige nummers van het programma valt wei te zeggen, ze werden meer ol minder goed uitgevoerd. Het aanwez publiek gaf echter voortdurend blijken van groote ingenomenheid met I geen ten gehoore werd gebrachtof hierbij meer het doel dan wel middelen gehuldigd werd, is moeielijk uit te maken. In het eerste ge mag men er vrede mede hebben. Ter verkiezing van een lid voor de tweede kamer in het hoofdk: district Dockum zijn ingekomen 2028 geldige stemmen. Gekozen werd heer mr. W. J. Van Weideren baron Rengers met 1174 stemmen. De h W. M Oppedijk had 852 stemmen. De minister van financiën maakt bekend, dat op den 1" Mei 18 een bedrag van twintig en een half millioen gulden aan schatkistpromest in omloop was. Het stoomschip Batavia, van Rotterdam naar Java, vertrok gister van Southampton. De Prinses Marie vertrok van Batavia naar Amsterdt 14 Mei. De Utrecht, van Java naar Rotterdam vertrok gisteren van Jeddt- De Burgemeester Den Tex van Ba'avia naar Amsterdamarriveerde te Stt 15 Mei en zou den 16 Met het Kanaal ingaan De Madura, van Amsterdt naar Batavia, arriveerde te Marseille 15 Mei. Bij de op 12. 13 en 14 Mei te 's Hage gehouden aete-examens vo lager onderwijs werden voor de acte als onderwijzeres geëxamineerd candiilalen; 1 trok zich terug, 10 werden afgewezen en 5 toegelaten, l... ntej. V. A. L Ahn, M. M. Maritz en C. Le Clercq, van 's Gravenhage; H. D. Van Duin, van Katwijk aan Zee, eu II. C P. Bruuings, van Noordwijk. De heer A. de Leao Lagtiua heelt het beroep naar de Porlugeesch Israël, gemeente te Curasao aangenomen. De Londensche coriespondent van het /V. v. d. D. meldt; *De heer M. Parser, van Scheveningen, is er zooeven in geslaagd door een Londensch syndicaat het kapitaal verzekerd te krijgen, benoodigd voor den aanleg van de zeehaven te Scheveniugeuzelfs indien, na het nu aauhaugige onderzoek

Leydse Courant | 1884 | | pagina 1