LEID8C («I KIM. 1884. .V, ïoi. DINSDAG 29 APRIL. STADS-BERICHTEN. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. pu. on lis. der den nen I l{ den ;en. )0|. aal en. ile lers laar ».m lie »gd. be- 00, zal Se. ■nel en Pal. ion te. was rde- 'den een van ont. ich en ■ten Het vier ïeni ildo ge lee, ere. der gen. am nber iter graf esr- nen leu, dde. lank l ilt i ben gen. puin ers- udir bel Rus- leriS Ai» l)e Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. f 2. afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels f 1.—, iedere regel meer 26 cents, groote'letters berekend naar plaatsruimte. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN; Gezien de adressen van A. Eriks, houdende verzoek om vergunningtot het houden en mesten van varkens in het perceel in de Groenesteeg n°. 58. Gelet op art. 152 der Algemeene Politieverordening van 6 November 1879 Doen te weten, dat tot het hooren der eigenaars en bewoners van de naast bijgelegene en belendende pandenten opzichte der information de cemmodo et innommododoor Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer gemeente, op Donderdag den l8t"> Mei aanst.'s voormiddags te elf uren; zullende de belanghebbenden verplicht zijn hunne bezwaren tegen dat verzoek op dien tijd in te brengen, terwijl, bij verzuim daarvan, zij gehouden zullen worden zich tegen de inwilli ging niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. Leiden, 28 April 1884. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 28 April. In de heden gehouden zitting van den gemeenteraad waren tegenwoordig: de bh. De Fremery, Hartevelt, Bool, v. d. Zweep, Wilhelmy Damsté, Zaaijer, Land, Versier, Le Poole, Scheltema, Van der Hoeven, Donner, Knappert, Zaalberg, De Geus, De Goeje, Le Clercq, Was, Juta. Buys en de Voorzitter. Ingekomen was eene missive van den heer Damsté, waarin hij te kennen geeft dat hij zich tengevolge van huisselijke omstandigheden gedwongen ziet zijn ontslag te nemen als lid van de commissie van financien. De drie eerste aan de orde zijnde punten: suppletoire staat van begrooting en staat van af- en overschrijving, dienst 1883. van het stedelijk werkhuis; iiaten vtn af- en overschrijving op de begrooting, dienst 1883, van de dienstdoende schutterij en van het Evangelisch-Luthersch wees- en oudelieden- huis, werden zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Vervolgens kwam in behandeling eene voordracht tot het verleenen van eene gratificatie aan den concierge-gemeentebode C. J. La Rivière. De heer LePoole wenschte zijne ingenomenheid te betuigen met deze voordracht van burg. en weth. Hij hoopte dat met algemeene stemmen dit mocht worden aangenomen en alzoo de verdiensten van den jubilaris, zoowel tegenover de inwoners van de gemeente en in het bijzonder tegenover hare vertegenwoor digers, erkend te zien worden; hij zoude echter niet gaarne zien dat dit geval bij dergelijke eventueele gevallen als antecedent zoude kunnen genomen worden; hij wilde elk geval op zich zelf beoordeeld zien. De voorzitter was het hiermede volkomen eens. Het voorstel werd daarop met applaus aan genomen. Omtrent het vjjfde punt der agenda: voordracht van burg. en weth. tot benoeming van eene commissie ten einde een onderzoek in te stellen aan gaande den toestand der Leidsche tramwegmaatschappij vroeg de heer Donner het woord. Hij kon zich niet voorstellen dat de financieele toestand der maatschappij van dien aard is dat de dienst op de Haarlemmerstraat voor- loopig zoude moeten gestaakt worden, zooals door burg. en welh. voorgesteld werd. Dit vindt zijn oorsprong in hel feit dat de winterdiensl van bedoelde 1 ju gestaakt is omdat de winst welke des zomers behaald wordt des winters geheel en al verslonden wordt, zooals in der tijd door de maatschappij zelf werd beweerd. Het verwonderde hem derhalve, dat nu juist op het oogen- blik dat de winst zoude beginnen er wederom aanvrage tot stakine is inge komen; waarin de proef om gedurende dezen zomer de dienst te staken, zooals door burg. en weth. in hun voordracht is neergelegd, kan bestaan is hem niet recht duidelijk of het moest zijn om te vernemen ol de bewoners m de Haarlemmerstraat nog meer zouden morren, waarin zij zijn inziens volkomen recht zouden hebben. Hij komt derhalve tot de conclusie: er moet met de dienst zoo spoedig mogelijk voortgemaakt worden en in tegenover gesteld geval moet men de rails opbreken, zoodat de bewoners, het voordeel moeiende missen van den dienst, ook van de bezwaren ontheven worden. De voorzitter gelooide dat de vorige spreker zich te veel verdiept heeft in financieele beschouwingen, welke echter op het oogenblik niets anders dan gissingen kunnen genoemd worden. Om eenigzins met kennis van zaken te kunnen spreken moet men kennis daarvan hebben en zulks is in casu on mogelijk zonder inzage van stukken. Hij geloofde dan ook dat men voor eerst zich moet onthouden van het treden in bijzonderheden. Wat de proef aangaatwelke de heer Donner onbegrijpelijk voorkomt, deze bestaat hierin fiat op deze wjjze zal uitgemaakt worden of de tramwegmaatschappij zonder dezen lijn levensvatbaar kan hebben. De heer Donner ontkende in bijzonder heden te zijn vervallen, hij was slechts zeer oppervlakkig geweest, hjj heeft niets anders als argument geciteerd dan het beweren der maatschappij zelve. Wat de inzage van stukken betreft, hij geloofde dat de directe der maat schappij minstens eenige maanden geleden, dezen den raad in handen had moeten stellen en niet enkele dagen te voren zooals nu, hij qualificeerde deze handeling als zeer onbescheiden. De heer Van der Hoeven vraagt of het niet wenschelijk zoude zijn het voorstel van burg. en weth. in twee deelen te splitsen. 1°. om eene commissie te benoemen tot het houden der enquête, 2°. om machtiging te geven tot voorloopige staking van den dienst. De heer Buys ondersteunde dit voorstel. Het voorstel van burg. en weth. om eene commissie te benoemen tot nazien der stukken om daarna aan den raad verslag te doen, met toevoeging van zoodanige voorstellen als door de commissie in het belang der gemeente noodig zou worden geacht, wordt daarop aangenomen met 16 tegen 5 stemmen; vervolgens werd met 14 tegen 7 stemmen aangenomen om machtiging te verleenen tot voorloopige slaking van de exploitatie de Havenlijntotdat door de commissie rapport zal zijn uitgebracht en daaromtrent eene beslissing zal zijn genomen. Tot leden der commissie bovenbedoeld werden ten slotte benoemd de hh.: mr. C. Cock, J. Groll en mr. H. van der Hoeven. -- In de algeloopen week zijn binnen deze gemeente 14 nieuwe gevallen van mazelen waargenomen en is 1 patient aan die ziekte overleden. Nieuwe gevallen van pokken kwamen niet voor en evenmin sterfgevallen aan die ziekte. Eén persoon werd door diphtheritis aangetast. Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokes, bij partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen 35, /17.50, 3.70 en /1.80, de laagste ƒ34, ƒ17.50, ƒ3.60 en ƒ1.80. Het in de maand Juni aanstaande te houden onderzoek van de in de verschillende gemeenten aanwezige verlofgangers der militie te land zal o. a. te Leiden plaats hebben op Woensdag 4 en Donderdag 5 Juni. Aan het gebouw van het provinciaal bestuur van Zuidholland te 'sGra- venhage, werd heden o. a. aanbesteed: het uitbreiden van het Anatomisch kabinet te Leiden. Minste inschrijver was de heer J. Boom te Leiden, voor 9641. De commissie van beheer voor de stedelijke gasfabriek heeft een dezer dagen haar verslag uitgebracht van deu toestand en werking der fabriek gedurende hei jaar 1883. Vooreerst lezen wij daarin dat de fabriek gedu rende dit jaar verrijkt is met eene zesde gashouder, welke in alle moge lijke opzichten voldoet, verder nog met twee nieuwe exhausters en twee grootere stoomketels, welke moesten voorzien in de grootere behoefte van stoomvermogen. Voorts werd eene uieuwe pomp //systeem Greeven" ter vulling van het reservoir gesteld, geleverd door de heeren C. W. Wissman te Amsterdam; een uitmuntend werktuig, waarmede thans al het water voor de fabriek benoodigd, uit de Langegracht kan gepompt worden naar het reservoir. Eindelijk werd, ten behoeve van de regeneratie der ijzermassa, thans voor de zuivering aangebracht, een licht gebouwtje opge richt ter voorkoming van de waardevermindering van hel afgewerkte mate riaal door den regen. Waren de wijzigingen in de fabriek zelve belangrijk ook daarbuiten was dit het geval. De fabrieken in de Vestestraat gelegen, welke zich hoe langer hoe meer uitbreiden en derhalve meerder licht van noode hebbende nieuwe gebouwde rijksinrichting over verificatie van zee instrumenten op de Varkenmarkt, de Van der Werfstraat enz. eischten allen eene wijdere aanvoer van gas, zoodat de gasbuizen hiermede in betrekking belangrijke verbeteringen hebben moeten ondergaan. De publieke verlichting onderging weinig verandering. Bijgeplaatst werden 1 lantaarn op de Oude Vest, 1 in liet Noordeinde en 1 in de Looierstraat. Gedurende dat jaar mochten drie leden van hel personeel den dag herdenkenwaarop zij voor 25 jaar in dienst van de fabriek traden en wel de boekhouder F. H. Keij, de hoold- stoker W. Le Mair en de fitter W. Van Oosten. De bergruimte van het gas bedraagt thans na voltooiing van den zesden gashouder 17200 M3, bij een maximum verbruik van 15714 M3 per etmaal. Met zeer enkele uitzonde ringen was de lichtsterkte boven de 16 Eng. kaarsen. De maximum druk king van het gas bedroeg des avonds 50 mM., welke tegen 11 uur van lie verlede tol 30 mM. werd verminderd, des nachts op 25 mM. gehouden werd, en in de winterdagen ook over dag 22 mM. aanwees, terwijl in den zomer dit cijler tot 18 mM. daalde. Omtrent het gasverbruik wordt ons medege deeld: Op 31 December 1883 bedroeg het aanlal ingezetenen 42963. De prijs bleel, onder de bekende restitutievoorwaarden, 8 cents per M3. Het

Leydse Courant | 1884 | | pagina 1