"buTtenlandsche berichten. per telegraaf. artillerie, de kapitein H. W. J. Royen, van het wapen der artillerie van het leger in Ned.-Indië. Ingevolge machtiging des konings, is Zr. M*. raderstoomschip Is" kl. falk, liggende te Willemsoord, met 31 daaraanvolgende tijdelijk in dienst gesteld, onder bevel van Zr. M». adjudant in gewonen dienst, den kapitein ter zee jhr. J. A. Roëll. Met 31 Maart jl. zjjn gedetacheerd aan boord van Zr. M\ raderstoom schip Valk: de luit. ter zee Is kl. L. M. L. De Haan, als Is officier; deluits. ter zee 2' kl. W. J. De Bruyne, G. 0. Van Kuyk en G. Fabius Jr.; de le luit. der mariniers D. G. Vreedenberg, belast met het bevel over het aan boord van dien bodem ingescheepte detachement mariniers; de officier van gezondheid le kl. dr. W. Schutte; de officier van administratie 1« kl. G. H. C, Van Nuys, en de officier-machinist 2' kl. J. Buis. Blijkens een bij het departement van marine ontvangen telegram is £r, M'. schroefstoomschip Atjeh, onder bevel van den kapitein ter zee II. Dijserinck, den 30!"° Maart jl. te Kaapstad aangekomen. Aan boord was alles wel. De minister van waterstaat, handel en nijverheid zal op 3 April en de minister van marine zal op 4 April geen audiëntie verleenen. In de heden gehouden zitting van de tweede kamer is, na uitvoerige discussie en nadat den mint»,er van waterstaat de beslissing aan den kamer had overgelaten het voorstel-Rutgers tot wijziging der richting van het Herwedekanaal aangenomen met 50 tegen 22 stemmen. Een ander ont- eigeningsontwerp (gedeelte Vaartschen Rijn tot Lek) is mede aangenomen. Dat nopens een gedeelte van den St. Anthoniedijk tot aan de Oude Vecht werd verdaagd tot morgen, omdat de heer Dirks eene wijziging voorstelde. De heer Buma heeft zijn ontwerp nopens hel onderzoek tot droogmaking der Zuiderzee ingetrokken en de wenschelijkheid daarvan bij motie uitge sproken. Nadat de regeering gewezen had op den toestand der schatkist die verbood thans aan dit werk te beginnen trok de heer Buma zjjn motie iD. De arrond.-rechtbank alhier veroordeelde gisteren tot zes weken cellu laire gevangenisstraf den agent van politie C., sedert uit den dienst ontsla gen, wegens het in de uitoefening zijner functie mishandelen van een bur ger, zonder dat deze daartoe aanleiding had gegeven. Heden vielen den heer J. Kemps, stationschef der Nederlandsche Rijn spoorwegmaatschappij alhier, bij gelegenheid zijner 40-jarige ambtsvervulling, de meest ondubbelzinnige bljjke van deelneming en hoogachting te beurt. Van wege de spoorwegambtenaren werd hem een prachtige salon-fauteuil aangeboden, met een album bevattende de namen der schenkers. Een aantal ingezetenen vereerden den jubilaris een schilderij van hooge waarde, mede vergezeld van een album, waarin de namen van het 70-tal hetwelk langs dezen weg een blijk van erkentelijkheid wilde betoonen. In den nacht van Zaterdag op Zondag is te half twee brand ontstaan in het Hotel des lndes, in het Lange Voorhout alhier. De brand ontstond in eene kamer van de kamenier van een der logeergasten, door het vlam vatten jder bedgordijnenwaarop de vlammen zich met snelheid verspreidden en het plafond aantastten. Het personeel van het hótel deed, geholpei door twee brandkranen, wat het kon om te blusschen, terwijl de brand vrije muren de uitbreiding voorkwamen. Spoedig was de spuit van het regiment grenadiers en jagers er aanwezig en korten tijd daarna versche nen de stoombrandspuit, eenige gewone spuiten en zes slangen wagens, waarna het spoedig gelukte de vlammen meester te worden. Slechts de kamer, waar de brand aankwam, is, maar dan ook geheel, uitgebrand. Andere apartementen hebben van het vuur niets geleden. Het verbrande was geassureerd bij de firma De Jong, te Amsterdam. De talrijke logé's bleven gedurende de opschudding, die het brandje natuurlijk veroorzaakte, zeer kalm. De heer Wirtz en echtgenoote hadden trouwens alle maatrege len genomen om bjj eventueel gevaar personen en goederen in veiligheid te brengen. Hunne kalme houding gaf dan ook de meeste gerustheid aan de gasten, die een uur later zich weder onbezorgd ter ruste begaven. Vad Epkele sociaal democraten; die sedert eenigen tjjd ook onder de Sche- veningers hel orgaan van hun bond "Recht voor allen" trachten te debi- teeren, ondervonden gisterenavond van een deel der visschersbevolking, mee- rendeels kinderen, een vrij onbeleefd onthaal; zij werden namelijk uitgejouwd en nageschreeuwd en waren zelfs genoodzaakt, ook op verzoek der politie zich zoo spoedig mogelijk in de richting van den Haag te verwijderen, waar door mogelijke baldadigheid werden voorkomen. ENGELAND. Het stoffelijk overschot van den hertog van Albany zal worden bijgezet in den koninklijken grafkelder van de kapel St. George, te Windsor en niet te Frogmore, zooals eerst bepaald was. De plechtigheid zal aanstaanden Zaterdag te 1% uur des namiddags plaats hebben. De adressen van rouwbeklag zjjn gisteren in de beide huizen van het parlement aangenomen, in den geest zooals in het lagerhuis door den heer Gladstone was voorgesteld. Volgens berichten uit Khartoem, heeft generaal Gordon den 16den jl. met 3000 man infanterie, twee kanonnen en eenige Bashi Bazoeks te paard ren uitval gedaan om de opstandelingen te verdrijven, die de stad bedreig den. Men ontmoette hen nabij Halfayah. Zestig vijandelijke ruiters tastten de Bashi Bazoeks aan, die onmiddellijk op de vlucht sloegen; de infanterie, door vrees bevangennam eveneens de wijkde kanonnen achterlatende en gevolgd door vijandelijke ruiters. Ondanks dezen mislukten tocht verklaart Gordon tochdat er voor Khartoem geenerlei gevaar bestaat. Lord Granville verklaarde iu het hoogerhuis gisteren geen bericht te hebben, dat recht geeft tot de onderstelling, als zou de Mahdi de aanbiedin gen betreflende Kordofan aangenomen hebben. In de gisteren gehouden zitting van het lagerhuis deelde de heer Fitz Maurice het volgende mede: De Portugeesche regeering heeft aan de vertegen woordigers van Engeland geantwoord, dat de noodige veranderingen zal bren gen in het tarief van Mozambique. Dat tarief zou dan van toepassing wor den verklaard op Congo, en wel op zoodanige wijze dat de rechten op ka toenen, geweven stoffen en andere artikelen, behalve tabak, geweren,bran- dewjjn en buskruit, 10 pCt. der waarde niet te boven gaan. De markies van Ilartington bevestigde het bericht betreffende den mislukten uitval van generaal Gordon uit Khartoem. De generaal spreekt echter niet van verraad en geeft geruststellende verzekeringen over zjjne veiligheid en die van Khar toem. De heer Gladstone is te Londen aangekomen en aan zflne officieele verblijfplaats in Downingstraat afgestapt. De Times verneemt uit Durban, dat de berichten uit Bechuana-land overdreven bleken. De pers van Pretoria critiseert de nieuwe Londensche conventie, en voorspelt verwikkelingen daaruit. Vrijdag en Zaterdag heerschten te Cincinnati ernstige ongeregeldheden, ten gevolge der outevredenheid van bet volk over een te zacht vonnis in een moord-geding. In eene dépêche wordt verzekerd, dat honderd lieden werden gedood en 300 gewond door de troepen, die met hun Gatlingkanon meedoogenloos op de menigte schoten. Het schijnt dat het oproer voorna melijk gericht is tegen aantal personen, die, van verschillende moorden beschuldigd, te Cincinnati in de gevangenis hunne veroordeeling afwachten. Het volk, op grond van een vroeger uitgesproken vonnis, bevreesd dat deze moordenaars hunne gerechte straf niet zullen ontvangenwilde hen lynchen. Zondagavond werd het geweervuur voortgezet. Nog verscheiden lieden zijn gedood of gekwetst geworden. De bevolking begint zich nu te verspreiden. In de stad bevinden zich op het oogenblik drieduizend man troepen. Er heeft eene vergadering plaats gehad van invloedrijke ingezetenen met het doel eene bijzondere politiemacht te organiseeren. Volgens latere berichten is het thans in de stad rustig en zou het aantal dooden en gekwetsten zeer overdreven zijn. FRANKRIJK. President Grévy heeft Zaterdag een brief van rouwbeklag gezonden aan koningin Victoria; hij betuigd daarin aan H. M. de gevoelens van smartelijke sympathie ter gelegenheid van het overlijden van den hertog van Albany. Generaal Saussier is tot militair gouverneur van Parijs benoemd. De Republique bevat een artikel, waarin zjj deOrleanistenbeschuldigt van zamenspanning. Zü zegt dat de graaf van Parijs, al geeft hij misschien zijnen aanhangers geen bevelen, hen toch voortdurend aanspoort tot vijan dige handelingen. Zjj meent derhalve bij de regeering te moeten aandringen op maatregelen. ITALIË. De kamer van afgevaardigden, welker zitting waarschjjnlr' tot het begin van Mei zal verlengd wordenzal aanstaanden Donderdag bueeukomen. Een der eerste maatregelen van het ministerie zal zjjn de benoeming van onder-staatssecretarissen, in de plaats der secretarissen-generaal. In de parlementaire kringen wordt het ministerie beschouwd als defini tief zamengesteld. zoodat Depretis, Mancini, Magliani, Genala en Ferrero hunne portefeuilles behouden, terwijl de nieuwe ministers zjjn: Brix voor marine; Coppino voor onderwijs; Grimaldi voor landbouw; Ferracirii voor justitie. Te Napels is in 57-jarigen ouderdom overleden Carlo Tocco prins van Montemiletto, hertog van Popoli, laatste afstammeling der Stuarts. DVITICDLAND. In het huis van afgevaardigden heeft de minister van eeredienst geant woord op de vraag van den heer Jagdzewski: of de regeering voornemens is, evenals aan het aartsbisdom van Keulen, ook aan dat van Posen-Gnesen de ingehouden staatsgelden weder te doen uitbetalen; zoo niet, welke rede nen alsdan daarvoor bestaan. Het antwoord luidde; dat de regeering niet voornemens is, ook ten opzichte van Posen-Gnesen zoo te handelen. Mede- deeling van redenen werd geweigerd. De Fransche consul-generaal ontving een bericht uit Khartoem, waarin werd medegedeeld, dat generaal Gordon heeft afgezien een verzoenende poli tiek, wijl die geen resultaten heeft opgeleverd. Tc Khartoem loopt het gerucht, dat Hatin Bey die zich in de provincie Darfoer bevindt, gecapituleerd heeft. WEENEN, 1 April. Bjj de trekkeng van de loten 1854 is gevallen de hoogste prijs op serie 1001 N°. 4, de tweede prjjs op serie 767 N°. 32. AKADEMIE-NIEUWS. PROMOTIE AAN DE LEIDSCHE UNIVERSITEIT. Den Is"» April de heer B. J. Rasch. geb. te 's Gravenhage, in de rechts wetenschap, na verdediging van zijn akademisch proefschrift: Over reci dive volgens het Mederlandsch Wetboek van Strafrecht. OPGAVE VAN BRIEVEN, welke in de tweede helft der maand Februari door het postkantoor te Leiden zijn verzonden en die niet besteld zijn, omdat de personen, aan wie zjj geadresseerd waren, op de aangewezen plaatsen onbekend waren. Geadresseerd aan: mej. G. H. Brouwer, M. F. Laurman. J. Meijer, T. F. G. Oldenburg en W. Erkens, allen te Amsterdam; C. N. Veltren, te Delft; Martin Kaufman C\, C. Roozendaal, H. W. A. Van Oorde en C. v. d. Heuvel, allen te 'sGravenhage; Van Zutphen, te Haarlem; Arendje Dubbe- laar, te Katwijk a/d Zee; P. J. M. L. Scheepes, te Roermond; Pen, de Wetering; Van der Geest, te Zjjldijk; J. Segaar. te Zoeterwoude; P. Over- djjk (niet vermeld). Briefkaarten: mej. Witte, te 'sGravenhage: A. Van der Houdt, te Rotterdam; Marie Van Schooren en Wed. Duimel. beiden niet vermeld. Verzonden geweest naar Duitschland: Janet Peter, te Wal- portzheim; Frankrijk, mej. H. Kobje, te Hyères.

Leydse Courant | 1884 | | pagina 3