BUI TBNLANDSCHE BERICHTEN. PER TELEGRAAF. In de heden gehouden zitting van de tweede kamer is met 33 tegen 25 stemmen verworpen de conclusie der commissie, waarbij afgekeurd werd dat de regeering dr. Büchler berispt heeft over zijn schrijven, evenzoo werd verworpen eene tegencouclusie van den heer Van der lvaay. dat geen termen beslaan een oordeel over hem uit te spreken. Aldus bepaalde de kanier zich tot eene dankbetuiging aan den minister voor de gege»en inlichtingen. Op eene interpellatie van den heer flonner over de zorg voor de godsdien stige belangen der krankzinnigen te Medemolik, verklaarde de minister Heemskerk, dat Roomsch-Katholieken en Protestanten op advies van den directeur aan de godsdienstoefeningen in het gesticht zuilen kunnen deel nemen. De leeraars zullen aan hun geweten en aan de kerk rekenschap schuldig zgn van hetgeen zij verkondigen. Op de particuliere begraafplaats «Ter navolging" te Scheveningen werden hedenvoormiddag op hoogst eenvoudige wijze bijgezet «Ie sloflelijke overblijfselen van den heer mr. J. A. Phihpse. minister van staat, oud president van de eerste kamer en van het voormalig provinciaal gerechtshof in Zuidholland. De luitenant-kolonel Hojel vertegenwoordigde Z K. H. prins Alexander bij deze plechtigheid. Ook waren vele leden der rechterlijke macht en andere autoriteiten op den doodenakker tegenwoordig. IIEICIE. Te Antwerpen is door een aantal ingezetenen van naam en aanzien het initiatie! genomen tot oprichting van een zeemanshuis. De verjaardag der wederinvoeiing van de lessen aan de hoogeschool te Leuven wordt plechtig herdacht. Al de bisschoppen van België, zoomede vele deputation van builenlandsche hoogescholen, zijn tegenwoordig. Een geschied kundige optocht is gisteren gehouden, onder den toevloed eener ontzaglijk groote menigte. ENGELAKD. Gisteren kwam in het lagerhuis de motie van wantrouwen des heeren Hicks-Beach in behandeling. De heer Gladstone zeide, dat de regeering be sloten heelt niet de herovering van Soedan te ondernemen. De regeering heeft zich verbonden om generaal Gordon te helper, ingeval hem gevaar dreigde; zjj moet daarbij echter de bezwaren van het klimaat in aanmerking nemen. Zij zal haar best doen om de eer des lands te handhaven en den plicht der natie tegenover generaal Gordon te vervullen. De heer Gladstone las, in den loop zijner rede, eenige dépêches voor van den gouverneur van üongola, i. d. 10 dezer. Daaruit blijkt in hoofdzaak, dat op 5 dezer afgezonden boden waren teruggekeerd, omdat zij Khartoem niet konden bereiken. Die stad is door opstandelingen omringd Generaal Gordon had expedities op den Witten Nijl ondernomen om de rebellen op de oevers aan te tasten; doch de opstan delingen trokken zich steeds buiten het bereik van het geschut terug. In het algemeene ziekenhuis van Peterborough brak Vrijdag brand uit, terwijl meer dan honderd zieken zich in de lokalen bevonden. Gelukkig waren in de bovenverdieping, waar de brand uitbrak, minder zieken dan gewoonlijk. De brand nam snel toe, maar de brandweerlieden en de redders, die zich vrijwillig aanboden, weerden zich zoo dapper en vol beleid in het uitdragen van de zieken, dal allen gered werden. Een der patiënten, wien, om eene operatie te ondergaan, chloroform was toegediend, werd onbewust van hetgeen om hem voorviel, uit de vlammen gedragen. Een groot gebouw in de nabijheid kon gelukkig dadelijk tot tijdelijk ziekenverblijf worden in gericht. Van het gebouw zijn slechts de muren en de rez de chaussée blijven staan. De bedden konden nog voor het meerendeel uit de vensters geworpen worden. Ook de boekerij en de chirugicale instrumenten zijn gered. Twee der ijverige brandweergasten werden vrij ernstig gekwetst. In eene dépêche van Lloyds uit Suez wordt gemeld: De Nederlandsche pakketboot Gelderland is hier teruggekeerd met brand in de lading. De brand vertoonde zich op 8 Mei bij Jeddah. De lading in het ruim vooral is beschadigd. Passagiers en mail zijn per Bertha overgebracht. De Times behelst een telegram uit Shanghai, waarin gemeld wordt, dat te Tietsin door den kapitein Fournier, uit naam van Frankrijk, en door Li-Hung-Chang. China's vertegenwoordiger, een verdrag is geteekend, waarbij China Fr. nkrijk's protectoraat erkent over Tongkin en Annam, naar de thans bestaande grenzen dier landen. Beide partijen zullen nader de quaestiën betredende de uitoefening van de politie aan de grenzen en de tolrechten regelen. Als voorwaarde is aangenomendat Tongkin en Annam opengesteld worden voor den algemeeneu handel. China betaalt aan Frankrijk geen oorlogsvergoeding. Uit Cairo wordt gemeld: De militaire autoriteiten hebben nog geen opdracht ontvangen om de uitzending voor te bereiden van troepen tot hulp voor generaal Gordon. Intusschen wordt zoodanige opdracht hier ieder uur verwacht, omdat die maatregel in overeenstemming zou zijn met hetgeen de militaire autoriteiten aan de Engelsche regeering hebben aangeraden. Nurbar-pacha heeft een telegram ontvangen van den bevelhebber te Dongola, waarin deze de toezending van versterking vraagt cn verklaart, dat de opstandelingen worden aangevoerd door den Sheikh flooda, die van den Mahdi het bevel heeft ontvangen met zijne volgelingen eerst nog Dongola in te nemen en dan naar Opper-Egypte op te rukken. De depêche doet uitkomen hoe gering het aantal soldaten van het garnizoen is, in verge lijking met de talrijke bevolking van het district, en verklaart, dat men weinig kan vertrouwen op de onregelmatige troepen. De Mudir van Dongola bericht, dat de toestand onrustbarend is. Er heerscht eene hevige paniek onder de inwoners. Slechts 4 compagniën sol daten en 200 Bashi Bozoeks blijven in de stad. De andere troepen zijn over de provincie verspreid. Nubar-pacha beeft een telegram uit Korosko ontvangen, volgens het welk de telegraphische gemeenschap tusschen Korosko en Aboe Hamed ver broken is. De vluchtelingen zullen niet meer den weg door de woestijn kunnen volgen. De Times verneemt uit Durban, dat de Oesoeloes blijkbaar alle zende lingen uit Zoeloeland verdrijven willen. Zij vielen de Noorweegsche kerk te Inhlabatki aan, en doodden al de Christenen die zij tegenkwamen. Uit Montreal, in Canada, waar een aantal van de geredden van het stoomschip State ol Florida zijn aangekomen, wordt gemeld, dat, naar hun getuigenis, een groote misgreep is begaan, doordat toen het schip door de aanvaring een lek bekomen had, de machinist met woedende vaart voort- stoomde, meenende, dal zoodoende het schip drijvende kon blijven door in tusschen ijverig te pompen. Uit zou misschien juist geweest zijnals het lek gering geweest was, thans had het louter ten gevolge, dat, toen de booten uitgezet warenbijna niemand zich daarin dorst begeven omdat het schip zulk eene vaart had. Een kwartier na de aanvaring zonk het schip. FR AN KR IJ K. De dgence Bavas bevestigt, dat er te Tientsin een tractaat gesloten is tusschen Fournier en Li-Hung-Chang. China erkent daarbij het protec toraat van Frankrijk over Tongkin en Annam. Een bijzonder handelstrac- taat zal door den Franschen handel de provinciën Yunnan, Kwangsi en Canton openen. China zal onverwijld zijne troepen uil Tongkin terug trekken. Het tractaat zal ter ratificatie aan het hof te Peking worden voor gelegd. Gisteren werd het door Fournier en Li-Hung-Chang onderteekend. Na de tcekening gaf Li-Ilung-Chang eenen grooten maaltijd aan de vertegen woordigers van Frankrijk. Li-Hung-Chang zou des avonds dineeren in het Frauschc consulaat te Shanghai, dat met Fransche en Chineesche vlaggen zal worden versierd. De minister Ferry deelde gisterenochtend dit nieuws mede. President Grévy heeft daarop tegen 3 uur eenen ministerraad bijeengeroepen. De voorloopige onderhandelingen over de Egyptische conferentie worden voortgezet tusschen lord Granville en den heer Waddington, maar men is het nog over geen enkel punt eens geworden. De reiziger in Afrika Guimet heeft aan de stad Parijs een prachtig geschenk gegeven, onder voorwaarde, dat de stad er een bijzonder lokaal voor inrichte. Het is //een museum van de Aziatische landen", dat behalve ongeveer 14,000 banden of rollen handschriften, nagenoeg 25,000 voorwerpen van kunst bevat. De belangrijkste stukken van de verzameling maakten een van de schoonste sieraden uit van het paleis op het Trocadero gedurende de wereldtentoonstelling van 18<8 Het geheel werd tol nu toe bewaard te Lyon de geboorteplaats van den geleerden en rijken verzamelaar, maar het werd er niet genoeg op prijs gesteld. Guimet heeft op zich genomen jaarlijks 80 a 100,000 fr. te betalen voor het onderhoud van het museum en de be zoldiging van leeraren in de Aziatische talen. De meeste mijnwerkers, die tengevolge van de gebeurtenis van Denain door de correctioneele rechtbank van Valenciennes veroordeeld zjjn, hebben gratie bekomen. De infante Maria della Paz, gemalin van prins Ludwig Ferdinand van Beieren, is van een zoon bevallen. Bij Cerea, in Lombardije, zijn twee spoortreinen in botsing gekomen. 31 personen werden gekwetst, waaronder 28 militairen van een bataljon, dat van Legnano naar Verona overgebracht werd. 17 der gekwetste solda ten konden hunne reis vervolgen. Hel ongeluk is als zoovele andere te wijten aan de onachtzaamheid van een wisselwachter, die onverwijld in hechtenis genomen is. DVIT8CHLA1VD. De rijksdag heeft de afzonderlijke artikelen van het wets-ontwerp tegen de socialisten onveranderd, en daarna het gansche ontwerp, aan genomen. De Kreuzseitung wil weten, dat de keizer thans er in heeft toegestemd, dat prins Von Bismarck uit het Pruisische ministerie treedt. De vorst van Bulgarije bracht Zondag aan prins Von Bismarck een langdurig bezoek. LONDEN, 13 Mei. Het lagerhuis heeft de discussie over het door den heer Hicks Beach voorgestelde votum van wantrouwen in de regeering geschorst tot heden. De heer Laing, liberaal, verklaarde, dat hjj tegen de regeering stemmen zal//omdat hare politiek in Egypte te beschouwen is als het eerste hooldstuk der geschiedenis van den val des Britschen rijks." BERLIJN, 13 Mei. Het vertrek des keizers naar Wiesbaden, dat op heden was vastgesteld, is wederom uitgesteld. BERLIJN, 13 Mei. Naar men verneemt zal prins Wilhelm door den gene- raal-kwartiermeester, graaf Walderzee begeleid, in den loop dezer week naar Petersburg vertrekkenten einde een bezoek bij het Russische hof af te leggen. Zitting van het Kantongerecht te Leiden van 12 Mei 1884. Kantonrechter Mr. W. v. d. Kaaij. Mr. P. A. van Buttingha Wicher» Griffier Mr. F. G. v. Binsbergen. Ambtenaar van het openbaar ministerie. Uitspraak In strafzaken. Naam en woonplaats der beklaagden. Aard van het misdrjjf. Gevallen uitspraak. H. J. H.Leiden nachtelijk burengerucht, Leiden, ƒ5.50 of 3 dagen. D. T.idem markten op verboden plaats ƒ3.of 3 dagen. idem P. K.idem, idem, idem. J. N.idem, rijden met twee achter elkaar 3of 2 dagen. gespannen wagens, idem, W. v. B.idem rijden in verboden richting enz., idem. J. H. S.idem idem idem. P. H.idem idem, idem. A. Chr. F., hvr. v. idem, idem. W. M., idem, H. v. d. R.idem, kaartspel op straat, idem, ƒ1.of 1 dag. W. S.idem, idem idem. P. J. de G.idem P. v. D.Katwijk idem idem. spelen met centen op straat, idem idem. J. v. D.idem idem idem. T. v. D.idem idem idem. M. D. S.Leiden vee slachten in een niet geslo vrijspraak. ten slachtplaats, idem, A. R.idem een tapperij niet sluiten op ge- ƒ5.of 3 dagen. zetten tijd, idem, A. v. G.idem, idem, idem. M. P., idem. wateren buiten urinoiridem f 1.of 1 dag. E. K.idem, niet verschijnen bij het genees 1 dag. kundig onderzoek voor pu blieke vrouwenidem P. K.Rijnsburg een hondenkar niet behoorlijk 3.of 2 dagen. besturen idem W. S., Leiden, idem, idem. J. S.idem idem, idem. S. S.idem idem idem. T. S Rijnsburg idem (tweemaal) idem (viermaal). J. v. d. B.Katwijk een geit laten rondloopen iu ƒ5.of 3 dagen. Rijnlands onvrij duin, Kat wijk, K. A.M.S., Voor als conducteur van een stoom f 1.of 1 dag (driemaal). schoten tram dezen niet voorafgaan in de kom van het dorp, Voorschoten

Leydse Courant | 1884 | | pagina 3