1 6 BUI TENLANÜSCHE BERICHTEN. PER TELEGRAAF. over boord zijn geslagen, beesten van boord weggespoeld enz. De boot werd genoodzaakt Fayal (een der Azorische eilanden) aan te doen, ten einde de schade te herstellen, kolen en levensmiddelen in te nemen. s GRAVENHAGE, 5 April. Door Z. M. is: op verzoek van den benoemde, ingetrokken Zr. M'. be sluit, waarbij jhr. C. Hartsen werd benoemd tot lid van den raad van state en hem eervol ontslag werd verleend als staatsraad in buitengewonen dienst; en tot lid van den raad van state benoemd: jhr. mr. J. F. Van Humalda van Eysinga. Door Z. M. zijn benoemd: tot commies der posterijen 4' kl.. J. Winters, H. W. C. Nuver, L. A. P. Hoffmann, C. Zijm, G. Reins, VV. J. Bormans, V. C. E. Dittlinger. jhr. A. E. Van Foreest, J. Keiler, W. Laatsman en JE C. Haanschoten, thans surnumerairs der posterijen; tot notaris ter stand plaats Beekbergen, gemeente Apeldoorn, C. H. Wilbrenninck. candidaat-no- laris te Warnsveld, en tot leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te WarfTum, H. W. F. Hetterschij, te 's Hertogenbosch. In hare avondzitting heeft de tweede kamer gisterenavond de discussie voortgezet over de zaak-Poppink. De heer Keuchenius stelde eene conclusie voor, waarin nog scherper dan in de conclusie-Lohman het neutraliteitsbe ginsel der schoolwet werd afgekeurd. De heer Bastert stelde voor eenvou dige aanneming voor kennisgeving. Nadat de minister van binnenl. zaken had geconstateerddat de heer Poppink had gezondigd onder verzachtende omstandigheden en dienoverkomstig was gestraft, dat de minister Pijnacker Hordijk, na het hoor en wederhoor betracht te hebben, geoordeeld had en dns geen afkeuring verdiende en dat het neutraliteitsbeginsel niet incidenteel mocht worden veroordeeld, is eene motie lot sluiting van het debat aange nomen, waarna 1°. de conclusie der meerderheid (dankzegging aan den minister) nagenoeg eenparig is aangenomen en 2°. de conclusie der minder heid (afkeuring van het schorsingsbesluit) is aangenomen met 38 tegen 27 stemmen. Dientengevolge vervielen de andere conclusion. De kamer is daarop tot nadere bijeenroeping gescheiden, zoodat verschillende aan de orde gestelde onderwerpen zijn verdaagd. H. K. II. prinses Hendrik bracht heden, vergezeld van den erfgroot- hertog en de erfgroothertogin van Oldenburg en gevolg een bezoek aan de schilderijverzameling in het Mauritshuis. Z. D. II. de erfgroothertog van Oldenburg en gemalin keeren eerst daags naar Hannover terug. Het vertrek van het koninklijk gezin naar het buitenverblijf Oranje- Nassan's-oord is. behoudens eventueele verandering van datum, vastgesteld op Maandag 21 dezer, 's voormiddags omstreeks 10 ure. Den Zaterdag te voren worden de paarden en verder materieel derwaarts overgebracht. Heden middag 12 ure is een werkman van den steiger aan het in afbraak genomen gebouw van het voormalig Stads-logement aan het Zieken gevallen, zoodat de man voor dood per brancard naar zijne woning aan den Schenkweg weggedragen is. ElVCELASfD. Het kon. jacht Osbornemet het stoffelijk overschot van den hertog van Albany aan boord, kwam eergister-avond ter reede van Spithead aan. De prins van Wallis, die het lijk zijns broeders begeleidt, bleef den nacht aan boord en ging gisterenochtend te 10 uren den stoet vooraf, nadat alvorens de kist door de Seafort Hooglanders van boord was gedragen en onder het rouwpaviljoen geplaatst, dat aan het zuidelijk havenhoofd was opgericht. Daar werd de eiken kist, in Cannes rondom de looden besloten, vervangen door een meer solicden hulsel van Engelsch eikenhout, voorzien van een plaat met Latijnsch opschrift. De Mayor en de gemeenteraad van Portsmouth in ambtsgewaad, de officieren in groot uniform sloten zich aan bij de pro cessie van rouw wagens, die de kist van het schip naar den trein geleidden. De prins van Wallis ging vooraf. Langzaam zette de trein zich van de Dockyark naar de hoofdlijn van de South Western-lijn in beweging tusschen twee dichte gelederen van matrozen. Bjj aankomst te Windsor werd de kist door een detachement Seaforth hooglanders uit den wagen getild en naar een open rouwwagen gedragen, getrokken door zes paarden geleid door groom. Maar voor de stoet zich in beweging zette, werd de kist gehuld in vlaggedoek en bedekt met bloemkransen. In wandelpas zette de stoet zich in beweging langs Datchet-roadThames street en Castle Hill naar de Lower Ward en tusschen de Green en St. George's kapel naar de Albert Memoriaal kapel, daar waren de koningin en verschillende leden der konin klijke familie bijeen om een stille groet te brengen aan den afgestorvene een treffend oogenblik, dat door de weinige personen, die er getuigen van waren, niet licht vergeten zal worden. De kist rust nu op een verheven heid in het midden der kapel westelijk van de Sarcophaag van den prins Gemaal en blijft daar bewaakt door een eerewachtlot den volgenden ochtend Alsdan zal de plechtige bijzetting in de St. George kapel plaats hebben. [D. v. Z. en 's Gr.) Het schijnt dat het gouvernement eene zamenzwering van Iersche on- verzoenlijkcn heeft ontdekt, die ten doel had de gevangenis Mountjoy in de lucht te doen springen, ten einde de daarin opgesloten en tot dwangarbeid veroordeelden Fenians te bevrijden. Het plan was om de gevangenisbewakers om te koopen met het geld, dat men in Ierland en Amerika daartoe had ver zameld. De zamenzweerders handelden in overleg met de Amerikaansche dy- namietmoordenaars. liet gevolg dezer ontdekking is, dat de gevangenen naar Engeland worden overgebracht. Isinail-Eyoub-pacha, oud-minisler van binnenlandsche zaken in Egypte is overleden. Uit Cairo wordt gemeld dat een bataljon onder bevel van kolonel Cherm- side heden naar Soeakim zal gaan. De majoors Kitchiner en Rundell, En- gelsche officieren bij het Egyptische leger, zijn teAssoeanaangekomendoch kregen bevel niet verder te gaan. De te Hongkong verschijnende Engelschc bladen maken melding een hevigen brand, die aldaar in een petroleummagazijn uitgebarsten is. Au de bemanning der op de reede liggende Fransche oorlogschepen komt de e» toe den brand gebluscht te hebben. De Times heeft eene van den 2"1'" April uit Calcutta gedagteekeni dépêche ontvangen, waarin eenige berichten over Tonkin gegeven worden, afkomstig van den correspondent van de Times in Tonkin. Volgens dezen correspondent zal eene fransche expeditie naar Lao-Kaï worden gezonden, tegen half Juni. Hij onderstelt, dat de Franschen vervolgens de havens vu het eiland Hainan zullen bezetten. Hij schat, dat voor het bezetten v® Hainan 5000 man en voor de bewaking van Tonkin 10,000 man zullen noodig zijn. Blijkens een telegram aan Daily News waren de Chicago Nortwestem spoorwegwaarden Donderdag ter beurze van New-York bijzonder zwak,o| grond der voorgestelde uitgifte van ongeveer 15 millioen aandeelen, lei einde de absolute controle te kunnen verwerven over de lijnen in Jowa, welke nu voor onbepaalden lijd zijn gepacht. FRANKRIJK. De heer Ferry heeft gisteren de Tuneesche conventie bjj den senaat ia. ingediend, liet voor den Senegal-spoorweg gevraagd crediet is door den st- naat toegestaan. In de couloirs der kamer werd gisteren medegedeeld, dat de commissie voor het omwerp op de suiker de heeren Ferry en Tirard heeft gehoord; met 6 tegen 5 stemmen werd het voorstel der regeering aangenomen,strek kende om de beelwortelsuiker te belastenonder verleening van een uitstel aan de departementen, die daaronder mochten lijden. Inmiddels zal aan de suikers van Frankrijk en de koloniën eene ontheffing met 7 pCt worden toegestaan. Op de vreemde en Europeesche suikers zal geen surtaxe gelegd worden. Te Denain hecrscht groote opschudding; 3000 werkstakers waren gis teren aan het spoorwegstation bijeengekomen tol ontvangst van den heer Roché, redacteur van een blad der //onverzoenlijken", en hieven oproerige kreten aan. De gfndarmerie was onmachtig om de groepen uiteen te drijven. De werklieden, die zich niet bij de werkstakers hadden aangesloten, werden bedreigd. De prefect, de onderprefect, de procureur der republiek, de kapi tein der gendarmerie en 25 gendarmes zijn van hier naar Denain vertrokken, en verdere troepen zijn ontboden. Een spoorwegbeambte aan het station Meattx heeft onverwachts 400.000 l'r. geerld van een 80-jarigen grijsaard te Lihary, met wien hij geen enkele betrekking van bloedverwantschap had. Het legaat was bewijs van dankbaarheid; een jaar geleden was de oude man bij het instap pen aan het station Meaux gestruikeld en had de gelukkige ambtenaar den gewonde goed verzorgd. ITALIË. De minister Mancini heeft gisteren in de kamer van afgevaardigden ver klaard, dat geene enkele mogendheid in de zaak der Propaganda tusschen beiden is gekomen. Men gelooft, zegt Fanfulla, dat de koning en de koningin van Italië zich na de opening van de tentoonstelling te Turijn naar Berlijn zullen be geven om den grijzen monarch een bezoek te brengen. Vau daar zou de koning alleen naar Italië terugkeeren; de koningin zou met den kroonprins eenigen tijd bij hare schoonzuster te Lissabon gaan doorbrengen. BERLIJN, 5 April. (Port. tel. H.) Naar men verneemt heeft de keizer evenals den eersten keer, in 1873, toen prins Von Bismarck ontslag vroeg, thans een breedgemoliveerde aanvrage verlangd. Gisterenavond werd de openbare orde met stoornis bedreigd door de werk stakers der groote naaimachine-fabriek. Een sterke politiemacht was noodi; om ongeregeldheden te voorkomen. DENAIN, 5 April. Drieduizend arbeidstakers hebben de werklieden dis uit de groeven kwamen beleedigd en met steenen geworpen, waarvan eenige de overheidspersonen en soldaten trollen. Tien oproermakers zijn in hech tenis genomen. Nieuwe troepen worden verwacht en zullen alle groeven te Anzin bewaken. De onverzoenlijke bladen beweren dat de gendarmen re volverschoten gelost en hierdoor arbeidstakers gekwetst hebben. AKADEKIE-NIEIIVS. PBOMOTIE AAN DE LEIDSCHE UNIVERSITEIT. Den 5de0 April de heer C. Nolen, geb. te Rotterdam, in de geneeskunde na verdediging van zijn akademisch proefschrift: Uaematocele intervaginalii. TER MARKT TE LEIDEN AANGEVOERD. 5 April VERKOCHTE HOEVEELHEID. PRIJZEN. Laagste Hoogste hectol. Oude Tarwe Mindere soort Nieuwe Tarwe Oude RoggeI Nieuwe RoggeJ 0 Gerst (zomer) Chevalier-gerst Zware Haver Lichte a Duivenboonen Paardenboonen Boter (lsl« qualitcit vat) (i°'< per iui.)7700 kn°s- (2dl 1 8 5 4 Turf haardbr. l»'e soort (grauwe) Lange zwarte dubb. heet. 3GÜ0 t 8.25 8.— 5.75 5.50 5. 5.50 4._ 2 50 7.50 7.— 56.— b 48.- 1.40. b 1.20. 0.28 f 9.50 ff b 9.- 6.50 6.25 550 6.50 r 5. b 3.50 8.- B 7.50 62.- 54.- 1.55 1.35 0.30 Te Leiden ter Boekdrukkerij van GEBROEDERS ML)RÉ, vocaheen J. C. Dba8»

Leydse Courant | 1884 | | pagina 6