BUI TENLANDSCHE BERICHTEN. ik het genoegen den vroeger van Lepong-arra gedeserteerden en reeds dood gewaanden Europ. fuselier Cohen, geboortig uit Rotterdam, met den trein te zien aankomen. Zooals u wellicht weelheette hij bij de Aljehers na zijn overgang bij het Mohammedanisme: Toekoe Alie en had hij bij Teng- koe di Tiroh, dien hij zijn vriend noemde veel in de melk te brokken. Dat hij echter niet altijd gebruikt werd om te vechten blijkt daaruit, dat hij in den laatste» tijd kains (sarongs) verkocht en zich te Ajer Leboeophield, ver van het oorlogsgewoel. Meenende een wandelend skelet voor mij te zullen zien, werd ik daarin zeer bedrogen, daar Cohen er Hink en robust uitzag, zoodat zijn tweejarig verblijf hem eerder goed dan kwaad heeft gedaan. Toen hjj vertrok was hij toch een geraamte gelijk. De wijze waarop hij verder in onze handen is gekomen, zal ik u thans mededeele». Het was den con troleur der Oostkust door spionnen namelijk bekend, dat Cohen en Vrieze- kolk een oprechte (Haarlemmer) zich te Ajer Leboe, een aan ons gezag onderworpen en rijk kuslplaatsje, schuil hielden. De controleur gelastte daarop den radja van die streek die menschen, die Europeanenuit te leveren, wilde hjj niet evenals eene vroegere maal, wederom eenige honderden dollars boete betalen en zien dat thans zijne kampong werd getuchtigd. De radja die op dit dreigement angstig werd voor de uitvoering, voorts begeerig was om de 1000 belooning te ontvangen voor de uitlevering en het ook lang niet pret tig vond dal de beide Europeanen zich bij hem ophieldenbeloolde den con troleur hunne uitlevering. Ziet hier hoe hij dit aanlegde. Op den bewusten avond dan zaten Cohen, Vriezekolk en eenige Atjehers in een rapahzaal en beraadslaagden hel een en ander, toen er een Atjeher kwam en vroeg of zij ook cognac wilden hebben, daar dit door een schuitje op den wal was ge zet. Begeerig naar dien nectar, zeiden zij gaarne hier iets van te willen hebben, waarop de Atjeher hen uitnoodigde naar den wal te gaan. Cohen ging vooruit in de duisternis (het was uur in den avond) en viel onder het gaan over een over den weg gespannen touw, dat zij met opzet hadden gedaan. Nauwelijks gevallen, vlogen er tien Atjehers op hem af en bonden hem in een oogwenk, waarna hij voor de zee werd gebracht en overgenomen werd door onze marine, die klaar lag om hem in ontvangst te nemen. Cohen verweerde zich wanhopig en smeekte den Atjehers om hem met de klewang af te maken, liever dan hem over te leveren in han den der compagnie, waar hem de strop wacht. Vriezekolk scheen lont ge roken te hebben en verdween in de richting der bergenzoodat die nog altyd daar rondloopt. Den 6de daarop kwam Cohen stevig geboeid en door mariniers geescorleerd per trein van Oleh-leh en werd hij op de meest on aangename wijze door zijn eigen makkers ontvangen. Hij was gekleed in een zijden Aljehschc broek met bloot bovenlijf, op bloote voeten en met een Atjehsche muts op. Onmiddellijk na zijn aankomst bij den kolonel en den gouverneur gebracht, bleef hij daar ruim 2 uren, waarna hij achter slot werd gezel. Sedert is hem een vel papier gegeven met een potlood omdat, wat hem te binnen mocht schieten, op papier te zetten en het den kolonel in te leveren. Hij beweert natuurlijk steeds in het belang van het gouver nement te hebben gehandeld en nimmer eenige vijandelijkheid tegen ons te hebben gepleegd. Mocht ik in de volgende dagen iets van hem en zijne om zwervingen te weten komen, dan zal ik niet nalaten dit te melden." De voorgenomen kunst- en prijswedrennen te 's-Hageonder leiding van den heer Oscar Carré, zullen niet, zooals aanvankelijk was bepaald, op het Malieveld, maar wel op de «Duinweide Aljehstraat te 's-Hage gehouden worden. De gemeenteraad van Amsterdam behandelde gisteren weder de beurs- quaestie. Bij de drie aanhangige voorstellen kwam nu nog een vierde, van den wethouder voor publieke werken, om de beurs aan den üam te bou wen. gedeeltelijk op de plaats der oude. Na een debat van drie uren werd het voorstel aangenomen om de beurs te bouwen op het Gedempte Damrak, tusschen Oudebrug en Papenbrug. De leening voor de kon. fabriek van sloom- en andere werktuigen te Amsterdam is niet volteekend. De gevraagde 1,800.000 was slechts tot ƒ234,000 volteekend. Op eene heden morgen gehouden vergadering van aan deelhouders is diensvolgens besloten eene commissie te benoemen die nog eene laatste poging zal aanwenden en van hare bevinding op eene Maandag 26 Mei a. s. te houden algemeene vergadering verslag zal uitbrengen, als wan neer dan over het lot der fabriek zal worden beslist. De hertog van Nassau zal zijn intrek nemen in het Doelenhotel te Amsterdam, dat, als de aartshertogin Valérie uit Heidelberg arriveert, fei telijk hel paleis der keizerin van Oostenrijk is, die daar achtereenvolgens verscheidene leden van het keizerlijk huis (wellicht zelfs den keizer) te gast verwacht. In de Nieuwstraat te Amsterdam is eergisteren eene vrouw toen zij ont waarde dat haar man, thuis komende, dronken was, zóó verwoed geworden dat zij, na eenige scheldwoorden, hem eerst eene aarden pan op het hoofd aan stukken sloeg en hem vervolgens met het onderstuk van eene petroleum lamp zoo gevoelig geslagen heeft, dal hij, met vrij ernstige wonden aan het hoofd, ter verpleging naar het gasthuis moest worden overgebracht. Uit Hoorn wordt aan de Amst. het volgende medegedeeld: Onlangs werd een onderofficier hier tot 14 dagen arrest veroordeeld. De man was aan het «verkeeren", en kon de verzoeking niet weerstaan, zich ter wille van zijne geliefde korten tijd te verwijderen. Een paar collega's beloofde hem «niet gezien" te zullen hebben, maar de overtreding werd door een korporaal verklapt. Het feit werd door den delinquent en zijne vrienden ontkend, en de korporaal wegens valsche beschuldiging gestraft. Deze on derging zijne straf zonder morren, doch na volbrachten strallijd beklaagde hij zich bij den krijgsraad. De zaak werd onderzocht, en het einde van de geschiedenis was, dat zoowel de verliefde onderofficier als zjjne vrienden met degradatie werden beloond. Van het instructie-bataillon te Kampen vertrekken Dinsdag a. s. naar de regimenten 66 korporaals-titulair: 4 voldoen niet aan de vereischte maat om te worden overgeplaatst en 8 blijven ter verdere opleiding bij het bataillon. In verband met dit groot aantal vertrekkenden zijn nog 30 jo* gelingen tegen 14 Mei opgeroepen, zoodat er dien datum ongeveer 91) wacht worden. Te Blaricum is eene boerenvrouw zoo hevig door een veulen in gezicht geslagen, dat dit geheel verminkt is. De vrouw leeft nog, ma voedsel moet haar door middel van een pijpje worden toegediend. Haar to stand is zorgelijk. Tusschen 's Heer Arendskerke en Goes geraakte Dinsdag, na afloopt) de markt, het paard van een landbouwer, uit 's Heer Arendskerke, doorI» breken van de teidsels op bol. De vijf personen, die in het rijtuig zatei sprongen er uit, met het ongelukkig gevolg, dat twee meisjes van omstreel 20 jaren in zeer bedenkelijken toestand naar eene nabijgelegen hofstej moesten gebracht worden. Geneeskundige hulp werd terstond verleend. Ei der meisjes verkeert in levensgevaar. De mannelijke personen kwamen m meer of minder ernstige kwetsuren al. Onder de gemeente Goirle bij Tilburg is Dinsdag een arbeider, die het veld werkzaam was, door den bliksem doodelijk getroffen. Men vot zijn lijk langs den weg liggen, terwijl al zijne kleeren verschroeid waren. Eergisterenavond ontstond te Dussen brand in eene landbouwerswonii met aangrenzende schuur en stalling. De bewoners zijn met moeite uit brandende gebouw gekomen. Door het gekraak wakker geworden, daclilt zij eerst dat het eene hagelbui was. Van de roerende goederen is niets red; drie paarden met een veulen, eenige kalveren en varkens zijn in vlammen omgekomen. De roerende goederen waren slechts gedeeltelijk vet zekerd. In de gemeente Weert werden onlangs opgedolven eenige Germaanscl urnen, gevuld met ascli en menschenbeenderen. Twee, in tameljjk gavi toestand, zijn door den eigenaar, den heer Ed. Philips, te Maastricht, li geschenke gegeven aan het provinciaal museum van oudheden in Limburg. s GRAVENHAGE, 8 Mei. Door Z. M. is de heer J. P. Hofstede, hoofddirecteur der posterijet benoemd en gecommitteerd om Nederland en zijne koloniën te vertegenwo# digen op het den eersten October aanstaande te Lissabon te openen intern tionaal postcongres, terwijl de heer C. W. baron Sweerts de Landas Wjjborg vroeger inspecteur der posterijen en tegenwoordig directeur van het posikat toor te Rotterdam, is aangewezen om hem als tweede gevolmachtigde zijde te staan. - Door Z. M. is benoemd tot notaris te Leeuwarden, B. Schmidt, cad daat-notaris te Arnhem, en is, op hun verzoek, eervol ontslag verleend;at R. A. H. Courbois, als notaris te Nijmegen, en aan l. J. Van den Helm, notaris te Maarseveen. Door Z. M. is benoemd tot deurwaarder bij het gerechtshof te Arnhec B. Posma, klerk ten kantore der registratie en domeinen aldaar. De overplaatsing van den luitenant ter zee 2e kl. A. W. L. Oliviei met 11 dezer, aan boord van Zr. M'. schroefstoomschip Bonaire, wordt getrokken en beschouwd als niet te zijn geschied. De luitenant ter zee kl. J. W. Doyer wordt met 13 dezer geplaatst aan boord van Zr. M». genoeo schroefstoomschip. Bij beschikking van den minister van binnenl. zaken zijn de opzicht# bij het onderhoud der rijks universiteitsgebouwen K. De Boer Hzn., te Lt den, W. H. Schoonhei», te Utrecht, en J. F. Scheepers, te Groningen, vorderd tot hoofdopzichters bij het onderhoud vau genoemde gebouwen. In de heden gehouden zitting van de tweede kamer is ingekomen novelle op het strafwetboek. Door den heer Schaepman werd ingetrokkt eene door hem gedane motie op het hooger onderwijs. Maandag zijn van conclusie» aan de orde; voorts interpellation van de hh. Donner Bahlmann; eene motie van den heer Donner over art. 168 der grondwet clusiën over de spoorwegenquete en een voorstel van den heer Van Eek wijziging van het reglement van orde. Door de afdeelingen der kamer zijn tot rapporteurs over de definitieve dische begrooting voor 1884 gekozen de heeren: Van Gennep, Schimmt peiininck, W. K. Van Dedem, Bahlmann en De Vos de Wael. In strijd met het requisitoir van het openb. min., hetwelk strekte verwijzing in één dag gevangenisstraf wegens bedelarij, heeft de rechtban alhier van de aanklacht vrijgesproken een hongerige verversknechtdit op zijn doortocht naar Rotterdam, aan een landbouwer onder Alfen «hapje warm eten" had gevraagd. Uit goede bron kan vermeld worden, dat de zaak tegen den uiigett van het socialistisch weekblad Hecht voor sillen beklaagd van smaad teget den persoon des konings, nog in haar eerste stadium van onderzoek verkeert zonder dat vooralsnog valt te zeggen of de rechtbank van de aanklacht kennis zal nemen. Gisteren viel een steenhouwer achterover van eene hooge stelling, mt: hel treurig gevolg, dat de man oogenblikkelijk een lijk was. De waarschi lijkheid bestaat dat hier aan een toeval gedacht moet worden. In den laatsten tijd werden de bewoners in de omstreken der meente Voorburg verontrust door verschillende baldadigheden op hunnt erven, bestaande in het stuk werpen der ruiten van villa's, het afmakei van eenden enz. enz.gewoonlijk des nachts bedrevenzonder dat mocht gelukken een spoor van de kwaadwilligen te ontdekken. Na verf inspanning is men den vermoedelijken dader op hel spoor gekomen, zijnde den 18-jarigen B., uit Leidschendam, die zich indertijd aldaar ook ver maakten met het lichten der lampen uit de straatlantaarns en deze vervol gens door de ruilen van de eerste de beste woning smeet. ENGELAUfD Het lagerhuis heeft de motie van Broadhurst. ten gunste der wettig- -l/loriner von hot hiinrolnl/ maf Ho vnafnu aanan Aimnln4nn OQk "v* WIV/UU..UIOI. ivu 0U1IOIC UCI TT C verklaring van het huwelijk met de zuster eener overleden gade, met tegen 127 stemmen aangenomen Cros, de J h zen hield gepa Flor zonk die De I en i aan steat het beur tnen vree in li De 1 inscl leeri l«k span om arm wer dat zich aan; grav nine mog stig spot duit mat: ged; op - 300 li trot toej of i de niei Kra oor niel van Tw de 250 en var aan mei ach reg een rije Sev de die bar tus Bat hel de lijk ste vat in vet eer det het het Tas

Leydse Courant | 1884 | | pagina 2