BIJVOEGSEL, behoorende tot de Leidschc Courant van Maandag 5 Mei Ó884-, iP. .106. BUI TENLANDSCHE BERICHTEN. Men schrijft aan de ,-hn»t. Ct uit Arnhem: Bij den heer mr. H. A. L. Hamelberg, consul-generaal van den Oranje-Vrijstaat alhier, is van daar eene belangrijke bjjdrage ontvangen voor de slachtoffers van de uitbarsting van Krakalau. Omtrent de weersgesteldheid in de maand April meldt het l'tr. Dbl.: April was karig in iuchtdrukking, vochtigheid, regen vooral en temperatuur; 2.70 mil. Iuchtdrukking, 20 mil. regenwater en bijna 1 graad temperatuur kwamen te kort; maar zij was gul in helderheid en zonneschijn, vooral in de avonduren. Daardoor was er evenwel ook des nachts veel gelegenheid tot uitstraling en zijn er na het midden der maand veel nachtvorsten voor gekomen, die de overigens zoo voorspoedige ontwikkeling van hoornen en planten terugzetten en veel bloesems van de vrttchtboomen deden afvallen of verschrompelen. De warmte had den 5'° April bijna onafgebroken vijf maan den aangehouden; de onweders van den 2", 3°, 5° en 6" hadden haar nog niet verstoord; maar toen veranderde het karakter. Terwijl de drie eerste dagen positieve afwijkingen vertoonden van tien graden, was het den 16" en 17" zeven graden ie koud. d. i dertien graden kouder dan veertien dagen vroeger. En hel bleef van den 9° tot den 28° steeds te koud. hoewel in minderen graad, terwijl alleen de beide laatste dagen, weder met onweders, te warm waren. De heerscheude wind was uit hel oosten, zoowel gedu rende de warme als tijdens de koude dagen. Zelden kwam W. in den naam voor, maar de eerste dagen had de zuidelijke wind de overhand, aan het einde der maand de noordewind. De Iuchtdrukking was veel gelijkmatiger dan de temperatuur. Zij bleef tiisschen 748 mM. den 5° en 762 mM. den 11» en 17°. In het midden der maand was de barometerhoogte steeds zeer nabij de gemiddelde, in het laatste en vooral in het eerste achttal dagen, eenige milimeters lager. Bij de opruiming van het puin na den brand in de Kruisstraat te Haarlem, zjjn gisterenmiddag de lijken der twee verbrandde vrouwen gevonden en naar het gasthuis overgebracht. Na onderzoek is thans gebleken, dat de brand vermoedelijk is ontslaan door het springen van een brandend petro leumlampje, dat in de alkoof tegen een houten schot, nabij het ledikant van Lijnkamp, had gehangen. Juffrouw De Nps was 57 en haar nichtje 21 jaren oud. Te Amsterdam huisvesten op dit oogenhlik drie gekroonde hoofden. De Keizerin van Oostenrijk, dochter van Maximiliaan Hertog van Beieren, geb. 24 Dec. 1837, die in Brack's Doeien-llöiel, en de Koningin van Zweden met hare zuster de Vorstin van VValdeck-Pyrmotn, die beiden in het Amstel-Hötel haar tijdelijk verblijf nebben gevestigd. Den 24'" April jl. had een oppassend werkman in een der grootste fabrieken te Amsterdam het ongeluk in een ketel met kokend water te val len. waardoor hij zoo erge brandwonden bekwam, dat hjj eenige dagen later aan de gevolgen overleed. De man laat eene weduwe na met acht kinderenwaarvan de oudste dertien jaren oud is. Men schrijft uit Ransdorp, dd. 1 Mei: Gisteren vertrok van Amster dam over de Zuiderzee naar Riga het kofschip De Twee Gebroeders, kapt. J. Butter, welke zeker wel de oudste Nederlandsche gezagvoerder is op de buitenvaart. Hij werd den 9dr0 Januari 1802 op zee geboren en is alzoo de 82 jaren gepasseerd, doch de grijsaard loopt nog dagelijks, zonder vermoeid te worden, wanneer zijn vaartuig in het Oosterdok ligt, van Durgerdam, zijne woonplaats, over Zeeburg naar Amsterdam. Nog vol moed en ambitie voor zijn werkkring, doet het hem het meeste leed. dat hij niet vooruit kan werken, maar financieel steeds achteruit. Dat hij zijn beroep nog steeds uitoefent is dan ook waarlijk uit geen weelde. Uit IJmuiden wordt aan het HU. geschreven: «Van alle zijden wordt geklaagd over slapte in handel en scheepvaaart. zoozeifs, dat te New-Castle en andere havens van de Tyis'e meer dan 140 stoombooten buiten emplooi opleggen, wegens de te lage vrachten, die dan ook zóó laag zijn dat de ka piteins verklaren uit het vrachtcrjfer alleen de kosten aan steenkolen en den Suezkanaal-iol te kunnen bestrijden. Gelukkig valt over achteruitgang der vaart langs het Noordzeekanaal niet te klagen. Voeren gedurende de eerste vier maanden in 1883 langs hier. uit en in p. m. 780 schepen, gemiddeld elk melende 1660 M5, gedurende de 4 eerste maanden van 1834 maakten ruim 900 schepen uit- en inkomend van deze haven gebruik, elk schip ge middeld metende 1680 kith. M.waaruit duidelijk blijkt, dat en het getal schepen en het inhoudcijfer daarvan aanzienlijk vermeerderen. De haven is, in één woord, voor de groole scheepvaart dan ook uitmuntend: meermalen werd gedurende de laatste dagen bij hoog water 90 decimeter diepgang ge seind zoodat ook het Engelseh stoomschip Mosart met rijst van Kassein, diepgang ruim 71 decimeter, op 30 April bij laag water kon binnenvallen; het schip is gisteren na gelicht te hebben tot op ongeveer 67 decimeter, naar Amsterdam opgevaren. - Verleden Dinsdag brak bij den aardappelkoopman Van Z. te Apeldoorn brand uit. terwijl de man en vrouw afwezig waren. De brandweer was spoedig ter plaatse aanwezig en redde wat Ie redden was. De oorzaak was toen onbekend. De dienstbode, die tehuis was gebleven, is onder vermoeden van brandstichting geval en heelt reeds bekend, zij zegt eene ingeving te hebben gekregen, om het misdrijf Ie moeten volvoeren. De zaak van Gijsbcrlus Van der Voort, die op den avond van den 25'° November Roodjes te Zullen van hel leven beroofde, door hem in den IJsel te werpen en dezen, toen hij weer boven kwam, met steenen den schedel te verbrijzelen, werd gisteren voor het gerechtshof te Arnhem behandeld. Wel ontkende beschuldigde aanvankelijk op de terechtzitting den doodslag met voorbedachten raad te hebben gepleegd, doch kwam later op zijne woor den terug en bevestigden in allen deele zjjne verklaring, voor den rechter commissaris algelegd. De advocaat-generaaljhr. m'. Sandherg. achtte zoowel den doodslag als den voorbedachten raad bewezen en reqnireerde dus wegens moord, levenslange tuchthuisstraf. De uitspraak werd door het gerechtshof op a. s. Donderdag bepaald. - Gedurende de maand April keerden uit O.-Indië te Harderwijk terug 100 militairen beneden den olliciri-srang. waai van er 98 bii het koloniaal werldepot aankwamen, 1 aan boord overleed en 1 te M irseille deserteerde. Hun gemiddeld verhlijl in de koloniën bedraagt 8 jaar. Van de 98 eerstbe- doellen zijn er 15 tijdelijk of drfinijief afgekeurd en 53gepasporteerd-, terwijl de overigen voortdurend gagviiient ontvingen, waarvan hel maximum ƒ460 en het minimum 100 bedraagt. In dezelfde maand vertrokken naar O.-l. 163 onderofficieren en minderenwaaronder 4 schrijvers. Onder hen waren 71 Nederlanders, 76 Duiischers, 4 Belgen. 7 Zwitsers, 1 Eranschman, 1 Oostenrijker, 2 Luxemburgers en 1 Hongaar. Bij een te Deventer Woensdag gehouden vei koop. waar vele verkoopers waren, stortte nadat men gedurende eemgen tijd met verkonpen «czigwas, de vloer van het woonhuis onder de aanwezigen in. waardoor velen in een kelder terecht kwamen. Tot ieders verwondering liep alles goed af en werd niemand gewond. liet blijkt, dat hij de brand te Eksloo van de gemeentelijke admini stratie veel meer verbrand is dan men aanvankelijk meende. O. a. is van het archief bijna niets gered, en wat erger is, het register der huwelijken van het loopende halfjaar, waarvan dus geen duplicaat bestaatis vernietigd, en daarmede de wettige bescheiden van een veertigtal huwelijken. Aan eene toevallige omstandigheid, dat er juist raadszitting was, is het te danken, dal niet alles verloren ging. De leden van den raad en in de eerste plaats de burgemeester gaven toen blijken van moed en tegenwoordigheid van geest, door in dat gevaarvolle nogenblik nog Ie redden wat er in de haast te grijpen was. Daartoe was echter zoo weinig tjjd, dat den gemeente veldwachter. die zich ook beijverde nog iets te redden, door de vlammen langs de trap de terugtocht werd afgesneden. Alleen door een guedgelukten sprong uit de bovenverdieping ontkwam hij het gevaar van levend te ver branden. Het volgende geval van kindermoord wekt Ie Nieuwi pekela veel ergernis. Voor eenige dagen werd een kistje bezorgd bij een oud zeekapitein, dat echter geweigerd werd, daar de man afwezig was. Gok dealzendster, eene weduwe met drie kinderen, wilde de kist niet terugnemen. Depoiitie, met de feilen in kennis gesteld, deed onderzoek en vond in de kist het Ijjk van een pas geboren kindje. De weduwe is dan ook naar Winschoten ver voerd en moet reeds bekend hebben het kind op den weg tnsschen Win schoten en Pekela gedood te hebben. Zij had het plan opgevat ein naar Amerika te vluchtenwaarmede zij gelukkig wat laat is geweest. II. M. de koningin van Engeland zal. op hare terugreis van Darmstadt naar Windsor-Caslle. Dinsdag a. s., den 6e° dezer, des morgens ten 7 ure per koninklijken sprcialen sneltrein te Vlissingen aankomen, en zich van den trein rechtstreeks begeven aan boord van H. M. stoomjacht Osborne. 's GKaVENIIAGË, 3 Mei. Door Z. M. zijn benoemd tot burgemeester: van Ede, jh'. A. W. Van Borssele; van Apeldoorn, mr. J. A. Van Hasselt; van Welti, II. N. M. A. baron Van Lamsweerde, secretaris dier gemeente; van BerchemW. Rongen, en van Gassel, A. J. Poos, secretaris dier gemeente; van Urk. 11. Kagei secretaris dier gemeente; van Beugen c. a.J. Verheijen; van Capelle, 11. J. Wellenbergh: van Rucphen c. a., H. Autonissen. Door Z. M. is W. Klaassen, ontvanger der directe belastingen enz. Ie Spanbroek, benoemd tot ontvanger derzelfde middelen te Sliedrecht. Door Z. M. zijn, met ingang van 1 Augustus e. k,. voor den lijd van één jaar, in het rijks-krankzinnigengesticht te Medemblik benoemdtot huis meester C. C. Bremer, te Delll, en tot huismecsleres, zijne echtgenoote, t 1. Bremer, geb. Terpstra. Door Z. M. is aan den arts Carl Mense, geboren te Rheine. in Wes falen, vergunning verleend de geneeskunst uit te oelenen op Nederlandscl zeeschepen, met uitzondering van oorlogsvaartuigen, onder voorwaarde, d hij de wettelijke bepalingen omtrent de uitoefening der geneeskunst in Nede land stiptelijk nakome. Het gerechtshof te 'sGravenhage heeft heden het meisje nil Ondekei a. d. IJsel, beschuldigd van kindermoord door de ongehuwde moeder eepleeg veroordeeld tot een jaar celstraf. In 'shofs correctioueele terechtzitting werd de koetsier eener equipagi die in de Zeestraat alhier een heer aanreed, met vernietiging van het vonn der rechtbank, veroordeeld lot 3 dagen eenzame opsluiting en ƒ8 boete. Prinses Hendriken de kroonprins van Oldenburg vereerden eisierrnavni met hun bezoek de voorstelling van Fidelio", opgevoerd door het Botterdamscl opera-gezelschap, met mej. Marianne Brandt in de tilelpariij. De zaal w. stampvol. Heden ochtend heeft de erfgroothertog van Oldenburg de terugreis na Duitschlaud aangenomen. In verband met het gerucht dat de secretaris generaal van buitenland sche zaken, de heer Zilcken. als consul-generaal van Nederland in Egyp zou optreden en de zaakgelastigde jh'. Van Tets. tiideliik belast zou worth met de luuctiën van secretaris-generaal, wordt tevens vermeld, dat jh'. u Van der Does de Willebois. gezantschapsraad te Londen, aan het nnnisiei van buileulandsche zaken zóu worden werkzaam gesteld. Heden morgen liep het gerucht, dat H. M. de keizerin van Oostenri heden voormiddag incoghito met enkele leden van haar gevolg uit Amsti dam hier ter stede was aangekomen en ten huize van den gezant van (losten rijk, graaf De Miilineu, die gisterenavond uit de hoofdstad op zijne post teruggekeerd, was afgestapt. Werkelijk bleek, dal per trein van de He spoorweg-maatschappij van 11 ure eenige dames en herren uit Aun-lerd: waren gearriveerd, maar tevens dat aan het station niemand aanwezig w„s om hen op te wachten. In een gewoon rijtuig reden zij de stad in. Aan het hotel van het Oostenrijksch gezantschap bleek inderdaad dat heeren en dames aldaar waren vereenigd aan een lunch, hun door graaf lie Mültnen aangeboden, 1iiiii<- sclien werd aan de legatie herhaaldelijk en ten stelligste inedegedeeld.dat bedoelde bezoekers behoorden tot het keizerlijk gevolg, doch II M de keizerin van Oostenrijk zich niet in de residentie bevond. Aan het dejeuner namen mede deel de raad hij het Oosienrijksche gezant schap prins Hohenlohe en de secretaris der legatie graal liraun, die ten half 1 ure een rjjtoer maakten met eenige heeren van het gevolg. De werkzaamheden aan het voormalige gebouw voor de arrondisse- ments rechtfiank hoek Vijverberg en Tournnniveld, zijn ilians zoover gevor derd. dat medio Juni de opening van het. gemeente museum wordt tegemoet gezien. Voorzeker zal alsdan door velen een bezoek worden gebracht aan deze kunstverzameling, die. door hare ongunstige ligging, tut lieden die belangstelling niet ondervond, waarop zij door hare belangrijkheid leiecht aanspraak maakt. BELGIK Uit Brussel wordt aan de Toss. Zeitun* gemeld, dat. tengevolge der werkstaking van de arbeiders in de glasfabrieken, aldaar in het midden dezer maand eene bijeenkomst zal worden gehouden van afgevaardigden van Enget- sclie. Duilsche, Franseheen Amerikaansche werklieden in genoemde industrie, ten einde eene algemeene glasblazers-vereeniging in het le>eu Ie roepen. ENKELANB. In de gisteren door hel lagerhuis gehouden zitting deelde de heer Beach mede. dat hij eene motie zou indienen, waarin wordt betreurd, dat de politiek der regiering niet heelt gestrekt om de zending van generaal

Leydse Courant | 1884 | | pagina 5