BUITENLANDSCHE BERICHTEN. Wegens den ongnnstigen gezondheidstoestand van den heer Van Rees den nieuwen gouverneur-generaal van Ned.-Indië, is hij zonder het gebrui kelijke ceremonieel geïnstalleerd. De heer Van Rees kwam 's middags op het koningsplein en aanvaardde het bestuur zonder eenige plechtigheid. Zijn ge zondheidstoestand is echter verbeterd, en hij zou den volgenden dag naar Buitenzorg vertrekken. Het stoomschip Zeeland, van Java naar Rotterdam, arriveerde 13 April des ochtends, te Frioul, quarantaineplaats van Marseille. We Noord-Holland, van Rotterdam naar Java, arriveerde 15 April te Padang De Prins van Oranje, van Amsterdam naar Batavia, arriveerde te Southampton den 13l'° April. De Soendavan Batavia naar Amsterdam, arriveerde te Frioul (Mar seille den 14en April en vertrok denzelfden dag. De Foorwaartsvan Am sterdam naar Batavia, vertrok van Suez 13 April. De raad der gemeente Katwijk heeft aan de Hollandsche spoorweg maatschappij toegestaan om den stoomtram langs een deel van het zeestrand te laten doorloopen. Sinds ongeveer 3 weken heerschen te Noordwijk de mazelen. Blijkens openbare bekendmaking is die ziekte thans epidemisch verklaard. Den lBjarigen jongeling die Vrijdag onder een in gang zijnde zandtrein in den stadspolder bij Dordrecht geraakte, zijn de beide beeuen onder de knie afgezet. Gisteren is te Arnhem overleden de heer F. M. C. Pels Rijcken bur gemeester dier gemeente. Bij kon. besluit is aan den wachtmeester der maréchaussee De Vogel en aan den inspecteur van politie J. Stelleuboom, beiden te Breda, eene gratificatie verleend ieder tot een bedrag van f 100. Voorts heeft den mi nister van justitie zijne bijzondere tevredenheid te kennen gegeven wegens den ijver en het beleid door hen betoond bij de opsporing van de schuldi gen aan den diefstal in het postkantoor te Breda. Uit Breda wordt gemeld: Het groot aantal vreemdelingendat bij voort during naar hier wordt vervoerd, geeft der rijkspolitie steeds handen vol werk. Zoo werden er Donderdag II. niet minder dan 9 uit Rotterdam naar hier vervoerd, van welke 4 Belgen, 1 Franschman en 4 Duitschers, die, nadat hun nachtverblijf in het huis van arrest was verleendden volgenden dag over de grenzen moesten worden gebracht. Later zijn er van daar nog 4 naar hier vervoerd, allen Duitschers, die eveneens over de grenzen moesten worden gezet. Terwijl de vrouw naar de vroegmis was ontstond er brand ten huize van den kleedermaker Smits Janssen te Tilburg. De man en de kinderen lagen nog te slapenen bij hare t'huiskomst vond de vrouw de gordijnen van de slaapplaats der kinderen in brand. Door hulp der buren gelukte het den voortgang van de vlammen (het dak van het achterhuis had reeds vuur gevat) te stuiten. De brand moet ontstaan zijn, doordien de kinderen met lucifers gespeeld hadden. Eergisteren is door de politie te Tilburg aangehouden en in verzekerde bewaring gebracht, de persoon van J. I. S., gewezen beambte ter secretarie •e Groningen, die, naar men verneemt, zich van daar had verwijderdzonder de gelden te verantwoorden, die bjj, wegens geheven leges ter secretarie had ontvangen. Door den kerkeraad der Ev. Luth. gemeente te Paramaribo is tot predikant verkozen de heer H. H. Zaalberg, predikant bij de E L. gemeente te Zierikzee, jongste broeder van dr. J. C. Zaalberg, predikant brj de Her vormde gemeente van Paramaribo. 's GRAVENHAGE, 15 April. Door Z. M. is aan den heer F. E. C. Kieckens, gepensioneerd geeste lijke van den 2eD rang te Curagao, vergunning verleend tot aanneming van het ordeteeken 4* kl. van het Borstbeeld van den Bevrijder, hem door den president der Vereenigde Staten van Venezuela geschonken. Door Z. M. is H. J. C. Van Lent, te Mook, voor den tijd van één jaar benoemd tot adsistent bij 's rijks veeartsenijschool te Utrecht. Door Z. M. is de le luitenant-adjudant, P. De Wijs, van het le regiment veld-artillerie, op pensioen gesteld en is aan gen. officier de rang verleend van kapitein. Door Z. M. is de luitenant ter zee 2' kl. J. Vos, dienende bij het eskader in Oost-Indië, eervol uit den zeedienst ontslagen en is de baas der zeilmakers bij 's rijks werf te Willemsoord G. Staalman, op zijn verzoek, eervol uit 's rijks dienst ontslagen. Ingevolge machtiging des konings wordt Zr. M9. raderstoomschip lekl. Valk buiten dienst gesteld en 's konings adjudant in gewonen dienst, de kapitein ter zee jhr. J. A. Roëll, eervol van het bevel ontheven Het detachement aan boord van Zr. M'. raderstoomschip Valk van de navolgende officieren wordt ingetrokken, als: luitenant ter zee le kl. L. M. L. De Haan, le officier; luitenants ter zee 2e kl. VV. J. De Bruyne, G. O. Van Kuyk en G. Fabius Jr.; le luitenant der mariniers D G. Vreedenberg, belast met het bevel over het aan boord van dien bodem ingescheepte de tachement mariniers; officier van gezondheid 1' kl. dr. W. Schutte; officier van administratie le kl. G. H. C. Van Nuys; officier-machinist 2C kl. J. Buis. De luitenant ter zee 2C kl. J. G. A. Goedhart en de officier-machinist 2e kl. A. J. Over de Linden, uit Oost-Indië in Nederland teruggekeerd, zijn op non-activiteit gesteld. IIH. MM. de koning en de koningin hebben Zondagochtend aan het H. Avondmaal in de Kloosterkerk deel genomen. D1. Van Glieel Gildemees- ter nam den dienst waar. Op tweeden Paaschdag was H. M. bij de voor middaggodsdienstoefening in de Groote Kerk tegenwoordig, waarbij ds. Knottnerus de predikbeurt vervulde. H. K, H. prinses Hendrik was eersten Paaschdag in de Duilschc kerk. De erfgroothertogin van Oldenburg zal tot 28 dezer alhier verblijven en alsdan met haar gemaal, die inmiddels bier ter stede wordt terugver wacht, naar Duitschland terug te keeren. Heden is er diplomatiek diner bij den markies d'Arcicollargezaii van Spanje aan ons hof. De heer D. Boer, eigenaar van den grooten krui Ned bazar alhier i, overleden. In den wedstrijd voor uiterlijke welsprekendheid uilgeschreven do de rederijkerskamer Hofdijk te Hoorn, en waarin vereenigingen van dei eersten rang mededongen, zijn door de beide afgevaardigden van de Haag. sche tooneel- en zangvereeniging //Kunst na den arbeid" prijzen behaald. De heer A. Beek verwief den 2d(n eereprijs voor komische voordracht en dt heer P. Recourtvoorzitter der vereenigingden bestuursprijs voor dramati sche voordracht. age mei »rz we voc der te I E sr Cf E li A W De Times verneemt uit Calcutta, dat de Engelschen, met het oog op het bezetten van Merv door de Russen, een voortdringen iu Afghanistan aeosgeo, Zij voltooien den spoorweg naar Quettah, en hebben contracten gesloten i® het aanleggen van graan- en voederschuren op den Bolan-pas. Het heet da! de Engelschen met den Emir onderhandelingen geopend hebben over het be zetten van Candahar, en dat de Emir daarin toestemt. Uit Cairo wordt gemeld dal de Engelsche regeering aan de groote mo- gendheden een voorstel heeft onderworpen tot regeling der financiecle moeie- lijkheden in Egypte. De aard van het voorstel is hier nog onbekend: alleen weet men dal de afdanking van Wood's leger daarin wordt bepaald. De ontmoeting, welke de sjeik El Morghani met eenige andere sjeiks zou hebben, is achterwege gebleven. Naar het schijnt is de zamenkomstdei sjeiks opgegeven tengevolge van geruchten omtrent de inneming van Khartoem en het bezetten van den vijfden waterval door de opstandelingen. Berichten uit Haïti melden de aankomst te Port-au Prince vanhetlti liaansche transportschip Conté di Cavour om aan de Haïtische regeerim schadevergoeding le vragen wegens de terdoodbrenging van twee opstande lingendie aan boord van een Italiaansche bark, welke zich te Petit Goant bevond, in hechtenis genomen werden en daarna gefusilleerd. Volgens eet officieel rapport zijn in den jongsten revolutiekrijg 7000 personen gedood De Londensche correspondent van den Temps, meldt dat de kamer van koophandel te Boulogne voornemens is van alle reizigers, bij hunne aankomst aldaar een frank per hoofd te hrffen, bij wijze van belasting, bestemd tot dekking van een deel der aanzienlijke kosten welke de havenwerken eischen. Mocht aan dit plan gevolg gegeven en het voorbeeld door Calais, Dieppe ei Havre gevolgd worden, dan zouden de reizigers hunnen weg over Oostendt en Antwerpen kunnen nemen en de Fransche havens de voordeelen misse», welke zij thans van het bezoek der Engelsche touristen genieten. -—.Er zijn nog twee lijken gevondenafkomstig van de Daniël Steinmtm. Men verondersteld deze te zijn van den heer M. Bcngyert en zijn kind. gezagvoerder van de Daniël Steinmann geeft opdat hij het verlies van stoomboot toeschrijft aan een sterken westelijken stroom, en voegt er b dal bij ongeveer 7 mijlen verder stond dan zijn bestek aanwees, en misscliitt de compassen eene of andere magnetische storing gehad hebben. Indien et van het eiland een kanonschot gelost was geworden toen men van daar te schip het eerste zaghij dan had kunnen alhouden en hei gevaar ontwijkes Volgens eene dépêche van den gouverneur-generaal van Cuba, i.d dezer, is de bende van Aguerro op de vlucht naar het district Colon. Met hoopt, dat zij weldra vernietigd, of gevangen genomen zal zijn. FRASKKIJ H. Naar gemeld wordt, zal het proces der Naundorff's tegen de hertog» van Chambord. als erfgename van het vermogen van haren echtgenoot,gett voortgang hebben. De Naundorff's hebben wegens gemis aan geld van te proces moeten afzien. Op een te Montauban gehouden feestmaal heeft de minister van op» bare werken verklaard, dat de regeering de staatkundige richting van wijla Gambetta volgend, tegenover het buitenland eene vredelievende staatkundi aanneemt, zooals die aan eene groote democratie betaamt. Hierin ligt echt» geen abdicatie, want Frankrijk zal steeds zijne belangen verdedigen. Demi nister zeide verder, dat de regeering er naar streeft, een krachtige en doof zame republiek te vestigen. De dgence Oavas ontvangt uil Son-Tay van 11 dezer het volgend legram: //De brigade-Négrier heelt verleden Woensdag de dorpenwelkewil llong-IIoa liggen, gebombardeerd. De vijand begon toen de stad zonderee» Ken tegenstand te ontruimen, na ze vooral in brand gestoken te hebben. brigade-Rivière stak. onder het terugtrekken des vijands, de Zwarte Rivi» over, leu einde van den bergkant llong-IIoa om te trekken. Zij zal weldn binnen Hong-Hoa zijn, De Chiiieezeu zijn naar Phu-Lang gevlucht. In de officieele kringen te Peking is het gerucht in omloop, dat d.' gezanten Tseng en Li-Fong-Pao teruggeroepen zullen worden, en dat Ta-üi- Taï uit Niugpo zal worden ontboden, waarschijnlijk om hem met eene tenlandsche zending te belasten. De jongste berichten uit Peking bevestigen niet wat gemeld is omtre»! het overwicht der oorlogspartij en de ongenade, waarin prins Kong zon ge vallen zijn. Integendeel wordt verzekert, dat de vredelievende stemming bovenhand heeft. 19 U T S C II L A UT S». Men betwijfeld, of de keizer voor het tegenwoordige de kabinetsveran- deringen zal goedkeuren, welke door prins Von Bismarck verlangd worde» Uit Loando wordt van 17 Maart gemeld, dat de bekende Duitsche rei ziger, dr. Pogge, overleden is. De Börsen Courier meldt, dal Zaterdagavond de nieuwe Russische) pCt. goudleening gesloten is. Zij bedraagt 15 miilioen welke som echter niet geheel zal uitgegeven worden. De leening dient tot het voltooien en

Leydse Courant | 1884 | | pagina 2