steeds ter zjjde heeft gestaan, waarna hij de kinderen aanspoorde tot vlijt en de onmisbare hulp der ouders inriep, zoo noodig tot hel bereiken van het doel waarnaar de onderwijzer streeft. Ook de hoofdonderwijzer van de Christ, school te Leiderdorp kon niet nalaten een enkel woord te dezer plaatse te spreken, waarna door den heer burgemeester van Leiderdorp dank werd betuigd voor de oprichting dier school op deze plaats. Dikwerf was het oprichten ecner school daar ter plaatse bij het gemeentebestuuur ter sprake gekomen, doch stuitte telkens af op velerlei bezwaren. Nadat ook, voor namelijk tot de kinderen, waaronder hij nog enkele bekenden aantrof, eene korte toespraak werd gehouden door den heer L. Van Dijl, hoofd eener Christelijke school alhier, trad ook de heer J. J. Kromsigt, pre- dikaHt by de Herv. gemeente te Leiderdorp, op. Spreker erkende, dat hij niet veel zoude zeggen, aangezien het door hem gehoorde goed was, vandaar dat hjj zich bepaalde lot dankbetuiging aan hen, die de pogingen der com missie hadden gesteund en ten slotte een opwekkend woord tot de kinderen richtte, waarna deze zamenkomst met dankzegging aan God door hem werd gesloten. De kinderen, ten getale van ruim 100, die van tijd tot tijd een stichtelijk lied ten beste gaven, werden na afloop op eenige ververschingen onthaald. Bij eene heden te Amsterdam gehouden aanbesteding door het depar tement van koloniënis voor de levering van wollen stoffen de firma P. Clos en Leembruggen aannemers geworden voor ƒ213.02 Voor het maken van een halte-gebouw te Katwijk aan Zee, ten be hoeve van den Rjjnlandschen stoomtramweg, was laagste inschrijver de heer Van Leeuwen te Leiden, voor ƒ11400. Betreffende de vergiftigingszaak verneemt de IV. R. Ct., dat de behan deling van het rechtsgeding niet kan verwacht worden vóór Maart of April van het volgend jaar. Er zijn niet minder dan 57 gevallen te onderzoeken, waaromtrent vermoeden van vergiftiging bestaat. Om al die gevallen tot klaarheid te brengen, is er natuurlijk een lange trjd van voorbereiding noodig. De heer W. Gosler te Haarlem heeft een nieuw blad in het leven ge roepen, genaamd de Leeswijzer, nieuws- en advertentieblad ter bevordering van ons letterkundig verkeer. De uitgever heeft door middel van dit blad zich ten doel gesteld een verkeermiddel te vormen zoowel tusschen schrijver, lezer en uitgever, als tusschen de lezers onderling. Evenals de juweliers hun St. Eloy, de geldmannen hun IVederl.-Financierartsen hun Tijdschrift voor Geneeskunde, varensgasten hun Zeeposten landbouwers hun Semper- virens hebben, zoo ook wil hij een blad het licht doen zieu, dat uitsluitend bestemd is om een band te vormen tusschen de beoelenaars van litteratuur. De Leeswijzer zal bovendien zijne kolommen vullen met hoofdartikelenfeuil letons, levensberichten, hij zal den inhoud weergeven van de voornaamste tijdschriften, welke in Nederland en elders uitkomen, kortom deze courant belooft eene zeer rijke bron van belangrijke mededeelingen op het gebied der letterkunde te zullen worden. De uiterst gematigde abonnementsprijs van ƒ2.50 'sjaars zal zeker niemand kunnen weerhouden, zich dit blad aan te schaffen. De opbrengst van 's lands middelen over de vier eerste maanden dezes jaars bedroeg 31,716,923.93, zijnde 786,420.75 minder dan in dat tijdvak van het vorige jaar. De raming bedroeg 34,981,983.00. De minister van financiën maakt bekend, dat het saldo van 's rijks schatkist op 10 dezer bedroeg: bij de Nederlandsche bank 6,902,797.99 en bjj de betaalmeesters 2,007,584.77, te zamen 8,910,382.76. Blijkens ontvangen bericht is door den gouverneur der Kaapkolonie bij verordening van 13 Maart jl., met wijziging van die van 2 Maart 1881. be paald dal planten, heesters en alle andere gewassen dan de wijnslok bij invoer aldaar, op zoodanige wijze verpakt moeten zijn, dat zjj gemakke lijk onderzocht kunnen worden en vergezeld moeten gaan van een getuig schrift, inhoudende, dat het veld, de tuin, kweekerjj, broeikas ol welk ander terrein ook, waarvan zij afkomstig zjjn, geen wijnstok of bewaar plaats daarvan bevat. [Sic.) Van wege de Belgische regeering is onlangs aan die des konings het voorstel gedaan om de overeenkomst met België van 7 December 1868 (Stbl. 1869 n°. 104) betreflende de wederzijdsche toelating van genees kundigen in grensgemeenten van het eene rjjk, tot uitoefening der genees kunst of van een harer takken in die van het andere, door middel eener additioneele verklaring tot de uitoefening der veeartsenijkunde uit te breiden. Dezerzjjds bestond geene bedenking tegen dat voorstel 'twelk integendeel, evenals de overeenkomst zelve, geacht moet worden in het belang te zijn der in de aan België grenzende gemeenten gevestigde Nederlanders. Echter is het wenschelijk voorgekomen die uitbreiding alleen toepasselijk te ver klaren op de veeartsen welke, na aflegging van een volledig examen, een diploma als zoodanig verkregen hebben, hetgeen de uitsluiting medebrengt in Nederland van de personen die volgens arlt. 15 en 16 der wet van 8 luli 1874 (Stbl. n°. 98) tot uitoefening der veeartsenijkunst zijn toegelaten en in België van de zoogenaamde «Maréchaux véterinaires". Door de Belgische regeering is geen bedenking geopperd tegen die beperking, welke mitsdien is opgenomen in art. 2 der overeenkomst, die thans aan de goed keuring der wetgevende macht hier te lande is onderworpen. Het stoomschip Nederland en Oranje, van Saigon naar Europa, arri veerde gisteren te Suez. De Batavia, van Rotterdam naar Java, arriveerde gisteren te Southampton. De Padang, van Amsterdam naar Javaarriveerde 11 Mei des middags te Port Said om kolen in Ie nemen. De Macassar, van Amsterdam naar Java, arriveerde 11 Mei te Padang. De Limburg, van Rotterdam naar Java, arriveerde gisteren te Padang. De ibadura, van Am sterdam naar Batavia, passeerde Gibraltar 12 Mei. Tot onderwijzeres aan de openbare school te Vlaardingen is benoemd mej. I. E. Indewey, te Hazerswoude. De universiteit te Leuven heeft benoemd tot doctoren honoris causa in de philosophic en letteren: dr. Schaepman, lid der tweede kamer, en Aug. Snieders, romanschrijver; tol doctoren honoris causa in de exacte wl schappen: den keizer vau Brazilië, den aartshertog Rudolf van Oosten! De Lesseps en Pasteur. Te Lisse zijn Zaterdag door de politie drie knapen aangehoi) afkomstig van het wachtschip te Rotterdam, en van daar ontvlucht, zijn weder daarheen teruggebracht. Gisterenvoormiddag is in de gemeente Papekop eene hofstede, mt het daarbij behoorende, totaal verbrand. De gebouwen waren verzet maar het roerend goed. waarvan nog een gedeelte gered is, wasonverzei In de gisteren te Amsterdam gehouden vergadering van aandeelhoi der Hollandsche IJzeren Spoorwegmaatschappij zijn de balans en reke over 1883 goedgekeurd. Het dividend werd, overeenkomstig het voo in het verslag, bepaald op ƒ80 per aandeel en de aftredende commis baron Röell herkozen. Niemand der aanwezigen had verder iets ter te brengen. In de eerste dagen van Juni wordt in liet Amstel-hötel te AmsterJ verwacht prinses Maria Elisabeth van Saxen-Meiningen met gevolg, om onder behandeling te stellen van dr. Mezger. Toen de stoomboot Zwartewater II, die gisterenmiddag om 12 van Genemuiden naar Zwolle vertrok, de aanlegplaats te Hasselt nad<! sprong de slikdeksel van den stoomketel zoodal het kokende water kracht naar buiten werd gedreven. De machinist bekwam hevige brl wondende overigen kwamen met den schrik vrij en werden per rijf naar Zwolle vervoerd. Een knecht van de te Middelburg liggende stoomschip Zeeland, den nacht van Zaterdag op Zondag omstreeks écn uur zich aan boord «I begeven, is te water geraakt. Niettegenstaande zijn hulpgeroep spol eenige omwonenden op de been bracht, mocht het niet gelukken den 4 keling te redden. Hij werd een paar uren later levenloos opgehaald. Uit Maastricht schrijft men aan het D. v. Z. en 's Gr. van Zond Beter dan heden had onze stad 't niet kunnen treffen met het begin der Servaas-feesten. Het weder liet niet te wenschen over. Vroolijk bescl de zon de driekleurige nationale vlaggen, welke de straten als het ware gesloten koepels maken, want zelf dwars er door heen wapperen vj met opschriften. De rij der feesten werd geopend door een prachtig cort in het Stadspark, georganiseerd door den St. Servatiussocieteit en nitgev door de kapel van het 53e reg. uit Aken. Dit concert vond algemetf bijval. Ook eene tentoonstelling van landbouw en veeteelt, georganiseerd de Vereeniging tot bevordering der veemarkten, voldeed in hoogc mat] lokte veel bezoekers, vooral ook omdat de enlréegelden worden gebe( tot het uitdeelen van brood aan de armen. Morgen nemen de kerke) leesten een aanvang. Nederlandsche Rijnspoorwegmaatschappij. Opbrengst over April. Reizigers, aantal opbrengst Bagage, aantal tonnen opbrengst Bestel-, IJl- en Vrachtgoede renaantal tonnen dito opbrengst Levende dieren en Rijtnigen opbrengst Diverse ontvangsten 1884 1883 1884 1881 225,610 206,285 ƒ213,570.71} ƒ207,2? 328 356 - 4604.15 509 82461 82206 161,550.37 184,42 8340.94 829 3511.— 6021 Totale ontvangst /391,577.I7} ƒ411,101 1883/84. 188i[ Totale ontvangst van af 1 Mei 1888 5,283,596.31 j| f 5,36 zijnde per dag-kilometer 63 31 De voorloopige ontvangsten bedroegen in 1883 over de maand April ƒ39 7,361 over het boekjaar Mei 1882April 1883 5,226,478.57}. LEIDEN WOERDEN. Reizigers, aantal opbrengst Bagage, aantal tonnen opbrengst Bestel-, IJl- en Vrachtgoede renaantal tonnen dito opbrengst Levende dieren en rijtnigen opbrengst Diverse ontvangsten 1884 1883 1884 188! 12770 11906 6718.09 6251 14 14 94.90 to; 1688 2792 1947.15 2891 229.95 9( 71 Totale ontvangst 8990.09 893i| 1883/84 I 1882/8 Totale ontvangst van af 1 Mei 1883 ƒ107.875,|/115,32!| zijnde per dag-kilometer 8.18 '8 GRAVENHAGE, 13 Mei. De opper-ceremoniemeester maakt bekend, dat, ingevolge de bete) des konings, het hof den lichten rouw zal aannemen voor den tijd vani weken, ingaande den 12'° dezer, wegens hei overlijden van H. M. de keizer, weduwe Maria Anna van Oostenrijk Hongarije. Door Z. M. is dr. K. M. Giltay. te Rotterdam, benoemd tot ridder de orde van den Nederlandschen Leeuw. Door Z. M. is aan den korporaal bij het leger in Nederlandsch-Ii H. V. Richter vergunning verleend tot het dragen van de Dnitsche herin ringsmedaille voor den veldtocht tegen Frankrijk in 1870—1871. Door Z. M. is d'. A. G. Van Hamel, thans te Parijsbenoemd tot hoi leeraar in de faculteit der letteren en wijsbegeerte aan de rijks-nniversil te Groningen, om onderwijs te geven in de Fransche taal, met inbegrip' de beginselen der Romaansche philologie in het algemeen, en in de Frana letterkunde, en is D. H. Jas benoemd tot burgemeester der gemeente I beldam. Door Z. M. is de luitenant ter zee 2e kl. A. Gersen, dienende bij. eskader in Oost-lndië, op zijn verzoek, eervol uit den zeedienst ontslage* met den laatsten der maand waarin dat besluit te zijner kennis zal wori gebracht, en is de tijd van duur der detacheering bjj het leger in Neder Indië van den sedert lot le luit. bevorderden 2' luit. J. Stroeve, van het pen der infanterie hier te lande, aanvankelijk vastgesteld op vijfjaren, lengd met één jaar en alzoo nader bepaald tot 30 Juli 1885.

Leydse Courant | 1884 | | pagina 2