LEIDSCHE COURANT. 18*1. 114. WOENSDAG 14 MEL STADS-BERICHTEN, BINNENLANDSCHE BERICHTEN."- N. 12* 85% De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. f 2.- ijzonder lij ke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels f 1.iedere regel meer 25 cents, groote letters berekend naar plaatsruimte. 26 33* 54 37 31* 38* 31* 34* 57* 31 31K >7* >7* 33 )9* tl* 4 7* II .41* 19 10* 15* 16* 10* 20.» 1.1» tj| SCHUTTEHIJ. BURGEMEESTER sn WETHOUDERS van LELDEN doen te weten, dat, ter tldoening aan de wet van den 11 April 1827 Staatsbln». 17), een aan lag zal worden gemaakt met de inschrijving voor den Schutterlijken dienst, van de inen welke daartoe dit jaar in de verplichting vallen. Dat deze inschrijving zal geschieden in tien afzonderlijke registers, met dien irstande, dat de personen, geboren in 1850 tot 1858 ingesloten, welke zich er ter stede, sedert de vorige inschrijving, uit andere plaatsen metterwoon hebben dergezet, waaronder ook zijn begrepen de militairen, die sedert de laatste inschrij- ig hun paspoort verkregen en zich alhier hebben gevestigd, alsmede de zich in dit |k en binnen deze gemeente sinds de laatste inschrijving gevestigd hebbende vreem- ingen, zullen worden ingeschreven achter-in de registers, waartoe zij volgens hun- n ouderdom behoorenterwijl de geborenen in het jaar 1853 zullen worden iplaatst in een nieuw register, te weten: het eerste van den jare 1884 en het inde, of dat der geborenen in 1849, van het vorige jaar, zal komen te vervallen. Dat van de inschrijving niemand der bovengenoemde personen is uitgezonderd, al iraieende hij tot de vrijgestelden of uitgeslotenen te behooren, en dus ook niet die irsonen, welke reeds hun ontslag uit den Schutterlijken dienst hebben hekomen. Dat de registers van inschrijvingingevolge art. 5 van het Koninklijk besluit van in 21 Maart 1828 Staatsblad n 6), zullen worden geopend op Donderdag den 15 Mei instaande, en op den 1 Juni daaraanvolgende zullen worden gesloten. Dat derhalve de personen, welke zich vóór gemelde sluiting op den len Jnni niet tbben doen inschrijven (en dus ook ieder persoon, van elders zijnde komen wonen, 'de in dit jaar zich alhier gevestigd hebbende vreemdelingen, alsmede de militai- 5754P"we"ie 'lun 8,laa' ontslag hebben bekomen en niet weder zijn in dienst getre- m), bij ontdekking, alsnog achter de teekening tot sluiting, door het Hoofd van B Regeering aan het einde van het register te plaatsen, zullen worden ingeschreven iet bijvoeging van het woord: ambtshalveen volgens art. 9, door den Schut- rsraad zullen worden verwezen tot eene geldboete, en daarenboven dadelijk, zon- tr lotingbij de Schutterij ingelijfd, indien het zal blijken dat er, tijdens de erzuimde inschrijving, geene redenen tot vrijstelling of uitsluiting te hunnen aan- ien bestonden; terwijl in zoodanig geval het huwelijk hun ook gecne aanspraak Beft om in de tweede klasse gebracht te worden; alles onverminderd zoodanige straf- als, uit krachte der wet van den 31 December 1832 Staatsblad 67), op hen mochten kunnen worden toegepast. Dat een ieder wordt vermaand om, voor zooveel hij niet van een geboortebewijs oorzien is, voor hen welke alhier geboren zijn, dat bewijs te komen afhalen ter tcretarie dezer gemeente (afdeeling burgerlijke stand), van heden af, van des voor- liddags 9 tot 's namiddags 4 uren; terwijl zij, welke elders geboren zijn, zich dat be- ijs vóór de inschrijving zullen moeten aanschaffen zullende een ieder verantwoor- elijk zijn voor de gevolgen, wanneer hij, bij gernis zijner geboorte-akte, door eene erkeerde opgave van het geboortejaar, abusievelijk wierd ingeschreven. Dat den belanghebbenden bij deze nog wordt herinnerd, dat zij bij de inschrij- »g tevens zullen moeten opgeven hunne woonplaatsbenevens het straatnommer lunner woninghun beroep en dat hunner ouderszoo die nog in leven zijn, >4sa Ismede den tijd van inwoning alhier, en eindelijk of zij ingeschrevenen gehuwd of ^gehuwd zijnen in het eerste geval of zij kinderen hebben, zoo ja, hoeveel Melk geslachtwordende de gehuwden aangemaand om zich van een extract uit het uwel ij [v-regist er te voorzien, om daarop door deri heer der gebuurte, in wiens gebuurte jj wonenhet getal hunner kinderen te doen certificeerenten einde daarvan bij de g6, inschrijving te doen blijken, zullende almede tot de afgifte dier huwelijks-extracten 4 va"11 heden af worden gevaceerd ter secretarie dezer gemeente (afdeeling burgerlijke jf Itand), van des voormiddags 9 tot 's namiddags 4 uren. Dat, ten einde deze inschrijving geregeld afloope, een iegelijk, in die termen tillende, bij deze wordt opgeroepen, om zich te vervoegen in een der vertrekken tan het Raadhuisen wel Op Donderdag den 15 Mei 1884, de bewoners van Wijk I, II en III; Op Vrijdag den 16 Mei 1884, de bewoners van Wijk IV en V Op Zatetdag den 17 Mei 1884, de bewoners van Wijk VI, benevens de bewoners van de buitenwijk; Op Maandag den 19 Mei 1884, de bewoners van Wijk VII en VIII; telken dage van des voormiddags 10 tot des namiddags 2 nren; met uitnoodigingom op den bepaalden dag zich stiptelijk ter aangeduider plaatse aan te melden, ten einde men zich niet te wijten hehhe de gevolgen, welke uit het achterblijven zonden ontstaan; zullende wijders het tijdstip, dat de registers ter inzage zullen liggen, en de dagen der loting, welke volgens de wet, vóór den 1 Juli aanstaande geheel zal moeten zijn afgeloopen, nader worden hekend gemaakt. En verder gelet hebhende op art. 7 van Zr. Ms. besluit van den 7 September 1828 Staatsbln". 55) roepen bij deze op alle personen, welke als gehuwd of weduwenaar met kind of kinderen, in het afgeloopen jaar in de termen zijn slarl feest, om uit dien hoofde in de tweede klasse van de algemeene rol der Schutterij ie worden gebracht, doch sedert dien tijd, door het overlijden van hunne vrouwen d hinderen, de bevoegdheid heblien verloren om in die klasse te verblijven, en alsnu in de eerste klasse der voor dit jaar op te maken algemeene Schutters- laatst moeten worden, om van dusdanige verandering van omstandigheden Schriftelijk kennis te geven, of zich daartoe ter secretarie aan te meldendes voormid- hgs tusschen 9 en 1 uur, vóór den tijd van aanvang der inschrijving, en dus uiterlijk tot dea 14 Mei aanstaande; zullende, wanneer deze kennisgeving door den belang hebbende mocht zijn verzuimd, en hij dientengevolge niet hij de Schutterij zou zijn ingelijfddoor Burgemeester en Wethouders procesverbaal tegen hem moe ten worden opgemaakt en aan de Rechtbank ingezondenten einde op de nalatigen toe te passen de strafbepaling van art. 1 der wet van den 6 Maart 1818 (Staatsbl. n°. 12),houdende eene geldboete van ten hoogste ƒ100, en eene gevangenisstraf van ten langste veertien dagen, hetzij afzonderlijk, of wel beide straffen te zamen genomen. En wordt deze door aanplakking en door plaatsing in de Leidsehe Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. Leiden, 1 Mei 1884. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 13 Mei. Bij kon. besluit is ook aan den custos van het Pharmaceutisch Labo ratorium der rijks-universiteit alhier, den lieer D. C. Van Eek, eene grati ficatie toegekend voor verleende hulp bij het scheikundig onderzoek der 16 lijken, in de zaak contra vrouw Van der Linden. Door burg. en weth. wordt, in overleg met de betrokken autoriteiten, aan den gemeenteraad voorgesteld den heer D. Vente, 3* onderwijzer aan de openbare school der 3e klasse, op zijn verzoek, een eervol ontslag te ver- leenen. Voorts wordt door dit college ter benoeming als concierge derhoo- gere burgerschool voorgedragen W. F. N. Koster, timmerman alhier. De voordracht wordt mede ondersteund door 4» vee zicht op de scholen voor middelbaar o>. :t'.v;, Mathesis Scieniiarum Genitrix. Thans nu de werkzaamheden aan d i;j, loopen en het blijkt dat deze aan de „di: commissarissen, dat het billijk is, a Jeu <)•-'. - x zijne gewichtige diensten in deze bedrage van ƒ1000, zjjnde deze som in veruouniug met uie welke aan ae door den raad benoemde deskundigen is uitbetaald. Burg. en weth. zjjn met commissarissen voornoemd van oordeel dat de directeur der inrichting ten volle aanspraak mag maken op het blijk van waardeering hetwelk hem wordt toegedacht. Zij steunen dit voorstel te meer wanneer zjj bedenken wat groote kosten door de gemeente is uitgewonnen door de groote ingenieurs- bekwaamheid van den directeur. Dat het bestuur en het toezicht over die uitbreidingswerken eene zeer aanzienlijke vermeerdering van arbeid ten gevolge heeft gehad, behoeft nauwelijks gezegd te worden, van daar dat dit college niet aarzelt aan den raad in overweging te geven den directeur voornoemd eene buitengewone belooning van ƒ1000 toe te kennen en hem dank te betuigen voor de goede uitvoering der werken bovenbedoeld. De koninklijke goedkeuring is o. a. verleend aan de benoeming van den heer dr. K. Martin, hoogleeraar te Leiden, tot gewoon lid der Koninkl. Akademie van wetenschappen te Amsterdam. Hedenmorgen werd in tegenwoordigheid van het gemeentebesluur van Leiderdorp, eene deputatie uit het kerkbestuur dier plaats en door de com missie der Vereeniging voor Christelijk nationaal onderwijs de nieuw ge bouwde zoogenaamde Singelscliool van wege die vereeniging op den Zijlsingel alhier plechtig geopend. Bij ontstentenis van den voorzitter trad als woord voerder op de heer d». E. César Segers. Na een kort gebed en het lezen der voor deze gelegenheid zoozeer passende woorden, vervat in den 127'"" Psalm, heette spreker allen welkom en deelde eenige bijzonderheden mede in verband staande tot de stichting dier school. Hij herinnerde hoe in Maart 1882 deze zaak voor de eerste maal ter sprake was gekomen, hoe zij spoedig met medehulp der commissie te Leiderdorp was tot stand ge komen en hoe goed zij sinds twee jaren reeds had gewerkt, aanvan kelijk in een gebouw dat der commissie goedgunstig in bruikleen was afgestaan. De behoefte aan eene aan de eischen des tjjds beantwoordende school deed zich spoedig gevoelenhoewel de middelen ontbraken. De commissie, verirouwende op het gewicht der aan hare zorg toever trouwde taak, en rekenende op den materiselen steun der vrienden van het hijzonder onderwijs, zat dan ook niet slil en mocht zich thans verheugen deze schout te openen, met dankbaarheid aan Hem op wiens hulp in deze zij steeds rekende en waarvan de uitkomst boven verwachting was uitgevallen. Vervolgens richt te spreker nog liet woord lot den hoofdonderwij zer dier school, de heer YVillemse, hij wensehte dat deze op den ingeslagen weg zou blijven voortgaan en de aan zjjne zorgen toevertrouwde kleinen te vormen tot nuttige burgers der maatschappij. Na deze rede, die met genoe gen werd aangehoord, sprak ook de heer Willemse een enkel woord, waarbjj hjj zjjnen dank betuigde aan de commissie voor de wjjze waarop zjj hem

Leydse Courant | 1884 | | pagina 1