der Deli-spoorwegmaatschappij te Haarlem aan hetzelfde museum de geheele door hem in de koloniale tentoonstelling te Amsterdam tentoongestelde ver zameling voorwerpen, in gebruik bij de Karow en Tobah Battaks. Aan de schenkers is de dank der regeering betuigd. Den 12den April werd ten kantore der Leidsche Duinwater-Maatschappij de algemeene vergadering van aandeelhouders gehouden. Uit het verslag, door de directie uitgebracht, bleek dat in 1883 294712 cub. Meters water werden opgepompt, legen 226953 in 1882. Het water door den heer dr. D. De Loos onderzocht en gcanaliseerd, was steeds zuiver en deugdzaam; het bevatte de navolgende bestanddeelen per liter in grammen: Vaste stoffen 0,280 Gloeiverlies 0,070 Minerale bestanddeelen 0,210 Kalk0,105 Zwavelzuur 0,025 Ammonia0, Salpeterzuur 0,0015 voorts de gewone bestanddeelen van duinwater, als: chloor, koolzuur, natrium en geringe sporen ijzer. Er werden 339 nieuwe contracten in dit jaar gesloten. Het buizennet in de gemeente werd met 1215.90 meters buizen vergroot, terwijl in de gemeente Oegstgeest 712, in Katwijk a/Z. 539 75 en in Kat wijk a/R. 70 meters werden gelegd, deze laatste met een zinker door den Rijn tot voorziening van water in het gymnasium in die gemeente. De stand van het water in de kanalen was voldoende, de lengte dezer werd met uitbreiding van het 2d0 kanaal tot duizend meters gebracht, ter wijl het bassin in de gronden van den heer D. Westerbaan, welwillend afgestaan, gegraven van 1° Maart tot uit0 December 79560 cub. meters wa ter heeft opgeleverd. Dit duinwater, dat vroeger nutteloos wegvloeide, wordt nu gebezigd, en levert een groote bezuiniging van water uit de kanalen op. Aan machines, ketels, buizen enz. behoefden dit jaar geene buitengewone werken gemaakt te worden, en bepaalde men zich tot de gewone reparatiën. Opmerkelijk is het, dat in de ketels der pompmachines weinig ketelsteen bij het voortdurend gebruik van duinwater gevonden wordt. Deze kleine hoeveelheid nog heeft zeer weinig samenhang, zoodat zij gemakkelijk kan verwijderd worden; de analise van die stof, door den heer dr. D. De Loos op verzoek der directie gemaakt, heeft bewezen, dat zij bestaat uit: Koolzure kalk j magnesia Zwavelzure kalk (gips) Onoplosbare bestanddeelen IJzer-oxyde, vochtigheid, verlies 100,00 zoodat het gebruik van duinwater in stoomketels voor veiligheid en langen duur dezes, kan aangeraden worden. De vooruitzichten voor het jaar 1884 zijn, wat betreft de vermeerdering van contracten, hoogst gunstig. Uit het finantiëel verslag bleek, dat de ontvangsten steeds toenemen, en de subsidie der gemeente Leiden weder verminderd kan worden, zoodat het tijdstip niet ver verwijderd is, dat door de opbrengst der waterleverantie na aftrek der kosten van exploitatie, een dividend aan de aandeelhouders zal kunnen worden aangeboden. De twijfel is opgeheven; de scherpe n.-oostenwind blaast met een grauwe lucht, bijwijlen vallen er sneeuwvlokken. Terwijl het jonge groen het hout versiert en de boomen met geopende bloesems overdekt zijn, waarvan die der vroege peren reeds beginnen te ruien, kan nu het oude spreekwoord nog best bewaarheid worden: Aprilletje zoet, geeft nog wel eens een witten hoed. Nu breekt de koude pas aan, die dezen winter wegbleef, niet kwam bij het begin van de lente, toen het vee in de weide huppelde, en zich uil- stelde, zoodat menigeen op afstel rekende. Arme bloemen, die zoo vroeg bloeiden en teeder loof, dat zoo vroeg uitbotte! De minister van financiën brengt ter kennis van de ambtenaren der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen, dat wegens het ontbreken van bevoegde sollicitanten voor het opengevallen kantoor Venrayontvangers en andere ambtenaren, die volgens de bestaande bepalingen voor de vervul ling van ontvangkantoren in aanmerking kunnen komen, onverschillig of zij overigens bevoegd zijn tot mededinging, zich daarvoor nog tot 1 Mei e. k. bij het departement van financiën kunnen aanmelden. Zij die in aanmerking wenschen te komen voor de betrekking van machinist voor de stoomverwarming en gasverlichting iu het rijksgesticht voor krankzinnigen te Medemblik, voorloopig voor den tijd van een jaar, op eene belooning van ƒ1200, gelieven in persoon zich te vervoegen bij den hoogleeraar H. A. Ravenek, te Delft, op Maandag, Dinsdag of Donderdag, 21, 22 of 24 April e. k., des namiddags lusschen 2 en 4 uur. Bij de te 's Hage gehouden acte-examens voor lager onderwijs werden voor de onderwijzers-acte op 15 en 16 April geëxamineerd 16 candidaten. Er werden 7 afgewezen en toegelaien de heeren: A. Van Loon en P. Goe- deljee, van Leiden; A. P. Lodestein en C. Van Doorne, van Delft; P. J. Baak van Scheveningen; J. Slingerland, van Stolwijk; P. J. Endenburg en E. A. Zwaaneveld, van Gouda en M. S. Both, van Moordrecht. Volgens telegram uit Londen, te Amsterdam bij de vereeniging van assura deuren ontvangen is het stoomschip Celebes met gebroken zuigstang te Aden binnengeloopcn. De Zuid-Hollandvan Java naar Rotterdam, arriveerde gisteren te Suez. De Soerabaya, van Java naar Rotterdamvertrok Dinsdag 15 April van Colombo. Naar de /V. R. Ct. verneemt, zal de he r Geerliug eerlang als minister van marine aftreden. De briefschrijver uit de hofstad van de Arnh. Ct. deelt mede, dat ons gouvernement er in geslaagd is, met Frankrijk een nieuw verdrag van han del en scheepvaart te sluitenwaarbij aan onzen handel de behandeling op den voet der meest begunstigde natie wordt toegezegd. De directie der stoomvaart maatschappij //Java" heeft in haar verslag aan de aandeelhouders op geene gunstige resultaten te wijzen. Het aandeel in de reissaldo's voor den gecombineerden dienst met de maatschappij //Ne derland", hetwelk over 1881 nog 632,924.05% en in 1882 437.289.94% bedroeg, is thans gedaald tot 267.088.05 Daarvan gaat af voor kosten van assurantie, reparatie en annuïteit ƒ216.512.72, zoodat er slechts een netto winstcijfer van ƒ50,576.23 is. Dit bedrag is niet voldoende lot dekking van de debetposten der winst-en verliesrekening, zoodal het nadeelige saldo van 1882 f 59.705.92%, thans is geklommen tot 112,068.44%De directie ziet derhalve geen kans om met de rentebetaling en aflossing der obligatie- leening geregeld voort te gaan. Bij de onzekerheid van den toestand, acht zij het niet wenschelijk een nieuw voorschot van de maatschappij ./Nederland" op te nemen en zal daarom binnenkort met de obligatiehouders eene bespre king houden over hunne belangen. De oorzaak van het kwaad wordt door haar toegeschreven aan de snelle vermeerdering van het aantal stoomschepen eene kwaal, waaronder ook andere reederijen gebukt gaan. De //Société des Agriculteurs de France" heeft aan het uitvoerend comité der internationale landbouwtentoonstelling, dit jaar te Amsterdam te houden, bericht, dat eene commissie, door die maatschappij benoemd, de tentoon stelling zal bezoeken en belast is daarvan een uitgebreid verslag te leveren. Dit bericht, dat de belangstelling ook van het buitenland in de eerste inter nationale landbouwtentoonstelling in ons vaderland doet kennen, gaat ver gezeld van de belangrijke kennisgeving, dat die commissie, in overleg met de leden van de jury, eereprijzen aan inzenders zal kunnen toekennen, die uit naam der 5000 leden dier maatschappij, vertegenwoordigende den land bouw van geheel Frankrijk, worden aangeboden. Ter beschikking dier commissie zijn daartoe gesteld een kunstvoorwerp, alsmede een zeker aantal gouden en zilveren medailles. De voorzitter der maatschappij voegt bij dit bericht de verzekering, dat de maatschappij zich gelukkig gevoelt daardoor een bewijs van belangstelling, ook van de gevoelens van vriendschap die de beide landen vereenigt, te kunnen geven. Zeker zal dit bericht door allen, die in deze weikelijk zoo nationale zaak belang stellen, worden toegejuicht. Hendrik Arnoldus Gunters, uit 's Gravenhage, die wegens onbevoegde uitoefening der geneeskunst, na verwijzing in cassatie, den 88,eD April voor het hof te Amsterdam terecht stond, is bij arrest van 15 dezer ontslagen van rechtsvervolging, als hebbende hij slechts één op zichzelf staand feit gepleegd. Dienzelfden datum gaf het gerechtshof ook arrest tegen den brievenbestef Ier Grootveld, die wegens ambtsmisdrijf tot 5 jaar tuchthuisstraf werd ver oordeeld. Zjjne vrouw als medeplichtige werd veroordeeld tot een jaar celstraf. Van 7 lot 9 Juni zal in den Parkschouwburg-tuin te Amsterdam eene internationale hondententoonstelling der Nederlandsche jachtvereeniging //Nim rod" gehouden worden. Ten einde zich ook toezendingen uit Engeland, Duitschland en België te verzekeren, heeft //Nimrod" juryleden uit die landen genoodigd. Onder de prijzen, die ten bedrage van circa 4000 werden 'uitgeloofd, komt ook de Diana-prijs ter waarde van 300 voor. De groote moeilijkheid, om staande honden te vinden, die schoonheid paren aan deugd zaamheid voor jachtgebruik, bracht //Nimrod" op het denkbeeld dezen prijs in te slJlen, die ten doel heeft om langzamerhand door kruising van win ners van Diana-prijzen rassen in 't leven te roepen, waarin bovengenoemde eigenschappen vereenigd zijn. De hond, die den Diana-prijs wint, zal dus niet alleen op eene tentoonstelling, maar ook in 't veld, op een field-trial aan de gestelde eischen moeten voldoen, en uit den aard der zaak zullen hierbij hoofdzakelijk die hoedanigheden in aanmerking worden genomen, welke erfelijk kunnen worden geacht. Secretaris der regelings-commissie is de heer jhr. Charles van de Poll, te Haarlem. -- Eenige mariniers van het wachtschip te Amsterdam, gedroegen ziek Dinsdagavond op den Zeedijk zoo wanordelijk, dat de politie hen tot orde moest aanmanen. Op deze aanmaning volgde al aanstonds beleediging en mishandeling van twee politie-agenten, waarvan er een ter wettige zelfver dediging van zijn sabel heeft moeten gebruik maken, zoodat een der mari niers, de belhamel, een sabelhouw op 't hoofd ontving. De menigte liep van alle kanten te hoop, keerde zich als naar gewoonte tegen de politie, eu een van de agenten, die onder den voet geraakte, is dermate mishandeld, dat hij thans buiten dienst is. Terwijl bedoelde beambte op de straat lag, trapte eene vrouw, die in het voorste gelid der menigte stond, den armen agent bij herhaling op de borst. Zij werd evenals de drie mariniers in ar rest genomen en naar het commissariaat geleid. In den nacht van 12 op 13 dezer is diefstal gepleegd in den onbewoon de!) winkel van de firma Dicks op Rapenburg te Amsterdam door middel van inklimming en binnenbraak en een groote som gelds ontvreemd. De twee jeugdigen daders waarbij een loopjongen dier firma zijn eergisteren door recher cheurs der 3dc sectie te VVeesp aangehouden. Een groot gedeelte van het ont vreemde was bereids door hen verleerd en verbrastwaartoe een koetsier der rijluigmaatschappij met zijn jongen hel hunne hebben bijgedragen en met wien zij een paar dagen aan het toeren zijn geweest. De heer De P., lid eener groote firma te Amsterdam, die dezer dagen van Amsterdam via Rotterdam en Roozendaal per sneltrein naar Parijs reisde, kwam bij zijne aankomst aldaar tot de ontdekking, dat zijn koffer, die in een bagagewagen was vervoerd, onderweg was opengebroken, en dat daaruit eerie aanzienlijke som aan goud- en zilvergeld was gestolen. Te Zwolle circuleert een adres aan de regeering dat reeds van een groot aantal handteekeningen is voorzien, houdende het verzoek om de drankwet niet te wijzigen of te verslappen, maar die op 1 Mei e. k. in haar geheel in werking te doen treden. Omtrent het spoorwegongeluk te Loppersum wordt nader het volgende

Leydse Courant | 1884 | | pagina 2