BIJVOEGSELbehoorende tot de Leidsche Courant van Jtlaandag 018 April J884JV°. .100. STADS-BERICIITEN. De BURGEMEESTER van Leiden Gelet op art. 21 der wet van 4 December 1872 (Staatsblad n\ 134); Brengt ter kennis van de ingezetenen, dat in de afgeloopen week 1 persoon alhier aan Mazelen is overleden. Eo geschiedt hiervan openbare afkondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. De Burgemeester voornoemd, Leiden, 26 April 1884. DE KANTER. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 5 der wel van 28 Juni 1881, Stbl. N". 97; Brengen ter algemeene kennis, dat door M. J. J. VORST, vrouw van J. Wagemans, H. S. KRANEVELD, vrouw van J. J. v. d. Blij, en C. VAN HENS- BERGEN, verzoekschriften z(jn ingediend om vergunning voor den verkoop van sterken drank in het klein respectievelijk in de perceelen Kraaierstraat 31, Haarlemmerstraat 270 en Maarsmanssteeg N°. 1. En geschiedt hiervan openbare afkondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE KANTER, Burgemeester. Leiden, 26 April 1884. E. KIST, Secretaris. Dior Z. M. is benoemd tot notaris alhier, de heer E. Crommelincandidaat- nolaris en gemeente-secretaris te Katwijk. Tot directeur van het museum van natuurlijke historie alhier is benoemd d'. F. A. Jentink, thans conservator aan gemeld museum. Door Z. M. is gepensioneerd: de luit.-kol. P Van Utile, van het le bat. 4'reg. inf. te Delft, en benoemd: tot luit.-kolonelde majoor J. C. Ilarsveldt van het corps; lot majoor, de kapitein Bloem, van het 8' reg. infanterie Door den directeur van den Leidschen tramweg is aan het dagelijksch bestttur het verzoek gericht de lijn Siatioii-llaven gedurende dezen zomer bij wijze van proef niet in dienst te stellenaangezien de flnanciëele resultaten der onderneming bij voortduring ongunstig zijn zoodat nadere maatregelen zullen moeten worden genomen, ten einde de zaak te kunnen blijven voort zetten. Burg. en weth. zijn van oordeel, dat door den gemeenteraad be zwaarlijk dadelijk eene beslissing daaromtrent kan worden genomen, omdat de noodige gegevens ontbreken die voor eene juiste beoordeeling dezer zaak een dringende vereischte zijn. Genoemde directeur heeft zich echter bereid verklaard alle inlichtingen te verstrekken die mochten worden verlangd. Genoemd college stelt derhalve voor eene commissie uit den gemeenteraad te benoemen met de opdracht bedoeld onderzoek in le stellen en van den uitslag daarvan aan den raad verslag te doen. Voor het geval dit voorstel wordt aangenomen, geeft hel tevcr.s in overweging machtiging te verleenen tot voorloopige staking van de exploitatie der flaveiilijn, tot dat door de commissie rapport zal zyn uitgebracht en daaromtrent eene beslissing zal zijn genomen. Nog wordt door burg. en weth. aan den raad voorgesteld aan den con- cierge-gemeentebode, die. zooals bekend is, onlangs zijnen veertigjarigen dienst als gemeente-ambtenaar herdacht, ee~* blijk van belangstelling te geven en daarvoor eene som van 150 beschikbaar te stellen. Zij vertrou wen dat dit alleszins is gerechtvaardigd en geenerlei gevaar oplevert dat daardoor een antecedent zal worden gesteld voor hel vervolg, daar het hier geldt eene betrekking die uit haren aard, meer dan in andere betrekkingen het geval is, ook op buitengewone tijden voortdurend tol allerlei bemoeiin gen aanleiding geelt; daarbij heeft de titularis zijne werkzaamheden steeds op uitnemende wijze vervuld en steeds van buitengewonen ijver blijk gege ven, ook ingeval zijne hulp en medewerking in tal van zaken, niet in ver band staande met zijne betrekking, werd ingeroepen. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 42 tot 58 volwassen personen en 2 tot 4 kinderen. Bij resolutie van den minister van financiën is de berekening der bij drage voor pensioen voor ambtenaren der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen en van den waarborg en de belasting der gouden en zilveren werken opnieuw geregeld. Nog is door dien minister bepaald, dat, indien documenten, waarin blijk baar schriftvervalsching of schriftdelging heeft plaatsgehad, ter zuivering of afleekening worden aangeboden, de betrokken ontvangers of andere ambtenaren, tot de zuivering of de afleekening niet moeten overgaan, alvo rens de beslissing van hooger autoriteit te hebben ingeroepen. De faculteit der wis- en natuurkunde aan de rijks universiteit te Utrecht zal, overeenkomstig art 2. aliu. 1 van liet kon. besluit van 12 Februari 1879 6/5/. n°. 34), van 19 Mei tot 28 Juni e. k.. gelegenheid geven lot het afleggen van het eerste natuurkundig examen en van liet theoretisch apothe ker-examen, vermeld in a- tt. 4 en 14 der wet van 25 December 1878 (675/. tl". 222). Degenen, die ziclt aan een dezer examens wenschen te onderwer pen, worden verzocht zich daartoe vóór of op den 15'° Mei 1884 schriftelijk aan te melden bjj den voorzitter der faculteit, prof N. W. P. RanwenhofT, le Utrecht. Dag en uur van het examen zullen de belanghebbenden nader worden bekend gemaakt. Zr. M*. zeilschoener Argus, den 23fD dezer binnengevallen, is den 25eD daaraanvolgende opnieuw naar zee vertrokken, tot bescherming van de Ne- derlandsche visschersvloot langs de Noordelijke eilanden. Het stoomschip lUacassar. van Amsterdam naar Java, arriveerde den 25'1' des ochtends te Aden, zal na kolen te hebben ingenomen, de reis voorlzetten. De commissie tot aanbieding van een Noordbrabantsch huldeblijk aan de regeering, naar aanleiding van de wet lot verlegging der uitmonding van de Maas, was voornemens geweest, gedurende 's konings verblijl te Amster dam zelve de gedenkpenning in goud, zilver en brons aan Z. M. aan te bie den. Nu het overlijden van den hertog van Albany dit plan in duigen wierp is jl Zaterdag de gedenkpenning met een adres, door de welwilknde tus- schenkomst van den generaal adjudant des konings en 110*. particulier secre- taris, graaf Dumonceau, aan Z M. aangeboden, lie commissie mocht hierop ten antwoord ontvangen, dat Z. M. met veel welgevallen de medaille heeft aangenomen. Uil de thans rondgezonden punten van beschrijving van de 99'1' alge meene vergadering der M. t. N. v. 'tA. bljjkt, dat deze zal gehouden worden op 12 en 13 Aug. te Amsterdam, onder voorzitterschap van den heer J. A. Böhringer. Er zijn drie verschillende voorstellen in zake volksalmanak, een van het hoofdbestuur tot afschaffing, een van Leiden tot behoud, en een van Loppersum om er den Nederlandschen almanak voor in plaats te geven. Verder stelt het hoofdbestuur voor, de Nederlandsche pensioen-vereeniging voor werklieden te ondersteunen; om een onderzoek in te stellen naar de po gingen. die door fabrikanten in het werk worden gesteld tot bevordering van bet stoffelijkgeestelijk en zedelijk welzjjn htjnner werklieden; om vjjf jaren achtereen 500 beschikbaar te stellen voor het onderwijs van schip perskinderen, waarvoor Grouw 2000 wil uittrekken. Verder is er nog een voorstel van liet hoofdbestuur om oude schoolboeken uit de bibliotheek over te brengen naar de paedagogische bibliotheek. Het dep. üuurstwold te Slochteren wil in plaats van den almanak platen doen uilgeven; de departe menten 's Gravenmoer en Houtrijk en Polanen willen geld beschikbaar stellen ooi sprekers uit den vreemde in de departementsvergaderingen te doen op treden. Eindhoven eindelijk wil pogingen aanwenden om den werkkring der maatschappij ook uit te breiden over de koloniën. Het hoofdbestuur acht het wenschelijk de werkzaamheden in één dag te doen afloopen, we gens de feestelijke viering van het honderdjarig bestaan der maatschappij. In de bureau's van den raad van toezicht op de spoorwegdiensten heelt gistcrenvoormiddag de gewone conferentie met afgevaardigden van de verschil lende Nederlandsche spoorwegmaatschappijen plaats gehad, ter wisseling van gedachten over onderwerpen, betrekking hebbende op de aanstaande zomer dienstregeling. O. m. werd besloten, aan den minister van waterstaat te verzoeken zooals trouwens reeds vroeger werd gemeld om den zomer dienst dit jaar niet op 1 Juni, maar op 20 Mei te doen aanvangen, aange zien het Pinksterfeest buitengewoon drukke diensldagen op de spoorwe gen op eerslgemelden datum invalt en op verschillende buitenlandscbe spoorwegen eveneens de zomerdienst op laatstgenoemd tjjdstip begint Dv. Z. en 's <lr.) Op de voordracht ter benoeming van een 3,|,n onderwijzer aan de school l5le kl. n°. 7 te Amsterdam komt o.a. voor: P. Kruijmel te Katwjjk aan Zee. In de gisteren te Amsterdam gehouden vergadering der afdeeling na tuurkunde van de koninklijke akademie van wetenschappen is mededeeling gedaan van het koninklijk besluit, waarbij de heer Buys Ballot, Van der Waals en Oudemans tot voorzitter, onder-voorzit'er en secretaris dezer af deeling herbenoemd zijn. Uit eene korte voordracht betreffende het grond gebied, dat de Iteeren Suringar en Martin zich voorstellen in onze West- Indische koloniën te onderzoeken, bleek, dat dat onderzoek zal geschieden van December tot 't begin van 't volgende jaar. Cornelis Bakker Jzn., een zg. zaakwaarnemer, stond Woensdag voor de rechtbank te Amsterdam terecht ter zake van een aantal oplichtingen, door hem gepleegd door advertentiën te plaatsen, waarbij aan solide personen de gelegenheid werd geboden, onder allerlei omstandigheden zonder waarborg gelden ter leen te ontvangen, of wel op voordeelige voorwaarden een portier of looper werd gevraagd. Üp de annonce van geldaanbiediug werd zelfs door personen van rang gereflecteerd, die behoorljjk een postwissel gezonden haddeu ten einde bekl. in de gelegenheid te stellen, persoonlijk over de zaak te komen spreken, terwijl zij die eene betrekking zochten, getrouw zooals in de advertentie stond, een postzegel voor antwoord hadden ingesloten. Langs dien weg had Bakker zich van verschillende geldsommen en postzegels meester gemaakt; want in plaats van geld of eene betrekking, kregen de bedrogenen ton slotte een brief met bedreigenen van den hun onbekenden geldschieter. Het O. M. eiscble 2 jaren celstraf en acht boeten van 25. Gisterenmiddag is in de koninklijke fabriek van stoom- en andere w erktuigen op de Ooslenburgergracht te Amsterdam een persoon door eigen onvoorzichtigheid in een pot met kokende olie en vitriool gevallen, en heelt daardoor belangrijke brandwonden bekomen. Den 1" Mei wordt op het kerkhof le Utrecht het monument ter ge dachtenis aan den hoogleeraar dr. J. J. Van (losterzee onthuld. Prol. E. F. Kruyf. van Groningen, zal een toespraak houden. Uit Amersfoort wordt aan het flbl. van 25 dezer geschreven: In den afgeloopen nacht is bij den overweg van het station Raam vermoedelijk door trein 559 of 561, overreden de wesarheider v, n den Oosterspoorweg, llarm- sen. Toen trein 552, te ongeveer 5 uur hedenochtend, zou passeer en. ont dekte z[jne vrouw, mede in dienst der Hollandsche spoorweg Maatschappij als blokwachteres, iets op de rails op eeuigeu alstand van hare standplaats en vertoonde toen de roode vlag, waarop de trein stopte. Zich naar die plek begevende, bemerkte zij het vreeselijk verminkte lijk van haren man. De ongelukkige was vader van vijf kinderen. De oudste bewoner van //Bronbeek", L. Schrijvers, is op 94-jarigen ouderdom overleden. Hij had al de compagnes van het keizerrijk en bjjna al de Indische oorlogen meegemaakt. Tol een half uur voor zijn dood be hield hij de onverstoorbare vrooltjkheidwaardoor zyn gezelschap steeds groote aantrekkingskracht uitoefende. Op 1 Mei a. s. zal voor het hof te Arnhem de afschuwelijke moord wor den behandeld, welke in den avond van 25 November jl. te Zuilen is gepleegd. De beschuldigde Gijsbertus Van der Voort, oud 33 jaren, heeft eerst alles ontkend, maar eindelijk eene bekentenis afgelegd welke, volgens de akte van beschuldiging, in het kort hierop neerkomt, dat hij dien avond den 42- jarigen Roodjes, voor een winkel ziende staan, dezen om een borrel heeft gevraagd, waaraan R. heeft voldaan. Na eenigen tijd in eene herberg le hebben gezeten, zijn zij te zamen de straal opgegaan; II. ging even naar huis, om zijn hoed voor een pet te verwisselendaar het weder zeer ruw was en levens nog wat geld by zich te steken. Toen hij zich weder bjj beschuldigde had gevoegd, heelt deze hem medegenomen naar eene donkere en eenzame plaats en hem daartoe onder de UseL.ritg door naar de Noo-der haven geleid, waar beschuldigde vioeger had gewerkt en dus goed bekend was. R., aldaar geheel onbekend en daardoor beangst geworden, nam zijne portemonnaie uit den zak en wilde aan beschuldigde een kwartje gevenmet het voorstel dat te gaan verleren in eene herberg op de Niruvvsiraat. Op dat oogenblik en terwijl hy zijn slachtoffer in de duisternis reeds dicht aan het water had gebracht, heeft hij hem zijn |iortemonnaie uit de handen ge grepen, het horloge van den ketting afgerukt en hem langs de steile bazalt- glooiing in hel water geworpen. Toen R. weder boven kwam, begon tc schreeuwen en tegen den wal wilde opkruipen, liet li hij hem met bakstee- nen, die daar opgestapeld lagen, zóó lang op het hoofd gegooid, tot het ge kerm ophield en hij hem in de diepte zag wegzinken. Vervolgens heeft hy het geld, ten bedrage van een gulden, uit de poriemonnaie genomen, maar dat voorwerp zelf in het water geworpen. Hij is daarna naar de herberg //De Ploeg'' gegaan, waar dien avond dansmuziek werd gegeven; daar heeft hij van het even te voren gerooid geld de eulrëe betaald en den ganscheu avond gedanst. Tien getuigen zijn in deze gedagvaard. De minister van waterstaat heeft alw ijzend beschikt op een verzoek

Leydse Courant | 1884 | | pagina 5