«I KI A l. h ite le n VRIJDAG 25 APRIL. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, de prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. f 2. afzonderlijke nonimers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels f 1.—iedere regel meer 25 cents, groote letters berekend naar plaatsruimte. All' ui® circi 8«i >7 '5it :5» '2% i3a 6* dl 18 •O» 14 1494 '8% 10'h '4% 1191 '8 it >0» 1614 !6* L7j4 1914 M m 69 12» 05 29 46 11» 8*4. 98. LEIDEN. 24 April. Dinsdag 6 Mei a. s. zal worden aanbesteed: het doen van voorzieningen verschillenden aard, aan militaire gebouwen alhier. De inschrijvingsbil- itten moeten ter genie-bureele bezorgd zijn vóór 5 Mei, te 3 uren. - Mei het stoomschip Drenthe zal 26 April a. s., 's morgens le 11 uren, brievenmaal worden verzonden uit Rotterdam naar Padang en Batavia. - Belanghebbenden worden verwittigd, dat alle vreemdelingen, die zich bet Turksche rijk begeven, voorzien moeten zijn van een regelmatig pas- loori. door een Tnrksch gezantschap of consulaat geviseerd. Voor dat visum lordt een recht geheven van 20 Turnsche piasters (ongeveer 2 20 Neder- indsch courant). Vreemdelingen wier paspoort niet in orde mocht worden evondenof die in het geheel niet van een paspoort voorzien zijn, stellen ich bloot aan verwijdering van het Turksch grondgebied, terwijl scheeps- tielhebbers, die heimelijk of bedriegelijk personen zonder paspoort aan wal tochten zettendeswege vervallen in eene boete van 10 tot 50 Turksche ouden (ongeveer f 114 tot /570 Nederlandsch courant). De regeering heeft voorgesteld eene wijziging der wet op de zeevisscherijen ol wegneming uit art. 8 van verbod om met den kwakkuil te visschen. Uit ine genomen proef is overtuigend gebleken, dat voor de groote schepen van olendam de dwarskuil onvoldoende is en het bedrijf belemmert. De ver- itling van voor menschelijk voedsel onbruikbare visch. die van het gebruik an den kwakkuil het gevolg zal zijnbleek in elk geval niet zoo groot het beiemmerend voorschrift te handhaven. Het verbod om visch van eer kleine afmetingen in den handel te brengen blijft bestaan. Ook het erbod om met kuilnetten tusschen twee vaartuigen gespannen te visschen. 'oorts is in beslagneming en verbeurdverklaring van nettenwaarmede over redingen zijn begaan, voorgesteld. - üe regeering heeft thans aan de eerste kamer geantwoord op het eind- trslag over het wets-ontwerp omtrent den accijns op de suiker. De minister ao financiën beweert daarin, dat de voorstelling der feiten, waaruit de on- «chivaardisheid van den voorgedragen maatregel zou blijken, onjuist is. Als til stelt de minister, dat raffinadeurs beetwortelsuikers opzetteliik in het «itenland hebben doen verven, ten einde die hier te lande te kunnen in oeren tegen den lageren accijns dan daarvoor volgens de bedoeling der wet 1865 verschuldigd was Het blijkt duidelijk dal dit opzettelijk plaats ond. Al de heetwortelsuiker der derde en vierde klasse, die in den laatsten jd is ingevoerd, was kunstmatig gekleurd Door voortduring van dien toestand de schatkist aan groote verliezen worden blootgesteld, hetgeen het jt'olg van eene verwerping der voordracht zou zijn. - Door de kon. akademie van wetenschappen is weder een prijskamp litgeschreven voor een Latijnsch gedicht, oorspronkelijk en niet kleiner dan jjftig verzen. Nadere inlichting geeft de secretaris der letterkundige afdee- og, d'. J. C. G. Boot. Uitslag van het gisteren te Utrecht gehouden arts-examen: Bevorderd arts de heeren E. H. L. Lemmens, caudidaat-arts, en H. M. J. Werten- iroek, doctorandus. -Het stoomschip Zeeland, van Java naar Rotterdam, passeerde 22 dezer 'onta da Guia. De Prins van Oranjevan Amsterdam naar Bataviaarri- pde te Marseille 24 April. Van elk der regimenten huzaren zal gedurende vier maanden van den Maanden zomer een luitenant worden gedetacheerd bij het corps rijdende irtillerie te Arnhem. - De Londensche correspondent der H. Ct. schrijft: Op de Health Exhi bition te Londen zal Nederland nauwelijks vertegenwoordigd zijn. Voorzoo- 'tr ik weet. komen er slechts een watermeter van een Hollandsch ingeni- tur, eene inzending van het Amsierdamsche Blinden instituut en eene van ien heer dr. Mouton te 'sGravenhage, benevens een paar andere. België zal er uitstekend zijn vertegenwoordigd, en vele andere rijken even- Kns. - D'. G. Ringnalda. pred. te Oldebroek, heeft bedankt voor het beroep Har de Ned. Herv. gemeente te Rijnsaterwoude. Een 12-,jarige jongen wilde Dinsdagochtend een nestje met vogeltjes lithalen uit een boom aan den Haag weg bij Delft, doch viel en bleef op de nis dood. Het gerucht, dat de politie te Delftshaven de hand zou hebben gelegd een man, in wiens bezit een veertigtal dynamietpatronen zijn gevonden, deed de N. R. Ct. een onderzoek instellen te Delftshaven en te Rotterdam, waaruit is gebleken, dat bet gerucht niet van overdrijving is vrij te pleiten. De zaak komt op het volgende neder: Een koopman in lorren en beenderen en verder in alles wat van zijne gading is, zekere Slof, uit Ouwerschie, liep drie dagen geleden met een open wagen, waarop zich zijne lorren en eenige andere zaken bevonden, al roepende om koopers en verkoopers te lokken, langs den openbaren weg te Delftshaven. Het trok de aandacht van een politie agent, dat zich onder de voorwerpen op den wagen een veertigtal hulzen be vonden van blauw geolied papier, die hem verdacht toeschenen. De koopman, door hem ondervraagd, wist niet te zeggen wat zich in die hulzen bevond. De agent vermoedde dat het dynamiet was, en bracht den koopman met zijn wagen naar het bureau van politie, waar men eveneens tot het ver moeden kwam met dynamiet te doen te hebben. De koopman verklaarde dat hij te Rotterdam, op negotie uit zijnde, onder meer in eene slaapstede in de Peperstraat had gevraagd of er niet wat te handelen was. De vrouw, welke die slaapstede houdt, had eerst ontkennend geantwoord, doch haar viel toen te binnen dat een zeeman, die bij haar logeerde telkens als hjj van de reis terugkwam, doch die in Januari ten haren huize was overledeneen veertigtal pakjes had nagelaten, die zij nu den koopman te koop bood.mee- nende dat de hulzen verfstof behelsden. Deze, niet wetende wat er in de pakjes zat en, al was het verf, evenmin wetende welke waarde die had. weigerde den koop te sluiten, maar belastte zich, hetzjj op verzoek van de vrouw, hetzij op zijn eigen voorstel, de vreemde dingen te gelde te maken. Daartoe had hij ze op zijn wagen uitgespreid, er reed er allerwege mede •lid, totdat hij te Delfshaven werd aangehouden. Hel onderzoek, te Rot terdam ingesteld, schijnt de juistheid van zijne opgaaf te hebben bevestigd, zoodat van het arresteeren van den man geen sprake is geweest. Het moet zelfs gebleken zijn, dat de bedoelde hulzen reeds zeer geruimen tijd in de slaapstede aanwezig waren, vóórdat de zeeman, aan wien zij toebehoorden er kwam te overlijden. Nu men tot het vermoeden was gekomen, dat men met dynamiet te doen had. begreep men voor alle zekerheid maatregelen van voorzorg te moeten nemen, zoodat, op machtiging van hooger hand.de inhoud van de hulzen onschadelijk is gemaakt op ,de te Scheveningen daartoe bij het aanspoelen van dynamiet, gebruikelijke wjjze. Dat is eergisteren geschieden eerst gisteren of heden zal de verkleuring aantoonenof men al dan niet met dynamiet te doen had. Het behoort zelfs tot de mogelijkheden dat de eerste opvatting der vrouw juist was, nameljjk dat zich in de hulzen de een of andere verfstof heeft bevonden. Met de werkzaamheden aan het etablissement "Fejjenoord" is het tegen woordig druk. In de laatste weken zijn weder een aantal werklieden aangenomen. Dinsdagnacht omstreeks 12 uur is brand ontstaan in eene aan den heer mr. G. Van Tienhoven toebehoorende boerderij, staande in den Houtrakpolder. Waarschijnlijk kwam de brand aan in den dorschvloer en hij greep door het aanwezige graan zoo snel om zich heen, dat de geheele boerderij met have en vee eene prooi der vlammen is geworden. Bij den dorschvloer sliepen 12 personen, die te nanwemood aan den dood zijn ontkomen. 9 paarden, 3 koeien, 1 stier, 1 kalf, 1 varken, een aantal kippen en kalkoenen, het ge was van 10 hectaren graan (gedeeltelijk gedorscht), benevens het stroo, zjjn verbrand; eveneens het huisraad: slechts een klein gedeelte hiervan werd gered. Het verbrande was meerendeels verzekerd. De oorzaak is onbekend. De Zweedsche kroonprins heeft, wegens ongesteldheid, afgezien van het voornemen om naar Amsterdam te komen. Het openbaar ministerie bij het hot te Amsterdam heeft gisteren in de zaak van Devers, voormalig boekhouder van Oostmeijer, de schuld aan ver- valsching in geschriften volgehouden en 2 jaar celstraf, eene boete ƒ300 en 2 van ƒ2.50 geëischt. De verdediger achtte de feiten onbewezen en vroeg vrijspraak. Over 8 dagen uitspraak. Dinsdag is op den lichter van de Drentsche stoombootmaatschappij aan de De Rtiyterkade le Amsterdam eene portefeuille ontvreemd, inhoudende aan Nederl. bankpapier ongeveer ƒ1000, zonder dat tot dusverre de dader is ontdekt kunnen worden. In den nacht van 15 dezer is te Amsterdam de soldaat v. D.van het 7' reg. infanterie, aldaar in garnizoen, naar het ziekenhuis overgebracht met eene belangrijke hoofdwondedie hem door een burger zou zijn toegebracht. De man is gisteren in het militair hospitaal overleden. De justitie doet on derzoek. Te Utrecht is het 5-jarig dochtertje van den werkman Vos op ongeluk kige wgze om het leven gekomen. Het kind wist bjj eene buurvrouw lucifers

Leydse Courant | 1884 | | pagina 1