LEIDSC U K A A T. 1884. SP. 97. DONDERDAG 24 APRIL. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. B erd De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. f 2. afzonderlijke wmmers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels f 1.iedere regel meer 25 cents, groote letters berekend naar plaatsruimte. I LEIDEN. 23 April. Den heer A. C. Visser is heden bij zijne promotie op de meest eervolle wijze het »ctim lattde'' ten deel gevallen. Gisterenavond werd in het gebouw der Loge eene gewone ledenverga dering gehouden der afdeeling Leiden en Omstreken van de Nederlandsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde, waarmede tevens de winler- eampagne besloten werd. De president opende deze vergadering met zijnen dank te brengen aan de leden voor den steun welke het bestuur van alle zijden heeft mogen onder ier n vinden bij gelegenheid der laatstgehouden bloemententoonstelling. De afdeeling rijs d heeft getoond iets schoons lot stand te kunnen brengen, als zij zulks wil; moge dit dan ook steeds hare leus blijven. Hierna ging men over tot het bespreken eener z 'tnercampagne. Na eenige inlichtingen omtrent de kosten, gegeven door den secretaris, besloot de vergadering deel te nemen aan de vriendschappelijke bjjeenkomst, welke dit jaar zal gehouden worden te Apeldoorn. Nadat de heer Van Lelyveld in overweging had gegeven de gewone tscorsie ditmaal te honden naar de internationale landbouwtentoonstelling, welke dezen zomer te Amsterdam zal gehouden worden en voorzitter hierop geantwoord heeft, dat hoewel in menig opzicht landbouw en tuinbouw met elkander zamengaan, het verschil echter tusscheii beiden van dien aard is vele leden weinig belang in deze tentoonstelling zullen stellen, wordt liet door hel bestuur voorgestelde plan. om de gewone excursie te houden in ie omstreken van Haarlem, goedgekeurd, terwijl ten laatste nog werd be sloten een bloemenfeest in Zomerzorg te houden. De heer Witte ,|r. geeft den 125 leden in overweging de excursie te houden op Zondag, zonde deze voor de 91 Beesten de meest geschiktste dag. De heer Beekman bestreed dit voorstel, op 51 grond dat des Zondags vele buitenplaatsen niet (oegangkelijk zijn. De voor- ïilter zou dit overweging nemen. Omtrent het turfstrooisel deelt de heer Witte mede, dat hem gebleken is it voor snelgroeiende planten het uitstekend mag genoemd worden ofschoon men rekening moet houden dat ook in dit geval de qualiteit zeer verschillend Hel resumé zijner ondervinding is dat goede spoiltieuze turfstrooiselmest mest zeer goede uitkomsten heeft geleverddat zijn nu als broeimest tthter van twijfelachtiger aard is, olschoon de wijze van toepassing van 9|i |roote invloed is. De heer Kriest geloofde dat de mest goed is, maar dat de hieraan verbonden kosten te groot zijn. Dit gaf den heer Van Lelyveld aanleiding omtrent deze kosten eenige inlichtingen te geven. De voorzitter vroeg of er mogelijkheid bestaat datdoor de leden proeven genomen werden, lelgeen door een der leden betwijfeld werd, omdat zij niet gemakkelijk deze mest in kleine hoeveelheden zullen kunnen verkrijgen. De heer Van Lelyveld plooide dat het beste middel om de eigenschappen dezer mest te kunnen beoordeelen zoude zijn, het uitschrijven eener prijsvraag over de proeven 'jjj hiermede genomen. De voorzitter neemt dit voorstel over en dit vindt hij niemand «ge bedenking, zoodat besloten werd, dat de afdeeling dit bij het hoofd bestuur in overweging zal geven. Vervolgens wenschte de voorzitter den heer Loving geluk met zijne be fit loeming als assistent hortulanus te Buitenzorg en hoopte dat al is bij dan ook ver verwijderd, de Leidsche afdeeling hem steeds in herinnering zal Hijven. Omtrent de eerste der in de bus gevondene vragen is de meststof kainit voor alle gewassen een uitmuntende bewerking? vroeg niemand het woord, dit punt niet in behandeling werd genomen. De heer Witte jr. deelde omtrent de uitwerking der verdamping van gemeene Dak-extract op planten en het tegengaan der luis de gevoelens van sommige teer bekende plantenkundige mede. welk allen tot de conclusie komen dat bit middel zeer aanbevelenswaardig is. Op eene vraag van den heer Van yveld of de nabijheid van een aloë in staat is om insecten te verdrijven jjjjiiitwoordde de beer Beekman ontkennend maar gelooide wel dat bet aloësap 'btl invloed uitoefent. aanleiding van de derde vraag: welk verschil bestaat er tusschen «M trekkas en eene serre? zegt de heer Heenk, dat trekkas de algemeene /*j «laming is voor alle kassen, terwijl eene serre uitsluitend dient om plan- '"i te forceeren. - Gedurende de drie eerste maanden dezes jaars werd het rijks-museum oudheden alhier door 719, hel rijks ethnographisch museum door 211 het kabinet van prenten en pleisterbeelden door 66 personen bezocht. 5! hls ui k iS k 11 ƒ11.1 iiuslb 471 >84® Bij het 3d« regiment huzaren is met 1 Mei a. s. de l,,e luitenant W. B. Slotboom van het depót te Leiden overgeplaatst bjj de veld-escadrons te's Hage, terwijl de l8te luitenant R. H. 0. baron Van der Capellen van het escadron te Amsterdam naar het depót is overgeplaatst. Aan den schermwedstrijd te geven door den Onderlingen Amsterdam- sc'nen Schermcursus op 26 en 27 dezer, zal o. a. deelnemen het 4e regiment infanterie. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter algemeene kennis, dat de termijn van aangifte voor de eindexamens der gymnasia in 1884 en daarmede gelijkgesteld staatsexamen verstreken is en dus nieuwe aanvra gen, om in dit jaar tol die examens te worden toegelaten, niet meer kunnen ingewilligd worden. De minister van financiën maakt bekend, dat het saldo van 'srijks schatkist op 19 dezer bedroeg: bij de Nederlandsche bank 6,790,857.92 en bij de betaalmeesters 2,227 584.43, te zamen 9.018,442 35. Ten behoeve der slachtoflers van de ramp van Krakatau is alsnog bjj den minister van buitenlandsche zaken ontvangen: door tusschenkomst van Zr. Ms. minister-resident te Madrid, ƒ100, waarvan 50 als gift van den consul der Nederlanden te Cadix, en f 50 als opbrengst eener inzameling door den Nederlandschen vice-consul te Algeciras gehouden; en van de con sul der Nederlanden te Durban, eene som van t 4.14.9, die gedeeltelijk al daar is ingezameld en gedeeltelijk bij dien consul, voor gemeld doel uit de Zuid-Afrikaansche republiek ontvangen is. Onder de vele wets-ontwerpen bij de eerste kamer ingekomen werd p. a. dat betredende de zorg voor krankzinnigen over het algemeen met instemming ontvangen, vooral omdat de provinciale zorg voor de gestichten daarbij gehandhaafd blijft. Alleen miste men een termijn gedurende welken een behoeftige krankzinnige in eene gemeente moet hebben vertoefd alvorens op die gemeente de verplichting zou rusten de verplegingskosten te betalen. Enkele leden vreesden verhooging van uitgaven: er zouden meer inspecteurs noodig worden nu hun het toezicht op de verpleging van krankzinnigen bjj particulieren is opgedragen. Het verbod om geneeskundige praci{jk uit te oefenen zal ook hoogere bezoldiging van inspecteurs noodzakelijk maken. Het stoomschip Prins Hendrik is 21 April van Padang vertrokken naar Batavia. De Koningin Emma is 22 April van Point de Gallc vertrokken naar Amsterdam. De Noord-Brabantvan Rotterdam naar Java, vertrok 22 April van Colombo. De Burgemeester den Tex vertrok van Batavia naar Amsterdam 23 April. Bij de op 21 en 22 April te 's Hage gehouden acte-examens voor lager onderwijs werden voor de onderwijzersacte geëxamineerd 15 candidaten. 10 werden algewezen en 5 toegelaten, nl. de hh. E. Jansen en E. Sterkenburg, van Rotterdam; A. Kalkman, van Capelle a. d. IJsel; P. De Zeeuw, van Rijsootd, en L. 11. Vis, van Charlois. Door de afdeeling wis- en natuurkunde van de kon. akademie van wetenschappen te Amsterdam zal op Vrijdag 25 dezer aldaar eene gewone vergadering worden gehouden. Naar de N. ft. Ct. verneemt, is Z. M. de koning licht ongesteld. Reeds vóór het vertrek der vorstelijke familie uit Den Haag gevoelde Z. M. zich niet wel, en bij aankomst op Oranje-Nassau-oord moest Z. M. zich on middellijk te bed begeven. Tegen den avond is Z. M. echter weder opgestaan. De luit. t/z 1' kl. H. A. De Smit van den Broecke, zal eerstdaags tot kapt.-luit. t/z worden bevorderd en bij de aideeling hydrographie van het depart, van marine worden geplaatst. (iV. ft. Ct.) Mr. J. De Neulville, secretaris van Amsterdam, is gisteren overleden. De overledene was officier der Orde van de Eikekroon en ridder van de Leopoldsorde. Omtrent de viering van het honderdjarig beslaan der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, heeft hel hoofdbestuur te Amsterdam eenige voorloopige plannen gemaaktwaarvan wij hier het volgende mededeelenOp den avond van den dag der algemeene vergadering, Dinsdag 12 Augustus, zal in het Paleis voor Volksvlijt eene zanguitvoering plaats hebben, waarbij eene feestcantate, ge componeerd door den heer Dan. De Lange en Mendelssohn's «Lobgesang" ten gehoore zullen worden gebracht, terwijl na afloop daarvan een concert in den aangrenzendeu tuin aanleiding kan geven tot gezellig zamenblijven. Woens dag den 13'° Augustus, omstreeks het middaguur, zal de algemeene voorzit ter in eene der zalen van //Artis" eene feestrede uitspreken, gevolgd door eene uitvoering o. a. van Benoit's kindercantante »De Wereld in", te zingen door leerlingen van openbare scholen. Tot besluit eindelijk van de feestvie ring zal dienzellden dag in het gebouw Stroucken een gemeenschappelijke

Leydse Courant | 1884 | | pagina 1