BUI TENLANDSCHE BERICHTEN. Aan gemelde voorwaarde is niet voldaan. Het in betaling gegeven papier bleek te zijn: «Confederate States of America', zonder waarde. Te Gouda zal dezen zomer een nationale kolfwedstrijd plaats hebben, op 23 en 24 Juni, gui prijs en premie, ter waarde van 300. Het plan gaal uit van de kolfclub «Gouda". Een heer. die Dinsdagmiddag in het O.-Ind. huis Ie Amsterdam belas- j ting betaalde, zakte aldair plotseling ineen bij de ontdekking, dal hij een bedrag van ruim 1000 verloren had. Hij werd per vigilante naar huis gebracht. Üe jongste der drie gebroeders Laveriu, de bekende paneelzagers, is in het tuchthuis te Leeuwarden overleden. Te Alkmaar had Zaterdagmorgen een droevig ongeluk plaats, beslager S. en de waagmeester B. liepen te zamen over de kaasmarkt langs den waag- toren, toen een balk van den hoogsten steiger naar beneden viel en beiden dusdanig trof, dat de eerste na eene bloedspuwing overleed en de tweede zich in een zeer bedenkelijken toestand bevindt. De dienstbode van den aardappelenkoopman v. Z., te Apeldoorn voor eenige dagen wegens brandstichting in de woning van haren meester in hech tenis genomen, heelt hekend zich reeds meermalen aan dergelijk feit te heb ben schuldig gemaakt en de stichsier te z|jn van den grooten brand op den lloogen Duivel (een deel der Soerensche bosschen), die voor een paar jaar plaats had en waarbij veel eikenhakhout en heide verloren ging. Zij is nog geen twintig jaren oud. De arrond.-rechtbank te Tiel heeft uitspraak gedaan in de zaak, be treffende de vondst van eenige coupons in de lade van eene op het erfhuis gekochte tafel. De beslissing luidde, dat de vindster geen recht had. die geldswaarde te behouden en verplicht was, de coupons, of een bedrag over eenkomende met de waarde er van, aan den verkooper van het meubelstuk terug te geven. De openbare gezondheids-commissie te kampen, waarvan dr. Lubach voorzitter is, geeft, met hel oog op het heerschen der mazelen, de volgende wenken: Gedurende het beloop der mazelziekte verlootten zich bij de aan getasten steeds in meer of mindere mate calarrhale aandoeningen van de luchtwegen, die zich vooral door hoesten openbaren. Die verschijnselen blijven somtijds nog voortduren, wanneer de lijder overigens volkomen hersteld is, dat is, wanneer koorts, uitslag en hnid-afschilvering verdwenen zijn. Maar ook dan, wanneer men geen hoest meer bespeurt, blijft er altijd eenegroote gevoeligheid van de luchtpijp over, en wanneer nu een lijder, die pas de mazelen heeft gehad, zich onvoorzichtig aan het vatten van koude bloot' stelt, dan kan het gebeuren (en gebeurt het zeer dikwijls), dal de calarrhale aandoening weer terugkeert of verergert, en eene hevige longontsteking daarvan het gevolg is. Daarvan komt het, dat kinderen, die van de mazelen volkomen hersteld schenen te zijn, zoo dikwijls korter of langer tijd daaiua toch aan longontsteking bezwijken. Men moet dus de kinderen, die mazelen hebben, niet alleen gedurende de ziekte zelve, maar nog geruimen tijd daarna in eene matige warme temperatuur houden, en ze zorgvuldig voor hel vatten van koude bewaren. En schijnt alle gevaar geweken en geen spoor van hoest aanwezigdan moet men toch nog maanden lang een waakzaam oog op die kinderen houden en zelfs den geringsten hoest niet te licht tellen. Men wende zich dan liever dadelijk tot den geneesheer, en volge diens voorschrift nauwgezet op. Vooral bij de tegenwoordige weer- weergesteldheid zij men voorzichtig! De algemeene vergadering der Maatschappij tot bevordering der Genees kunde zal dit jaar op 7 en 8 Juli te Leeuwarden gehouden worden. Door drie afdeelingen, en wel door Haarlem, Rotterdam en omstreken en door Zwolle en omstreken is het voorstel ingediend, dal de maatschappij pogingen aanwende bij de regeering, om te bewerken, dat de mazelen uit de wel van 4 December 1872 (epidemie-wet) worden verwijderd. 's GRAVENHaGë, 5 Mei. Door Z. M. is vergunning verleend tot het aannemen en dragen: aan jhr. C. Hartsen, te Amsterdam, der versierselen van commandeur der Kon. Militaire orde van Onzen Heer Jezus Christus, hem door Z. M. den koning van Portugal geschonken, en aan de heeren D R. Capriles armendoctor enz., A. S. De Pool, kapitein der schutterij, en H. C. Van Kleunen, conduc teur 2e klasse, magazijnmeester der artillerie, mitsgaders aan mejuflrouw C. C. Conn, allen op Curasao, van het ordeteeken van het Borstbeeld van den Bevrijder, hun door den president der Vereenigde Staten van Venezuela geschonken, en wel wat betreft den heer Capriles het orde der 3e klasse, den heer De Pool en mejuffrouw Conn dat der 4C klasse, en den heer Van Kleunen dat der 5e klasse. Door Z. M. zijn benoemd: tot subst.-officier van justitie bij de arrond.- rechtbank te Assen, mr. C. H. Moens, thans subst.-officier van justitie bij de arrond.-rechtbank te Heerenveen: tot subsi.-officier van justitie bij de arrond.-rechtbank te Heerenveen, mr. J. Ph. Castendijk, thans ambtenaar van het openbaar ministerie bij de kantongerechten in het arrond. Zutfen. Door Z. M. is aan J. Th. Gradus, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als burgemeester van Echt. Door Z. M. is dr. S. Doedcs Breuning, geneesheer-directeur van het ge neeskundig gesticht voor krankzinnigen te Franeker, met ingang van 1 Augustus 1884, benoemd tot eersten geneesheer in het rijks krankzinnigen gesticht te Medemblik. De luitt. ter zee 2e kl. J. H. Calmeijer, jhr. H. L. Wichers en P. D. Uoltzapffel, uit Oost-lndië in Nederland teruggekeerd, zijn op non-activiteit gesteld. De luitt. ter zee 2C kl. P. W. Sachse, dienende aan boord van Zr. M'. schroelsloomschip Bonaireen M. VV. L. Olivier, dienende aan boord van Z'. M». wachtschip te Willemsoord, zullen met 11 dezer onder ling van bodem verwisselen. De heer V. Romany Cardona, benoemd lot vice-consul der Nederlanden te Denia, is in die hoedanigheid door de Spaansche regeering erkend. De hooge raad heeft bij een heden gewezen arrest uitspraak gedaan in de bekende zaak van J. G H. VV. en J. L. H. W., bankiers te Venloi| door het gerechtshof te Arnhem veroordeeld tot 5 jaren tuchthuisstraf en jaren correctioneele gevangenisstraf wegens bedriegelijke bankbreuk en v«, duistering van gelden. De raad oordeelde de aangevoerde cassatiemiddelei ongegrond en heeft misdien het beroep verworpen. liet gerechtshof alhier behandelde Zaterdag het appel van een vonnisdet rechtbank te Middelburg waarbij de heer D. tl. M., werktuigkundige te Vlissinge; veroordeeld werd tot 50 boete wegens het uit gebrek aan voorzorg doe ontstaan van kwetsuren. Den 20 Nov. jl. werd onder leiding van op de werf der maatschappij «de Schelde" te Vlissingen, in het stoomschi) Soembaia een stoomketel waterpas gesteld die een zwaarte had van 23011 kilogram. Voor dat werk werd een ketting gebezigd met schalmen zonde dammen en waarvan de ijzerdikte 22 en 23 uiilimiters bedroeg. Het bleei al spoedig dat hel draagvermogen van den ketting te gering was daar eei der schalmen brak zonder dat dit ecnig ongeval tengevolge had. Evenwi werd de ketting toch tot het lichten van den ketel in dienst gehouda met liet gevolg dat andermaal een schalm brak, de ketel nederviel t terecht kwam op den arm van een werkman met het onderschuiven vai blokken belast die daardoor zoodanige verwonding bekwam dal diens art moest worden geamputeerd. Voor dit ongeval werd bekl. alzoo aansprakeliji gesteld. Hij ontkende dat de ketting niet het genoegzame draagvermogti zou hebben gehad en gaf ook voor het hof op dat van zijne zijde alli mogelijke voorzichtigheid was in acht genomen. De deskundigen die werdet gehoord verschilden van meening omtrent de draagkracht. Als verdedigt trad op de heer m'. H. A. Van Raalle, die trachtte aan te toonen dat ht ongeluk niet aan beklaagde maar ól' aan onvoorzichtigheid van den werktsa óf aan het toeval moest worden toegeschreven. Zijne conclusie strek derhalve lot vernietiging van het vonnis. Adv. gen. mr. Gregory oiitkenl dat er aan onvoorzichtigheid van den werkman moest worden gedachte concludeerde, na uiteenzetting van verschillende omstandigheden de vei nietiging van het vonnis omdat was recht gedaan op meeningen van ge tuigen en de veroordeeling van hekl. tot ƒ50 boete gelijk de rechtbanl reeds had opgelegd. Uitspraak Vrijdag aanst. Het nieuwbenoemde hoofd der intendance, kolonel Meyl, is uil Am sterdam in de residentie, zijne nieuwe standplaats aangekomen ter aanvaai ding van de leiding van dezen tak van legerbeheer. 11. M. de keizerin van Oostenrijk heeft werkelijk Zaterdag den di in de residentie doorgebracht. Ten 11 ure kwam II. M. alhier aan en begi zich naar Scheveningen, alwaar zij ongeveer drie kwartier uurs vertoefd! Vervolgens bracht zij een bezoek aan den kon. Bazar en gebruikte daarn het dejeuner in de restauratie van den heer Van der Pijl, op de Plaali Daarna deed de keizerin een rijtoer door de stad eu kwam langs het Mauriii huis. dal zij echter niet binnentrad. Zij keerde met den trein van 4.2 per Huil. spoor naar Amsterdam terug. Gedurende het bezoek der keizeti werd het strengst incognito in achtgenomen. D'. N. Üe Jonge, predikant te Brussel, die gisteren in de Kloosterkeii den predikdienst waarnam, telde 11. K. H. prinses Hendrik onder zjj gehoor. 11. K. 11. prinses Hendrik begaf zich heden per Hollandsche spoor vai 1.50 naar Amsterdam, vermoedelijk tot het afleggen van een bezoek bij d gravin Von Hohenemhs (keizerin van Oostenrijk). Ten half zeven keerded prinses te 'sGravenhage terug. üe inspecteur van politie alhier, jhr. G. v. 'sG,, heeft aan de militaiii autoriteit zijn beklag ingeleverd, ter zake dat een sergeant van het gara| zoen, wiens hulp genoemde polit.ebeamble voor de overbrenging van dronken burger requireerde, weigerde daaraan te voldoen, omdat hij hel vorderen en verleenen van dergelijke adsislenlie beneden de eer en de waai digheid van den onderofficiersstand rekende. De militaire overheid zal iï moeten beslissen of het bieden van de behulpzame hand aan de burgerljji autoriteiten zoover behoort te gaan, dat een politiebeambte een onderofftcii zou kunnen pressen om ten aanschouwe van het publiek met een dronkaar langs de straal te sjouwen. Ten uadeele van den timmerman v. K.in de Paulus Potterstraat, in den nacht van Zaterdag op Zondag jl. door middel van braak uit eed chiffonière ontvreemd een bedrag van ongeveer f 1100 aan bankpapier «j specie. De dader is tot lieden onbekend. Een begin van brand is dezer dagen nog bijtijds in het gebouw de{ Teekenacademie ontdekt. Ware lijj niet spoedig gebluscht dan zou 1> waarschijnlijk kostbare offers hebben geeischt. Door een nog onbekenèl oorzaak had eenig vlaggedoek vlam gevat. Het vuur had zich reeds au het houten beschot en den vloer medegedeeld in de onmiddellijke nabijheid van de nog niet ontpakte schilderijen van levende meesters uitgezond)) voor den salon van 1884. Gelukkig tastte het vuur, dank de krachtigi] maatregelen, de kunstschatten niet aan. Reeds nu hebben enkele familiën haar zomerverblijf te Scheveningti betrokken. Te oordeelen naar de aanvragen om logies bij particulieren al in de hotels belooft hel aanstaande badseizoen aan Scheveningen een droi bezoek. jol toe de op Itel aai reg l>Ü de rej wi. He zet me vai zie Ve loe st< bil ge de Al te he mi op Va ka do de tei BELGIË Verleden Donderdag is prins Boudewijn, de bijna vijftienjarige zoon vul den troonopvolger, den graaf van Vlaanderen, als kweekeling der mili taire school te Brussel opgenomen. Vier hofi ijtuigen voerden den koning de koningin, den graaf en de gravin van Vlaanderen, prins Boudewijn et zijn negenjarigen broeder Albert met gevolg naar de school, waarvan Jij prins reeds de unilorm droeg. Op de binnenplaats tegenover den ingang ward de kadetten in groot tenue geschaard met den commandantluitenant-generaf Vautier, en het verdere personeel aan het hoofd. In het gebouw werdJ'

Leydse Courant | 1884 | | pagina 2