IJ l l)S( ll 1 COURANT. f884. VRIJDAG 9 MEI. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. 00- A N°. 110. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. 2. afzonderlijke nomtners zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De pr\js der Advertentiën is van 14 regels I.iedere regel meer 25 cents, groote letters berekend naar plaatsruimte. LEIDEN, 8 Mei. Door de commissie van financien is aan den gemeenteraad rapport uit gebracht over het in hare handen gestelde ontwerp, strekkende lot wijziging van de verordening, betreffende het verleenen van pensioen en wachtgeld aan gemeente-ambtenaren en bedienden. Wat de verhooging der jaarlijksche bijdrage van 1 op 2% pCt. betreft, betoogt de commissie, dat, mocht die rerhooging oogenschijnlijk financiëele voordcelen opleveren, men niet uitliet oog moet verliezen, dat de bijdrage van pensioen van de ambtenaren geheven steeds verband zal houden met het bedrag der tractementenin zooverre, dat verhooging dier bijdrage ook verhooging van tractement zal doen ver langen, zoodat die maatregel geen voordeel, maar zelfs nadeel zal toebren gen. Die maatregel zou ook zeer ongunstig werken wanueer men een ge schikt personeel van ambtenaren wenscht te behouden, men zou genoopt rijn elders eene betrekking te zoeken, waartoe gereedelijk aanleiding be staat, daar geene andere groote gemeente van Nederland bijdrage heft voor pensioen. Ook zou die bepaling te bezwarend worden voor de mindere be ambten, b. v. de werklieden, vooral ook omdat bjj het verlaten van de be trekking aan niemand eenige teruggave van de bijdragen voor pensioen wordt gedaan. Op deze en andere gronden kan de commissie zich niet met de voorgestelde verhooging vereenigen en stelt zij mitsdien voor de bijdrage van 1 pCt. te blijven handhaven. Wat betreft het verleenen van wachtgeld wenschte men gaarne de bepaling te zien bijgevoegd, dat de betrokken amb tenaar of bediende minstens twee jaren in den dienst der gemeente moet werkzaam geweest zjjn, om daarop aanspraak te kunnen maken. Burg. en weth. stelden aan den raad voor, in overleg met het hoofd der openb. school 3e kl. n". 1, aan den heer H. J. Westerling, tweede onder wijzer aan genoemde school, op zijn verzoek, een eervol ontslag te ver leenen. Ter benoeming van een leeraar in de wiskunde aan de hoogere burger school voor jongens, worden door burg. en weth., in overleg met de be trokken autoriteiten, als zoodanig aanbevolen de bh. Th. B. Van Wettum. leeraar in de wiskunde en cosmografie aan de hoogere burgerschool te Deven ter, en dr. G. Schouten, leeraar in de wiskunde aan de hoogere burgerschool te Kampen. In de plaats van den heer J. C. Van der Zweep, die door vertrek uit deze gemeente, ontslag heeft genomen als commissaris der stedelijke gasfabriek, worden aan den gemeenteraad twee dubbeltallen voorgedragen om daaruit eene keuze te doen, en wel: door commissarissen dier fabriek: de hh. J. Groll en mr. S. Le Poole, en door burg. en weth. de hh. dr. M. De Goeje en dr. T. Zaaijer. Naar wij met genoegen vernemen, hebben A. F. Spierenburg, wonende in de Hendrikstraat n°. 20, onder Oegstgeest, A. De Bruin, wonende in het Bagijnenhof, en II. J. Mühlstaff, wonende op de Haarlemmerstraat n°. 115, alhier, der politie een belangrijken dienst bewezen. Zij hebben nl. op 18 April, bij het gewelddadig verzet tegen de politie, op de Haarlemmerstraat, tan een persoon die zich aan verregaande baldadigheden had schuldig ge maaktkrachtdadige hulp verleend, waardoor het mogelijk is geworden be doelden persoon onschadelijk te maken en in arrest te nemen. Dat lof waardig gedrag steekt zoo gunstig al bij de houding die meermalen bij der gelijke gelegenheden door het publiek wordt aangenomen, dat de burge meester, hoofd der gemeentepolitie, zich genoopt heeft gezien, aan de be trokken personen voor hunne flinke handelwijze in deze schriftelijk zijn welgemeenden dank te betuigen. Door den directeur en verdere ambtenaren van de topografische in richting te 's Hage is aan den l»t!0 luit. II. A. Rosser, alhier in garnizoen, een prachtig album met de portretten dier ambtenaren aangeboden, bijgele genheid van zijn vertrek van daar, nadat hij zes jaren bij die inrichting was gedetacheerd geweest. Hel Handelsblad bespreekt onder het opschrilt //Algemeene Politie verordeningen" in zijn avondblad van 23 April II. de door onzen vrocgeren stadgenoot mr. P. J- M. L. Scheepes. thans advocaat bij het gerechtshof te Arnhem, in de Gemeentestem (n°» 1695, 1696 en 1699) ingezonden artikelen aan bovengenoemd onderwerp gewijd, betuigt er zijne volle instemming mede, constateert met genoegen dat ook door S. het denkbeeld wordt ver dedigd om slechts bij uitzondering tegen politie-overtreding eene andere straf dan geldboete te bedreigen, zoodat vervolging door betaling van het maximum der boete kan worden voorkomen en in verband daarmede, onder aanneming van een gelijk minimum van ƒ0.50 voor alle overtredingen, dat maximum te bepalen op een cijfer, dat die vrijwillige betaling bevordert in plaats van belemmert. Het Handelsblad eindigt met ten slotte de lezing en behartiging van besproken artikelen ten zeerste aan alle gemeentebestu ren aan te bevelen. De Staatscourant van heden bevat de namen der jury leden voor de internationale landbouwtentoonstelling, in den aanstaanden zomer te Am sterdam te houden. Tot voorzitter is door Z. M benoemd de heer D. F. A. Bauduin te 's Gravenhage; tot tweeden voorzitter de heer H. D. S. Hassel- man, te Zoelen; tot secretaris de heer mr. D. Josephus Jitta, te Amsterdam. Tot leden zijn o. m. benoemd: voor afdeeling III, Wolvee, de hh. A. Vro- mesteyn, le Leiderdorp, en A. Van der Burg, te Hazerswoude; voor afdee ling V, magere kaas, de hh. J. Herrewijn Jz., le AarlanderveenJn. Steen- hauer, le Leiden, en G. Batelaar, le Bodegraven; voor afdeeling VI, room- afscheiders, de heer J. Rinkes Borger, te Leiden; voor paardendorschwerk- luigen, de heer Ph. Van der Breggen, te Waddingxveen, en voor werktuigen voor boter- en kaasbereiding, de heer J. H. Van der Torren, mede aldaar; voor afdeeling VIIleer- en hulpmiddelen voor het landbouwonderwijs en voor het landbouwbedrijf, de heer m'. J. P. Amersfoordt. te Haarlemmermeer; voor afdeeling X, verzamelingen van handelaren, de heer S. De Clercq Wzn., te Leiden. Vanwege de gedeputeerde staten der provincie Ztiidholiand is openbaar gemaakt de lijst van de hoogst aangeslagenen in 's rijks directe belastingen in deze provincie. Als hoogste komt daarop voor de heer jh'. J. N. J. Jantson van Erffrenten van Babyloniënbroek, te Dordrecht, tot een bedrag van 18237.63; als laagste de heer J. Mattrilz, le Dordrecht, tol een bedrag van 823.41. In hel arrondissement Leiden komen op die lijst voor de hh. A. N. J. M. baron Van Brienen van de Groote Lindt, te Wassenaar; jhr. mr. H. A. Steengracht van Duivenvoorde, te Voorschoten; C. J. Van der Oudermeulen, te Wassenaar; C. H. baron Van Pallandt, le Wassenaar; mr. Ph. J. baron Van Pallandt. te Wassenaar; F. A. G. graaf Van Limburg Stirum Noordwijk, te Noordwijk; J. graaf Van Rechteren van Ahnem, te Wassenaar; Th. P. Viruly, te Leiden; L. graal Van Limburg Stirum van Warmond, te Warmond; mr. C. Cock, te Leiden; jhr. J. II. Gevers, te Noordwijk; J. 11. Willink, te Oegstgeest; J. Piek, te Oudshoorn; mr. J. C. Van de Kasteele, te Wassenaar; C. Wilde, te Katwijk; mr. J. D. Viruly, te Stompwijk; C. J. Leembruggen, te Leiden; L. Koetsier, te Zoetermeer en P. L. C. Driessen, te Leiden. Bij de 5, 6 en 7 Mei te 's Hage gehouden acte-examens voor lager on derwijs, zijn voor de acte als onderwijzeres geëxamineerd 15 candidate!), 4 werden afgewezen en toegelaten 11. nl. mej. H. W. De Jongh, A. Mossel man, W. J. A. De Haan en M. J. Eyskoot, van Dordrecht; J. W. Stellen- hoom en J. C. Renken, uit Gorinchem; V. E Mink, uit Heukelum; E. P. J. Jager en C. P. Bokhoven, uit Gouda; E. M W. Werner, uit Hellevoetsluis en M. C. H. Van der Horn van den Bos, uil Voorschoten. Bij het heden gehouden examen is als onderwijzeres toegelaten mej. M. Van Wijk, van Leiden. Door de geneeskundige staats-commissie le Utrecht zijn tot arts bevorderd de heeren R. Klees, doctorandus, B. H. Rouffaer en W. F. Sterk, candidaat- artsen. Toegelaten voor het lste gedeelte zijn: de heeren T. Janssonius, S. De Jong en J. Mink, doctorandi. Dr. Koch, de beroemde cholera-onderzoeker, is door de universiteit te Groningen benoemd tot doctor "honoris causa" in de medicijnen. Met het stoomschip Batavia zal 10 Mei aanstaande, 's morgens te 10 uren, eene brievenmaal worden verzonden uit Rotterdam naar Padang en Batavia. Het stoomschip Madura, van Amsterdam naar Batavia, vertrok van Southampton 7 Mei. De Frins Alexandervan Batavia naar Amsterdam, vertrok van Frioul (Marseille) 7 Mei. De Padang, passeerde Malta den 7en Mei des voormiddags De Nederland en Oranje, van Saigon naar Europa, deed 6 Mei Aden aan nam kolen en zette de reis voort. 11. K. H. Prinses Hendrik heeft aan de vrouwenvereeniging //Tesselschade" vergunning verleend haar wapen te voeren. De door de Rijnspoorwegmaatschappij ontworpen zomerdienst voor hare lijnen, is door den minister van waterstaat, handel en nijverheid goedgekeurd en zal den 20s"n dezer aanvangen. Omtrent den overlooper Cohen, die geruimen lijd onder de Aljehers heeft doorgebracht, maar onlangs door cenigen hunner is uitgeleverd, schrijft de Atjehsche correspondent van het Hbl. het volgende: //Den 6d<n Maart had A

Leydse Courant | 1884 | | pagina 1