BUI TENLANDSCHE BERICHTEN. phisch bericht gezonden, dat de Bank of England deze biljetten had ver klaard te zijn nagemaakt en mitsdien valsch. Te Amsterdam zijn valsche guldens in omloop. Kenmerken: iels grooter en dikker dan de echte, klank niet zoo helder, kleur geelachtigcr, jaartal 1860, beeldenaar W. lil. Overigens zijn ze welgelijkend op echte munt. Zelfs het kantschrift is goed nagebootst. De trein uit Nijmegen, die te 10.10 uur des avonds te Arnhem aan komt, kwam Zondag in aanraking met dien uit Utrecht, die ongeveer te- zelfder tijd het kruispunt Heijenoord passeert. Op dat kruispunt moeten zij op elkaar wachten. Ofschoon het sein voor Nijmegen onveilig stond, reed deze trein door, zoodat, wat moeite de machinist van den Utrechtschen trein ook deed, om voor Nijmegen het kruispunt voorhij te komen, beide treinen elkaar toch aanreden, en de locomotief van den Nijmeegschen trein en 5 wagens van beide treinen ontspoorden, waarbij de locomotief omviel. De materieele schade is nog al aanzienlijk, doch hoe groot de schrik der reizigers ook waspersoonlijke ongelukken van ernstigen aard hebben niet plaats gehad. Een onderzoek wordt ingesteld. Blijkens de door de commissie tot ondersteuning der nagelaten betrek kingen van de in den nacht van 5 op 6 Maart 1883 verongelukte visschers van Paesens en Moddergat, ter voldoening aan haar reglement, aan ged. staten van Friesland gedane rekening van 1883, was in het geheel aan gif ten ontvangen 137 047.80%. Daarbij kwam in den loop van het jaar ontvangen renten wegens belegde gelden f 3,536.10 en aanvulling van het te kort op het optuigen van sommige schepen, van de eigenaars ontvangen 464.43. Alzoo 141,048.33%. Er is uitgegeven tot wekelijksehe onder steuning van 61 weduwen en 140 weezen, hieronder begrepen de kosten van administratie van hel plaatselijk comité te Nes, 11,999.41%, tot her stel der zeevisscherij in de genoemde dorpen, bestaande in het afbrengen en optuigen van schepen 8329.30% voor drukloonen, advertentiekosten, porten en andere kleine uitgaven 249.76% te zamen 20,578.48%. Dus meer ontvangen dan uitgegeven 120,469.85, waarvan rentegevend is be legd (de effecten zijn in bewaring gegeven bij de Ned. bank) 112,999.96% en op 31 Dec. in kas was bij de commissie 6224.87%, bij het plaatselijk comité te Nes f 1245.01. Dezer dagen overleed te 'sBosch eene oude vrouw, die, zoo wij goed zijn ingelicht, door niet minder dan zestien personen in een begrafenisfonds was ingeschreven. Zij moge voor hare naastbestaanden een verlies zijn, voor het zestiental kan haar heengaan niet anders dan winst hebben opge leverd. Het onzedelijke van soortgelijk winstbejag springt te veel in oog om er lang bij stil te staan. Uit de Leidsche vergiftigingszaak blijkt maar al te zeer, hoe vèr die inschrijvingen buiten weten van den persoon voeren kunnen. {P. Nb. Ct Vier gevallen van kindermoord zijn op dit oogenblik bij de justitie te hphandeling. •"•""NHtGE, 8 April. te lande aanwezigen kapitein- se H. Tuynenburg, ter zake van 1884, eervol ontslag verleend uit i -• toes an pensioen. ,-zer geen audiëntie verleenen. Z. M. uc i.onio eelt ,i>," ant te Brussel, baron Gericke van Herwijnen, tjjdens zijn verbltjt luei stede, in bijzondere audiëntie ont vangen. H. K. H. prinses Hendrik bracht heden met hare gasten, den erfgroot- hertog van Oldenburg en gemalin, een bezoek aan Haarlem. De hooge raad heeft bij een heden gewezen arrest verworpen de cas satievoorziening van J. M. De V., door het gerechtshof te 's Hertogenbosch veroordeeld tot 1% jaar celstraf wegens kindermoord gepleegd voor de eerste maal door de ongehuwde moeder. Heden maakte het garnizoen parade wegens den verjaardag van 'sko- nings zusterH. K. H. de groothertogin van Saksen-Weimar. In de Malie baan werden de troepen geïnspecteerd door den kolonel-kommandant van het 3de reg. huzaren, jhr. ridder van Rappard, bij afwezigheid van generaal- majoor Queysen. De kolonel-kommandant der artillerie Schredder voerde het bevel over de parade. Ten nadeele van eene dame aan het Huygcnspark is diefstal gepleegd van, naar men zegt100.000 aan effecten. De dader is onbekend. Een onzer ingezetenen, wonende aan het einde der Prinsengracht, ontving gisterenmiddag een even onverwacht als onaangenaam bezoek. Een paard, van eene vrachtkar losgeraakt, gleed de treden af van de stoep van het onderhuis; door den schok sprong de deur open en daar lag onze ros sinant op den grond. Aan terugkeer langs denzelfden weg viel niet te denken, want het paard had zich aan de pooten bezeerd. Een hoefsmid werd geroepen, die het paard de hoeven afnam, en toen werd het beestje overeind geholpen en met een zacht lijntje door het onderhuis heen naar den tuin geleid om door een achteruitgang in de Lage Nieuwstraat de wo ning te verlaten, die op zulke bezoeken niet berekend is. EG IV li EL ASII». De heer Gladstone deelde gisteren in het lagerhuis mede, dat hij gee- ncflei bericht ontvangen had, waarin de aftreding van den Egyptischen mi nister-president, Nubar-pacha, bevestigd wordt. Het wetsontwerp op de kieshervormiug is bij de tweede lezing, met 340 tegen 210 stemmenaange nomen. De heer Fitz Maurice verklaarde, dat de bemanning der Nisero nog niet in vrijheid is gesteld, omdat de radja van Tenom zijne eischen verhoogd heeft en de Nederlandsche regeering daaraan niet wil toegeven. Het Engel- sche kabinet onderhandelt thans met de Nederlandsche regeering om het eens te worden over verdere stappen. De hertog van Edinburgh, die als kommandant van het Kanaal-eskader in de Middellandsche zee kruist, heeft een klein ongeval gehad. Bij het aan boord gaan gleed de prins uit en verstuikte zich de knie. Hij zal eenigen lijd het bed moeten houden. Te Londen is dezer dagen door het hof van echtscheiding uitspraak gedaan in de volgende zaak: lord Euston, erfgenaam van den hertogstitel van Grafton, trad in 1871 in het huwelijk met eene eenige jaren oudere vrouw, uit lageren stand, die zich lvate Cooke noemde en voorgaf de weduwe te zijn van een bij een schipbreuk omgekomen zeeman, George M. Smith. Het was een zeer ongelukkig huwelijk; lord Euston ging in 1875alleen naar Australië en zijne vrienden ontdekten intusschen, dat Kate Cooke in 1863 gehuwd was met George Manby Smith geen zeeman, maar een handelsreiziger, terwijl de bij de schipbreuk omgekomene niet George Manby Smith maar George Maslin Smith heette. Voorts kwamen zij tot de wetenschap, dat deze handelsrei ziger, de eerste echtgenoot van Kate Cooke, nog in leven was. Derhalve was het huwelijk, in 1871 tusschen lord Euston en Kate Cooke gesloten, onwettig en lord Euston kon zich gerust tot het hof van echtscheiding wenden om nietigverklaring van dat huweljjk te vragen. Maar wat wil nu dat geval Bijna der ondezoek bleek, dat genoemde George Manby Smith, de eerste man van Kate Cooke, toen hij in 1863 met haar trouwde, reeds getrouwd was met eene vrouw, dien toen nog in leven was en tot 1867 geleefd had. Dus was dat huwelijk 1 tusschen hem en Cate Kooke in 1863 gesloten, onwettig en was Kate Cooke in 1871 wel bevoegd om een huwelijk met lord Euston aan te gaan zoodat dan ook dat laatste huwelijk ten slotte bleek niet nietig verklaard te kun nen worden. Volgens een telegram uit Konstantinopel aan de Times zou de Porte opnieuw eene vertrouwelijke poging bij de groole mogendheden hebben ge daan, om ten opzichte van Egypte diplomalieken steun tegen Engeland te verkrijgen, doch zou door geene enkele dier mogendheden een bemoedigend antwoord gegeven zijn. llussein-pacba meldt uil Halfaga, dat al de wegen tusschen Halfaga en Berber door de opstandelingen bezet zijn. De stammen tusschen Shendy zijn in openbaren opstand, en waarschijnlijk zullen ook de stammen van Bicharieh aan het muilen slaan. Hussein-pacha vreest dat Berber en Don- gola weldra door de opstandelingen omsingeld zullen worden. Van Gordon is geen tijding ontvangen sedert 23 Maart. Mahomed-Said is met eenige vijandige stammen Zondag te Soeakira aangekomen, en verklaarde zich bereid over den vrede te onderhandelen. Naar men verzekert is Osman Digna naar Kordofan segaan. Zes inboorlin gen. uit Kassala gekomen, verzekeren, dat in de stad alles rustig is. Het Journal El Comercio te Lima zegt, dat de betrekkingen tusschen generaal Yglesias en het corps diplomatique afgebroken zijn. De vertegen woordigers der vreemde mogendheden weigeren de regeering van den gene raal te erkennen. Uit Valparaiso wordt gemeld, dat tusschen Chili en Bolivia Zaterdag avond een wapenstilstand voor onbcpaalden tijd is gesloten. De Times verneemt uit Philadelphia, dat vier Amerikaansche oorlog schepen naar de kusten van Cuba zijn gegaan, om de expeditie der vrij buiters, die heimelijk uit Key-West is uitgezeild, op te vangen. De vrijbuiters onder generaal Aguero, onlangs van Key-West vertrokken en den le° dezer maand te Cuba ontscheept, worden door de Spaanscht troepen vervolgd. FRANKRIJ H. De senaat heeft gisteren, met 138 tegen 125 stemmen, ondanks het verzet van den minister Waldeck-Rousseau. zich vereenigd met het amende- ment-Labiche. waarbij het stelsel van den scrutin de lisle per arrondissement voor de gemeentelijke verkiezingen van Parijs wordt gehandhaafd. Met 170 tegen 69 stemmen is daarop de gemeentewet voor Parijs in haar geheel ver worpen. Door deze stemming wordt elk uitzicht op eene verstandhouding tusschen senaat en kamer over deze quaestie benomen. Het natuurlijk gevolg zil zijn de handhaving van het status-quo te Parijs, namelijkuninominale stemming j j per wijk. j I -- In de couloirs der kamer van afgevaardigden werd verzekerd, dat de heeren Clovis Hugues en Giard bij de kamer het verzoek zullen indienen, om de regeering te mogen interpelleeren over de tusschenkomst der troepen bij de ongeregeldheden te Denain. Zij willen eene motie van orde voorstel- I I len, waarin de houding der regeering gelaakt wordt. Eene dépêche van generaal Millot meldt, dat het zamentrekken der troepen voor een aanval op Hongkong den "1 l<ico aanst geëindigd zal zijn. In ecu door dgence Havas uit Londen ontvangen brief wordt gezegd dal de prins van Wales zijn warmen dank betuigd heeft aan de Fransche marine- autoriteiten voor de voorkomendheid waarmede hij in Frankrijk is bejegend tijdens het overbrengen van het lijk van prins Leopold. Omtrent de verleden Zaterdag te Denain plaats gehad hebbende ernstig! ongeregeldheden wordt gemeld: De werkstakers hadden zich den geheeld dag oproerig betoond en de aan het werk getogen arbeiders bedreigd, zott- dat reeds in den ochtend eenige arrestatiën gedaan waren. Tegen den mid' dag kwam de onder-prefect van Valenciennes aan, om te trachten de ruit te herstellen. Dewijl meer dan 3000 werkstakers de mijnen omringden, waar de overige werklieden aan hel werk waren en de onder-prefect bf- vreesd was, dat, zoodra deze uit de mijnen kwamen, ongeregeldheden zott- j den voorkomen, riep hij de hulp in van de te Valenciennes gelegerde caval- leric. Zoodra deze was aangekomen gaf men den werklieden het teeken. uit de mijnen op te stijgen en dit gaf het sein tot eenige ongeregeldhedes De werkstakers dreigden hunne aan het werk getogen kameraden en belet' digden de politie eu soldaten. Weldra wierp men steenen op de werklied® en op de autoriteiten, waardoor o. a. de onder-prefect getroffen werd. Nt' dat eenige nieuwe arrestatiën hadden plaats gehad werd de rust herstel!- Daar men voor eene herhaling der ongeregeldheden vreesde, heeft men be sloten, het zenden van meer troepen aan te vragen. Reeds den vorigenW

Leydse Courant | 1884 | | pagina 2