LI. i itsn ('01 RAM. iV. 80. 1884. DONDERDAG 3 APRIL. STADS-BERICHTEN. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Leiden Gezien art. 6 der Verordening van den 27!ten November 1879 Gemeente- Had. n°. 10); Brengen ter algemeene kennis dat door hen is benoemd tot Heer der gebuurte n°. 38 of n°. 5 van wijk VIII de heer PAULUS FONTEIN J'., in de plaats van den heer Johannes Christiaan Fischer, die overleden is, en tot Raad dier gebuurte de heer LEENDERT DEN HOUTER Wz.. in de plaats van den heer P. Fontein voornoemd; tot Raad der gebuurte n". 27 of n°. 2 van wijk VII de heer DIRK BAK- HUYZEN, in de plaats van den heer Johannes Vogelezang, die de gebuurte metterwoon heeft verlaten. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. Leiden 2 April 1884. E. KIST, Secretaris. LEIDEN. 2 April. Aan den gemeenteraad zal worden voorgesteld het gedenkteeken van Leiden's Ontzet te plaatsen overeenkomstig Let verlangen van de ontwer pers, de hh. Vogel en Koelman, d. i. met het front naar de Raamsteeg. Gisterenavond had, onder directie van den heer C. G. Locher, het tweede symphonie-concert plaats, met medewerking van mej. Gripekoven en den heer Joseph Cramer. Had reeds het eerste concert zeer voldaan, dit tweede heeft ongetwijfeld aller verwachting overtrofïen, zeker is het althans dat ons publiek in zeer langen tijd niet zulk eene voortreffelijke uilvoering door een Leidsch orchest heeft gehoord. Mej. Gripekoven droeg eenige liederen van BrahmsSchubert en eene compositie van onzen stadgenoot, de heer Enderle, voor. Haar vol alt-geluid maakt steeds veel indruk en wist zij het publiek voortdurend door hare ge voelvolle voordracht te boeien, nu en dan nog een weinig meer gloed zon echter niet schaden. Het deed ons veel genoegen haar, juist bjj dit uitste kend geslaagd concert, als soliste te zien optreden. Joseph Cramer speelde het "Viool-concert" van Beethoven met cadenz van Joachim in één woord overheerlijk! Het zou eene nuttelooze taak zijn lang over zijn spet uit te weiden, daar hel onmogelijk is slechts eenigermate den indruk weer te geven, die zijn spel op het publiek maakte. Alle eischen, die men een kunstenaar van den eersten rang mag stellen, vereenigd hij in zich, hij is een virtuoos in den volslen zin des woords. Toch kon men eenige weken geleden zien hoe ons publiek zonder eenige overwegende reden een buitenlandsch violist (Baudot) aanbad en latiwer- kranste (waarschijnlijk wel omdat de roem van Bilse's orchest hem was voornitgeloopen). Indien men toch beide kunstenaars vergelijkt, verkrijgt men zeer uiteenloopende resultaten. Baudot is een verdienstelijk violist, maar ook niets meer, terwijl zijn spel van begin tot eind effectbejag van het ergste soort is. Cramer daarentegen is geheel en al kunstenaar in den waren zin, geen effectbejag, maar juist zijn edel, degelijk spel doet hem eene eerste plaats onder de virtnoozen innemen. Het is echter eene treu rige waarheid, dat het groote publiek en dikwijls ook de pers zich meer gevoelig toont voor effect dan voor degelijke kunst, en dikwijls een land genoot niet naar verdienste schat, terwijl een vreemden kunstenaar, wiens capaciteiten volstrekt niet buitengewoon zijn, hemelhoog wordt verheven. Hel orchest werkte zeer goed, de Symphonie werd uitstekend uitgevoerd, men kon zoo bemerkendat voor dit werk gestudeerd was en dat de uit voerenden begrepen wat rij speelden. Deze heerlijke symphonie, zoo vol eenvoud en toch zoo edel, heeft één gebrek, nl. dat zij niet "vollendet" is. Het tweede orchestnummer, «l'Arlésienne". van Bizet, is een geestig ge schreven werk. Het meerendeel van het publiek zal zich aan deze soort muziek nog min of meer moeten gewennen, alvorens de vele schoonheden, die in deze compositie voorkomen, te kunnen gevoelen; de orchestratie is meesterlijk, vooral in het Minuetto en vooral het Carillon is geestig ge dacht, zeer interessant is de wjjze waarop het hoornmotief met het orchest tamengaat. Als slotnummer werd de Ouverture "Michel Angelo", van Niels W. Gade, ten gehoore gebracht. Deze ouverture kenmerkt zich door groote kracht De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, be prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p, p. f 2. afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 26 cents, groote letters berekend naar plaatsruimte. en frischheid en kan als een der schoonste composities van Gade worden beschouwd. Eenig verband tusschen titel, inhoud en karakter is echter moeielijk te ontdekkenwellicht heeft Gade in dit werk de onvergelijkelijke grootschheid der scheppingen van den Italiaanschen kunstenaar willen uit drukken. Het geheele concert is uitstekend geslaagd, naar wjj vernemen was Joseph Cramer zeer tevreden over het orchest, waarlijk geen kleine eer voor de medewerkenden. Op gevaar af van de gevreesde woede van het groote publiek, moeten wij eerlijk erkennen, dat de uitvoering van dit orchest be paald beter was dan de laatste uilvoering van het Amsterdamsche orchest onder Joh. Coenen. Ten slotte een oprecht woord van lof aan den heer Locher, door wiens onvermoeiden ijver, en in betrekkelijk korten tijd uit niets, weder een orchest geboren is, dat onder zjjne leiding wellicht weer een uitstekenden naam kan verkrijgen. Natuurlijk kan hij dit niet zonder krachtigen steun, maar waar dien te vinden? Zou het Leidsche publiek langzamerhand enkelen bekrompenen van geest uitgezonderd oude veeten kunnen ver geten en met de overtuiging, dat hel verkrijgen van een degelijk orchest in Leiden zeer goed mogelijk is, hiertoe willen medewerken? Wij hopen hierop nog terug te komen. Zooals gewoonlijk zullen op Zondag 4 Mei de gewone wekeljjksche muziekuitvoeringen aanvangen op "Musis Sacrum". Naar men verneemt is het bestuur voornemens, buiten de gewone concerten, in het begin van dezen zomer een buitengewoon concert door de gecombineerde muziekcorpsen der dd. schutterij alhier en van het 4' reg. infanterie te geven. Voorts zal op den Zondag na kermis eene buitengewone matinée plaats hebben. Ook wenschte het bestuur, ingevolge het kenbaar gemaakt verlangen en overeenkomstig art. 25 van het reglement, in den nazomer een buitengewoon concert van eenig vreemd muziekcorps te kunnen geven. In het laatste geval rekent het be stuur op den steun der leden, en vertrouwt, dat ieder, die met dit plan in stemt, van hunne gezindheid zullen doen blijken. Voor den nieuwen tocht van de Willem Barents zjjn o. m. ook ont vangen van den heer H. Choufour, alhier, verduurzaamde levensmiddelen. Gedurende de maand Februari is bij de rijks-postspaarbank ingelegd f 312,944.64% en terugbetaald 189,038.38%alzoo meer ingelegd dan terugbetaald f 123,906.26. Aan het einde der maand Januari was ten name der verschillende inleggers ingeschreven een bedrag van 3,396,321.13, zoo dat de som der inlagen op 29 Februari 1884 bedroeg 3,520,227.39. In den loop der maand Februari 1884 werden 2936 nieuwe spaarbankboekjes uitgegeven; 555 boekjes werden geheel afbetaald, zoodat aan het eind der maand 74,038 boekjes in omloop waren. Het wetsontwerp tot wijziging der wet betrekkelijk de nationale mili tie werd bij het onderzoek in de afdeelingen van de tweede kamer met instemming ontvangen. Algemeen werd de noodzakelijkheid van de voorge stelde wijzigingen erkend, waardoor moeilijkheden die zich thans voor doen vermeden worden. Enkele leden konden echter niet ontkennen, dat zij meer ingrijpende veranderingen in de wet op de nationale militie met grootere voldoening zouden gezien hebben. De opmerking werd gemaakt, dat er eenige onbillijkheid in gelegen is den militien, die reeds onder de wapenen is, geheel van den dienst vrij te stellen, wanneer hjj tot ontzeg- I ging wordt veroordeeld, terwijl de militieplichtigen, die vóór hunne indienst treding tot die straf zijn veroordeeld, hun diensttijd zien uitgesteld. Ook werd de vraag gedaan, of de regeering ook denkt aan wjjziging van be doeld artikel 12. Bij de gisteren aangevangen acte-examens voor het lager onderwijs zjjn geexamineerd voor de acte als onderwijzer 16 candidaten. Afgewezen 11. Toegelaten 5 namelijk de heeren: J. A. Van den Tol, van Oud-Beierland; H, Groeneweg en P. Maasdam, van Numansdorp; D. A Kuyntjes, van Dubbeldam en II. Bremken, van Strijen. Het stoomschip Batavia, van Java naar Rotterdam, vertrok 1 April des middags van Marseille. De Prins Hendrik, van Amsterdam naar Bata via, vertrok van Suez den 1 April. Naar de Standaard verneemt, hebben de Transvaalsche gezanten met eenige bankiers te Amsterdam beraadslaagd in zake den aanleg van den spoorweg van Pretoria naar de Delagoa-baai tot aan de Portugeesche gren zen. Tot aanleg van een deel van den spoorweg is voorloopig het plan op eene leening ten bedrage van 6 millicen. II. K. H. prinses Hendrik heeft aan den te houden bazar ten voordeeleder kinderbewaarplaats te Dordrecht, een prachtig geborduurd wit satjjnen ca-

Leydse Courant | 1884 | | pagina 1