Zondagavond te half negen uren werd in den omtrek van Kage, nabij de Leeghwater, een slag gehoord, en omiddellijk daarop ontwaarde men een vreeselijken brand. In de Ringvaart lag een tjalkschip, De vier Ge broedersvan U. G. Hazewindus, gedomicilieerd te Gorredijk (Friesland), geladen met 440 vaten petroleum (naphta). Door welke oorzaak is onbe kend, maar de petroleum is na eene ontploffing in brand geraakt. De slag was zoo hevig, dat alle opvarenden, man, vrouw en drie zoons, welke ge zeten waren in eene roef op het dek, weggeslagen werden; de vrouw was onmiddellijk een lijk en slechts weinig van haar lichaam is gevonden. De man en twee zoons zijn zwaar gekwetst; één zoon heelt bijna geen letsel bekomen. Het schip is geheel uitgebrand, waaronder huisraad en p. m. ƒ1000 aan geld. Op eene in Den Haag gehouden vergadering van het bestuur van het studentenverbond werd besloten, den jaarlijkschen ipniversiteits- roeiwedstrijd te Oudshoorn den 5ïD October te doen plaats hebben. De echtgenooten Wennekers, woonachtig aan de Hertekade (Boompjes) te Rotterdam zijn het slachtoffer van vergiftiging geworden. Zijn wij goed ingelicht dan moet zich dit vreeselijk geval ongeveer aldus hebben toege dragen. De vrouw van Wennekers vervoegde zich met hare gehuwde dochter Zaterdag bij de wed. J. C. Van den Berg, drogisle, in de Hoofdsteeg. Beiden vroegen 6 lood Herba Cardui Beuedicti (gezegende distel). De be diende woog voor ieder harer het kruid af; zij betaalden en vertrokken ejk met haar zakje. Nu moet zich daarbij de volgende noodlottige vergis sing hebben voorgedaan. In denzelfden drogistwinkel was namelijk door een Ijjder aan asthma eene zekere hoeveelheid Herba Daturae Stramonii be steld, die voor hem moest worden fijn gesneden en dan door hem zou wor den afgehaald. Dit kruid wordt den asthmalijder voorgeschreven om van tijd tot tijd in eene pijp te rooken, wat dan verlichting schenkt. Nu moet dat pakje op de toonbank gereed hebben gelegen om afgehaald te worden en vrouw Wennekers (de moeder) greep bij het heengaan dit pakje en liet het hare, waarin zich de gezegende distel bevond, liggen, zonder dat par- tijen iets van de verwisseling merkten. Des avonds vóór het naar bed gaan werd van het kruid thee gezet; man en vrouw dronken er een stevigen kop van en kort daarna waren beiden ten prooi aan de hevigste smarten, het geen weinig verwondering kan baren wanneer men weet dat de //Datura fjstramenium" bevat Daturine, die indentisch is met //Atropine", een der verschrikkelijkste vergiften, wanneer het zooals in dit geval als een sterk aftreksel van «Stramonium" wordt ingezwolgen. De asthmalijder moet werkelijk het pakje gezegende distel ontvangen doch zijnerzijds de ver gissing on.tdekt hebben. De ongelukkige vrouw is gisteren ochtend onder vreeselijk Ijjden overleden. De man leelt nog maar verkeert mede in zorg- wekkenden toestand. De justitie doel onderzoek. Daaruit zal de ware toe dracht van het gebeurde in den drogislwinkel zeker aan het licht komen, tegelijk met de redenen die beide vrouwen bewnn? "Herba Carduï Benedicti" send middel, doch dal vies van derden hebben aaag;. eb»; (N. R. C.) kschs algemeene ver gadering 'ter Leveosverzekering-Maalscüappy «Dordrecht" gehouden, onder o den commissaris jh*. J. G. C. P. Vrrjthcfl. Tegenwoordig waren u-u - ui/ oicijj ui e li Uit hel verslag van directeuren bleekt dat het bedrag der nieuw gesloten verzekeringen weinig verschilde van dat in het voorgaande jaar en de voor uitgang zich ontwikkelde als gewoonlijk. De sterfte onder de verzekerden in geval van overlijden bedroeg 88.82 pCt., onder de verzekerden bij leven 86.71 pCt. en onder de gemengde verzekeringen 68.05 pCt. van hetgeen de sterftetafel verwachten deed. Verder blijkt dat de rentegevende beleggingen dooreengenomen 4.6 pCt. opbrachten. Een en ander was oorzaak dat uit de ontvangsten, na aftrek van alle uitgaven en na afzondering der premie reserve volgens de daarvoor aangenomen grondslagen, de risico-reserve en elïeclen-reserve volgens vastgestelden maatstaf kon worden verhoogd en daarna nog een belangrijk bedrag aanwezig bleef, waaraan eerst bij het opmaken der vijfjarige balans eene bestemming zal mogen gegeven worden. De geldbelegging had plaats voor 27 pCt. in landerijen, 35 pCt. in eerste hypotheken, 26 pCt. in eflecten, 10 pCt. in blootc eigendommen en 2 pCt. in beleening op polissen der Maatschappij. Nadat dit verslag voor kennisgeving was aangenomenwerd door commis sarissen voorgesteld de rekening en verantwoording, die zjj met de boeken en bescheiden der Maatschappij hebben vergeleken en accoord bevondenvast te stellen en aan directeuren volledige décharge te verleenen voor het door hen gevoerd beheer. Dienovereenkomstig werd met algemeene stemmen be sloten. Vervolgens werd de volgens rooster aftredende commissaris, de heer O. H. C. Moulin, herbenoemd en, werden ingevolge een besluit tot uitbreiding van dat college met drie nieuwe commissarissen, als zoodanig benoemd de hceren aandeelhouders: mr. H. A. Nebbens Sterling, burgemeester van Dord recht; mr. E. 11. harsten, raadsheer in hel gerechtshof te Arnhem; dr. W. Kapteyn, hoogleeraar in de wiskunde te Utrecht. Aan het einde der dagorde gekomen, wenscht de voorzitter alle belangheb benden geluk met de inderdaad zeer gunstige uitkomsten, welke dit jaar verkregen werden. Deze geven zeker reden om te hoopen dat de pogingen tot uitbreiding der Maatschappij, waartoe de besluiten der vergadering van 18 Augustus 11. den weg haanden, de verwachtingen niet zullen teleurstellen. Spreker vertrouwt dat allen, die rechtstreeks of zijdelings bij de Maatschappij betrokken zijn, daartoe zullen medewerken, tot welk doel hij de hulp in roept. zoowel van de afwezige, als van de aanwezige aandeelhouders, die h{j bedankt voor hunne tegenwoordigheid. - Door baron De Frevey de Charmail, kamerheer van Z. M. den koning der Nederlanden en ambachtsheer van Grijsoord, onlangs te Parijs overleden;; is aan de armbesturen van de gemeenten Oudetonge en Nieuwetonge dt som van 4000 fr. gelegateerd. Burg. en Welh. van Amstenliu hebben aan den gemeenieraad voorge- sleld, afwijzend te beschikken op li t verzoek van de lib. J. C. Van Wijk en A. Salrn, architecten, om vergunning lot het bouwen van overdekte markten. Naar het oordeel van het dag. bestuur, behooren zoodanige marktenindien zij noodig zijn, alleen door de gemeente te worden opgericht. De locomotief en tender van den trein der Ned. Rijnspoorwegmaat schappij, die gisterenmiddag te 12% uren van Amsterdam naar Utrecht vertrok, zijn nabij het station Abcoude gederailleerd, tengevolge waar van ook eenige personen-rijtuigen uit het spoor geraakten, welke geheel of gedeeltelijk beschadigd werden. De passagiers in bijna alle rijtuigen ondervonden vrij hevige schokken, terwijl sommige reizigers, iu ontspoorde wagens gezeten, lichte kwetsuren en ontvellingen bekwamen of hevig ver- schrikt werden. -- De beide onderofficieren, die te Kampen vermist werden, zijn gisteren teruggekeerd, en hebben zich aangemeld bij de militaire autoriteit. 11., chef de bureau bij de firma Prinzen en Van Glabbeek te Helmond, is viermaal vervolgd en driemaal veroordeeld wegens valschheden en op lichterijen. Waarschijnlijk gesteund door zijn ongemeen deftig en eerbied waardig voorkomen, heeft hij ongeveer zes jaren geleden, eene plaats weten te bekomen op het groote kantoor van genoemde firma, en wist hij spoedig het volste vertrouwen zijner patroons te winnen, die hem dan ook meer als vriend dan als ondergeschikte behandelden. Zijn treurig verleden bleef hen vreemd genoeg geheim tot eenige dagen vóór zijne zilveren brui loft, die op 3 Maart jongstleden met grooten luister is gevierd. Toen ont ving een zijner patroons een, geheel uit couranten geknipte en opgeplakte woorden en letters bestaanden anoniemen brief, waarin zijne verschillende veroordeelingen werden medegedeeld. Aanvankelijk werd die brief als laster beschouwdeen te Leeuwarden ingesteld onderzoek bracht de waarheid daarvan eehter spoedig aan het licht. Van het feest der zilveren bruiloft en eene daarop gevolgde korte afwezigheid van H. werd gebruik gemaakt, om, zonder argwaan te wekken, de door hem gehouden boeken te onder zoeken. Spoedig bleek alsnu dat hij zijn verleden niet had verloochend. De wijze, waarop hij in zijne valschheden te werk ging, is ongekend bru taal. Wanneer aan den kassier zijner patroons verschillende, aan dien kas sier geëndosseerde wissels werden verzonden, wist hij in den begeleidende! brief, nadat die door zijne patroons was geteekend, de vermelding van een der wissels, langs scheikundigen weg te doen verdwijnen. Die wissel werd dan achter gehouden en het endossement aan den kassier op gelijke ^vijze in een endossement aan hem veranderd, waarna de wissel bij zijn eigei kassier te gelde werd gemaakt. Daar de vervalschingen steeds geschied zjji 1 nadat de brieven waren gekopieerd, is de zaak gemakkelijk te bewijzen. Het juiste bedrag van hel verduisterde is nog niet bekenddaar het onderzoek no; niet geëindigd is; men mag echter veronderstellen, dat dit bedrag zeer aanzienlijk is. De gearresteerde bleef bij zijne aanhouding uiterst kalm. De commissie uil de tweede kamer, belast geweest met het onderzoek van het regeeringsverslag over de verrichtingen van het armbestuur over 1880, heeft aanleiding gevonden om haar oordeel uit te spreken overhel beginsel (waarop de regeering de aandacht vestigt) om geen onderstand tt verleenen, maar werk te verschaffen aan hen die werken kunnen, door sommige armbesturen, vooral in Friesland, meer en meer in toepassin; wordt gebracht. De meerderheid der commissie is met de regeering van s oordeeldat de handeling dezer besturen navolging verdient. Daardoor toch - wordt de mandie geen werk kan krijgen en dus genoodzaakt is zijne toe- p vlucht tot de armenkas te nemen, in de gelegenheid gesteld zijn eigen I brood te verdienen. De minderheid der commissie meent, dat werk verschaf- I fing van wegc het gemeentebestuur als regel, zooals in Friesland geschiedt, ij is af te keuren, omdat hierdoor de meening ontstaat, dat zij tot de regee- I ringsplichteu behoort. Bovendien meent zij. dat de armenzorg, zooals die J in Friesland wordt verricht, er noodwendig toe leiden zal om de bemoeiin- gen van de instellingen van liefdadigheid in dezelfde male te doen afnetM P als de staatszorg zich in dat opzicht uitbreidt. Ook daarom wenscht zij hel Friesche voorbeeld niet ter navolging aan te bevelen. De commissie heeft jj zich tot deze eenige beschouwing bepaald bestaande haar geheele versla; overigens uit een kort relaas van de mededeelingen door de regeering gedaan, Zij stelt voor om, onder dankbetuiging aan de regeering, haar verslag voor kennisgeving aan te nemen. s GRAVENHAGË, 1 April. Door Z. M. is aan den heer G. F. Egidius, vice-consnl van Zweden en Noorwegen, te Amsterdam, verlof verleend tot het aannemen der versierselen van ridder der orde van VVasa, hem door den koning van Zweden en Noor wegen geschonken. Door Z. M. is aan C. J. A. Wijnaendts, op zijn verzoek, eervol ont slag verleend als burgemeester van Overschie, en benoemd tot burgemeester der gemeente Voerendaal, G. J. Claessens, en tot schoolopziener in hetarr, Haarlemdr. E. Van der Ven. Door Z. M. is aan de hh. G. J. Van Kerkwijk en W. E. N. Muskeyn, op hun verzoekeervol ontslag verleend als ontvanger der directe belastin gen enz., respectievelijk te Maassluis en Iledel. behoudens aanspraak op pensioen. Door Z. M. is Z. M. besluit van 5 Augustus 1830, nr. 6, waarbij aan den kapelmeester van het muziekcorps der dd. schutterij te Nijmegen, A. Van Leeuwen, als zoodanig de persoueele rang van 2'" luit is toegekendop zijn verzoek buiten werking gesteld. Door Z. M. zijn voor den tijd van vijf jaren gedetacheerd: bij helleger in Ned.-Iudië, de kapitein G. K. C. baron Van Lynden, van het 2' reg. ves ting-artillerie en bij het leger hier te lande, en wel bij het 2' reg. vesting-

Leydse Courant | 1884 | | pagina 2