LEID8CEE €OURANT. 1884. M*. 10$. ZATERDAG 3 MEI. STADS-BERICHTEN. B1NNENLANDSCHE BERICHTEN. 12! 141 18 7! 91 IS! 27 468 10j 20.; 11.8 jslas iEll De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. f 2. afzonderlijke Hommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels f 1.iedere regel meer 25 cents, groote letters berekend naar plaatsruimte. 8! (il 125 BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente LEIDEN; Gelet op art. 201 der Alsemeene Politieverordening van den 6den Novem ber 1879, waarbij wordt bepaald, dat ten minste tweemaal in liet jaar, en wel eens in het voor- en eens in het najaar, op kennisgeving van Burge meester en Wethouders, schoorsteenen en stookplaatsen gereinigd moeten worden Noodigen de ingezetenen uit aan de bedoelde reiniging van schoorsteenen en stookplaatsen gevolg te geven. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE RANTER, Burgemeester. Leiden, 10 April 1884. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN; Gezien het adres van C. H. Timjiebmann, alhier, houdende verzoek om vergunning tot het oprichten van eene inrichting tot het smelten en verwer ken van metalen in het perceel aan den Ouden Rijn 11°. 92; Gelet op de artt. 6 en 7 der wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad n». 95); Geven bij deze kennis aan het publiek dat genoemd verzoek, met de bijlagen, op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat op Vrijdag den 16de° Mei aanst.'s voormiddags te elf uren, op hel Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dat verzoek ia te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. Leiden, 2 Mei 1884. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 2 Mei. Door het kiescollege der Ned. llerv. gemeente alhier is uit het vroeger vermelde zestal het volgende drietal zamengesteld: dd. G. Ringnalda, pred. te Oldenbroek, C. P. N. Pikaar, pred. te Overschie, en G. 11. Van Kasteel, pred. te Kollum. Bij het 4e reg. inl. blijft de benoemde luit.-kolonel J. C. Harsveldt het commando voeren over het 2e bataljon alhier, terwijl aan den bij dat regi ment nieuw benoemden majoor F. C. C. Bloem hel commando wordt opge dragen over het 1' bataljon te Delft, ter vervanging van den op pensioen gestelden luit.-kolonel P. Van llille. De 2de luit. A. W. J Suouck Hurgronje, van het 31 reg. huzaren, is overgeplaatst van Den Haag, bij hel depöt-escadron te Leiden. De heer 11. J. Westerling, alhier, is benoemd tol onderwijzer aan de voorbereidingsklasse der rijksnormaalschool te Naarden. Gedurende de maand April zijn 18293 personen per Leidschen paardenspoor vervoerd. Gedurende de maand Maart is bij de rijks-postspaarbank ingelegd ƒ271,405 51% en terugbetaald 191,291.57, alzoo meer ingelegd dan terugbetaald 80,113.94y2. Aan het einde der maand Februari was ten name der verschillende inleggers ingeschreven een bedrag van 3.5.0,227.39, zoo dal de som der inlagen op 31 Maart 1884 bedroeg f 3,000.341 33%hl den loop der maand Maart 1884 werden 2281 nieuwe spaarbankboekjes uitgegeven; 668 boekjes werden geheel afbetaald, zoodat aan het eiud der maand 75,651 boekjes in omloop waren. Bij de op 30 April en 1 Mei gehouden acte-examens voor lager onder wijs werden voor de acte als onderwijzer geëxamineerd 11 eandidaleu. Afge wezen 3 en toegelaten 8, namelijk de hh.: H. 11. Van der Plas, te Wasse naar; A. De Geus, te Oegstgeest; C. Van Schoonneveldl, F. J. Gherpion en D. Viezee, te Rotterdam; A. Van Welsenis, te Delftshaven; W. M. Van Ba len, te Schiedam, en D. A. Van Diemen, te Monster. Het stoomschip Koningin Emma, van Batavia naar Amsterdam vertrok van Aden 1 Mei. De Noord-brabant arriveerde 1 Mei van Rotterdam te Bata via. De Prins Alexander, van Batavia naar Amsterdamvertrok van Port- Said den l'1'0 Mei. De Soerabaja, van Java naar Rotterdam, vertrok gis teren van Port-Said. Z. H. de Paus heelt benoemd tot commandeur der orde van den II. Gregorius den Groote mr. P. I. Smitz, lid van de eerste kamer, te Stratum. llet 250-jarig bestaan van de stichting van het Doopsgezinde weeshuis te Haarlem werd gisteren leestelijk herdacht. Gisterennacht is te Haarlem een hevige brand uitgebarsten in de Kruis straat, waarvan het benedenhuis werd bewoond door den heer F. J. Ljjn- kamp, winkelier in bedden, garen, band enz. het voorgedeelte van het bo venhuis door den heer Stades, leeraar aan het gymnasium, en het achter gedeelte van het bovenhuis door mejuflrouw De Nijs, eigenares van het per ceel, en eene 20-jarige nicht van deze. Toen de brand ontdekt werd, stond het benedenhuis reeds van voor tot achter in volle vlam en konden de be woners daarvan slechts met moeite gered worden, waarbij Lijukamp en zijne vrouw nog brandwonden hebben bekomen. De heer Stades is door middel van eene ladder door de buren gered, maar Mejuffrouw De Nijs en hare nicht zijn in de vlammen omgekomen, daar redding niet meermogeljjk was, omdat in een oogwenk het geheelc huis in lichtelaaie vlam stond. Dit perceel is dan ook geheel uitgebrand. De belendende perceelen die ook reeds waren aangetast, zijn door de brandweer behouden, maar hebben veel wa terschade bekomen. Door de hitte zijn van vier winkelhuizen aan den overkant de spiegelruiten gesprongen. Alles was tegen brandschade verzekerd behahe de inboedel van een perceel, bewoond door den kleermaker Bruinsvoort. De oorzaak is vooralsnog onbekend. Uct verblijf der keizerin van Oostenrijk te Amsterdam, aanvankelijk op veertien dagen bepaald, zou nu door ongesteldheid van de aartshertogin, hare dochter, die ie Heidelberg achterblijft, slechts van zeer korten duur zjjn. 11. M. zal reeds Zondagavond of Maandagmorgen naar Heidelberg terug ver trekken. Ouder de 20 uit Oost-Indië gerepatrieerde koloniale militairen per stoomschip Conrad, gisteren te Amsterdam aangebracht, bevond zich 1 militair onder gewapend geleide, van wien in Indië gebleken was, dat hjj onder een valschen naam dienst had genomen. Hij zal dientengevolge met een briefje van ontslag uit den dienst worden weggejaagd. Gisteren is te Amsterdam door de agenten-rechercheurs aan den open baren weg in burgerkleeding aangehouden de persoon E., welke onder den valschen naam van Sluyters bij het koloniaal werfdepot voor Oost-Indië had dienst genomen, en thans als soldaat met verlof te Amsterdam vertoefde. Hij is aan de militaire overheid overgeleverd en zal nu deswege worden vervolgd. Gisteren had te Utrecht de onthulling plaats van het monument dat op het graf van wijlen prof. J. J. Van Oosterzee door talrijke vereerders was opgericht. Te 3 uur hief het muziek van het orchest van den heer Goenen de «Marche fuuèbre" van Beethoven aan. Terwijl die plechtige tonen over den doodenakker weerklonken, trad de weduwe van den overledene, vergezeld van hare zonen en tal van genoodigden, op het monument toe. Daarna nam prof. dr. E. Kruyf uit Groningen het woord, en verzocht de aanwezigen deze samenkomst te openen met het lied, (psalm 84:7), dat gezongen werd aan den avond van den dag, die Van Ooslerzee zelf den schoonslen dag zjjns levens heeft genoem.l(7 Februari 188140-jarige evangeliebediening.) Spreker hield ecu kernachtige rede ook tot de zonen en leerlingen van den ontslapene. Uit naam der theologische studenten werd nu een krans aan het monument gehecht. Ten slotte sprak de heer P. G. Van Oosterzee, predikant te Enschedé, een woord van dank. Volgens den regenmeter der rijkslandbouwschool is te Wageningen ge durende de maand April 9% mM. regen gevallen, tegen 1% mM. in dezelfde maand van het vorige jaar. Omtrent den brand te Exloo (Drente) wordt nog gemeld: De brand ontstond in het huis bewoond door Jan Beid en nog twee gezinnen, men zegt door het spelen der kinderen met lucifers op de deel; vreeselijk snel verspreidde het vuur zich, zoodat in een paar uren 17 huizen, bewoond door 19 gezinnen, geheel verbrandden. Sommigen verloren alles, anderen redden nog meer of minder; schapen en varkens zijn bij enkelen verbrand. Het huis, waarin het gemeentehuis, is een puinhoop; het archief van de gemeente is met nog enkele stukken behouden. Velen waren verzekerd, doch daar onder enkelen te laag, anderen hadden niets verzekerd. Geheel gebrek aan bluschmiddelen en de rieten en strooien daken brachten veel bij om de ramp uit te breiden. Geert Brouwer te Rouveen kwam ter secretarie eergisteren aangifte doen, dat zijne vrouw van haar twintigste kind bevallen was. Onder dit twintig tal komen geen tweelingen voor. In het noorden van Groningen heeft sedert eenigen tijd eene ziekte onder de paarden geheerscht, waaraan ruim 30 paarden gestorven zjjn. Het middel ter verklaring meent men te moeten vinden in schimmelplanten, welke tengevolge van het natte najaar op de voedergewassen ontstaan zjjn.

Leydse Courant | 1884 | | pagina 1