LfilDSCU COURA WOENSDAG 9 APRtt. STADS-BERICHTEN, BINNENLANDSCHE BERICHTEN. 1884. K*. 85. Ue Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdageti uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. f 2.— afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels f 1.—iedere regel meer 25 cents, groote letters berekend naar plaatsruimte. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 5 der wel van 28 Juni 1881, Stbl. N°. 97; Brengen ter algemcene kennis, dat door GERRIT HENDRIKS en de Wed. IS. VAN DER KOELEN, geb. Bcrsch, verzoekschriften zijn ingediend om ver- t gunning tot uitoefening van den kleinhandel in sterken drank, respectievelijk I in de perceelen Doelensteeg n°. 10 en Vrouwensteeg (wijk IV) n'. 11. En geschiedt hiervan openbare afkondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. Leiden, 8 April 1884. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 8 April De 59e verjaardag van 'skonings zuster, H. K. H. de groothertogin van Saxen-Weimar, werd heden op de gebruikelijke wijze herdacht. Van de openbare gebouwen en enkele bijzondere woningen wapperde Neerlandsch iriekleur en door het garnizoen werd op het exercitieveld buiten de voor malige Rijnsburgsche poort eene parade gehouden. De troepen werden bij die gelegenheid gtinspecteerd door den kolonel-kommandant van het 4e reg. infanterie F. J. G. W. Leers, en gekommandeerd door den luit.-kolonel van [genoemd corps W. C. D. Van Rijen. - In de maand Maart zijn binnen de gemeente Leiden geboren: 122 kin deren, als: 70 zoons en 52 dochters; overleden: 114 personen, van welke elders woonachtig, als: 14 mannen, 23 vrouwen, 43 zoons en 34 doch ters; daarenboven als levenloos aangegeven 4. Gehuwd 17 paren. - Door de kiesvereeuiging /'Het Algemeen Belang" is, ter vervulling der tacature, ontstaan door het overlijden van den heer J. M. E. Dercksen, candidaat gesteld voor den gemeenteraad de heer J. Groll, gepensioneerd 0.4. ambtenaar. Ook door de "Vereeniging tot stemopwekking" is genoemde heer candidaat gesteld. - De kapt. J. G. Vieweg, van hel 3e reg. infanterie te Bergen op Zoom, is overgeplaatst bij het 4C reg. inf. alhier. - Heden morgen ten 10% uur is een begin van brand ontstaan ten huize van B. A., in de Morschstraat alhier, veroorzaakt door een kind van 5 jaar, Jat alleen was tehuisgelaten en met lucifers had gespeeld die in brand waren geraakt. Twee voorbijgangers, genaamd De J., koopman in manufacturen en S W. v. L., visscher, slaagden er in het gevaar te keeren. - De minister van financien maakt bekend, dat het saldo van's rijks schatkist op 5 dezer bedroeg: bij de Nederlandsche bank 8,145,397.27 en bij de betaalmeesters 1,730,297.57% te zamen 9,875,694.84%. - De minister van financien herinnert belanghebbenden, dat de gelegen heid om de bij Zr. M». besluit van 15 October 1883 (S/b/. n". 143) buiten om- loop gestelde koperen centen en halve centen aan de kantoren der betaal meesters in te wisselen, op 30 April a. s. wordt gesloten. - Blijkens een hij het departement van marine ontvangen telegram heeft 1'. M'. schroefstoomschip Atjeli, onder bevel van den kapitein ter zee II. Dijserinckden 7dtn dezer de Kaap de Goede Hoop verlaten, koers stellende «aar Nederland. Stc - Ten behoeve van het regeeringsantwoord op het kamerverslag over de «BZiging der schoolwet zijn, naar aanleiding van de vragen in de afdeelin- M, een aantal vragen tot de gemeentebesturen gericht, waarvan de beant woording vóór of op 15 April aan het departement van binnenlandsche zaken 'ordt ingewacht. De memorie van antwoord des ministers zal alzoo niet i'oór Mei de tweede kamer bereiken. -Men verneemt dat het handels- en scheepvaartverdrag, in den aanvang te jaars tusschen Nederland en Spanje gesloten, eerstdaags bij de tweede "nor zal inkomen. - Het bestuur der Twentsche vereeniging tot bevordering van nijverheid 111 handel te Enschede heeft mede bij adres aan den minister van buiten- landsche zaken de aandacht gevestigd op het Congo-tractaat; zij geeft daarin F taken, dat de jaren van opoffering, die de verschillende industrieën zich [hebben moeten getroosten, om den afzet van hunne fabrikaten in Afrika te Inkrijgen en te bevorderendoor genoemd tractaat zullen te niet gedaan wor- Zij vermeent, dat alle pogingen moeten aangewend worden, om het Naat niet goed te keuren, omdat door den Nederlandschen handel, en vooral door de Twentsche nijverheid, een zeer groot gedeelte harer artikelen naar dat gebied wordt geëxporteerd, wat bij ratificatie van het tractaat be langrijk zoude verminderen, door de stellig zeer hooge invoerrechten, die Portugal zal gaan heffen. Het bestuur verzoekt daarom dringend dat door onze regeering er op aangedrongen wordt, om genoemd gebied, uitmakende een zeer belangrijk handelsgebied voor ons vaderland, vrij voor ieder toe gankelijk te doen blijven, opdat iedere nationaliteit vrij en onbelemmerd aldaar handel kan blijven drijven en uitbreiden. Naar het Vaderland verneemt, heelt de minister van waterstaat be paald, dat voortaan geen vergelijkende examens voor benoeming tot opzich ter van den rijks-waterstaat zullen worden gehouden, maar de vacaturen zullen worden aangevuld uit de buitengewone opzichters bij de rijkswerken. Het stoomschip Noord-Hollandvan Rotterdam naar Java vertrok gis teren van Colombo. De Noord-Braband van Rotterdam naar Java vertrok gisteren van Suez. De Conrad, van Batavia naar Amsterdam, passeerde Aden 7 April. De Prinses Amalia, van Batavia naar Amsterdam, passeerde Kaap Rocca 7 April. De Soenda, van Batavia naar Amsterdamvertrok van Port-Said 7 April. De minister van binnenl. zaken heeft het denkbeeld ontworpen een ge deelte der lokalen van de kazerne Princenhof te Delft, bij gelegenheid van den 300tn jaardag van den dood van prins Willem I, te meubelen en in te richten in de gedaante welke zij hadden in den tijd toen zij door den Vader des Vaderlands werden bewoond, en ze dan voortaan als een historisch ge- denkteeken van rijkswege te onderhouden en toegankelijk te stellen. Bc Deutsche gemeenteraad heeft nu besloten bedoelde lokalen kosteloos aan het rijk in gebruik te geven. De jaarlijksche algemeene vergadering van bet Nederl. Genootschap tot Zed. Verb, der Gevangenen zal te Amsterdam plaats hebben op Donderdag 15 Mei a. s. Van de afdeeling Leeuwarden is het volgende voorstel ter behan deling ingekomen: De naam des Genootschaps worde gewijzigd, en wel zoo. dat in art. 1 van het reglement gelezen worden: Het genootschap draagt den naam van: Nederlandsch Genootschap tot Zedelijke Verbetering en tot Ondersteuning van Gevangenen en van Ontslagenen." Het hoofdbestuur stelt voor, de vraag te bespreken, of de algemeene vergadering bij de hoogere re geering nog zal opkomen tegen de in het nieuwe wetboek van strafrecht voorkomende bepaling, welke het toepassen van celstraf op hen, die be neden den leeftijd van 14 jaren zijn, onvoorwaardelijk verbiedt. D5. A. Van de Water, te Sassenheim, heeft voor de toezegging van be roep naar Purmerend bedankt. Door wijlen mevr. de wed. H. E. Verschoor, geboren v. Maaren, is een legaat van ƒ1000 vermaakt aan de diaconie der Herv. gemeente te Sleeuwijk alsmede /2000 voor de kerk en ƒ1000 voor het orgel. Mej. F. Poppes, te Balk, bedacht de diaconie aldaar met een legaat van ƒ1000. Zaterdagnacht is diefstal met braak gepleegd bij den winkelier in schoe nen en laarzen Van der Pluim, in de Zijlstraat te Haarlem. Door het stuk slaan van eene ruit in de uitsteekkast heeft men zich toegang verschaft en uit den winkel ontvreemd 15 paren schoenen. Tot pastoor te Umuiden is benoemd de weleerw. heer J. Van 't West einde, kapelaan te Ilpendam. Het gerechtshof te Amsterdam heeft hel vonnis der rechtbank te Haar lem bevestigd, waarbij de boomkweeker J. S., uit Aalsmeer, is schuldig ver klaard aan het afleggen van een valschen beslissenden eed in eene burger lijke zaak, en hem tot eene celstraf van drie maanden veroordeeld. -- In 1848 overleed te Amsterdam Emanuël v. Planta, van Samaden, kanton Grauwbunderland. Deze Zwitser had eenige gelden belegd, met be paling, dat later uil de renten arme Zwitsers te Amsterdam (en zoo moge lijk ook op andere plaatsen in Nederland) zouden ondersteund worden. De nadere regeling werd aan zijne familie opgedragen. Thans heeft Rudolf v. Planta, van Samaden, eenige erfgenaam van Emanuël, aan de Zwitsersche hulpvereeniging te Amsterdam ƒ3000 of 6300 fr. gezonden, om dit kapitaal te beleggen en met de jaarlijksche rente arme Zwitsers te helpen. - Ook te Amsterdam zijn valsche Engelsche banknoten van 50 pond sterling uitgegeven. Op den 28sleD Maart jl. vervoegde zich een onbekend persoon bij den geldwisselaar Sanders aan den Nieuwendijk, en werden door hem, meestal tegen Duitsche Markscheine en ook eenig Ho!!, geld, negen Engelsche banknoten van 50 pond ingewisseld. Daarvan gingen er zeven over in andere handen, werden er vijf in betaling gegeven aan een Engel sche handelsfirma te Wilüngborough bij Londen, en tot niet geringe ont steltenis van den geldwisselaar S. werd van daar jl. Zaterdagavond telegra-

Leydse Courant | 1884 | | pagina 1