BUI TENLANDSCHE BERICHTEN. wachtschip te Willemsoord en vervangen [door den luitenant ter zee 2' kl. L. J. Van der Mandele. De tweede kamer der staten-generaal zal deze en de volgende week grooteudeels in de sectiën arbeiden, Het antwoord van den minister van financiën op hel kamerverslag over de klassenbelasting is bijna gereed en kan in de volgende week bij de kamer verwacht worden. In de heden gehouden openbare vergadering van den raad van state, afdeeling voor de geschillen van bestuur, is o. m. ingekomen een kon. be sluit hoedende beslissing in zake het geschil over de woonplaats van de arme krankzinnige J. L. Zonneveld. De gemeente Noordwijk is aangewezen tot betaling der kosten van overbrenging naar en verpleging van de arme krankzinnige in een krankzinnigengesticht. Naar wij vernemen zal het lid van den raad van state mr. Van Vla- deracken worden aangewezen om opnieuw zitting te nemen in 's raads afdeeling voor de geschillen van bestuur, ter vervanging van den heer Heydenrijck. De heer Mazel, die na zijne benoeming tot gezant van Z. M.teWeenen geruimen lijd hier ter stede vertoefde, heeft de residentie verlaten ten einde zjjn post te gaan aanvaarden. De gezanlschapsraad der Nederlanden bij het Engelsch hof, jh'. Van der Does de Willebois. die als aanstaand chef van het kabinet van den mi nister vrn buitenlandsche zaken genoemd wordt, is uit Londen alhier aan- gekoni'ti, doch keert nog deze week voorloopig weder naar Londen terug. Hedenochtend is de gezant van Oostenrijk, graal' De Miilinenmet verlof naar het buitenland vertrokken. De postduivenvereniging //De Ooievaar", te 'sGravenhage, zal dit jaar wedvluchten houden van Berljjn en Londen. Voor de vlucht van Berlijn ziju ruim 400 duiven ingeschreven. BËLGIE De senaat heeft Zaterdag de staatsbegroting aangenomen met 38 tegen 6 stemmen, terwijl 6 leden zich onthielden. Na nog de beraadslaging te hebben geëindigd over hel wetsontwerp betrekkelijk de wijze, waarop de stemmingen zullen plaats hebben en dit ontwerp met de wijzigingen, voor gesteld met de commissie, te hebben aangenomen met algeuteene stemmen, is de senaat tot nadere bijeenroeping uiteengegaan. In de gisteren door de kamer van vertegenwoordigers gehouden zitting heeft de heer Bergé de regeering geïnterpelleerd over de deelneming van het leger en den gouverneur aan de installatie der bisschoppen van Namen en Mechelen. De spreker beweerde o. a.dat het decreet van Messidor geen reden van bestaan meer heelt, en dal hij een wetsvoorstel zal indienen om het in te trekken. De heer Frère-Orban herhaalde wal hij reeds in den senaat heeft gezegd. Hjj voegde er bij, dat de regeering het door den heer Bergé aangekondigde voorstel zal onderzoeken, met den wensch om deze aangele genheid in het reine te brengen. ËWGELAKD. De bekende stichter van de lersche //nationale league", Michael Davitt, heelt het plan opgevat, naar Australië te gaan en zich daar als kolonist te vestigen. Evenals aan Parnell heeft men ook hem een eeregeschenk van de natie en bovendien een jaargeld aangeboden, als hij blecl voortgaan, de ler sche zaak in het parlement te behartigen. Davitt heelt echter beide aanbie dingen van de hand gewezen. De Times zegt met betrekking tot de Egyptische conferentie: De En- gelsche natie begrijpt zeer goed dat men een staatkundigen misslag zou begaan door te gedoogen dat inbreuk gemaakt wierd op onze rechten en ver plichtingen tegenover Egypte, of door toe te stemmen dat audeie mogend heden zich daarin mengen. Doch tevens valt het niet te ontkennen, dat juist omdat Engeland een overwegenden invloed op de Egyptische regeering oefent, het onk eene zedelijke verplichting tegenover de schuldeischers van Egypte aanvaardt. De Egyptische regeering heeft de toeslemming verzocht om zich op de Londeusche conlerenlie ofliciëel te doen vertegenwoordigen en zou zich te vreden willen stellen met eene adviseerende slem. Het Engelsche gouverne ment heeft hierop nog niet geantwoord. Wanneer het verzoek wordt toe gestaan, zal Nubar-pacha aan de conferentie deelnemen en zullen zijne in structies onafhankelijk zjjn van die van Blum, die naar Londen is geroepen om vóór de bijeenkomst ophelderingen omtrent de financiëele aangelegen heden te geven. Uit Cairo wordt aan de Standard gemeld, dal eene poging, door de Egyptische regeering gedaan om met Anglo-Egypliati-Bank erne kleine leeiiing te sluiten, mislukt is. omdat de aangeboden borgtocht onvoldoende werd geacht, Uit Cairo wordt bericht: De lelegraphische gemeenschap met Berber is nog altyd verbroken. Bongola is rustig. Sedert het vertrek der Engelsche troepen, is het te Soeakim alles rustig gebleven. Het aantal bevriende stammen neemt dagelijks toe. Het huis van vertegenwoordigers te Washington heelt het wetsont werp lot wijziging van hel toltarief met 156 tegen 151 stemmen verworpen. De gezagvoerder van hel stoomschip City of Devon rapporteerddat de beide booten van de State of Florida door hem aangetroffen werden den 27'"" April op 47° 25' NBr. en 34° 10' WL. Hij geeft te kennen, dat er alle waarschijnlijkheid bestaat, dat de opvarenden door voorbijgaande schepen zijn opgenomen. In de staten New-York, New-Jersey, Pennsylvania en Virginia hebben dezer dagen hevige hoschbranden gelieerscht, waardoor verscheiden dorpen zijn vernield. In Pennsylvanië is nabij Ashland een boscli tot op den grond toe afgebrand over eene oppervlakte van vijftig vierkante mijlen. Men raamt de schade op een gezamenlijk bedrag van 5 millioen gulden. Te Gouverneur, in New-York, is verleden Zaterdag in eene steenhou werij een stoomketel gesprongen. Vijf personen kwamen om, twee werden gewónd en de gebouwen vernield. IPAWJE, De bladen melden, volgens een brief uit Tanger van den 1'"° Mei, dat in de nabijheid der stad een Spanjaard vermoord is en eischen dat Spanje tot de Marokkaansche regeering vertoogen zal richten om de veilig heid der Spanjaarden in Marokko tc verzekeren. PORTUGAL. Te Lissabon werd onlangs eene geheele opera door de teleplioon, op een afstand van 16 kM., overgebracht. De nieuwe, door een Portugees ge componeerde opera. //Lauriana", werd nl. voor den koning, die niet in liet theater kon verschijnen, langs telephonischen weg ten gchoore gebracht. pa De inrichting was zoo gemaakt, dat de koninklijke familie en de geheele hofhouding de opera konden volgen; zelfs de woorden der zangers waren duidelijk te hooren. DUITSCHLAAD. Het wetsontwerp tegen het gebruik maken, met een misdadig doel, van ontplofbare stollenwaardoor de maatschappij met gevaar wordt bedreigd, is thans bij de commissie van den bondsraad lol onderzoek ingediend. Ter bescherming van de Noordzee-visschers tegen bemoeielijking in de uiloefening van hun bedrijf door vreemde concurrenten is ook thans weder eene kanonneerboot in de Noordzee gestationeerd. Visschers, die klachten hebben, kunnen deze inleveren bij de regeering der naast bijgelegen plaatsen, doch moeten hel nommer en den naam van het vreemde vaartuig daarbij weten op te geven. Door de plaatselijke besturen worden die klachten dan verder overgebracht naar het marine-station te Wilhelnistiafen. Ook moeleo de plaatseliike besturen van het verschijnen van elke vreemde visschersvlooi in hun gebied, zoo mogelijk per telegraaf, den commandant van het marine, station in kennis stellen, die alsdan daarnaar kan beoordeelen op welkt plaatsen de tegenwoordigheid van de kanonneerboot het meest gewenschtii Door de Nordd. Allg. Zty. wordt verzekerd, dal al hetgeen getneli werd omtrent de aanstaande bijeenkomst der keizers van Duitschland Oostenrijk en Rusland ongegrond is en slechts beoogt om op de beurs i] werken. Eene vergiftiging door gas, waardoor in twee woningen, waarin geei gas werd gebruikt en geen leiding was aangebracht. 6 personen slikten heeft onlangs gedurende den nacht plaats gehad in Alt-Ofen. Bij het ondei zoek naar den loop der treurige zaak is gebleken, dat de gaspijp op di straat voor de twee woningen gesprongen en het uilstroomende gas lossen grond onder en in de woningen doorgedrongen was. OOST-IA DIR. BATAVIA. 3 April. Een door den militairen commandant van Atjeh en onderhoorigheds den 28'° Maart II. verzonden telegram behelst het volgende: Gevecht Maart achtergelaten drie gesneuvelden; ongeschonden teruggevonden en bi graven. Volgens gedetailleerde opgaaf bestuur verloor vijand alleen aan sneuvelden drie Panglima's en negen en zestig minderen. Bevolking uit tvïi en twintig, zes en twintig, vijf en twintig moekims, Mesdjid Raja en kus staten ter sterkte van 8500 man volgens Aljehsche opgaat vocht tegen oi De aankondiging van de komst van den maiidi moet aanleiding hebben geven tol deze algemeene beweging. Vijandelijke bewegingen worden op moment niet waargenomen. Toestand der gewonden, waarvan een twintii tal licht zeer gunstig. De gansche negorij Tawahn is in den nacht van 23 op 24 Jan. te SI nado door een banjir vernietigd; bijna geen spoor er van is overgebleven. D( plaats bestaat dus niet meer op de wereld. Door de kracht van de ontri lijke massa water die 's avonds van den berg Tangop kwam aauslroomen zelfs de allerzwaarste boometi medevoerde, werden de bruggen als in oogwenk weggevaagd. Hel water overstroomde de negorij Tawaün. Rei achtige hoornen stortten op de zwakke woningen der inlanders neder deze werden onder die val verpletterd Slechts het geraamte van een woningen aan den ingang en uilgang der plaats zijn blijven staan. Al werd door den stroom medegevoerd naar de zee. Wat van varkens, kippe paarden, enz. bleef, verdronk of smoorde in de laag slijk, die het wal achtergelaten heeft, nadat het was weggeloopen. Bijna alles hebben de an inwoners verloren; van have en bezittingen zijn zij haast geheel beroofd worden. Toen hun huizen eensklaps instortten (want hel onheil is hen stel in zeer korten tijd overkomen, wellicht heeft het hoogsten één uur gedut bevonden zich de bewoners in het water en trachten zich zoo goed mogel te redden door waden en zwemmen, of door zich aan stukken hout vast te houden, of door in slijk te blijven zitten en te wachten tot den gensiond aanbrak, anderen vluchtien naar hunne tuinen. Wel een worn mag liet lieeien. dat in dien stikdonkereu nacht geen enkel mensch uit noemde negorij hel leven verloor. Niemand werd onder het boven hem storte dak bedolven; niemand door een op hem vallenden zwaren boom pletterdruim 400 zielen zijn uit dit onheil gered en behouden gebleven, plek waar de negorij Tawaan gestaan heeft, is een groote laag slijk worden, welke zóó hoog boven den grond ligt, dat een Europeaan ér i toe aan kan komen, laat staan er door heen kan; alleen den inland» dit mogelijk. De passage voor Europeanen van Amoerang naar hier gestremd. Krengen van allerlei gestorven dieren waaronder ook vele grt boschslangen, verpesten den dampkring; de bedorven lucht boven de pit en de schadelijke uitwasemingen van het slijk zullen wel zware ziekten d ontslaan. (Soer. Ct Door den gouverneur-generaal van Ned.-lndië zijn de navolgende schikkingen genomen: Civiel departement. Verleend- een tweej. verlof naar Europa, wtf ziekte, aan den opzichter der 2de kl. bij den waterstaat en 's lands buit lijke openb. werken R. S Metselaar; aan den secretaris van den raad Ned.-lndië N. W. Hult man; aan den opzichter 2de kl. bij den walerstaal s lands burg. openb. werken A. D. Jansen en aan den commies 2de kl. den post- en telegraald A. Lijnis lluflenreuter; aan den secretaris der Krawang J. G. A. Rademaker. Ontslagen: eerv., de uiachin. A. R. Vt loop en J. A Kleijn; id. de onderpakhuism. bij 's lands algem. pakhuizti Samarang W. F 11. Von Haack; id. als adm. bjj de tinmijnen op het eil Billiton C De Groot Jr.; id., wegens ziekte, dé 4de onderw. aan de kW sclioid voor inlandsche onderwijzers te Randoeng W. L. G. Brouwer, noemd: Bij de algem. pakhuizen te Samarang: tot onderpakhuismeesKi Van Blommesteinlot boekhouder A. E Townsend; tot secretaris der n Krawang VV. F. Betz; tot voorzitter van den landraad te Buitenzorg H Van Gelder; van de landraden te en Temanggoeng mr. W. C. Berkl» te Tjiandjoer en Soekaboemi. de voorzitter der landraden te Magelam Temanggoeng mr. V A. Van den Bossche; tol 1"« klerken bij de algen» rekenkamer: B. H. Bullock en W. 11. Franz; bij den post- en telegraafiiiu tot commies der 2dr kl. VV. P. S. Jansen; lot lijdelijk commies der 2'1 de commies 3de kl. H. J. A. Sesink Clee; tol commies der 3d° kl. K. Hagenaar, de ambtenaar op wachtgeld mr. C. F. Goldmun en de adjn commiezen A. S. N. Scipio, H. P. Menke en W. L. Chevalier: tot lij* commies der 2de kl. de adjunct-commies J. De Nijs; tot contr. 2d' kl. tij binnenl. bestuur op Java en Madura, C. A C. Romswinckel; tot adsia resident voor de politie te Palembang A. C. Van Wageningentot adsisl resident van Billiton J. 11. G. Vosmaer; tot hoofdcommies ter algem. secret de l-te commies op dat bureau L. A. Blok. met bepaling dat h(j in i nieuwen rang blijft toegevoegd aan den secretaris van den raad van Nd lndië; lol griffier bij den landr-ad te Kediri (residentie van dien naai A. Scipio; bjj den landraad te Ngandjoek L L. Pieters; tot adj.-grill.Ki landr. der stad en voorsteden van Batavia ch. E. Middleton; tot adm. tinmijnen op het eiland Billiton c. Z. U. Thieme.

Leydse Courant | 1884 | | pagina 2