Tuitenlandsche berichtenT" a. s.' eervol emeritaat aangevraagd. Den 4,n November 1837 werd hl) aldaar in zijn dienstwerk bevestigd. Zaterdag werden in de Buitensocieteit Reine veld" te Delft, ontvangen de werkende leden van het studentengezelschap "üdin"welke op het con cours uitgeschreven door //Arena" te Leidenden korpsprijs en personeele prijzen hadden behaald. De overwinnaars waren geplaatst in eene met vlaggen versierde zegekar, de bestuursleden van »Odin" in twee rijtuigen. Op //Reineveld" aangekomen, werden zij opgewacht door eene eerewacht te paard van studenten en eene eerewacht te voet, vanwaar men zich in op tocht door de stad begaf, voorafgegaan en gevolgd door de eerewachten en de huzarenmuziek. Het feest werd dien avond besloten met een diner en verdere vermakelijkheden op de studentensociëteit //De Phoenix." Mevr. W. Valois—Sablairolles zal op 2 April a. s., in den kleinen otterdamschen schouwburg te Rotterdam, den dag herdenken waarop zij oor 50 jaren hare tooneelloopbaan betrad. Vrijdagnamiddag had aan de Handelskade te Dordrecht een ongeluk laats bij het lossen van spoorleggers. Een dergelijk stuk hout viel onder et ophijschcn uit den strop en kwam terecht op den linkerbovenarm van en der werklieden, ten gevolge waarvan dat lichaamsdeel bijna geheel yerd weggenomen en aan den schouder moet worden afgezet. Vrjjdag zijn drie gezinnen uit Wissekerke, te zamen 19 personen, laar Noord-Amerika vertrokken. Het aantal landverhuizers uit die ge- aeente beliep over de beide laatste jaren meer dan 400. De museums der Nederlandsche maatschappij ter bevordering van nij- erheid op het paviljoen te Haarlem zijn in het jaar 1883 bezocht door 1,213 personen. Te Brussel wordt thans eene bjjzoudere tentoonstelling van kantwerk 'n waaijers gehouden, en op verzoek van de commissie van het Haarlemsch auseum hebben vele inzenders zich genegen betoond hunne voorwerpen later oor eenigen tijd te Haarlem ter tentoonstelling aan te bieden. Op het voor- .eeld van Haarlem wordl thans ook te Utrecht door de krachtige pogingen an het aldaar gevestigde departement der Maatschappij v. Nijverheid een 'luseum van Kunstnjjverheid opgericht. HCt De arrondissements-rechtbank te Amsterdam, tweede kamer, gaf dezer lagen een voor den handel niet onbelangrijke beslissing. De gedaagde ver kocht aan den eischer een partij goederen, die dezen niet werden geleverd, aoewel de verkooper door den kooper tot levering was gesommeerd. Vandaar eene vordering tot ontbinding vau het koopcontract, met schadevergoeding, nader op te maken bij staat. De gestelde overeenkomst en de niet-levering Ier verkochte goederen werd door den gedaagde erkend, doch ontkend, dat de kooper dientengevolge eenige schade had geleden. Bewijs van het tegen deel was, naar de meening des verkoopers, noodig voor het succes der inge stelde vordering. En zoodanig bewijs was geleverd, noch aangeboden. Met den eischer achtte de rechtbank dit overbodig. Zij overwoog, dat de wet uitgaat van de veronderstelling, dal elk niet-nakoming van verplichtingen voortspruitende uit een wederzijdsche overeenkomst, schade veroorzaakt, zoo- lat op den nalatigen contractant de bewijslast rust, dat dit in eenig bepaald ival niet aldus is; dat, al bestond zoodanig wettelijk vermoeden niet, in tsn reeds daaruit zou moeten worden afgeleid, dat de eischer door de na- aligheid van den gedaagde schade lijdt, omdat een koopman verondersteld vordt belang te hebben dat aan een gesloten overeenkomst door zijn mede- lontractant gevolg worde gegeven, daar het doel om winst te behalen een 'ntcgreerend deel van den handel is. De vordering werd mitsdien zonder nadere bewijslevering toegewezen. Tusschen Bussum en Naarden had Zaterdagochtend een knaapje het ongeluk ander de stoomtram te geraken, tengevolge waarvan hij bjjna ogenblikkelijk een lijk was. Met het aanleggen van den locaalspoorweg Apeldoorn-Deventer-Almeloo aenkt men nog in den loop van dit jaar te beginnen. De leening is ge plaatst; alleen het contract moet nog geteekend worden, waartoe de geld schieters echter bereid hebben verklaard. Bij een ingezetenen te Groningen waren twee metselaars aan het werk. Op eene of andere wijze hebben zij zich toegang verschaft tot eenige fles- schen alcohol van zeer hooge sterkte, die gebruikt moest worden voor het inmaken van vruchten. Daarvan hebben zij zooveel gedronken, dat zij in erg beschonken toestand geraakt zijn, en door de politie moesten worden verwijderd. Aan het bureau werd een der gulzigaards weldra zoo benauwd dat geneeskundige hulp moest worden ingeroependoch ondanks alle po gingen, stierf hij. De ander schijnt niet zooveel gedronken te hebben, al thans hij kon na ontnuchtering huiswaarts keeren, maar heeft zich toch den slokdarm zóó verbrand, dat hij bijna niets kan nuttigen zonder hevige pijnen. Waarschijnlijk zal op 24 Juli a. s., den geboortedag van Belje Wolf, te Vlissingen de monumentale fontein onthuld worden, waarop de medail lons van de schrijfsters Wolf en Deken aangebracht zijn. Zaterdag heeft te Breda de vergadering plaats gehad der schuldeischers van de firma J. Reijnders. Uit de mededeclingen van den advocaat bleek voor zooverre hem namelijk een onderzoek mogelijk geweest was dat hei actief bedroeg f 74,000, tegen een passiel van 240,000, bij welk pas sief evenwel nog moest gevoegd worden eene beleening van 371,500 aan- deelen Zuider stoomtramwegmaatschappij, waarvan het reëele bedrag niet werd gemeld. Na langdurige discussiën werd besloten de vergadering te verdagen tot Woensdag, ten einde in dien tijd te trachten, of de tramweg- maatschappij lot eene opoffering bereid was, waardoor hetwelk zeker in het belang van crediteuren zoude zjjn, eene failliet-verklaring kon voor komen worden. NR. Ct.) Bjj ordonnantie van de arr. rechtbank van Breda is tegen W. J. Bal- lintijn, J. H. Moors, brievenbesteller, en Z. A, Van Hal, kleermaker, alle drie beschuldigd van den diefstal in het postkantoor aldaar, rechtsingang, gevangenhouding en instructie verleend. 's GRAVENHAGE, 31 Maart. Door Z. M. is benoemd tot officier van justitie bij de arrondissements rechtbank te Zutphen, jhr. mr. M. W. C. De Jonge, thans officier van justitie bij de arrondissements-rechtbank te Almelo. Door Z. M. is aan mr. A. D. Van Assendelft de Coningh, op zijn ver. zoek, eervol ontslag verleend als lid van den raad van toezicht op de rijks postspaarbank te Amsterdam, en als zoodanig benoemd mr. J. P. Moltzer, hoogleeraar aan de gemeente-universiteit te Amsterdam. Door Z. M. is bij het personeel der militaire administratie benoemd tot kapitein-kwartiermeester, bij het 3e regiment veld-artilleriede le luit.-kwar- tiermeesler A. M. Brandenburg, van den staf der infanterie, werkzaam bj het departement van oorlog en is de kapitein-kwartiermeester W. H. Van der Meer, van het 3e regiment veld-artillerie, op non-activiteit gesteld. Bij beschikking van den minister van binnenlandsche zakenis, op zijn verzoek, aan H. Van Anrooy, met ingang van 1 April e. k., eervol ontslag verleend als adsistent in het academisch ziekenhuis te Leiden, en met in- gang van dat tijdstip als zoodanig benoemd J. A. Romer, doctorandus inde geneeskunde en arts aldaar. Tot de verbintenis, bedoeld bij art. 18 der wet van 2 Augustus 1880 Stbln°- 145), om, na het verkrijgen van den titel van arts, eene benoe ming tot officier van gezondheid 2e kl. bij het personeel van den genees kundigen dienst der landmacht aan te nemen, zijn, gerekend van 1 April 1884, toegelaten de navolgende acht studenten in de geneeskunde, als; van de universiteit te Leiden, M. Van der Weerd en A. C. P. Paré; van de universiteit te Utrecht, J. P. Suyling en H. J. H. Wolterink; van de ge- meentelijke universiteit te Amsterdam, G. L. Coenen, R. Sleeswjjk, J. A, Romeyn en C. Van der Worp, en zulks onder genot van premiën op den voet van het bepaalde bjj art. 11 van het reglement, vastgesteld bjj kon. besluit van 30 October 1880 [Stbl. n°. 187) en gewjjzigd hij kon. besluit van 14 September 1883 [Stbl. n*. 135). De opper-ceremoniemeester maakt bekend, dat, ingevolge de bevelen des konings, hel bof den rouw zal aannemen voor den tijd van drie maan den, te welen: eene maand zwaren, eene maand halven en eene maand lichten rouw, ingaande heden, wegens het overlijden van Z. K. H. prins Leopold, hertog van Albany. H. M. de koningin vertrok Zondagavond per Hollandsche spoor van 6.32 naar Vlissingen, om via die plaats den overtocht haar Engeland te maken tot het brengen van een rouwbezoek aan HDr. zusterde hertogin van Albany en aan het Engelsche hof. Het verblijf van de koningin aldaar zal omstreeks eene week duren. 11. M. wordt vergezeld door eene hofdame en den opper-kamerheer graaf Schimmelpenninck, grootmeester bjj het huis van HH. MM. Wegens den zwaren hofrouw zal het gebruikelijk bezoek Hunner Majesteiten aan Amsterdam niet plaats hebben en zou dit verschoven zijn tot Augustus a. s als wanneer het koninklijk bezoek zou zamenvallen mei de landbouwtentoonstelling. Om dezelfde reden is van de reis van den koning en de koningin naar Brussel afgezien. HH. MM. zullen zich vermoedelijk den 21eo April uit de residentie naar Oranje Nassau's-oord begeven. In de heden gehouden zitting van de tweede kamer zijn aangenomea de wetsontwerpen nopens eene wijziging der regeeringreglementen van Suri name en Curasao voor de uillevering van vreemdelingen, Daarna is de dis cussie aangevangen over het onteigeningsontwerp, betreffende het Merwede- kanaal en het voorstel-Rutgers. De hh. Bastert en Corver Hooft bestreden het plan als nadeelig voor de Vechtstreek en wezen op de groote bezwaren in de praktijk. De minister van waterstaat wees ook op miskenning van het recht der Vechtstreek en op de meerdere kostenwaartegen geen enkel voordeel opwoog. De hh. Van der Sleyden, Dirks en Rutgers verdedigden het plan, als het meest rationeele en beste; nu door de regeering toch de lveulsche vaart niet werd gevolgd. Morgen voortzetting. De erfgroothertog van Oldenburg zal met familie en gevolg Dinsdag avond per Rijnspoor van 7 uur alhier aankomen en bij II. K. prinses Hen drik intrek nemen. Een diplomatiek diner dat Woensdag aanst. door den Oostenrijkschen ge zant, graaf Von Miilinen zou gegeven worden, is tengevolge van het over lijden van den hertog van Albany, tot later uitgesteld. De hooge raad behandelde heden o. a. het beroep in cassatie van IV. F. M. gepensionneerd korporaal-schrjjver van het O. I. leger, die door het gerechtshof te 'sGravenhage veroordeeld is tot gevangenisstraf van vjjf jaren wegens poging tot moord op zijn nicht C. B. M., gepleegd in den avond van 3 October van het vorige jaar in de woning zijner zuster mevr. Le C. op de Prinsengracht te dezer stede. De voorziening werd toegelicht door den advokaat mr. D. Van Eek, die een drietal middelen aan het oordeel vau den hoogen raad onderwierp. Naar aanleiding daarvan concludeerde hij lol vernietiging van lie tarrest. De conclusie van het O. M. is bepaald op 16 April. BELGIË. De kamer van vertegenwoordigers heeft de staatsbegrooting met 55 stemmen tegen 1 aangenomen. Volgens eene correspondentie aan de lnd. Beige heeft Stanley al zjjn Belgisch en Fransch personeel door Engelschen en Duitschers vervangen. ËNGELnND. Een buitengewoon nummer van de London Gazette bevat de verorde ning dat hof, leger en vloot den rouw zullen aannemen van 30 Maart tot 11 Mei, wegens het overlijden van prins Leopold, hertog van Albany. 5' algemeene rouw is uitgeschreven gedurende drie weken, te rekenen van 3D Maart.

Leydse Courant | 1884 | | pagina 2