BUI TENLANDSCHE BERICHTEN. Waren, vóór zjj uit het bed en uit de reeds brandende wieg konden genomen worden, reeds verbrand. Door een drietal menschlievende dames werden zij spoedig van kleederen voorzien. De have van den eigenaar is bijna geheel gered kunnen worden. Niets was tegen brandschade verzekerd. Van het instr. bat. te Kampen vertrokken eergisteren naar de verschil lende regimenten infanterie 46 korporaals-tit.en wel 3 naar het le, 5 naar het 2e, 4 naar het 3e, 10 naar het 4', 5 naar het 5', 6 naar het 6', 7 naar het 7' en 5 naar het 8e reg. infanterie en 1 naar het regim1. grenadiers en jagers. Het getal gevangenen in het tuchthuis te Leeuwarden bedroeg op 1 Jan. jl. 383. In 1883 werden ontslagen 57, stierven 8 en kwamen 51 aan. Een Leeuwarder koopman, op 3 Januari jl. te Oenkerk om negotie te doen, kwam toen ook bij den bakker W. aldaar, om vodden te koopen. W. liet hem op den zolder; doch toen de koopman daar was kon hij niet terug, want de ladder was weg; na een paar uren kermen en smeeken werd hij echter ten laatste, tegen betaling van een stuk geld, weder door W. aan de zamenleving teruggegeven. De koopman diende daarop echter een aanklacht tegen den «grappigen" bakker in en het 0. M. bij de rechtbank te Leeuwar den heeft voor de aardigheid 1 md. celstraf geëischt (artt. 341 en 343 C. P.). Te Maastricht heeft men bij het doen van opgravingen een kist ge vonden met 200 stuks witten aarden pijpen. Men vermoedt, dat zij vóór 200 jaar dagteckenen. Op den kop der pijpen waren wapens aangebracht. De gevonden voorwerpen zijn naar het archiefgebouw vervoerd s GRAVENHAGË, 3 April. Door Z. M. is vergunning verleend tot het aannemen en dragen; aan den dirigeerenden officier van gezondheid le kl. bij de zeemacht, dr. F. J. Van Leent, der versierselen van ridder der koninklijke militaire orde van Jezus Christus, hem door Z. M. den koning van Portugal geschonken; aan den luitenant-kolonel K. P. Kempers, van den staf der infanterie, directeur der normaal schietschool, en aan den luitenant-kolonel-ingenieur A. J.Voor duin, hoofd der 5' afdeeling van het departement van oorlog, der versierse len van commandeur van den 2<n graad der Danebrogsorde, hun geschonken door Z. M, den koning van Denemarken. Door Z. M. is de le luitenant J. Hora Adema, van het 2e regiment vesting-artillerieop pensioen gesteld. De heer L. H. Carl Melchers Jantzen, benoemd tot consul der Neder landen te Shanghaiis in die hoedanigheid door de Chineesche regeering erkend. De minister van koloniën zal 4 April en die van binnenlandsche zaken op 5 April geen audiëntie verleenen. In de heden gehouden zitting van de tweede kamer is aangenomen met 41 tegen 22 stemmen de conclusie van de meerderheid der commissie, aan bevelende om bij rijkswerken alleen dan gebruik van buitenlandschen steen toe te staan, wanneer den aard dier werken of het belang der schatkist dat gebruik noodig maakt. Op eene interpellatie van den heer Van Gennep ver klaarde de minister van buitenl. zaken, dat, in zake het Congotractaat onze regeering onderhandelde met de betrokken en andere mogendheden en voor ons belang bij die zaak een open oog had. De behandeling der zaak van den heer Poppink, te Winterswijk, is aangevangen. Morgen voortzetting. Heden verschenen voor het gerechtshot twee oude bekenden der justitie, het waren de sjouwers P. J. B. en S. J. G.laatst wonende te 'sGraven- hage. Den 8,l,D Februari jl. hadden zij te Leiden te vergeefs getracht werk te verkrijgen en op hun terugweg naar Den Haag zich onder Wassenaar bevindende nabij de buitenplaats //Rust en Vretigd" stelde de eerste zijn kameraad voor in de portierswoning aan den weg in te breken met de be doeling om iets te ontvreemden. Terstond met de uitvoering van het plan aangevangen was al spoedig een glasruit verbroken, het daarachter geplaatst blind weggewrongen en bevonden zich de vrienden weldra in de behoorlijk gemeubileerde woning, maar nog vóór zij iets hadden kunnen bemachtigen werden zij gesnapt en in verzekerde bewaring genomen. De eerste besch. die in de instructie omstandige bekentenis had afgelegd, trachtte thans daarop terug te komen en te doen gelooven dat bij hem geen plan tot dief stal had bestaan en hjj slechts het medelijden van den heer v. d. O., in wiens dienst hij zeventien jaren geleden was geweest, had willen opwekken. Besch. liet echter, na herhaaldelijk op het onaannemelijk er van te zijn gewezen, die opgave varen en kwam ten slotte tot zijne vroegere bekentenis. Ook de tweede besch. bekende het ten laste gelegde feit te hebben gepleegd. Adv. gen. mr. Gregory die op geen andere verzachtende omstandigheid in deze kon wjjzen dan het gering toegebracht nadeel eischte beider schuldigver klaring aan poging tot diefstal door meer dan een persoon in een bewoond huis met buitenbraak en inklimming en hunne veroordee/ing tot 3 jaren gevangenis straf. De verdediger mr. Lette van Oostvoorne geloofde dat voor zijn cliënten nog andere verzachtende omstandigheden konden gelden dat het geringe nadeel waarop door het O. M. was gewezen en verzocht voor den eersten besch. diens straf in eenzame opsluiting te doen ondergaan. Het hof zal aanst. Donderdag uitspraak doen. Het hof veroordeelde in deze zitting de vrouw van C. II. te Dordrecht wegens diefstal van een kropbrood tot 3 maanden celstral. Te Delft is overleden de hoofdingenieur E. Steuerwald, sedert bijna 16 jaren hoogleeraar in waterbouwkunde aan de politechnische school aldaar. ENGELAND. Het gerucht, gisterennamiddag in omloop, dat de koningin de ter aardebestelling van haren jongsten zoon in de kelders der kapel van St. Ge orge te Windsor heeft bevoleninplaats van in het praalgraf te Frogmore bevestigd zich. De plechtigheid blijft vastgesteld op Zaterdag, en zal volgens inlichtingen, uit Windsor ontvangen, een strikt particulier karakter dragen. Zelfs heeft de lord Chamberlain noodig geacht hel publiek mede te deelen dat er geen toegangsbiljetten kunnen worden verstrekt, uithoofde dergroote reparatiën, die men bezig is in de kapel te bewerkstelligen. Vóór de begra fenis zal het lijk worden neergezet in de Albert Memorial Chapelderwaarts overgebracht door de Hooglanders van het Duke of Albany-regemint, hetwelk ook eene eerewacht zal vormen op de binnenplaats van het kasteel. De Al- bert-kapel zal vermoedelijk lot eene chapelle ardente worden ingericht. Het station te Windsor wordt met floers omhangen. Nadat het lijk daar zal I zijn aangebracht, wordt het in een lijkwagen naar hei kasteel overgebracht, begeleid door de koninklijke Horse Guards en gevolgd door een aantal lijk koetsen met de mourners. Men verwacht dat de koningin de begrafenisplech tigheid zal bijwonen. Vóóraf vindt er eene godsdienstplechtigheid plaats in het koor der kapel van St. George, door den deken van Windsor. Het lijk zal, met het gewone eeremonieel, waarmee koninklijke personages ter aarde worden besteld, van de Albert-kapel naar de kapel van St. George worden overgebracht door een detachement der koninklijke artillerie te Al- dershot. Hoewel het nog steeds heet dat de plechtigheid een privaat ka rakter dragen zalschijnt het vast te staan dat al de hoogere staatsambte naren, de ministers, de pairs en de leden van het lagerhuis er bij tegen woordig zullen zijn. Een kanon zal worden afgevuurd op Snow Ilill, terwijl de lijkstoet zich voortbeweegt. De Britsche gezant te Washington is aangeschreven om aan de regee ring een rapport te zenden over de beweerde ernstige vervalsching van de in Engeland in groote hoeveelheden ingevoerde Amtrikaansche boter en kaas. -- Naar aanleiding van het gerucht, dat lord Dufferin naar Egypte zal vertrekken, zijn de Egyptische fondsen aan de beurs gerezen. Het gerucht J is echter nog van geen enkele zijde bevestigd. Wegens de begrafenis van den hertog van Albany is de roeiwetstrijd tusschen Oxford en Cambridge, die Zaturdag zou plaats hebben, tot Maandag uitgesteld. In een onder presidium van prof. Hexley gehouden vergadering van personen van wetenschap en aanzien is besloten, tot de oprichting over te gaan van eene vereeniging voor het onderzoek naar het leven op de kusten van het ver. koninkrijk (//Society for the biological investigation of the English coast"). Zoodra het noodige kapitaal bijeen zal zijn, wil men be- git y» "it de oprichting, op een geschikt punt van de Britsche kust, van ee zoologisch station voor de studie van de gewoonten en de levenswijze I der visschen en weekdieren. Admiraal Hewett is aan boord van het oorlogsschip Euryalus naar Massowah vertrokken. Uit Cairo wordt aan Daily News gemeld: Te Khartoem is bericht ont- vangen, dat van het leger van generaal Hicks nog slechts één persoon in leven is. Hij werd gewond en wordt thans gevangen gehouden. Volgens opgave zou hij een Hollander zijn, Koety genaamd, en in dienst geweestbjj een der officieren. De Times verneemt uit Hongkong, dat te Kanton groote onrust heerscht. Men vreest dat de Franschen een aanval op de stad zullen doen en beseft dat Kanton geen weerstand zal kunnen bieden ondanks alle toebereidselen voor de verdediging. Hel geheele laagland van Louisiana, omvattende de dorpen Tensas, Con cordia, Catahoula, Madison. Caldwell en West Carroll, met gedeelten van Oost Carroll, Morohouse, Ouachita, Richland en Franklin, het vruchtbaarste gedeelte van den geheelen staat, is overstroomd. Blanken en negers zijn op verscheidene plaatsen, onder elkander, op de zolderkamertjes van de hoogste huizen verscholen. De meeste beesten konden niet ontsnappen en verdronken. Volgens de laatste berichten was het water er aan het vallen. i De zitting van het congres van Mexico is Maandag geopend. De pre sident zeide in zijne rede, dat de betrekkingen met het buitenland hartelijk zijn; dat de zamensmelting der nationale bank met de handelsbank tot stand is gekomen, maar dat omtrent de wijze, waarop zjj zullen handelen met betrekking tot de regeling der Engelsche schuld, nog niets is beslist. FRANKRIJ K. De République Frangaise vestigt de aandacht op de in het land plaats vindende woelingen ten gunste van den graaf van Parijs. Zjj schrijft o. a.: //De Orleanistische partij openbaart hare werkzaamheid ten gunste van den graaf van Parijs, vooral in het zuidelijk gedeelte van het land, met groote stoutmoedigheid. Zoo heeft zich te Toulouse een centraal comité onder den naam «Philips VIP' gevormd, hetwelk een beroep doet op alle reactionairen van Frankrijk. Het doel van het comité is, in alle districten eene kern te vormen, waaraan zich na verloop van tijd de aanhangers der reactionaire beginselen kunnen aansluiten. Het verlangt reeds van zijne getrouwen eene lijst van de burgers, die zij in staat achten in opstand tegen den wil der I natie te komen. Het verspreidt naar alle richtingen circulaires en maakt zijn adres openlijk bekend." Genoemd orgaan is van oordeel, dat de regee ring krachtige maatregelen ter beteugeling dier woelingen nemen moet. Wel geeft het toe, dat onder hel thans gevolgde vrijzinnige regeeringsstelscl iedere partij het recht heeft tot bereiking van een grondwettig doel in het land eene agitatie in het leven te roepen. Hier echter heeft men met eene poging tot de omverwerping der republiek te doen, en eene regeering, die j dergelijke pogingen dulden kan, maakt zich aan eene groote onvoorzichtig heid schuldig. De bijzondere trein, met het lijk van den hertog van Albany, is giste renmiddag te 2 54 uur van ParQs vertrokken. Lord Lyons zal den prins van Wales tot Cherbourg vergezellen. Generaal Noël, die tijdens den Fransch-Duitschen oorlog het bevel voerde over het fort van den Mont-Valérienis te Nancy overleden. Generaal Millot, bevelhebber van de naar Tonkin gezonden expeditie, j seint, dat de regentijd is aangebroken, maar dat zulks geen bezwaar voor i den tocht naar Hong-Hoa zal opleveren. De inneming van die plaats zou legen den 8n,D April verwacht kunnen worden en daarna zouden de troepen langzamerhand naar Frankrijk kunnen terugkeeren. De heer Millot is van oordeel, dat de strijd ten einde is en dat men aan de vestiging van een ge-

Leydse Courant | 1884 | | pagina 2