LE1DSCHE COI RAVI. 1884. 81i VRIJDAG 4 APRIL. STADS-BERICHTEN, B1NNENLANDSCHE BERICHTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdaytu uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars 1.50, franco p. p. f 2. afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels 1.—, iedere regel meer 25 cents, groote letters berekend naar plaatsruimte. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN. Gezien art. 5 der wet van 28 Juni 1881, Stbl. N°. 97; Brengen ter algemeene kennis, dat door T. L. W. MUSERS, alhier, een ver zoekschrift is ingediend om vergunning tot uitoefening van den kleinhandel in sterken drank in het perceel Bakkersteeg (Wijk VI) n11. En geschiedt hiervan openbare afkondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd. DE KANTER, Burgemeester. Leiden. 3 April 1884. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN herinneren bij de># den belanghebbenden, dat, ingevolge de Verordening van den 9'" Januari 186K [Gemeenteblad n°. 1), de BEESTENMARKT, in plaats van op VRIJ DAG den 11" April e. k. zal worden gehouden op WOENSDAG, den 9«> te voren. Burgemeester en Wethouders voornoemd: DE KANTER, Burgemeester. Leiden. 3 April 1884. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 3 April. Door den heer mr. H. L. A. Obreen, notaris te Leiden, is aan het Nederlandsch museum ten geschenke aangeboden een bordje van Chineesch porceleinwaarop is afgebeeld liet plunderen van het huis van cnr. Jacob Van Zuylen van Nyevelt. baljuw van Rotterdam, in October 1690. De mi- nisler van binnenlandsche zaken heeft den heer Obreen voor dit geschenk den dank der regeering betuigd. De Van der Wcrfl's-commissie heeft de onderwijzers, zoowel der open bare als bijzondere scholen dezer stad, uitgenoodigd eene vergadering Ie houden, ten einde alsdan te bespreken het door hun geopperd plan, om bij gelegenheid van de onthulling van het gedenkteeken van Leiden's ontzet, welke hoogstwaarschijnlijk den 3deo October e. k. zal plaats hebben, eene kinder-cantate te doen uitvoeren. - Tot op heden zijn door den rector magnificus der rijks-universiteit alhier voor de eerste maal ingeschreven 127 studenlen, verdeeld als volgt: rechten 48, geneeskunde 42, letteren 19, wis- en natuurkunde 11 en god geleerdheid 7. - Dr. R. Horst, conservator aan het rijks-museum van natuurlijke histo rie alhier, is o. m. benoemd tot lid van het Zeeuwsch Genootschap van wetenschappen. - De generaal-majoor inspecteur der cavalerie Matthes vertoefde gisteren en heden hier ter stede ter inspectie der troepen van het 3de reg. huzaren, alhier in garnizoen. - Gisterenmiddag viel op de Van der Werfstraat een 9-jarig jongentje 'an het dak eener woning aldaar, waarop hij was geklommen om een zoo genaamde pinker te krijgen. De knaap bleef bewusteloos liggen en werd door een paar geburen huiswaarts gebracht. Op onderscheidene plaatsen gekwetst, ziet hij zich genoodzaakt in het bed te blijven. - Bij het gisteren te Utrecht gehouden arts-examen is toegelaten voor het eerste gedeelte de heer J. Van der Wal. doctorandus. - Het stoomschip Limburg, van Rotterdam naar Java, vertrok gisteren 'an Southampton. De Prinses Amaha, van Batavia naar Amsterdamver- hok van Marseille den 2d'° April. De Zuid-Bollandvan Java naar Rot- lerdamvertrok gisteren van Colombo. - Men deelt aan het Vaderland mede, dat in de buitengewone alge meene vergadering van aandeelhouders der Java-Spoorwegmaatscliappij, den 29" Maart jl. gehouden, de heer R. A. J. Snethlage, ingenieur lc kl. bij hen dienst der Staatsspoorwegen op Java, thans met verlof, benoemd is tot mededirecteur van genoemde maatschappjj, ter vervanging van den heer A. De Gelder. - Het 21ste christelijk nationaal zendingsfeest zal op Woensdag 18 Juni tehouden worden op het landgoed Boekenrode bij Haarlem. -Te Leuven is overleden mgr. Joannes Theodorus Beelenhuisprelaal van l. H. den Paus. -Maart was bijzonder helder, met slechts tien regendagen en dan nog weinig regen. Er viel een vierde minder dan gewoonlijk, liet meest nog den I», 9» en 12", den 21" en 22". Sneeuw of hagel heeft men bijna niet gezien, dan omstreeks de twee laatstgenoemde dagen. Ook was de betrek kelijke vochtigheid gering; dertien malen bleef die op den middag onder de 60 pCt. en daarvan twee malen onder de 50 pCt. De barometer verontruste ons niet, want zijn stand was bijna voortdurend over de geheele maand 1 mil. hooger dan gewoonlijk, slechts een weinigje minder dan de drie vorige maanden. De hoogste en laagste standen 768 en 743 mM. en de verschillen met de zuidelijke plaatsen waren gering of positief. Zoo kwamen dan ook de winden gedurende de drie eerste dagen en in de tweede helft der maand uit het oostelijk gedeelte van den horizon, overigens bijna zonder uitzonde ring uit het westen en zuidwesten en waren zij niet sterk. Toch deden zij ons dikwerf onaangenaam aan, zooals gewoonlijk in Maart, omdat de temperatuur der lucht nog zooveel lager is dan die van ons lichaam. Op beschutte plaatsen was het evenwel eiken dag zeer matig. Ieder heeft een aangenamen indruk van dezen maand ontvangen en menigeen meent, dat deze winier zeer buitengemeen zacht is geweest. Gedeeltelijk is dat waar. Wel was het eerste en vooral het tweede tiental dagen slechts weinig war mer dan gewoonlijk, maar toch den 30" en 31° en van 11 tot 20 week de temperatuur zeer sterk positief af, zelfs herhaaldelijk, van 8 tot 11, tot 10 graden toe, dat zij gemiddeld 1 graad hooger was dan gewoonlijk, bijna 5 gr. hooger dan in Maart 1883. Ook is het waar, dat de drie vorige maanden nu zeer zacht waren en de thermometer boven zjjn gemiddelden stand; maar toch waren Maart 1859, '62, '68, '71, '72, '73, '82 vooral warmer en ook is zulk een opvolging van warme maanden niet zoo zeldzaam. In 1851, '59 en '78 was de standvastigheid van karakter even groot, en in 1862, '63, '74 en '82 viel de te hooge temperatuur even vroeg, omstreeks November in en bleel zij tot April of Mei voortduren. D. D'. J. Kromsigt, pred. te Leiderdorp, is beroepen tot predikant bij de Ned. Herv. gemeente te Aalburg (cl. Heusden). Dinsdag vervoegde zich ten huize van Van der Sloot, bataljons kleermaker der infanterie te Delft, een persoon, naar gissing oud 40 jaren, gekleed met dufl'elsche jas, bruine pantalon, leeren pantoffels en zwart zijden pet, donker grjjzend haar, zonder baard, die zich uitgaf voor een neef der vrouw, en beweerde huisknecht te zjjn bij den heer Van der Grindt te 's Hage. Zijn heer had door zijne bemiddeling er in toegestemd, dat Van der Sloot hem een livreipak zou maken, benevens eenige kleederen voor de kinderen, en op een vastgestelden tijd zou hij komen om een en ander af te halen. Bij het heengaan vertelde hij dat hij zijne portemonnaie had verloren, en uit dien hoofde gaarne zou zien dat neef hem f 3 leende, welk geld hij den volgenden dag zou terugbrengen. V. d. Sloot nam alles voor goede munt op. en gaf den gewaanden neef de drie gulden, doch toen de neef te vergeefs op zich liet wachten, merkte hij dat hij met een op lichter had te doen gehad. De onbekende, die opgaf Johannes Hermanus Marinus Beytsen te heetenmoet volgens zijn accent van 's Hertogenbosch afkomstig zijn. [N. C. Rt.) Gisterenavond had bij aankomst van den trein van Dordrecht aan het Centraal-station te Rotterdam de treinsmid P. H. de onvoorzichtigheid over de rails te gaan, met het noodlottig gevolg, dat hij met dien trein in aan raking kwam en zijne beide beenen werden afgereden, waarna de ongeluk kige spoedig overleed. De rechtbank te Dordrecht heeft rechtsingang verleend tegen de huis vrouw van den herbergier A. De B., te Strijen, ter zake, dat zij op 9 Maart jl. in hare herberg aan een arbeider, ond 17 jaar, toen deze in kennelijken staat van dronkenschap verkeerde, zulk eene hoeveelheid klare jenever heeft toegediend, dat deze even na het verlaten van die herberg, tengevolge van het gebruik van dien sterken drank is overleden; dit leit is bij de drank wet strafbaar gesteld met crimineele straf. Door den gemeenteraad van Amsterdam is aan mr. J. De Neufville, op zijn verzoek, tegen 1 Mei ontslag verleend als secretaris van Amsterdam. In een huis op het Amstelveld te Amsterdam is Maandagavond, terwijl de familie afwezig was. ingebroken. Uit eene chiflonnière is aan bankbil jetten en los geld p. m. ƒ1100 ontvreemd. Volgens den regenmeter der rijkslandbouwschool is er gedurende de maand Maart 30.5 m. M. regen gevallen tegen 35 m. M. in dezelfde maand van het vorige jaar. - Gisterenochtend om half negen brandde in de buurtschap Nieuwen Enk onder Apeldoorn, door onbekende oorzaak een huisje af, waardoor weder twee gezinnen van het weinige dat zij bezaten bijna geheel beroofd werden. Met moeite werd van de have van het eene gezin nog een weinig gered; de drie thnis zjjnde kinderen kwamen naakt te voorschjjn. Hunne kleertjes

Leydse Courant | 1884 | | pagina 1