L E11> 8 il CO IJ l 1884. H#. 90. WOENSDAG 16 APRIL. STADS-BERICHTEN. B1NNENLANDSCHË BERICHTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderdDe prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1,50, franco p. p. f 2. afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertenliën is van 14 regels f 1.iedere regel meer 26 cents, groote letters berekend naar plaatsruimte. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, fiezien art. 5 der wet van 28 Juni 1881, Stbl. N°. 97; Brengen ter algemeene kennis, dat door CLASINA VAN BEEK, huisvrouw van Willem Jacobus Van Benten, een verzoekschrift is ingediend om ver gunning tot uitoefening van den kleinhandel in sterken drank, in het perceel Langegracht n°. 172. En geschiedt hiervan openbare afkondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd: DE KANTER, Burgemeester. Leiden, 15 April 1884. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 15 April. Voor de verkiezing van een lid voor den gemeenteraad op heden zijn op gekomen uil afd. 1, wijk 1, 2, 3 en 4 van de 798 kiesgerechtigden 403, en uit afd. II, wijk 5, 6, 7, 8 en 9 van de 1018 kiesgerechtigden 451, zoodat zijn ingeleverd 854 slembiljetten. De commissie voor het gedenkteeken van Leidens ontzet heeft een nader schrijven ontvangen van de hh. J. Ph. Koelman en H. P. Vogel, dat door haar aan burg. en wetli. ter kennisname is aangeboden. Dit schrijven is vergezeld van een lijstje van eenige monumenten, waaruit blijkt, dat men bij het oprichten daarvan wel degelijk heeft gelet op de eischen der kunst. Zij verklareu zich nog aitijd icgen eene plaatsing van hel monument op het Ruïneplein, en betreuren dit besluit te meer nu het blijkt, dat de aanleg van dit plein in artistieken zin nog tot de vrome wenschen behoort. Naar welke zijde toch ook hel front worde gekeerd, steeds zal het daar een ver laten standpunt innemen. Daar echter het fondament nu eenmaal gelegd is en men dus aan het feit niets veranderen kan, mag naar hunne meening het beeld niet anders dan met de frontzijde naar het zuiden worden ge plaatst; ook achtten zjj den afstand van het Rapenburg tot de aangewezen plaats te groot en wordt het gezicht door een tweetal rijen schoone boomen geheel belemmerd. Het monument zou voor de kunst verloren zijn wanneer het beeld met het gelaat naar het noorden werd geplaatst. Na in bovenge noemd lijstje de standen van een aantal monumenten in 's Gravenhage, Rot terdam, Antwerpen, Brussel, Parijs enLonden te hebben aangewezen, besluit de heer Koelman, dat hij zou kunnen voortgaan met het opnoemen van standbeelden enz. in Duitschland en Italië, doch de uilslag zou zijn, dat, hoe zij ook geplaatst zijn, nimmer naar het noorden. Genoemde heeren nemen dan ook de vrijheid het aangevoerde aan rijpe overweging aan te bevelen. Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokes, bij partijen tan 100, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen ƒ34, ƒ3.70 en ƒ1.80, de laagste ƒ34, ƒ3.60 en 1.80. Over 1883 wordt door de Leidsche Duinwatermaatschappij 5 percent uitgekeerd, (gegarandeerde rente door de gemeente Leiden). Een bericht, voorkomende in de IV. R. Ct. van Zondag, deel uitma kende van het verslag der vergadering van hel Aardrijkskundig Genootschap, geelt ons aanleiding tot de volgende mededeeliugvoor de juistheid waarvan wij kunnen instaan. Twee onzer Leidsche hoogleerarenmet name prof. Suringar en prof. Martin hebben het plan opgevat om gedurende de aanstaande wintermaanden een wetenschappelijke reis te ondernemen naar de Neder- landsche bezittingen in deu West-Indischen Archipel. Deze reis zal geschie den onder goedkeuring der regeering, en met finantieele steun van het Aard rijkskundig Genootschap. Een verslag der reis zal later in het tijdschrift van dat Genootschap worden medegedeeld. -- Heden morgen is naar het huis van bewaring overgebracht eene trouw, genaamd M. B.wonende te Leiderdorp, die zich jl. Zaterdag alhier aan bedelarij had schuldig gemaakt. Heden morgen is in het water aan de Oude Vest gevallen de 7-jarige Den R. Na herhaalde pogingen mocht het den voorbijgangers gelukken den jongen uit het water te redden. Bij den apotheker D. ingebracht zijnde, bleek het, dat de levensgeesten bijna uitgedoofd waren; de inmiddels ont boden geneeskundige, dr. K.mocht evenwel, na veel inspanning, het genoegen smaken deze weder op te wekken, zoodat de jongen huiswaarts is gebracht kunnen worden. Vrjjdag 18 April aanst. zal in de Stads-gehoorzaal de 99' algemeen vergadering worden gehouden van het genootschap //Mathesis Scientiariui Genitrix". Na afloop daarvan zal de tentoonstelling van teekeningen e werkstukken van de leerlingen der school van genoemd genootschap worde geopend. Deze expositie, de vruchten van het onderwijs dat op die scho< gegeven wordt, verdient voorzeker ieders belangstelling, vandaar dat w niet aarzelen hen, die doordrongen zijn van het nut door Mathesis reei gestichtaan te raden op een der bovengenoemde dagen een bezoek brengen aan de Stads-zaal. Naarmate de belangstelling groot is, zal voo zeker de ijver aangewakkerd worden. Met den noordenwind komen in de laatste dagen de buien uit zee o die op den dag de lucht bedekken en tegen den avond wegdrijven, waar bij een helderen nacht vorst ontstaat. Hedennacht althans heeft het ha gevroren; het weiland was met een laag ijs bedekt. Dat het weer niet z warm kon blijven, bijgevolg de groeizaamheid zou afnemen, werd verwacl doch als de temperatuur zoo laag wordt dat de bloesems der vruchtboom en de spruiten der boven den grond gekomen aardappelen afvriezen, dan de schade grooter, naarmate de lente reeds zoo vroeg en veelbelovend 1 gonnen is. Men meldt ons uit Katwijk aan Zee: De geheele vloot, bestaande uit bommen, is Zaterdag 11. aangekomen, met schrale vangst. De besommi was zeer ongeiijk en beliep 60 ƒ140 in 6 dagen. Besteed werd: v< groote tarbot 5 a 6, groote tong ƒ0.30 a /0.50, kleine tong ƒ0.11 ƒ0.20, bunschol ƒ0.40 a 0.70, alles per stuk, levende binnenlekschol, a ƒ6.50, groote braad 3 a ƒ4.50, droogscharren ƒ3 a ƒ4, garnalen 1 a ƒ2.50, alles per mand zeesterreu ƒ10 a ƒ12 per kar. Bijna de gehe vloot is weder op de visscherij algegaan. 's Rijks middelen hebben in Maart opgebracht ƒ9.394.356.09, teg 9.531.648.45% in Maart 1883. De raming van een maand bedra: ƒ8.745.495 75. Opbrengst over de drie eerste maanden22.861.215.54 tegen eene raming van 26.236.487.50. Door den minister van financiën is aan de tweede kamer ingezonc het verslag der door hem benoemde commissie, belast om te onderzoeh de aanmerkingen door A. Van Vlijmen gemaakt op den bouw der konii ljjke stallen te 's Gravenhage. Die commissie is zaamgesteld geweest uit hh. J. A. Schuurman, directeur der gemeentewerken te Amsterdam, G. J. Jongh, directeur der gemeentewerken te Rotterdam en J. Kooy, aannec te Amsterdam. Zij heeft tot het instellen van het onderzoek driemaal stallen bezocht; eenmaal in tegenwoordigheid van den architect, aan w de directie over den bouw was opgedragen; eenmaal met den heer Vlijmen en den in de adressen genoemden onderbaas A. Vermeulen, die a; wijzingen hebben gedaan van de zaken waarop de aanmerkingen betrekk hadden, en met wie in overleg is getreden over de plaatsen waar omg vingen van riolen en fundeeringen zouden plaats hebben en waar beschot! zouden worden opengebroken; en de laatste maal door de commissie atle ten tijde dat op de aangewezen plaatsen de bedekte bouwstoffen wai zichtbaar gemaakt. Na punt voor punt de aanmerkingen te hebben ond zocht, verklaart de commissie dal zij van oordeel is dat er noch van tekc koming in het toezicht van de directie noch van wanpraestatie van t aannemer Schippers sprake kan zijn. Had dit laatste plaats gehad, hetgi door de Commissie niet is kunnen ontdekt worden, dan had de adressa gesteund door den aanklager A. Vermeulen, die in dienst van den aannen zijne medewerking daartoe verleende, meer aan het licht moeten brengend thans het geval is geweest, bij de aanwijzing in loco. (lp elk werk, 1 uitstekend ook uitgevoerd, zijn steeds aanmerkingen te maken als men zoeken wil, te meer daar de deskundigen het dikwijls niet eens zijn O' de beste wijze van uitvoering van eenig onderdeel. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis van belai hebbenden, dat het veeartsenijkundig examen, vermeld in art. 12 der v van 8 Juli 1874 Staatsblad li". 99). zal aanvangen op Maandag 12 Mei e. in de lokalen van 's rijks veeartsenijschool te Utrecht. Blijkens een bij het departement van koloniën ontvangen telegram de heer 0. Van Rees op 10 April jl. te Batavia aangekomen en heeft hij c volgenden dag het bestuur aanvaard. (Sic.) Uit de Staatscourant blijkt, dat de heer H. A. Insinger zijn onts heeft genomen als lid der tweede kamer. H. K. 11. prinses Sophia der Nederlandengroothertogin van Saksi Weimar Eisenach, schonk op 11D verjaardag aan de Prins Hendrik-Stichti te Egmond aan Zee eene gift van ƒ500.

Leydse Courant | 1884 | | pagina 1