LE1I)$CHE C 0IIR A N T. 1884, I\ 84. DINSDAG 8 APRIL. STADS-BERICHTEN. B1NNENLANDSCHE BERICHTEN. S vu Am deen ■kendt >rden, deza inden, ns ?ao n vag ZUlieg estern k, op i. lei Iowa, at in' en se. nissie oord; strek- litstel in orden i gis- heer ierige ijven. erden kapi- ken, achts n i em slap. 1 dei ver- chen Italit l be ll de irins izer, hans erk- odij i die nige ech- n le re- De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. f 2. afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels 1.iedere regel meer 25 cents, groote letters berekend naar plaatsruimte. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN brengen bij deze ter kennis van de kiesgerechtigden, dat ingevolge art. 8 der wet van 29 Juni 1851 (Staatsblad n®. 85) de verkiezing, ter vervulling van de in den Ge meenteraad opengevallen plaats, tengevolge van het overlijden van den heer 5,11. E. DERCKSEN, die in 1889 moest aftreden, zal plaats hebben op Dins dag den 15" April aanst.van des morgens negen tot des namiddags vier oren. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. Leidsn, 25 Maart 1884. E. KIST, Secretaris. LEIDEN. 7 April. Door burg. en weth. werd heden ten raadhuize dezer gemeente de openbare verpachting gehouden van de faecale stoffen die door het I.iernur- rioolstelsel worden verzameld. Als eenige inschrijver is de pacht gegund aan den heer P. Van Ulden, alhier, voor de som van ƒ0.06 per 100 kilo's. Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokes, bij partijen tan 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen ƒ18, ƒ3.60 en ƒ1,80de laagste ƒ17.50, ƒ3.60 en ƒ1.80. Op de heden alhier gehouden jaarlijksche vergadering van aandeelhou ders in de Leidsche bouwvereeniging bleek uit de mededeelingen van het bestuurdat de toestand der vereeniging gunstig is. Uit de winst kon 5 pCt. aan de aandeelhouders worden uitgekeerd en ongeveer 2 pCt. op de huizen worden afgeschreven. Als lid van het bestuur werd de heer dr. W. l'leyte herkozen. In den afgeloopen nacht is door de politie alhier aangehouden een manspersoon, bij zich hebbende een zak, inhoudende onderscheidene lijfgoe deren en ook een naaikistje waarin eenige kraagjes, kantjes, een strik en twee zakdoeken. De commissaris van politie alhier verzoekt zoo spoedig mogelijk te worden ingelicht, voor het geval dat opgemelde goederen van deze of gene ontvreemd zijn. In de fabriek der heeren Van Hartrop en Zoon, alhier, geraakte Don derdag II. een meisje met de hand zoodanig beklemd in eene machine, dat dit lichaamsdeel werd afgesneden. De ongelukkige is in het Akademisch Ziekenhuis ter verpleging opgenomen. Thans echter is gebleken dat bedoeld kind den leeftijd van 12 jaar nog niet heeft bereikt zoodat tegen den fabri kant of diens meesterknecht proces-verbaal is opgemaakt ter zake het over heden der wet op de kinderarbeid. Nog is door de politie proces-verbaal opgemaakt tegen vrouw M., die zich heeft schuldig gemaakt aan diefstal van steenen, liggende aan den openbaren weg, de gemeente toebehoorende. De 1® luit. A. J. M. A Gerlach, van het 5® bat. 3® reg. inf., te Bergen - op-Zoom, is overgeplaatst bjj het 4® reg. inf. De minister van waterstaat enz. heeft bepaald, dat de opening van den zomerdienst op de spoorwegen dit jaar niet op 1 Juni. maar op 20 Mei zal plaats hebben, evenals in Duitschland en België. Dit besluit is genomen omdat het op 1 Juni Pinksteren is; daar het personenverkeer dan steeds zeer druk is, werd het wenschelijk geacht, dat het stationspersoneel voor fa tijd eerst eenigzins aan den nieuwen dienst gewend zou zijn. De volgende ambtenaren der telegraphie hebben met goed gevolg het Hamen voor den dienst der posterijen afgelegdW. D. Noltingte 's Her togenbosch; W. F. K. Wethmar, te Ilarlingen; H. Meppen, te Rotterdam; 1- S. Schaaij, te Loenen; J. Bos, le Apeldoorn; J. L. Heil, te Rotterdam; H. v. d. Meulen, te Ilarlingen; L. P. Römelingh, le Winschoten; S. S. Du Saar, te 's Hertogenbosch en B. De Stoppelaar Blijdestejjndirecteur te Driebergen. Te Delft heeft Zaterdag de plechtige begrafenis plaats gehad van den hoogleeraar Steuerwald. De kist was beladen met bloemkransen. De stoet werd geleid door treurmuziek, met de docenten en het personeel der poly- lechnische school en een groot aantal studenten. Aan het graf werd ge sproken door prof. Bosscha, door den president van den senaat namens het sludentenkorpsen door den heer Snouck Hurgronje, student, namens de leerlingen van het laatste studiejaar. Men schrijft aan de R. C. uit Delfshaven: Door een aantal ingezetenen Mier, allen belanghebbenden bij den handel op het Congo-gebied, is een adres aan den minister van buitenl. zaken gericht, waarin gewezen wordt op de voor hen als fabrikanten zoo nadeelige bepalingen van het tusschen Engeland en Portugal gesloten Congo-verdrag en den minister met aandrang wordt verzocht alles te doen dat genoemd verdrag niet worde geratificeerd. Het stoomschip Prins Frederikvan Amsterdam naar Batavia, ver trok van Southampton 6 April. De Soerabaja, vertrok Zaterdag van Soe- rabaja naar Rotterdam. De Zeeland, van Java naar Rotterdam, vertrok gisterenmiddag van Port-Said. De Burgemeester den Tex, van Amsterdam, arriveerde te Batavia 5 April. De Macassar, van Amsterdam naar Java, passeerde gisteren Sagres. Wennekers, die met zijne vrouw in de vorige week eene groote hoe veelheid vergift dronk, tengevolge waarvan de vrouw bezweek, zal vermoe delijk het leven er van afbrengen; Vrijdag kon hjj reeds eenigeoogenblikken het bed verlaten. De vrouw van den in de gevangenis te Rotterdam gedetineerden L. kreeg, volgens het Geilt. Pol. Nieuws, in het laatst van 1883 bezoek van iemand, die zich als bewaarder in de gevangenis voordeed. Onder voorgeven, dat L.ziek zijnde, versterkende middelen behoefde, wist hij van de vrouw 30 te verkrijgen. Eenige dagen later kwam hij met een brief van den gevangenisdokter terug, waarin, mits 100 betaald werd, de vrijstelling van L. werd toegezegd. De arme vrouw wist 81 bijeen te brengenwelke zij aan den «bewaarder" ter hand stelde. Later bespeurde zjj, dat zij het slachtoffer van een bedrieger was geweest. Uit Ridderkerk meldt men aan de N. R. Ct.: Groote ontsteltenis heerscht in deze gemeente bij het vernemen van het vergaan, van het Belgische stoom schip Daniël Steinmannhetwelk 20 Maart jl. van Antwerpen is vertrok ken met 93 landverhuizers, koers zettende naar Amerika. Op dit schip toch bevonden zich: M. Stok, een man van 62 jaar, P. Kranendonk met vrouw en 5 kinderen, en H. Bravenboer met vrouw en 4 kinderen, allen landver huizers uit deze gemeente. Aangezien volgens het laatste bericht slechts 3 passagiers zijn gered, hebben naar alle waarschijnlijkheid deze 14 personen mede hun graf in de golven gevondenwaardoor vele gezinnen in rouw wor den gedompeld. Te Amsterdam werd dezer dagen in het vcrkooplokaal «De Zon" ver kocht een zilveren schoteltje op voet, gedreven en met kristallen gemon teerd, voor de enorme som van 1450; de zilverwaarde bedraagt /250. Uit het aartsbisschoppelijk museum te Utrecht is eene belangrijke ver zameling van kerkelijke kanten en borduurwerken gezonden naar de te Londen in het South Kensington museum te houden tentoonstelling van oude kant. De afgebrande fabriek te Hilversum zal in den kortst mogeljjken tyd herbouwd worden, terwijl reeds over eene week of drie ruim tweehonderd werklieden aan den gang zullen kunnen gaan in de weverjj. - Eene vrouw uit Woudenberg, die Vrjjdag de markt te Amersfoort had bezocht, keerde des namiddags op een geladen wagen huiswaarts. Buiten Amersfoort gekomen, had zij het ongeluk van den wagen te valjen en onder de raderen te geraken, die over haar hals en borst gingen. De vrouw was onmiddellijk dood. In de maand Maart jl. zijn van Harderwijk 134 militairen naar Oost- Indië uitgezonden. Onder dit getal militairen bevonden zich 93 Nederlan ders, 32 Duilschers, 2 Zwitsers, 4 Belgen en 2 Franschen. Uit 0. I. keer den 52 militairen terug die gemiddeld 7 jaren daar hebben doorgebracht. Van dit getal zijn op de reis 3 overleden, 25 gepasporteerd, 18afgekeurdcn 6 gepensioneerd met een gagement van ƒ200 tot ƒ440. Door Z. M. den koning is de jaarlijksche gratie verleend aan de gevangenen in hel tuchthuis te Leeuwarden; 4 hebben geheele kwijtschelding van het nog onvervulde gedeelte hunner straf bekomen, 2 zes maanden, 27 drie maanden, 2 zes weken en nog 3 militairen drie maanden afslag ieder. Gisterenochtend passeerde te Vlissingen, met bestemming naqr Antwer pen, het koninklijk Engelsch jacht Osborne. Aan boord bevond zich de kroonprins van Duitschland. Dezer dagen vervoegde zich eene vrouw ten huize van een der familie leden van de in arrest zijnde beschuldigden van den diefstal aan 't postkan toor te Breda, met de verklaring, dat zij dagelijks in staat is de drie ge arresteerde personen te zien en te spreken, en dat haar meermalen gebleken was, dat zij innig berouw gevoelden over hunne daad. Deze gelegenheid greep zij tevens aan. om iets voor den persoon, aan wien de familie zich door banden van bloedverwantschap gehecht gevoelde, te vragen, want het kostte haar geen moeite hem dit in stille te overhandigen. Men hechtte

Leydse Courant | 1884 | | pagina 1