maalt(jd van afgevaardigden gehouden worden. Het departement Amsterdam is voornemens op Maandag 11 Augustus de afgevaardigden in eene feestelijke bijeenkomst te ontvangen. (/V. v. d. D.) Toen gisterenmorgen bij liet vertrek van den eersten lloll trein aan het Centraalstation te Amsterdam een aantal boeren en buitenlui daarin had den plaats genomen, vervoegden zich onder tien cenige welbekende dobbe laars of kwartjesvinders, die echter het waakzaam oog van een'paar recher cheurs niet waren ontgaan. Nadat men die beambten met den dienstdoenden stationschef in een kort gesprek gezien had. begaf deze zich naar den wag gon en ten aanhoore van alle passagiers vestigde hij de aandacht zijner be ambten op de aanwezigheid van bedoelde lieden. Naar men zegt hebben zij hunne kaarten gedurende de reis in den zak gehouden. Gisterenavond keerde een rustig burger te Arnhem naar zijne woning terug, loen hij door drie militairen van het garnizoen te Westervoorl onver wacht werd aangevallen en met een mes verwond. Tegen deze dapperen wordt vervolging ingesteld. Te Aksel heeft Maandagavond een felle brand gewoed op de hofstede, bewoond door den landbouwer F. bieleman Wz., waarbij twee schuren, wa genhuis en verdere annexe gebouwen in de asch zijn gelegd en een paard en negen sluks rundvee in de vlammen omkwamen. Niets was verzekerd tegen brandschade. De oorzaak van den brand wordt toegeschreven aan het onvoorzichtig omgaan met vnur door kinderen op den dorschvloer. Tot nog toe bleven te Breda alle pogingen vruchteloos om den nage- maakten buitensleutel, waarmede de diefstal ten posikantore aldaar is be dreven, te vinden. Op last van de justitie is den heer Van Pelt. instru mentmaker aldaar, verzocht, de reeds besproken electromagneet ie verster ken, door aan beide uiteinden van de hoef scheetgestelde ijzeren bladen te bevestigen, opdat zoodoende het aantrekkingsvermogen vergroot en de kans om den sleutel op te halen vermeerderd worde. Te Geldern zijn door middel van inbraak ontvreemd 54 gouden en ze veren horloges en 8 gouden kettingen. Men vermoedt, dat de daders de vlucht met hun buit naar Holland hebben genomen. 's GRAVENHAGE, 23 April. De graaf d'Oultremont. hofmaarschalk van Z. M. den koning der Bel gen, die de vorige week door onzen koning ten gehoore werd ontvangen, is benoemd lot grootkruis van de orde van de Eikenkroon. Door Z. M. is verlof verleend lot het aannemen: aan den heer J. C. Beaujon te Coro (Venezuela), der versierselen van de 3' kl der orde van het Borstbeeld van den Bevrijder, hem door den president der Vereenigde Staten van Venezuela geschonken en aan mr. F. W. C. P graaf Von Bylandt, V. M'. minister-resident in disponibiliteit, lid van de tweede kamer der staten- generaal, der versierselen van eereridder der Johanniiter-orde van Jerusalem, hem door den keizer van Duitschland, koning van Pruisen, geschonken. Door Z. M. is bepaald, dat de standplaatsen der dirigeerende officieren van gezondheid le kl in de le. de 2' en de 3' militaire atdeeling zullen zjjn respectievelijk AmsterdamUtrecht en Dordrecht. De minister van koloniën zal op 25 April a. s. geen audiëntie ver- leenen. Heden zijn door de eerste kamer tal van ontwerpen, waaronder die tot buitengewone maatregelen tol wering besmettelijke ziekten en be palingen omtrent het vervoer van ontplofbare artikelenaangenomen. Op eene interpellatie van den heer Pijnappel, nopens de oprichting eeuer dyua- miet fabriek te Amsterdam, verklaaide de minister van oorlog, dat nu een contract met particulieren was gesloten overeenkomstig de in 1878 da>r Amsterdam gegeven toezegging, dat gevaar tot minimum was gereduceerd, maar het zou aan goeden wil zijnerzijds niet ontbreken om. als Amsterdam het initiatief nam, die gevaren nog meer te trachten te voorkomen. Mor gen zijn de overige ontwerpen aan de orde. De heeren Wiiste, Pels, Versteeg, Wahler en Serrurier, het bestuur uitmakende der koloniale vereeniging, waren Zondag de gasten van den be schermheer der vereeniging. Z. lv. H. den prins van Oranje. De prins heeft bij die gelegenheid voor het op te richten museum een kostbaar Siameesch kunstvoorwerp bestemd, welk geschenk eerlang door nog andere zal wor den gevolgd. HH. DD. HH. de erfgroolhertog en erfgroothertogin van Oldenburg woonden gisterenavond in hel Gebouw voor kunsten en wetenschappen de voorstelling bij van //Tanuhauser", door het Duitsche opera gezelschap van Rotterdam. De Oostenrijksche gezant bij ons hof gaf gisterenmiddag een diploma tiek diner, dat indertijd, wegens het overlijden van den hertog van Albany, werd uitgesteld. Uitgeleid door bijna alle leden van het corps diplomatique is de kapi tein van het Fransche leger, baron De Nijvenheim, laatstelijk militair atta ché aan het Fransche gezantschap alhier, naar zijn vaderland teruggekeerd. Bij zijn altreden als minister van marine heelt de vice-admiraal Geer- ling in een tot de aan het departement werkzame officieren en hoofden der afdeelingen gericht schrijven zijn dank betuigd voor de diensten en den bij stand gedurende zijn beheer van het ministerie van marine door hen in het bijzonder en het ambtenaarspersoneel in het algemeen beloond. BUI TENLANDSCH E BERI CHTEN. ENGELAND. Bij de artikelsgewijze behandeling in hel lagerhuis van het wetsontwerp op den vee-invoer werd het voorstel der regeering, om de door het liooger- liuis in art. 1 gebrachte veranderingen niet aan te nemen, met 185 tegen 161 stemmen verworpen. De heer Dodson vroeg daarop vertraging van het debat, opdat de regeering hare ste.ling tegenover dit wetsontwerp opnieuw in overweging zou kunnen nemen. Na eenige discussie werd tot verdaging van het debat besloten. De Standard verneemt uit Lissabon, dat tusschen Frankrijk en Portu gal een ernstig verschil is ontstaan, doordien de Fransche gouverneur van Goree een Portugeesch dorp bij Zeguichor, in Portugeesch Guinea, liet in brand steken. Naar de Standard uit Cairo verneemt, meent men daar uit de meest vertrouwbare bron te weten dat er besloten is zooveel als er van het Egyp tische leger maar eenigsztns beschikbaar is binnen uiterlijk 6 weken naar Khartoem te zenden. Gordon heelt in een telegram aan Baring zijne groole verontwaardiging le kennen gegeven over de wijze waarop hij door de En- gelsche regeering in den steek wordt gelaten, ilij verzekert zich geheel te zullen losmaken van hen. die hem verlaten hebben en bloedschuld op zich hebben geladen voor de levens die verder in Soedan verloren zullen gaan. Uit Cairo wordt gemeld dat de onderhandelingen worden voortgezet G. m' au to de 1. tol T« de A- bij Pa ntj bn Mi de M< en wi D. gei lot Br he gei W. list Na tusschen de Engelsche en Egyptische regeeringen over de mogeltjkhtil twee Egyptische bataljons naar Berber te zenden. Waarschijnlijk zal Blum pacha als gedelegcetdc der Egyptische j ring ter conferentie worden afgevaardigd. FRANHRIJK. De Transvaalsche deputatie is gisteren te half een ure te Parijs komen en werd door den heer Van Hamel namens de aldaar woonacl Hollanders verwelkomd. Mevrouw Van Hamel bood de deputatie een (rt bloemruiker aan. Volgens berichten uit Anzin zal de werkstaking opnieuw uitbrei Daar de Compagnie haar voornemen te kennen gegeven had om den wi lieden een nieuw werkplan op te leggen, is eene bijeenkomst, waaraan eteer 3000 mijnwerkers deelnamen, besloten den wensch der Contpn bepaald van de hand te wijzen en, als het moet den strijd opnieuw aa binden. De toestand te Anzin is tamelijk bedenkelijk, daar het te vre« is, dat de nieuwe werkstaking niet zoo vreedzaam zou afloopeu ais deen Volgens berichten uit Portugal heeft de heer De Brazza een irat gesloten met //den machtigsteu soeverein van Westelijk Afrika, die Mat onder zijn vasallen telt." Die souvereinwiens leenheerschappij zich uitsti over den geheelen linkeroever van den Congo tusschen Brazzaville evennachtslijn, stelt zijne staten onder het Fransche protectoraat. DlilTSCHLAItlD. Het bericht, betreffende het plotseling overlijden van den Afrikart ger, dr. Pogge, op 1G Maart te Loanda, wordt van zeer geloofwaardige! bevestigd Als oorzaak van den dood wordt de schielijke verandering klimaat opgegeven. RVSL, AST0. Het huwelijk tusschen den grootvorst Konslantijn Konstantinonit met de prinses Elisabeth Von Saksen-Altenbudt» «i d« burg is aangekomen, is op 21 dezer bepaald. De eene feestvoorstelhng in den schouwburg plaat ten hove. Russische soldaten moeten zich. naar m eene verschrikkelijke misdaad schuldig gemaal eene bende smokkelaars, die van Nywoczyn t zewo spiritus overbracht, eensklaps door R zaak kennis gekregen hadden, overvallen. Ten einde n..,.* bjj zich te hebben, openden de smokkelaars de blazen, lieten den spin er nitloopen en trachtten zich door de vlucht te redden. Twee achter! vers echter, van wier kleederen de spiritus nog afdroop, werden dooi Russische douaniers ingehaald, die zich nu de gruwzame aardigheid ven loofden de met spiritus doortrokken kleederen in brand te steken, smokkelaars gaven na korten tijd, tengevolge van de bekomen brand» denden geest. OOI T-I N UIE. BATAVIA. 19 Maart. Volgens een regeeringscirculaire moet voorlaan, wanneer twee atni naren van deuzellden rang doch met verschillende standplaatsen verzotl om onderling van standplaats te mogen verwisselen aan de inwilliging het verzoek steeds de voorwaarde worden verbonden, dat belanghebbeil de reis- en verblijfkosten zeiven dragen. De Javasche Ct. beval bet verslag der krijgsverrichtingen in hetll schap Tenom van 4 tot en met 16 Januari. Het bevat o. a de volgeudr ti-tieke bijzonderheden. De totale sterkte onzer expeditionnaire macht droeg 33 officieren, 691 minderen, 5 rijkspaarden, 59 vrije koelieseuwt lieden, beuevens 430 veroordeelden Het landschap Tenom heelt eene groot nagenoeg gelijk aan die van de vallei van Groot-Atjeh. De bevolking, wt ongeveer 1700 weerbare mannen telt. woont voor een klein deel indekt pongs, gelegen aan de Tenom-rivier; het overige gedeelte woont zeer spreid, in de zich diep in het binnenland uitstrekkende pepertuinen vorst van Tenom kon in den strijd tegen ons op hulp van het aangrenz# landschap Panga rekenen, dat ongeveer 1000 weerbare mannen lelt binnenvaren der Tenom-rivier en het landen op de kust, gaat reeds in goede jaargetijde met bezwaren gepaard, maar wordt bij westelijken hoogst moeilijk, terwijl bij het doorslaan van den West-mousson de genu schap tusschen reede en kust geheel verbroken is. Voor den riviermondü dan eene hevige branding, welke met 6 a 7 hooge rollers op de bank de rivier en de kust breekt. De spoorweg Semarang-Cheribonvoor welke exploitatie en aanleg de heeren Ruijl c. s. concessie is verleend, zal loopen van Cheribon Tjiledoek en Djatibarang naar Pangka; over Pemalang en Pekalongan, lerder over een gedeelte, het zeestrand volgende, over kendal en Kaliwoen naar Semarang en zal later in verbinding worden gebracht met den sp« weg Tegal-Balapoelang en met de havens van Cheribon, Pekalongan en marang-Vorstenlanden. De concessie wordt definitief aanvaard door hetst ten voor of op 1 December 1884 van een waarborg-kapitaal groot 250,1 en wordt verleend voor 90 jaren Naar aanleiding van een schrijven van de hoofdcommissie in Nederlt lol het inzamelen van bijdragen om onzen grooten Beets op zijn zeventig» geboortedag een nationaal huldeblijk aan te bieden, heelt zich te Balt eene commissie geconstitueerd, bestaande uit de heeren: mr. T. H der S deren, president, d! J W Adèr, mr. N. P. v. d. Berg. penningmeester, N. J. Hoorweg, mej. V. v. d. Plaats, jhr mr. H. L. Wichers, kolonel G. V. L. v. Zuijlen, terwijl aan de commissie als secretaris is toegevoegd Kolfl. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de navolgende schikkingen genomen: Civiel departement. Verleend- een tweej. verlof naar Europa, weg ziekte, aan den off. van just, bij den raad van just, te Batavia mr. W, Brill; aan den veril. 3d' kl. bij de in- en uilvoerr. en acc. H. W. Mol aan den waarn. griffier bij deii landraad te Kcdiri mr. G. Aldus; aan f comm. 3d e kl. bij den post- en lel. H. M. De Bruijn, en aan de onderwijl 2l,e kl. VV. E. Endert. Ontslagen: eervol, de contr. 2de kl. bij het binnet best. op de bezit, buiten Java en Madura J. Diepenhorst en de comm. 2"' bij den post- en telegraafdienst J. VV. A. Abing Siberg; de gewezen 2de kl. bij hel bosclnv. op Java en Madura C. Grondhout; de opz. bij koffie-établ. te Medono. res. Kedoe. J. M. Van Aaken, en de adm. van dépot van leermiddelen ten behoeve van het ink ond. P. A. Van Veersen; houtv. l»li kl. bij hel boschwezen op Java en Madura A. B. Lucardie posth. der Lepar-eilanden (Banka) J. B. Van Trotsenburg. Benoemd: resident van Timor, de ads.-res. van Billiton W. Greve; tot posth Lepar eil.. de gep. ambt. W. F. Celosse. laatstelijk die betrekking beklel *«11 hebbende; lot schout voor de politie te Riouw, de adj.-onderofl. den "Pm Bur, Ei i de ove nog en kuit delj niei verl zou om oud als: uit volg ons aan gen- wer ka a V van in Spei staa zegt delt steil plaa H oms *an Bjjv het dier •i wer 2: Di

Leydse Courant | 1884 | | pagina 2