LEIDSCHE CflUiA^ kl ZATERDAG 10 MEI. STADS-BERICHTEN, BINNENLANDSCHE BERICHTEN. 1 I 12» 85% 56% 67 V 25% 93% 54 87% 84» 84% 57% GO 84 90» 56% 57 10% 43 12% 25% 16 16.. 7% 93 15 .08% 13% 43% .06 46 10% 20.71 1884. i\°. 111. lie Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars 1.50, franco p. p. f 2. afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels 1.iedere regel meer 25 cents, groote letters berekend naar plaatsruimte. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente LEIDEN; Gelet op art. 201 der Algemeene Politieverordening van den 6de» Novem ber 1879, waarbg wordt bepaald, dat ten minste tweemaal in het jaar, en wel eens in het voor- en eens in het najaar, op kennisgeving van Burge meester en Wethouders, schoorsteenen en stookplaatsen gereinigd moeien worden Noodigen de ingezetenen uit aan de bedoelde reiniging van schoorsteenen en stookplaatsen gevolg te geven. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. Leiden, 10 April 1884. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 9 Mei In de maand April zijn binnen de gemeente Leiden geboren: 154 kin deren. als: 77 zoons en 77 dochters, waaronder is begrepen 1 tweeling geboorte; overleden: 122 personen, van welke 10 elders woonachtig, als: 14 mannen, 21 vrouwen, 41 zoons en 46 dochters; daarenboven als leven loos aangegeven 9. Gehuwd 19 paren. Door het kiescollege der Nederd. Herv. gemeente alhier is uit het vroe ger vermelde drietal tot predikant beroepen d8. G. Ringnalda, pred. te Oldebroek. Naar het huis van arrest te 's Gravenhage zijn heden overgebracht twee niet alhier tehuis behoorende personen, die zich aan bedelarij hadden schuldig gemaakt. De minister van justitie heeft aan de ambtenaren van het openbaar mi nisterie en aan de ambtenaren van politie bij circulaire bekend gemaakt, dat men in het vervolg geen aanhouding van verdachte personen rechtstreeks aan Engelsche politie-overheden mag aanvragendoch alleen door zijn tus- schenkomst. Het Staatsblad bevat in n". 96 de wet van 27 April 1884, tot regeling tan het staatstoezicht op krankzinnigen; in n°. 101 de wet van gelijke dagteekening tot voorziening in de dekking van het nadeelig slot der alge meene rekening van staatsontvangsten en uitgaven over het dienstjaar 1881 én regeling der bestemming van het aandeel des rijks in de opbrengst der geldleening, bjj de wet van 16 Maart 1883 Staatsblad n°. 34 vastgesteld. Het hoofdbestuur van de Maatschappij tot bevordering der toonkunst heeft aan den minister van binnenlandsche zaken verzocht, van adspirant- hoofdonderwijzers kennis der muziek te eischen. De minister heeft hierop, onder dagteekening van 5 Mei jl.geantwoord, dat aan goed zangonderwijs van regeeringswege hooge waarde wordt gehecht; dat echter het bedoelde vak is opgenomen onder die van het onderwijzersexamen van art. 60 der wet, en uilbreiden van de eischen ter verkrijging der hoofdonderwijzersakte niet raadzaam voorkomt. Het stoomschip Zuid-Bollandvan Java naar Rotterdam, passeerde gisterennamiddag twee uur Dover. De Soerabaia, van Java naar Rotter dam, arriveerde heden te Frioul (Marseille). Bij de op 6, 7 en 8 Mei te 's Hage gehouden acte-examens voor lager onderwjjs werden voor de acte als onderwijzeres geëxamineerd 16 candida tes. 8 werden afgewezen en 8 toegelaten, nl. mej M. A. J. Treub en M. B. R. Pontier, van 'sGravenhage; H. S. E. A. Schill, van Rijswijk; A. Bie- ver en A. P. Tuyt, van Scheveningen; M. Van Wijk, van Leiden; C. Kne- teman, van Delft, en R. M. E. Aartse, van Voorschoten. Door het provinciaal kerkbestuur van Zuidholland is tot de evangelie bediening toegelaten de heer J. C. Prins, cand. te Utrecht. De bisschop van Haarlem heeft benoemd de wel-eerw. heereri: M. P. A. Ooms, tot kapelaan te Amsterdam L. V. onbev. ontvj; N. J. Kemper, tot adsistent te Middelburg; B. Van Geldorp, tot kapelaan te Voorburg; J. Van der Horst, tot kapelaan te Den Helder; C. Van der Jagt, tot kapelaan te Bjjswijk en H. J. Coppens tot secretaris voor het bisdom. De taal- en letterkundige afdeeling van de koninkl. akademie van uslanl wetenschappen, te Amsterdam, zal op Maandag aanst. aldaar eene gewone vergadering houden. Bij de te Noordwijk door de Hollandsche Maatschappij van Landbouw gehouden keuring van slieren zijn toegewezen: Voor den besten rijstier ge- baebi boren in 1882: lne prijs (f20) aan P. Hoogduin, te Noordwjjkerhout; 2de prijs (ƒ10) aan J. Hoogstraten te Sassenheim; 3de prijs (ƒ5) aan D. Van der Vossen, te Voorhout. Voor den besten rijstier geboren in 1883: l8" prijs (ƒ20) niet toegekend; 2de prijs (ƒ10) wed. D. Wassenaar, te Noordwjjk; 3de prijs (ƒ5) C. Harteveld. te Sassenheim. Voor den besten rijstier geboren in 1881, waren geen inschrijvingen. Door den heer G. Waaijer, m'. smid te Noordwijk, was ter bezichtiging gesteld eene door hem verbeterde Amerikaansche karnmachine, die zoowel door de hand als door een hond wordt in beweging gebracht. Zij werd in werking gebracht en voldeed uitmuntend. Gisteren werd te 's Hage de tweede algemeene vergadering van aan deelhouders in de IJselstoomtramwegmaatschappjj gehouden. Uit het door commissarissen uitgebracht verslag bleek o. a., dat thans alles gereed is om Voorburg terstond met de stoomtramlijn aan Den Haag te verbinden. De lijn Gouda-Oudewater voldoet zeer goed; de aanleg van de lijn Rotterdam- Overschie-Delft met den zijtak naar Schiedam wordt zorgvuldig voorbereid. Langs de lijn Leiden-Voorschoten-Wassenaar werden in het afgeloopen jaar vervoerd 95990 sectie-reizigers. De exploitatie van genoemde ljjndie van Utrecht-Vreeswjjk en Gouda-Oudewater heeft eene bate opgeleverd van 2500.90, welke echter niet als winst op de balans verschijnt. Hoewel veel moeielijkheden te overwinnen waren, hopen commissarissen het ver trouwen gevestigd te hebben op de goede toekomst der IJselstoomtramweg- maatschappij. Nog werd door den voorzitter medegedeeld, dat 15 Mei eene lijn van Venr naar "Wijkerbrug" zal worden geopend. Uit de rekening en verantwoording bleek, dat 31183 aangekweekte rente aanwezig was; deze gelden zullen aan de aandeelhouders worden uitgedeeld, komende dit op 2 pCt. per aandeel. Nog werd besloten de tractementen van de beide direc teuren L. F. Hojel en mr. F. baron Van Hogendorp te verhoogen, als een bljjk van waardeering van de wijze waarop zij de belangen van aandeel houders trachten te behartigen. Ook werd een woord van dank gewijd aan commissarissen voor de belangelooze behartiging van de belangen der maat schappij en het voorstel gedaan eene som van 2500 beschikbaar te stellen ter verdeeling onder dit zevental, bij wijze van vergoeding voor tijdverlies en andere kosten. Commissarissenerkentelijk voor een zoodanig votum van vertrouwen in hun beheer, meenden echter gracieuselijk voor het hun aangeboden presentiegeld te moeten bedanken. D8. P. J. Rochedieu, te Reziers, heelt het beroep naar de Walsche ge meente te Delft aangenomen. Tegen een logementbediende, die onlangs een Amsterdamsch reiziger te Rotterdam eene portefeuille met 200 ontstal, is voor de Rolterdamsche rechtbank 3 maanden celstraf geeischt. Uit Gorinchem wordt medegedeeld, dat in den laten avond van Dinsdag de heer N., die zich huiswaarts begaf, verraderlijk in de Achterstraat is aangevallen en met een scherp voorwerp gestoken. De aangevallene werd den volgenden morgen gevonden en huiswaarts gebrachtwaarna onmiddel lijk geneeskundige hulp ingeroepen werd. Men meent den dader op het spoor te zijn. Volgens de IVeue Freie Presse lijdt de keizerin van Oostenrijk sedert den vorigen zomer aan eene ziekte in de heup. Reeds vroeger werd een massage kuur haar daartegen aanbevolen. Dr. Mezger heeft thans alle hoop gegeven, dat zijne hooge patiënte na eene kuur van eenige weken wellicht hersteld zal zijn. De keizerin moet zich gedurende dien tijd echter onthouden van groote lichaamsinspanning. De keizerin van Oostenrijk heeft Woensdagnamiddag het Broekershuis bezocht. Gisterenmorgen wandelde tl. M. naar het centraalstation om haar zestienjarige dochter de aartshertogin Valérie af te halen, die te 7,45 met den keizerlijken trein van Heidelberg aankwam. Naar het /V. v. d. f). verneemt zullen de Engelsche inzendingen voor de aanstaande Internationale landbouwtentoonstelling te Amsterdam meer dan 200 bedragen en eene gezamenlijke oppervlakte van meer dan 3000 vierkante meter innemen. Men schrijft van het Nieuwediep aan het Vtr. D.: Naar wij vernemen, is door de heeren aannemers (zoogenaamde "Gouden Ploeg"), belast met de geniewerken van het fors Erfprins alhier, aangenomen een kapitaal werk, namelijk het verbeteren en inrichten der haven te Buenos-Ayres, op den voet van die te IJmuiden. Zij zullen daartoe engageeren een paar honderd Hollandsche werklieden, vooral krachtige polderjongens, die niet dergerlijke werken ver trouwd zijn en die, behalve vrijen over- en terugtocht30 en meer per week zouden verdienen. Reeds verscheiden werklieden moeten zich bereid ver klaard hebben, tot dat doel derwaarts te vertrekken.

Leydse Courant | 1884 | | pagina 1