BUI TENLANDSCHE BERICHTEN. Uit het gisteren te Amsterdam uitgebracht financieel verslag van de stóbmvaartmaatschappij //Nederland" over 1883 blijkt, dat de reizen een voor- deelig saldo opleverden van 545,628, eigen assurantie 107 048, diversen ƒ96,756. De afschrijvingen bedroegen 463,807de interesirekening 165,362 zoodat ter verdeeling overblijft ƒ120,182. Als oorzaak der minder gunstige resultaten wordt genoemd de vrachtverlaging van 70 tot ƒ60 na Juni. De weduwe J. Koster, te Wester-Blokker, heeft wederom een blijk harer milddadigheid gegeven, door aan de Herv. gemeente aldaar twee zil veren offer- en broodschalen ten gebruike bij de avondmaalsviering te schenken. Woensdag te 7% uur is een gedeelte van de bekende tribune op de groote wedrenbaan van den heer Bert Brouwer te Nijmegen door brand ver nield. Door de afwezigheid van water, in de nabijheid daarvan, ging de blussching zeer moeielijk, zoodat men. om het voortwoekeren der snel om zich heengrijpende vlammen te stuiten, een vak tusschen het brandende punt en het onaangetaste gedeelte moest wegbreken, waarna men het bran dende vak omverhaalde en met zand doofde. De oorzaak is alsnog onbekend. Oulangs werd medegedeeld, dat iemand te Nijmegen bezitter zou zijn van de kist, waarin Hugo de Groot uit Loevestein was ontvlucht. Dat het echter bij het bestaan van meer kisten, die zich op dezelfde eer beroemen, moeilijk schijnt de indentiteit hiervan te bewijzen, blijkt uit de in 1727 door Caspar Brant uitgegeven bekende levensbeschrijving van De Groot, waarin op blz. 262 van het eerste boek dienaangaande vermeld staat: »Ik heb meer dan eens hooren verhaelen dat de kist, waer meê De Groot was uitgedragen noch langen tijd na zijn ontkoming bij zeker Ileer van aenzien bewaert is, versierd met schilderijen en dit opschrift: »Dees kist heeft Loevestein den Huyg gelicht." Wat hier van zij is mij nooit recht gebleken, maer wel, dat het gemelde koffer, 'tgeen zijn ouders te Delft langen tijd met eene tedre zucht bewaert hadden (na overlijden zijns Vaders en ten tijde van het ver huizen zijner oude Moeder, in het huis van haeren zoon den heer Willem de Groot) tot groot leetwezen zijner bloedtvrinden vermist werd. Ook kon de verloste Grotius zelf zijne droefheid hierover daerna niet verbergen, maer schreef aen zijnen broeder, die hem dit vermissen van de kist had bekend gemaakt, //dat hel hem speet van het koffer en leedt was,dat men zoo weinig zorg voor dat bewgs en onderpandt van de hemelsche gunst jegens zijn per soon gedragen had." In eene door de Bredasche Harddraverij-vereeniging gehouden vergade ring is bepaald, dat niet deze maand, maar den 8° September groote hard draverijen en wedrennen zullen gehouden worden. De haan voor de twee harddraverijen werd bepaald op een lengte van 1500 M. en de baan voor de twee officiers- en twee internationale wedrennen op lengte van 2000 en 2500 meter. Woensdagochtend is de klerk van den ontvanger te Ginneken, een «an 19 jaren, die dagelgks van Breda naar Ginneken komt en lieren van ell tot vijftien jaren, die van daar latsten aangevallen en deerlijk mishandeld met ?l bloedverlies plaats had. uur zou te Alphen en Kiel een lijk ter aarde w acobs moest met 2 andere personen voor die 4? - i. Daartoe stond hij ter hoogte van ongeveer 3% uieiCt de», een geopend luik. Nieuwsgierig om te weten wie er passeerde, keek JacoDS naar beneden door het luik, met het nood lottig gevolg, dat hij voorover viel en met het hoofd op den hardsteenen vloer terecht kwam. Bewusteloos bleet hij daar liggen. Hij werdzwaar aan hel hoofd gewond, opgenomen en in eene nabijzijnde woning gebracht, waar hij des nachts aan de gevolgen overleed. '8 GRAVENHAGE, 18 April. Door Z. M. is aan den heer H. B. A. Sassen, consul der republieken van Columbia en van Venezuela te Brussel, verlof verleend tot het aannemen der versierselen van commandeur der orde van Kalakaua en van officier der orde van den Heiligen Karei, hem respectievelijk door den koning van Hawaii en door den vorst van Monaco geschonken. Door Z. M. is J. II. P. E. Van der Veen, rijksontvanger te Groesbeek, als zoodanig benoemd te Domburg. Door Z. M. is aan mr. G. P. A. Strnyk eervol ontslag verleend als no taris te Dordrecht, en zijn benoemd: tot burgemeester der gemeente Aduard, S. C. Tuymelaar, en tot burgemeester der gemeente Overschie, J. H. A. De Josselin de Jong. Door Z. M. is aan de hieronder vermelde officieren van gezondheid van het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht, pensioen toege kend: R. Van Raalten, dirig. officier van gezondheid le kl.J. R. De Brouwer, op aanvrage, onder toekenning van den rang van dirig. officier van gezond heid 2* kl.dirig. officier van gezondheid 3e kl: A. W. J. Zubli, dirig. offi cier van gezondheid 3e kl.B. C. L. A. De Ruiter, op aanvrage, onder toe kenning van den rang van dirig. officier van gezondheid 3e kl., officier van gezondheid le kl.(met titulairen rang van majoor); A. Van der Ramborst de Brouwer, op aanvrage, onder toekenning van den rang van dirig.officier van gezondheid 3e kl.. officier van gezondheid le kl, en zijn benoemd bij het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht, tot dirig. offi cier van gezondheid 1» kl., de dirig. officier van gezondheid 2C kl, dr. P. J. Van der Grijp; tot dirig. officier van gezondheid 2e kl., de dirig. officier van gezondheid 3e kl. J. J. Van Minden; tot dirig. officier van gezondheid 3e kl., de officieren van gezondheid le kl.met titulairen rang van majoor, J. M. Engelhart, dr. K. W. Gratama, dr. W. J. De Meijer en C. J. Van der Burcht van Lichtenbergh, allen van gemeld personeel, en is de titulaire rang van majoor verleend aan de officieren van gezondheid le kl. van het personeel: J. Baum, C. H. P. Klamberg, dr. J. H. Genlis, C. C. Vigelius en J. W. Kipp. In de gisterenavond gehouden zitting van de eerste kamer heeft de heer mr. W. H. De Beaufort, lot wiens toelating vroeger is besloten, zit ting genomen. De heer m'. B. J. Rasch heeft in de heden gehouden zitting van hoogen raad den eed afgelegd als advocaat en procureur. De kantonrechter alhier werd gisteren ingevolge een door de poliü opgemaakt proces verbaal, geroepen, de vraag te beslissen, of de rijtuige van den huurkoetsier S., die van de Ned. Rijnspoorwegm. de uitsluiten! vergunning heeft verkregen, om met zijn vigelantes onder de kap van stationsgebouw post te vatten, vallen onder de politie-verordening op hetsti tioneeren van rijtuigen in deze gemeente. De pachter van het recht tot hi plaatsen der koetsen op het gereserveerd terrein meende, dat noch zijn lieden, noch zijne rijtuigen, als staande op privaat-eigendom van de B| spoorw.-maatschonderworpen waren aan de bepalingen, betreffende het si tioneeren, zooals het aanbieden van bulletins aan de passagiers, de inspect der rijtuigen en andere maatregelen. De ambtenaar van het O. M. bij kantongerecht betoogde evenwel, dat deze spoorrijtuigenevenals alle deg lijke, niet buiten het politie-toezicht vielen, en eischte gedaagde's verg deeling tot ƒ6 boete. Zijn verdediger pleitte, dat de huurkoetsier S, pachter van de standplaatsen, in denzelfden toestand verkeerde als zoon andere particuliere rijtuigen, die aan het station passagiers afhalen, en men toch ongeiwiifeld niet zal rangschikken onder de rijtuigen wier ders hunne rechten en plichten in de politie-verordening geregeld zien. schorsing van de terechtzitting is de gedaagde vrijgesproken. Naar verneemt zal de ambtenaar van het O. M. van dat vonnis in hooger ben komen. HH. Dl). HH. de graal en de gravin van Bentheim hebben gisteren bezoek gebracht aan het Huis ten Bosch en vervolgens een rijtoer genui over Scheveningen en door een gedeelte van de stad. Des middags zij de residentie weder verlaten. De erfgroothertog van Oldenburg bevindt zich sedert gisterenait wederom in de residentie. De hofmaarschalk van HH. MM. den koning en de koningin van Belt graaf d'Oultremont, is gisterenavond hier ter stede aangekomen en afgesi ten huize van baron d'AnethanBelgisch gezant. Z. M. de koning ontt heden namiddag te 2 uren den graaf d'Oultremont ten paleize ter besprek van de beschikkingen in verband met het aanslaand bezoek hunner tuj teiten aan het Belgische hof, hetwelk bepaald is op 20 Mei. De hofmi schalk keert morgen naar Brussel terug. HH. MM. de koning en de koningin zullen, na van hun bezoek Brussel te zijn teruggekeerd, van 29 Mei af, omstreeks een maand in Duitsche badplaats vertoeven. Naar wij vernemen zijn de kolonels graaf Dumoncean en baron Ti van Amerongenadjudanten van Z. M.benoemd tot generaal-majoor, welken rang zij aan 'skonings militair huis verbonden blijven. Het plan tot reorganisatie der staats-loterij zal weldra hetdepartei van financiën verlaten en den raad van state tot onderzoek worden geboden. Gisterenavond werd een begin gemaakt met de viering van het 50-jt bestaan van het letterkundig genootschap //Oefening kweekt kennis", een inleidend woord door den voorzitter, de heer Arnold Ising, ge» door toespraken van de hh. dr..Beynen en W. P. Van Stockum, dein de eenig overgeblevene der oprichters van het genootschap, werd eene torische-allegorische vertooning in twee bedrijven uitgevoerdgetiteld//Veld Het leest wordt hedenavond voortgezet. Hedenmorgen werd eene juffrouw op de Lange Beestenmarkt I eene beroerte getroffen. Nauwelijks binnengedragen bij den distillateur C. aldaar, overleed zij. BELGIE. De Transvaalsche deputatie, gisterenochtend van Amsterdam naar werpen vertrokkenis aldaar met den meesten geestdrift ontvangen. Ot in de stad wapperden de Belgische, Nederlandsche en Antwerpsche klei Niettegenstaande het gure weder was eene talrijke menigte op het pen en op het stationsplein. Toen de trein in het station stil stond speelde kapel der weesjongens het Transvaalsche volkslied en werden de Transtil hartelijk door den burgemeester begroet. Men vertrok daarop in een au open rijtuigen naar het Hotel Antoine. Op de St. Gudulaplaats te Brussel kwam Dinsdag de politie een zek« Fracis Meest in hechtenis nemen, die verdacht werd eene poging lot M gepleegd te hebben te St. Pieters-Leeuw bij Hal. Toen hij de dienaren het gerecht zag verschijnen schoot hij zich in zijne kamer met een retol' iu den mond. De wond bleek later niet doodelijk le zijn. ENGELAND. In een schrijven van 14 dezer betuigt de koningin aan hare aal daiien in alle deelen des rijks haren warmsten dank voor de jegens li en de hertogin van Albany betuigde deelneming bij het overlijden van ha' beminden zoon Leopold. De koningin voegt er bij, dat zij, hoewel» geschokt door de talrijke pijnlijke beproevingen der laatste jaren, den® niet verliezen zal en trachten zal zoo lang mogelijk te blijven arbeiden» het heil des lands. De koningin betuigt verder dank uit naam van de,j« weduwe, die haar ontzettend ongeluk met eene aandoenlijke berusting dra» Eindelijk strekt zij haren dank nit voor de bij deze gelegenheden haarI toonde sympathie in andere landen, vooral in het land waar haar zood! adem uitblies. Woensdagmorgen staken koningin Victoria en prinses Beatrice inI kon. jacht de Noordzee over naar Vlissingen. Te 10.45 's avonds extralrein van Vlissingen vertrokken en te 2.10 te Venloo aangekomen,' daar werd de reis naar Darmstadt voortgezet, waar zij gisteren zijn aas komen en aldaar 14 dagen denken te vertoeven. De koningin en de prim zullen de gasten zijn van den groothertog van Hessen, Hr. M«. schoon®

Leydse Courant | 1884 | | pagina 2