BUI TENLANDSCHE BERICHTEN. Door een aantal beenzwarlfabriekanien te Utrecht, Zwolle en Loenen aan de Vecht is een adres tol de tweede kamer der staten-generaal gericht, waarin ook zij hunne bezwaren uiteenzetten legen het wetsontwerp hou dende nadere bepalingen omtrent den accijns op de suiker, bij aanneming waarvan een einde zou gemaakt worden aan hunne industrie. De heer J. Van 't Lindenhoutdirecteur van de weesinrichting te Neer bosch, ontving deze week, behalve vele giften, nog een legaal groot ƒ500 uit Den Haag, en eene gilt groot ƒ1000 van een onbekende uit Amsterdam voor genoemd gesticht. Door het gerechtshof te Arnhem zijn gisteren veroordeeld B. Van der Voort, daglooner te Zutfen, wegens diefstal met geweldpleging en moord, tot levenslange gevangenisstraf. D. Leman, gefailleerd koopman te Den Hulst, en M. Spies, koopman te 'sHage, de lsl® wegens bedriegclijke bankbreuk, door als gefailleerd koopman a. koopmanschappen, waren en roerende goe deren, tot zijn boedel behoorende, verduisterd te hebben; b. boeken te heb ben gehouden, die den waren staal zijner baten en lasten niet opleveren, en verdichte uilgaven als waar te hebben voorgesteld; de 2de wegens samen spanning met een bankbreukige en zijne roerende goederen geheel- of ten deele te verduisteren en aan den boedel te onttrekken, ieder lot eene tucht huisstraf, de eerste van 5 en de tweede van 6 jaar. De gearresteerden wegens diefstal van brood uit de militaire bakkerij te Vlissingen, zijn allen ontslagen, omdat deze zaak door den militairen rechter zal moeten onderzocht worden, en zij alzoo voor een krijgraad zullen moeten verschijnen. Een woonhuis, op het Goirke te Tilburg, is totaal afgebrand. Oorzaak onbekend. In het achterhuis eener bouwmanswoning in den Zuidhollandschen polder onder Dussen brak Dinsdagavond een hevige brand uit, die hel gebouw eu aanhoorigheden in korten lijd in asch legde. Drie paarden, vier kalveren en vier varkens kwamen in de vlammen om en van den inboedel kon weinig gered worden. In de zeer omvangrijke memorie van antwoord omtrent het regeerings- ontwerp tot wijziging der schoolwet, betoogt de regeering, dat zij zich steeds op het standpunt stelde van: inkrimping der kosten van het lager onderwijs, herziening van de financiëele bepalingen, eerste en voornaamste doel der voor genomen wijziging. Aan dat voornemen bleef zij in hare voordracht getrouw. De strekking er van is: tempering van de eischen der wet met het doel om de financiëele offers, zoowel van het rijk als van de gemeenten, óf te ver- miuderen óf over een langer tjjdperk te spaciëren. Zij acht het tegenwoor dig oogenblik wel geschikt voor partieele wijziging in den aangegeven zin, die echter niet beperkt kan worden alleen tot intrekking van de 2® eu 3® alinea van art. 45. De regeering bleef van oordeel, dat de bestaande regeling van het onderwijs een hoofdoorzaak is van hel tekort op de begrooting. Zeer rationeel en wel doordacht noemt zij het, dat leden, die voor de wet van 1878 stemden, thans tot bezuiniging der wetswijziging willen medewer ken. De sterke en snelle toeneming der onderwijsuitgaven dreigt toch een keer in de openbare meening ten nadeele van het stelsel dier wet te veroor zaken waardoor het te vreezen ware, dat eerlang ook het vele goede, dat zjj be vat, gevaar zou ioopen. Van den afloopenden aard der buitengewone uilgaven moet men zich niet veel voorstellen: Op 1 Januari 1884 moesten nog 230 schoollokalen worden gesticht en 878 beslaande scholen worden veranderd, behalve 155 lokalen na verloop van eenigen tijd. Daarbij komt, dat zoowel voor buitengewone als gewone uilgaven niet altijd een gewenschte zuinigheid wordt betracht. Slechts één middel kan daartegen worden aangewend, nl. de uitgaven waarop bezuiniging zal blijken mogelijk te zijn, voor rekening der gemeenten te laten. Het tegenwoordig art. 45 veroorzaakt bovendien in hooge mate een irrationeele verhouding Lusschen rijk en gemeenten. Het blin delings eerbiedigen door het rijksgezag van de besluiten der gemeentebesturen is dan ook niet eene van de minst overwegende redenen, die tot het doen van het wijzigingsvoorstel hebben aanleiding gegeven. De regeering vindt geen vrijheid om mee te gaan met hen, die de meest belangrijke punten, die in 1878 tot eene beslissing zijn gebracht, weer aan de orde willen stel len. Niet alleen acht zij het tijdstip voor eene algemeene herzieni g van de wet van 1878 niet gekomen, doch zij dacht maar al te zeer, dat op dien weg slechts teleurstelling zal worden verkregen en de thans voorgestelde, van vele zijden urgent geoordeelde voorziening, schipbreuk zou lijden. Dat door de indiening van het voorstel-Mackay verschil rijst over de voor keur aan dat ontwerp of van het regeeringsontwerp te geven, spreekt van zelf: in het algemeen belang is het te hopen, dat dit verschil van meening niet de werkelijk noodige herziening belette. Tegen het weder optreden van kweekelingen als onderwijskracht, bestaan ernstige bedenkingen; de rijks bijdrage te beperken tot een zeker bedrag van jaarwedde, komt den minister niet billijk voor. Overigens licht critiek van het voorstel-Mackay niet op den weg der regeering die haar eigen voorstel heeft toe te lichten en te ver dedigen. 's GRAVENHAGE, 9 Mei. Door Z. M. zjjn benoemd: tot adspirant-ingenieur voor het stoomwezen J. J. R. Raat, te Delft, eu tot commies der posterijen 3® kl. J. Goedkoop, thans commies 4® kl. De heer m®. A. Maclaine Pont heeft in de heden gehouden zitting van den hoogen raad den eed als advocaat afgelegd. Het gerechtshof alhier deed heden ten correctioneele uitspraak in de zaak van W. H. M. te Vlissingen, beklaagd vau het doen ontstaan van kwetsuren uit gebrek aan voorzichtigheid. Het hol nam aan dat het draag vermogen van den ketting te gering was en de bekl. door het voorafgaand breken van een schakel gewaarschuwd was, zoodat het gebruik van den ketting, door wiens breken een werkman werd getroffen en zijn arm ver loor aan onvoorzichtigheid is toe te schrijven. Met aanneming van verzach tende omstandigheden veroordeelde het hof den bekl. tot eene geldboete van ƒ50. Den 1®° Mei jl. was het 40 jaar geleden, dat dr. M. F. A. G. Campbel aan de koninklijke bibliotheek, eerst als onder-bibliothecaris, later als direc leur der instelling werkzaam is geweest. Eene commissie van letterkundige) en mannen der wetenschap heeft zich gevormd om den kundigen bibliothe caris een blijk van herinnering aan zijne loopbaan te vereeren, waarvan dt aanbieding morgen zal plaats hebben in het gebouw der koninklijke biblio (heek. De manneu van wetenschap, kunst en letteren die zich tothetbren. gen dezer ovatie hebben vereenigd zijn de lih.J. G. R. Acquoy. J. Bosboom, J. J. Doedes, R. Fruin, A. Ising, W. A. Jonckbloet, W. G. Knoop,W.P.C Knuttel, J. P. N. Land, M. Nijhofï, D. N. Duren, H. C. Rogge, L. A. G. W Sloet van de Beele, P. A. Tiele, A. A. des Tombes, C. Vosmaer, F. C. Wijnmalen. De commissie bied den heer Campbell morgen een vriendschap, pelijken feestmaaltijd aan. De kolonel der Belgische jagers te paard, graaf Van der Burch, dit eene week de gast was van den kolonel van het 3® regiment huzaren, rid. der Van Rappard, is heden naar Brussel teruggekeerd. In het laboratorium van 's rijks magazijn van geneesmiddelen aan Kalverstraat, is heden morgen bij het aftrekken van kruiden eene flesch ge. sprongen, waardoor eene vrij aanzienlijke hoeveelheid aetherdampontsnapte welke zich in de ruimte verspreidde en door de hitte van een in de nabij, lieid staande kookkachel ontbrandde. Door de hevige drukking werden eenige van de matglazen vensterruiten aan de zijde van de Kalverstraat uil elkander geslagen, zoodat de vlam naar buiten een uitweg zocht en ziel vertoonende nogal schrik onder de bewoners van de Kalvermarkt teweeg, bracht, die beangst waren dat eene hevige ontploffing zou volgen, een vrees die zich gelukkig niet verwezenlijkte. De schade, door deze ontploffing rokkend, is van geringe beteekenis. De bediende, die zich in de nabijheil bevond, bekwam eene lichte brandwond in het aangezicht. BELGIE De kamer van vertegenwoordigers heelt gisteren, met 60 tegen 51 stemmen, besloten om het wetsontwerp tot het instellen van een onderzoet naar de kloostergoederen in de doode handniet in overweging te nemen. EIVGELAIVD. In de gisteren door het hoogerhuis gehouden zitting heeft lord Granville hei gerucht betreffende de aftreding van Sarakhs aan Rusland bevestigd, doch tevens verklaard dat hij nauwelijks aan de waarheid er van kan gelooven, aangeziei de Russische regeering nog op 4 September van het vorige jaar verzekerde dat Sarakhs steeds buiten de Russische grenzen zou blijven. Het huis heeft he regeeringsvoorstel tot het oprichten van een afzonderlyk ministerie vooi Schotland, in eerste lezing aangenomen. In het lagerhuis verklaarde de heer Gladstonedat nog geen definitie antwoord van Turkije betreffende de conferentie is ontvangen. De heer Fiti Maurice zeide, dat de regeeriog met Portugal onderhandelt over de beslt wijze, om de toestemming der mogendheden op het Congo-verdrag te ver krijgen. De internationale hygiënische tentoonstelling is gisteren te half één uur in South Kensington te Londen door den hertog van Cambridge geopend. D< hertog hield eene openingsrede, waarin hij de aandacht vestigde op het inter nationale karakter dezer tentoonstelling en de hoop uitte, dat zij voor landen vruchten zal afwerpen. De plechtigheid werd door den premier Gladstone verscheidene ministers en den lord major bjjgewoond. In eene fabriek in de nabijheid der Schotsche zeehaven Ayr gelegen heeft gisterenmorgen eene lievige dynamietontploffing plaats gehad. Tien per sonen zijn gedood en twee ernstig gewond. De beide Hollandsche passagiers aan boord van de State of Floriè worden gemeld als verdronken. De Daily Telegr. heeft bericht ontvangen dat het Fransch gouverne ment protesteert tegen het Congo-tractaat, tusschen Engeland en Portugi gesloten. Er bestaat, zegt het blad, geen mogelijkheid meer, dat het trat taat bekrachtigd wordt. DePorte heeft den heer Krestovich, secretaris-generaal van Oost-Rumeli! tot gouverneur van dat vorstendom voorgedragen. Uit Cairo wordt gemeld dat de Engelsche regeering nog niet geantwoori heeft op het verzoek van Egypte, om ter conferentie vertegenwoordig! te zijn. De tweede editie der Times bevat eene dépêche uit Shangaï van gisteren meldende, dat de voorloopige onderhandelingen over de Tonking-quaestit zijn geopend. Tot gisteren waren de gevolgen zeer voldoende. De Times verneemt uit Durban dal de Boeren voortgaan zich in Zoeloe land neer te zetten. Naar het heet, wilieu zij Cetawayo's zoon Dinisoelot onder een regentschap tot koning verheffen. Naar Daily Telegraph onder dagteekening van 7 Mei uit Caïro ver neemt, is het gerucht, dat Egypte eene stem verlangt in de conferentie, onnauwkeurig. Egypte heeft geen officieel verzoek gedaan om toelating ter conferentie. Denzellden dag werd aan Daily News uit Caïro geseind, dat daar eet koopman uit Khartoem aangekomen is, die zegt, dat generaal Gordon loof graven heeft laten maken lusschen het regeeringsgebouw en de stad, en de ontevredenen onder de iuwoners in de stad blijven. De heer Maspéro, directeur van het oudheidkundig museum te Bonlal bij Cairo, heelt kort geleden op zijn inspectiereis in Opper-Egypte, welkt jaarlijks door hem geschiedt, eene ontdekking gedaan, welke een voorbed deloozen schat van voorwerpen uit de Egyptische oudheid zal opleveren, li de nabijheid van Thebe, tusschen deze stad en A^sioet, in het oud-Egyptischf Khemnis, het Panopolis der oude Grieken, thans Ekhmin geheeten.- hee ged gro schi deel veel toes derf zuil vert en len slee pun aan het de van en om de wor Ijjkl eem wijt beta was inge 25, C te i het gew pen omg op Itevi gem Grai neet vooi een schi teng Toei gest van acht vers a meei weg met berii Frar Ei Grai die ter kogt sehr de f pyra doot om zer pale stuk zijm om Hg gioe hem Ton naai legei Wiss 2 m hoor

Leydse Courant | 1884 | | pagina 2