HIJ VOEGSEL, behoorende lot de Leidsehe Courant van Maandag 7 April 3884J}'°. 83. Staatsblad n°. 44 bevat een kon. besluit van den 2den April 1884, waarbij met intrekking van het kon. besluit van 21 Juni 1881 [Stbl. n°. 69), wordt vastgesteld een nieuw programma voor het eind-examen der gymnasia met zesjarigen cursus en het daarmede gelijkgesteld examen, vermeld in art. 12 der wet van 28 April 1876 (£76/. n°. 102). De minister van binnenlandsche zaken heeft aan de commissarissen des konings de volgende aanschrijving gericht: Ik heb de eer UllElg. te verzoeken, de aandacht der burgemeesters in uw gewest te vestigen op 's konings besluit van 19 Maart 1884 Staatsblad 38), waarbij een raads besluit der gemeente Goes wordt vernietigd op grond dat daartoe hebben medegewerkt twee raadsleden die. hoewel zij niet behoorcn tot eene gezind heid die het eedzweeren verbiedt, hunne betrekking hebben aanvaard zonder het afleggen van den bij art. 39 der gemeentewet bedoelden eed, maar met eene enkele verklaring en beloften. Uit dit kon. besluit blijkt, dat uilslui tend zij, die behoorcn tot eene gezindheid (in den zin van kerkgenootschap, met van individueele meening) die het eedzweren verbiedt, hunne betrek king als raadslid mogen aanvaarden op de bij art. 39 der gemeentewet be doelde beloften en verklaring. Alle anderen kunnen volgens de wet hunne be trekking wettig niet anders aanvaarden, dan door aflegging der voorgeschreven eeden. UHEG. gelieve de burgemeesters namens mij te gelasten, hieraan bij de toepassing van art. 39 der gemeentewet stipt de hand te houden. Ingeval na eene beslissing des burgemeesters, met inachtneming van het bovenstaande, de raad zich geroepen mocht achten een besluit te nemen in legenovergestelden zin, dan worde door den burgemeester art. 70, al. 2, der gemeentewet toegepast. Met het stoomschip Prins van Oranje, van de maatschappij "Neder- land"hetwelk 12 April a. s. van Amsterdam vertrekt, zal van daar recht streeks eene brievenmaal aan Atjelt worden verzonden. Voorts zal op Dins dag 22 April a. s. met den trein van 5.20 's avonds uit Amsterdam naar Antwerpen in aansluiting op het vertrek van het bedoelde stoomschip uit Marseille, eene tweede verzending aan Atjeh geschieden. I!l(jkens een bij hel departement van marine ontvangen telegram is V. M'. raderstoomschip Valk, onder bevel van 's konings adjudant in ge wonen dienst, den kapitein ter zee jlf. J. A. Roëll, in den voormiddag van 4 dezer te Queensborough aangekomen. Blijkens mededeeling van Zr. M». gezant te Rome heeft de Italiaansche regeering het verbod van invoer van lompen, vodden en oude niet gewas- schen kleederen, afkomstig van de eilanden Malta en Cyprus, van Smyrna en van de havens van het regentschap Tripoli, te rekenen van 24 Maartjl. ingetrokken. De bedoelde goederen zullen derhalve voortaan in Italië toege laten worden, mits zij vooraf de noodige ontsmetting ondergaan en verge zeld zijn van een certificaat van herkomst; afgegeven door den consttlairen ambtenaar van Italië in de haven van uitvoer. {Sic) Reeds een twintigtal lotelingen der lichting 1884 hebben den minister van oorlog doen blijken van hun wensch om tot militie-luitenant (reserve officier) te worden opgeleid. De eerste loteling die zich aanmeldde, ver klaarde, dat hij recht had op vrijstelling wegens broederdiensl, doch dit recht niet zou doen gelden. Door de Hollandsche ijzeren spoorweg-maatschappij zjjn in Maart ver voerd 276,757 reizigers met eene totale opbrengst van 342.820.62. Sedert 1 Januari II. bedraagt hel aantal vervoerde reizigers 786,742 en hel bedrag der ont vangsten f 933.183.43 H. M. de koningin zal Zondag te Queenborough aan boord van de Valk overgegaan om naar 's Gravenhage te vertrekken. De heer m'. Egb. Sassen, advocaat te Maastricht en de heer J. A. Van Rooy te Rotterdam zijn door den Paus benoemd tot ridder der orde van den II. Gregoritts. Naar de IJ. C. verneemt, is de wel-eerw. heer J. W. Brouwers, pas toor te Bovenkerk en hoofdredacteur van de Amstelbode, benoemd lotcere- lid der vereeniging van rechtsgeleerden van St. Petrus te Rome. De vereeni- ging, in het jaar 1877 op verlangen en onder bijzondere goedkeuring van paus Pius IX opgericht, staat bij den tegenwoordigen paus Leo XIII mede in zeer hooge gunst. Tot leden en eereleden worden alleen personen benoemd die zich in de verdediging van de rechten der Roomsche kerk, hetzjj door woord, geschrift of daden, op bijzondere wjjze onderscheiden. Het stoomschip Voorwaarts van Batavia naar Amsterdam vertrok gis teren van Marseille. De Noord-Brabantvan Rotterdam naar Java, vertrok heden van Port-Said. D'. J. A. De Vlieger, pred. te Katwijk aan Zee, heelt het beroep naar Welsrijp en Bajum aangenomen. Tot predikant bij de Ncd. Herv. gemeente te Rjjnsaterwoude is be roepen d'. G. Ringnalda Sr.pred. te Oldebroek. De algemeene vergadering van aandeelhouders van de 'sGravenhaag- sche Hypotheekbank voor Nederland, te 's Gravenhage, werd gisteren in het lokaal //Diligentia" aldaar gehouden. Aan het verslag wordt het volgende ontleend: De 1« serie maatschapp kapitaal ten bedrage van /l,000,000, waarop gestort 10 pCt.verdeeld onder 162 aandeelhouders. Met het oog op de veranderde registratie-wetgeving is eerst na 1 Januari 1883 aangevangen met het sluiten van hypotheken, voor zoover van de zijde der aanvragers niet op vervroeging werd aangedrongen. Van de tot op 31 Dec. 1883 inge komen 256 aanvragen zijn 138 om verschillende redenen geweigerd, 15 in behandeling- gebleven en 103 vooreen gezamenlijk bedrag van ƒ1,056,700 afgesloten. Het laagste bedrag waarvoor hypotheek werd gesloten is ƒ500, het hoogste 70,000. De getaxeerde waarde van al de perceelen waarop het zooeven gemeld bedrag van hypothecair voorschot is versterkt, bedraagt /1,728,561.91. Aan 4 en 4% pCt. pandbrieven werd ontvangen een bedrag van ƒ914,350. Nadat de eerste serie van hypotheken zal zijn afgesloten, hetgeen weldra zal geschieden, zal in den loop van 1884 met de uitloting van pandbrieven een begin worden gemaakt. Uit de overgelegde winst- en verliesrekening en balans blijkt dat een winstcijfer is behaald van 2094 38% tengevolge waarvan den aandeelhouders 2 pCt. kan worden uitgekeerd als dividend over de gestorte bedragen. Ter aanvulling van vacature, ontstaan in den raad van commissarissen, door het overlijden van de heeren J. Stam te 's Gravenhage en J. Ilavelaar te Rotterdam en ter voltalligmaking van het statutaire aantal commissarissen, werden door de vergadering gekozen de heeren m'. II. J. Smidt en W. C. de Wetslein Pfister te 's Gravenhage en R. N. L. Mirandolle te Rotterdam. Uit Rockanje wordt aan de N. R. Ct. gemeldDe massa gevallen water in Maart was bijna gelijk met Februari, toen 34.7 mM., in Maart 34 4 mM., dus 3 duizend 440 hectoliters op de hectare. Het hoogste cijfer was op den 8tn door natte 9neeuw 8.7 mM.en den ÏO'" 8.8 mM. door regen. Zooge naamde Maartsche buiën kwamen in deze maand niet voor. Er kwamen slechts 7 regendagen voor en twee met natte sneeuw. Lichte vorst deu 3tn, nachtvorst 2 a 3 maal. Stormen kwamen niet voor. Elf dagen was de wind O. of ZO., de overige dagen waren verdeeld over de streken Z.W., NW. en N. De westen- en zuidwesten-winden, die gewoonlijk het menig- vuldigst waaien, waren deze maand zeldzaam. In Maart 1883 viel er 28.8 mM. water. De barometerstand was meestal laag en varieerde van -f 1 tot - 9. Van een kantoorbediende, die Donderdag omstreeks 250 aan bank biljetten aan de Associatie-Cassa te Amsterdam had ontvangen, is zijne por tefeuille met geldswaarde gestolen door een behendig zakkenroller, die hem met twee anderen, blijkbaar medeplichtigen, vermoedelijk van genoemde bankinstelling tot in den winkel van den heer Eden in de Molsteeg hadden achtervolgd, en daar den diefstal pleegden. Donderdagavond had te Utrecht, op eene bovcnachterkamer in een per ceel in de Groote Eligensteeg, een begin van brand plaats, die voor het oogenblik een ernstig aanzien had, ten minste de vrouw, welke de voor kamer bewoont vluchtte met hare twee kinderen, zoo goed als ongekleed en blootvoets en vond terstond een onderkomen bij een der buren aan de over zijde, het mocht de bewoners, met behulp der buren, gelukken den brand in den aanvang te blusschen. De vrouw werd voor hel oogenblik van klee deren en schoeisel voorzien en kon zich weer huiswaarts begeven. Door de politie te Arnhem is een persoon aangehouden, wiens uitlevering wegens frauduleus bankroet door de Duitsche regeering was gevraagd. De Arnh. C. verneemt, dat er eene belangrijke fout is begaan bij den bouw van de celgevangenis te Arnhem: de muren tusschen de cellen zijn niet gespouwdzoodal de gevangenen zich door kloppen met elkaar zullen kunnen onderhouden. De komst der Transvaalsche deputatie te Doetinchem, is bepaald op 22 April a. s. In het Heidepark te Barneveld is thans de gedenksteen voor nu wijlen den heer mr. C. A. Nairac, die gedurende een 40-tal jaren burgemeester dier gemeente was, voltooid. Het reeds vroeger vermelde opschrilt prijkt thans in vergulde letters. Het geheel is rondom smaakvol aangevuld en met bloe men versierd. Zonder twijlel is het eene eigenaardige hulde aan den man, die het Heidepark (nabij het station), wist tot stand te brengen en wiens nagedachtenis bij het dankbare nageslacht nog lang in eere zal blijven. Te Stadskanaal woonde zekere E. De B. Maandag 11. de begrafenis bij van twee zijner kleinkinderen. Na de plechtigheid werd er veel sterke drank gedronken, waarvan het gevolg was, dat de B. des avonds niet te huis kwam. Toen men hem den volgenden ochtend vroeg ging zoekenvond men hem levenloos overeind staan in eene wijk nabij zijne woning. De rechtbank te Maastricht heeft uitspraak gedaan in de zaak van den heer Masquelier te Antwerpen, recht hebbende op het bekende merk "Boone kamp" tegen den heer Phillippens, banketbakker te Maastricht. De eischer vorderde eene schadevergoeding ter zake va» het nabootsen van zijn handels merk en machtiging om het te wijzen vonnis ten koste van den gedaasde Philippens openbaar te maken in de te Maastricht verschijnende dagbladen. Namens den gedaagde was aangeboden eene som van 59 gulden met de ge maakte proceskosten; dat aanbod werd door de rechtbank onvoldoende ver- klaard. De heer Philippens werd veroordeeld tot eene schadevergoeding van j ƒ250 en de kosten van het proces; de eisch tot machtiging om het vonnis ten koste van den gedaagde openbaar te maken, werd ontzegd, op grond dat de wet alleen bij veroordeeling ten correctioneele dergelijke openbaar making toelaat. Voor den eischer was de vordering bepleit door m'. Gustave Triepels en namens den gedaagde was deze bestreden door mr. Jos Haex, vooral op grond dat de gedaagde in zijn detailhandel slechts enkele flesschen met het nagebootste merk verkocht had. Te Valkenhuize zjjn Woensdag door eene nog onbekende oorzaak drie huizen met schuur en stallingen eene prooi der vlammen geworden. De schade is vrij aanzienlijk; het meeste was verzekerd. Volgens berichten uit Paramaribo van 8 Maart heeft de procureur- generaal bekend gemaakt, dat door hem de aanhouding is bevolen van G. E. Kaersenhout, klerk ten bureele van den kolonialen ontvanger en betaal meester, laatst wonende te Paramaribo, verdacht van het als openhaar ambtenaar plegen van valschheid in geschriften tot zijne bediening behoo rende en het in voornoemde hoedanigheid ten nadeele der koloniale kas ver duisteren van gelden met de ontvangst waarvan hij belast was. en dat zii, die zich mochten schuldig maken aan het verbergen ol bevorderen van de vlucht van genoemden persoonzullen worden vervolgd naar de bestaande wetten. Nog wordt gemeld, dat de Fransche mailboot la Ville de Bordeaux aldaar te laat was aangekomen, daar zij den 12,l,n Februari door een hevi- gen cycloon is overvallen, waardoor zij aanzienlijke schade heeft geleden en w aardoor zes reddingsbooten zijn verloren gegaanvele koopmansgoederen

Leydse Courant | 1884 | | pagina 5