BUITENLANDSCHE BERICHTEN. napë-kussen, alsmede Z. K. H. de prins van Oranje 12 verguld zilveren lepels in foedraal geschonken. Bij de meelfabriek aan de Geeslbrug, onder Voorburg, is gisterenmid dag de beurtschipper op Leiden, Munkin aanvaring gekomen meteen vaartuig, met zand geladen, welke laatste is gezonken. De Goudsche Ct. ontleend aan het jaarverslag der kamer van koop handel het volgende omtrent den pijpenhandel en de pijpenfabrieken: Zoo wel voor lange als voor korte pijpen bleef in 1883 in het binnenland en in België veel vraag bestaan, doch de groote orders voor buitenlandschemarkten tol gelimiteerde prijzen moesten worden afgeschreven. Duitschland en Schot- 1 N land kunnen voor prijzen leveren, die hier geen voordeel zouden geven, en voorzien thans bijna de geheele Amerikaansche markt van dit artikel. Gebrek aan bekwame arbeiders, hooge vrachtprijzen en ontoereikend toezicht bij het vervoer dezer breekbare producten zijn mede oorzaken van den minder gun- stigen toestand; over het binnenlandsch vervoer wordt veel geklaagd, ook over het toezicht aan het stoombootenveer alhier. Gisteren bracht de Transvaalsche deputatie een bezoek aan Den Briel. De stad was ter harer eere in feestdos gehuld. Met eene fraai gedecoreerde boot kwam het driemanschap hier aan en werd door eene feestcommissie ontvangen en bij monde van den president, den heer Wierema, het welkom toegeroepen. Vervolgens werd een tocht door de stad gemaakt. De stoet, i bestaande uit zeven rijtuigen en gevolgd door onderscheidene deputatiën, i werd voorafgegaan en gesloten door eene eerewacht en begeleid door de stafmuziek van het 4de reg. inf. Te 12 uren kwam men op het raadhuis, waar de gasten in de net versierde vestibule werden opgewacht door eene menigte zangeressen en zangers, waaronder het koor der R. K. kerk en dat der Christelijke jongelingsvereeniging, welke eenige liederen deden hooren. Na ontvangst door den burgemeester, de heer G. F. Lette, werd de eere wijn aangeboden, waarna door den heer T. Nieuwenhuis, leeraar der Christ. Geref. gemeente eene korte toepasselijke toespraak werd gehouden. Vervol gens werd door de deputatie audiëntie verleend, waarna zjj zich vereenig- den aan een dejeuner-dinatoire, hun door de leestcommissie aangeboden. Bij die gelegenheid werd door eenige dischgenooten aan de deputatie eene Brielsche vlag met eene oorkonde aangeboden, met het vriendelijk verzoek, dat de eerste, in de Transvaal te stichten nieuwe gemeente den naam Nieuw-Brielle mocht voeren. Gedurende dien tijd werd voor het raadhuis door genoemde muziek een volksconcert gegeven, afgewisseld door eenige j zangstukkendoor 800 leerlingen van de verschillende daar ter stede be staande lagere scholen tloogst voldaan over deze ontvangst, verlieten de heeren te ongeveer 5 uren weder die plaats, waar zij tot aan de boot door eene talrijke menigte uitgeleide werden gedaan. Men schrijft aan de Amat. C. uit Haarlem: Volgens een hier ontvan gen bericht mag de invoer van bloembollen uit Nederland in Spanje niet over land maar uitsluitend --- n. bjj 's rijks werf te Amsterdam j ;ze maatregel is genomen, om niet genoodzaakt te zjjn een j t jaar nog meer fondsen voor i idem verkregen kunnen wor- j rokken. i. .an oen reenter van instructie voor strafzaken bij de reentbank te Arnhem werd gisteren aldaar in hechtenis genomen zekere C. G.huisvrouw van W. v. 0.. uit Nijmegen, de tweede verdachte mede plichtige aan den diefstal van het bankpapier en zilvergeld door middel van I braak en valschen sleutel ten nadeele van de schoonmaakster B. S. te Nijmegen. De kroonprins van Duitschland wordt heden avond te Vlissingen ver- wacht, ten einde zich per mailboot Willem Prins van Oranje, der maat schappij Zeeland, naar Engeland te begeven, om de begrafenis van zijn zwager, den hertog van Albany, bij te wonen. 's GRAVENHAGË, 2 April. Door Z. M. is verlof verleend tot het aannemen, aan den heer P. S. Hamel, consul-generaal der Nederlanden te Bangkok, der versierselen van groot-officier der orde van de Kroon van Siam, hem door den koning van gezegd rijk geschonken; aan L. J. Du Celliée Muller, hoofdingenieur van den waterstaat 1' kl. voor de provinciën Noordholland en Utrecht, te Haarlem, der versierselen van ridder der Leopoldsorde, hem door Z. M. den koning der Belgen geschonken. Door Z. M is benoemd tot president der arr.-rechtbank te Maastricht, m'. C. M. A. J. Bergers, thans rechter in die rechtbank, en tot griffier bij het kantongerecht le Maastricht. mr. W. H. J. Janssen, advocaat en procu reur te Roermond. Door Z. M. zijn benoemd tot notaris: te Delfshaven, mr. A. Van Mens, thans notaris te Veen; te Heusden, P. H. Van Baasbank, candidaat-notaris te 'sGravenhage; te Lunteren, gem. Ede, G. J. Wilbrinkcandidaat-notaris aldaar, en is aan A. G. Besier, met ingang van 1 Juni 1884, eervol ontslag verleend als directeur van het postkantoor te Deventer. Door Z. M. zijn benoemd: bij het wapen der cavalerie: bij het 1« regi ment huzaren, tot 1® luitenant, de 2® luitenant J. T. H. Mingels, van het corps; bij het 2® regiment Huzaren, tot ritmeester, de 1® luitenant E. J. H. Ringeling, van het 3' regiment huzaren; bij het 3» regiment huzaren, tot ritmeester, de 1® luitenant R. F. C. baron Bentinck, van het escadron ordon nansen en zijn op non-activiteit gesteld: de ritmeester J. M. Simon, van het 2® regiment huzaren en de kapitein jh'. A. W. Quarles van Uflord, van het corps genietroepen. Voorts is de 2' luitenant H. G. C. Munuich, van het 6® regiment infanterie, voor den lijd van vijf jaren gedetacheerd bij het wa pen der infanterie van het leger in Nederlandsch-Indië. - De minister van waterstaat, handel en nijverheid, zal morgen geen audiëntie verleenen. In de lieden gehouden zitting van de tweede kamer is het laatste ont- eigeningsontwerp voor het Merwedekanaal aangenomen, nadat de regeering eene wijziging had gebracht in art. 1, die liet amendement van den heer Dirks overbodig maakte. Voorts is aangenomen de internationale overeen komst tot bescherming van den iudustrieeleu eigendom, de conclusie der com missie in zake de Mallegatsluis, na eene verklaring van den minister dal hjj de aanbesteding zou laten doorgaan, en eindelijk het gewijzigd sectie-onder zoek voor de wet tot invoering van het strafwetboek. De leden van de eerste kamer der stalen-generaal zijn tot hervatting der werkzaamheden op Donderdag 17 April a. s. des avonds ten 8 ure bijeen geroepen. HH. DD. HH. de erfgroothertog en erfgroothertogin van Oldenburg zjjn gisterenavond ongeveer 8 ure alhier aangekomen en namens H. K. H. prinses Hendrik ontvangen door baron Taets van Amerongen, hofmaarschalk. Het i echtpaar logeert ten paleize van de prinses. De stationchef der Nederl. Rijnspoorwegm.de heer Kemps, biedt hedenavond, na afloop van den dienst, aan alle ambtenaren, beambten, bedienden, enz. van het station alhier, bij gelegenheid van zjjn 40-jarig ambtsjubilé, een groot feest aan. ENGELAND. De staatsontvangsten gedurende het geëindigde dienstjaar zijn 1,799,272 4 minder dan in het vorige. De vermindering ontstond in het laatste kwar taal, toen de ontvangsten 2,830,338 4 lager waren. Aan de Courrier du Soir wordt liit Londen als gerucht bericht, dat koningin Victoria van plan zou zijn te abdiceeren. In eene meeting van liberalen. Maandagavond te Hastings gehouden, zeide sir Thomas Brassey, een der leden der admiraliteit, dat de heer Glad stone het zeer betreurde, dat de Egyptenaren zoo weinig in staat waren zichzelf te regeeren. De overtuiging, waartoe de heer Gladstone was geko men, dat de orde en de naleving der wetten in Egypte slechts waren te herstellen door de inmenging van Engeland, had ook hem bedroefd. De spreker voegde er bjj, dat de premier te wijs was, om niet te letten op de teekenen des tijds. Zaterdag is op een kantoor in Arthur street West, dicht bij de »Ldn- don-bridge", een brutale moord gepleegd. De patroon had het kantoor ver laten en zijn klerk was gewoon, kort daarna le volgen. Toen de schoon maakster als naar gewoonte tegen den namiddag het huis binnenkwam, vond zij overal sporen van bloed. Zij waarschuwde de politie, en deze vond Per kins, den klerk, in den kelder met afgesneden hals en geheel beroofd. Van den moordenaar is nog geen spoor gevonden. Van generaal Gordon ontvangen berichten dd. 23 Maart melden, dat de twee Soedaneesche pacha's, die verdacht werden van verraad te hebben ge pleegd tijdens de nederlaag bjj Halfayah, door den krijgsraad schuldig be vonden, ter dood veroordeeld en reeds geëxecuteerd zjjn. Generaal Gordon voegt er bij, dat er veel levensvoorraad is gekomen van den Witten Njjl, en verzekert dat de opstandelingen te Halfayah gebrek Ijjden, zoodat bjj hen hongersnood heerscht. Twee afgezanten van den Mahdi zijn te Khartoem aangekomen, met het zwaard in de hand verklarende, dat de Mahdi weigert zijne benoeming tot sultan van Kordofan aan te nemen, en dat hjj aanraadt bjj hem te komen. De Muzelmannen voegden er bij, dat de Europeesche ge vangenen goed worden behandeld. Volgens rapport van spionnen kampeert Osman-Digna te Ashatit, bjj Tamanieb, met 1000 man en verscheidene stamhoofden. Osman-Digna maakt zich gereed om de met Engeland bevriende stammen aan te tasten. Gisteren nacht naderde de vjjand Soeakim tot op ééne mijl afstand en maakte zich meester van eenige levensmiddelen en van voeder voor de kameelen. Mahmoed- Ali is met 100 man vertrokken om den vijand te verjagen. De bevolking is ontevreden over het vertrek der Engelschen. De commissie voor buitenlandsche zaken uit den senaat te Washington raadt het zenden van een Amerikaanschen diplomatieken vertegenwoordiger aandie een onderzoek zal instellen naar de quaestie der souvereiniteit over den Beneden-Congo. Te Dayton, zestien mijlen ten zuiden van Philadelphia, ontplofte de nitro-glycerinefabriekwaar het beruchte Atlaspoeder werd vervaardigddat 75 pCt. nitro-glycerine bevat en vooral door de Fenians wordt gebruikt. Zeven personen verloren door de ontploffing het leven en daaronder ook de heer Lamott. een der eigenaars. De onlusten in Gincinnalie zijn Maandagavond weder opnieuw begon nen. Omstreeks 8 uur ontstonden er groote zamenscholingen, in weerwil der publicatie van den burgemeester, waarin de burgerij werd vermaand zich na 7 uren niet op straat te vertoonen. Het gepeupel nam eene uittar- tende houding aan tegenover de troepen, die het gebouw van het gerechtshof bewaakten en alzoo ten laatste genoodzaakt werden vuur te geven, waarbjj eenige aanvallers werden gedood en anderen gekwetst. Het gelukte echter den muitelingen, weder eenige kanonnen meester te worden. Daarop deden de troepen eene charge, joegen de menigte uiteen, heroverden de kanonnen en daarna werd de rust hersteld. Er zjjn 3000 man onder de wapens om liet gerechtshof en wat er van de gevangenis is overgebleven te beschermen. Andere troepen bewaken de stedelijke hoofdgebouwen. De geheele militie van Ohio is thans in Cincinnati geconcentreerd. Nader wordt gemeld, dat er bij den brand in het gerechtsgebouw zeer belangrijke stukken zijn ver nield, als: de registers van geboorte, huwelijk en overljjden; de boeken en registers van hypotheek en van belastingalsook de verzameling vonnissen. FR ANK K IJ K. De kamer van afgevaardigden heeft gisteren het ontwerp der gemeente wet voor Parijs in zijn geheel aangenomen, met een amendement van den. lieer Floqugt, strekkende om Parjjs in vier circumscripties te verdeelen. Dit

Leydse Courant | 1884 | | pagina 2