DONDERDAG 17 APRIL. STADS-BERICHTEN. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. De Courant verschijnt dagelijksZon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. f 2. a/sonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prgs der Advertentiën is van 14 regels f 1.iedere regel meer 25 cents, groote letters berekend naar plaatsruimte. PK O CES-VERBAAL, tan de opening der stembriefjesdie ter benoeming van één lid van den Gemeenteraad van Leidenden 15""1 April 1884 zijn ingeleverd. Op beden den zestienden April des jaars achttien honderd vier en tachtig in de gemeente Leidenis door het bureau van stemopneming in de ter inlevering van stembriefjes bestemde zaal op het Raadhuis plaats genomen, des morgens te negen uren. Het bureau is zamengesteld nit den heer Louis Marie De Laat de Kanter, Bur gemeester Voorzitter, én de heeren Mr. Henri Van der Hoeven en Herman Cornells Juta, leden van den Gemeenteraad, stemopnemers. De Voorzitter plaatst op de tafel twee stembussenbij hem den vijftienden April 1884 overgebracht uit de beide afdeelingen der gemeente Leiden. De zegels der bussen worden onderzocht en bevonden ongeschonden te zijn. De bussen worden achtereenvolgens geopend en bevonden achthonderd vier en vijftig stembriefjes te bevatten. Dit getal met de lijsten der kiezers die briefes hebben ingeleverd, vergeleken zijnde, is gebleken te zijn even groot als het getal dier kiezers. Nadat de briefes zijn dooreengemengdworden zij door den Voorzitter één voor één geopend en overluid voorgelezen. Het bureau heeft van onwaarde verklaard vijftien stembriefjeswaarvan dertien oningevuld zijneen niet van het vereischte zegel voorzien en een ingevuld met de naam van een lid van den Raad welks beurt van aftreding uog niet is gekomen. Het getal der geldige uitgebrachte stemmen is mitsdien geweest achthonderd negen en dertig. Van dit getal zijn uitgebracht op de heeren: Johannes Groll 556 stemmen, Jan Daniel Beman Brouwer 278, N. Wouterlood, Prof. P. Van Geer, De Stnrler, J. Van Loghem en W. L. Van Overeem, ieder ééne stem. Heeft alzoo de volstrekte meerderheid van stemmen verkregen de heer Johan nes Groll. Is derhalve verkozen tot lid van den Gemeenteraad de heer JOHANNES GROLL, gepensioneerd O. I. Ambtenaar alhier. En zijn tegen deze opening van stembriefjes door de in de zaal aanwezige kiezers geene bezwaren ingebracht. En is na afloop van dit een en ander proces-verbaal opgemaakt in tegenwoordig heid van allendie zich in de zaal bevonden. Gedaan te Leiden den 16den April 1884. DE KANTER, Voorzitter. H. VAN DER HOEVEN 1 H. C. JUTA, J Stemopnemers. LEIDEN, 16 April. Heden werd door de Kon. Ned. grofsmederij alhier aangenomen de levering van twee zeilvaartuigen voor de som van f 28570, ten dienste van de Kon. Ned. marine. Volgens de Ned. Sport heeft de studenten-roeivereeniging //Njord" te Leiden, ter viering van haar tienjarig beslaan, aan de verschillende binnen- en buitenlandsche roeivereenigingen eene uitnoodiging gezonden tot deelneming aan een internationalen roeiwedstrijd, den 8,,<n Junia. s. op den Rijn te hou den. Het programma is als volgt: 1. Vierriemsgieken (Seniores). Inleggeld ƒ10. Prijs: een voorwerp in zilver of ander metaal of de waarde van 200, en 5 zilveren medailles. Premie: de inleggelden. 2. Vierriemsgieken (Juni ores). Inleggeld ƒ5. Prijs: een kunstvoorwerp en 5 verguld zilv. medailles. Premie: de inleggelden. 3. Tweeriemsgieken (Seniores). Inleggeld f 10. Prijs: een voorwerp in zilver of ander metaal, of de waarde van ƒ150 en 3 zilveren medailles. Premie: de inleggelden. 4. Tweeriemsgieken (Juniores). Inleggeld ƒ5. Prijs: 3 verguld zilveren medailles. Premie: de inleggelden. 5. Sloepen, geroeid en gestuurd door leerlingen der Kweekschool voor Zee vaart te Leiden. Prijs: ƒ35 en een voorwerp voor den stuurman en eiken roeier. Premie: ƒ15. Men deelt ons het volgende mede: In onze onvolprezen dagen van alge meen en kosteloos onderwijs, doet men, wat spel-, taal- en schrijfkunst betreftnog niet onder voor Bill Stumps in de /'Samuel Pickwick". Hier 'mangeld" men, daar //verhuurd en staid men paarde en rijtuige", elders 'maakt men mussen op", is reeds van ouden datum. Van «ingelege groen ten" en «ingelege snpoone", kan men zich dagelijks bedienen; ook //oud- yzer pondegoet en beene te koop", //groffe en feine steenkoole 65 cent de mul". In eene steeg zijn //verse kipeien te koop", benevens //zoutevis schuurgoet en klompe". //Engelse smeer en poessteen", maken glad en glimmend, mitsgaders //molevet en kaggelzwarsel". //Hier houd men com to zalen", toont geestdrift om binnen te halen, en //luzivers te koop", afkeer om den naam van een lichtdragend vorst der duivelen te vermel den. //Zon dachs wort hier niet ver kochgt", getuigt van voorbeelde- loozen Christenzin; van taalkunst niet zoozeer. Boven een herberg treft men aan //Vanouds de leeuwwerk", en verder zijn er //jonge kornalie vogels te koop van het laasle broeizel". //Hier veild men zaage". Op het Rapenburg is aan eene woning een bordje aangeslagen //Huis en tuin te koop"Toen ontbrak er onderaan: te huur, hetgeen er werd bijgeplakt. Maar nu kon het voegw. of toch niet gemist worden. Nu leest men aan beide zijden van het bordje, o onderwijs, in duidelijke kapitale letters //Huis en tuin te koop AF te huur". Op eene schutting werd met menie aldus //VFRBODFN TOFCANC" aangekondigd. Dat een //schilder" zich in de C voor de G vergist, gebeurt meer, maar hier kon hij blijkbaar geen vrede hebben met de E, misschien wel omdat zg op een zoo breeden voet leeft. //Schilders" weten het anders altijd wel. Bjj het te 'sGravenhage gehouden acte-examen voor lager onderwijs zijn voor de onderwijzersacte toegelaten: A. Van Loon en P. Goedeljee, beiden van Leiden. Dinsdag 22 April a. s. zal het éénjarig onderhoud der kazernegebou wen alhier worden aanbesteed. De inschrijvingsbiljetten moeten aan het genie-bureel in de Doelenkazerne worden bezorgd uiterlijk YÓór Maandag 3 ure bevorens. Aan het gebouw voor het provinciaal bestuur te 'sGravenhage zal op Maandag 28 April worden aanbesteed het uitbreiden van het Anatomisch kabinet te Leiden. Het hoog militair gerechtshof heeft den huzaar J. J. B. N., van het 3< reg. huzaren, veroordeeld tot eene correctioneele gevangenisstraf voor den tijd van twee maanden, daar uit de bekentenis van den beklaagde en uit de verklaringen der getuigen is gebleken, dat hij zich bij gelegenheid van garnizoensverwisseling van hier naar 's Hage niet te bekwamer tjjd had aangemeld, maar des nachts te 12 uren in de Bagijnenstraat heeft rondge zworven, met karabijn en sabel gewapend, de eene herberg na de andere bezoekende. Na op verzoek van den kastelein van een dier herbergen door de politie daaruit te zijn verwijderd en in arrest genomen, ging hg aan vankelijk gewillig mede, doch op de Kalvermarkt gekomen heeft hg zich tegen de agenten door schoppen, slaan en bijten gewelddadig verzet, waarna hij met behulp van eene patrouille in bewaring is gebracht. De minister van binnenlandsche zaken, overwegende, dat jhr. mr. I.F. Van Humalda van Eysinga heelt opgehouden lid te zijn van de tweede kamer der staten-generaalen dat alzoo ter vervulling der daardoor opengevallen plaats eene verkiezing behoort plaats te hebben in het hoofdkiesdistrict Dok- kum. Gelet op art. 101 der wel van 4 Juli 1850 (Slbl. n». 37), heeft goed gevonden te bepalen: dat die verkiezing zal plaats hebben Dinsdag 13 Mei e. k. en dat herstemming, is die noodig, zal geschieden 27 Mei daaraan volgende. De minister van financiën maakt bekend, dat het saldo van 'srijks schatkist op 12 dezer bedroeg: bij de Nederlandsche bank 7,213,810.77 en bij de betaalmeesters 1,803,283.67%, te zamen 9,017,094.44% Uit een opzettelijk deswege ingesteld onderzoek is met zekerheid geble ken, dat het souverein besluit van 18 Januari 1814, N°- 6, waarbij de hef fing van leges- en expeditiegelden bij de departementen van algemeen bestuur is bevolen en het weduwenfonds voor geëmployeerden bij de departementen van algemeen bestuur is geregeldop de wijze bedoeld bij de laatste zinsnede van het //Avis du Conseil d'Etat" van 25 Prairial, An XIII js afgekondigd, en tevens tot dat einde aan art. 12 van dat besluit door de algenjeeoe staats- secretarie uitvoering is gegeven. Het bewijs is geleverd van de toezending, in Januari en Februari 1814, van gedrukte exemplaren van meergemeld be sluit eigenhandig gewaarmerkt door den algemeenen secretaris van staat A. R. Falck. o. a. aan de onderscheidene depariemenien van algemeen bestuur en aan de algemeene rekenkamer. Gewaarmerkte exemplaren zjjn aldaar nog aanwezig, en de ontvangst is op de agenda's en indices van dien tijd vermeld. (St. Ct.) Het stoomschip f?. Fellinger. van Java, is gisteren te Saigon aangeko men. De iUacassar, van Amsterdam naar Java is gisteren te Port-Said aan gekomen. De Nederland en Oranje, is gisteren van Saigon vertrokken naar Port Said voor order. De Koningin Emma, van Batavia naar Amsterdam, vertrok van Padang den 15d'n April. De commissaris des konings in Zeeland, jhr. Van Karnebeek, heeft tegen 1 Juni ontslag uit die betrekking aangevraagd. De hoofddirecteur van de afd. telegraphie aan het ministerie van wa-

Leydse Courant | 1884 | | pagina 1