BUI TENLAiNDSCHE BERICHTEN. paar ijzeren laschplatentoebehoorende aan de Nederlandsche Rijnspoorweg maatschappijzou hebben weggenomen. Een 12-tal getuigen werden in deze zaak gehoord. Niettegenstaande beklaagde door een te Leiden wonend koop man in oud ijzer en diens moeder werd herkend als den persoon, die hun in het laatst van October of het begin van November 1883 de bovenbedoelde 20 ijzeren schepbladen had verkocht en hij op den 22s1"1 December 1883 door eenige getuigen te Leiden was gezien in het bezit van de overige bovenvermelde voorw erpenterwijl hij zich bevond in eene roeiboot door hem den 20s,tn bevorens van getuige C. te Leiden gehuurd bleef beklaagde volhouden, dat getuigen zich in zijn persoon vergisten. Hel 0. M., echter de feiten volkomen bewezen achtende eischte zijne veroordeeling tot een jaar celstraf. Uitspraak over acht dagen. Gisterenochtend ontstond er brand op de 3de verdieping van een per ceel aan de Oppert, te Rotterdam, vermoedelijk ontstaan door dien de vrouw des huizes eene petroleumlamp, terwijl deze nog brandde, met petroleum heeft willen vullen. De vlam sloeg in de petroleumkan en deze sprong daardoor uit elkaar, terwijl de kleêren der vrouw in brand geraakten. Ten gevolge van de bekomen brandwonden is de vrouw spoedig daarop overleden. Uit Maassluis wordt aan de N. B. Ct. gemeld: Het Engelsche stoom schip Uuntcliff, van Middlesbro naar Rotterdam met gemengde lading, is gisterennacht instoomende in brand geraakt en totaal uitgebrand. Het zit nu tegen den Noordwal in de doorgraving aan den grond. De equipage is veilig aan wal gekomen; maatregelen tot berging van lading en romp wor den genomen. De te Nieuwveen bestaande inrichting, onder den naam van //Martha- Stichling", die zich ten doel stelt verwaarloosde en arme knapen te verzor gen en op te voeden, zal 1 Mei a. s. wegens opzegging van het vrij gebruik van het gebouw verplaatst worden naar Alfen a/d Rijn, waar een geschikt huis met grooten tuin door het bestuur is aangekocht. Voor aankoop van dit pand is reeds ontvangen ruim 7 7000, terwijl nog daarenboven 4000 noodig zjjn, om alles af te betalen. Aan de Haarlemsche paardenmarkt, 26 Juli, wordt weder eene loterij verbonden. Bij beschikking van den commissaris des konings in Noord-Holland, is op verzoek van het comité van uitvoering der Internationale Koloniale en Uitvoerhandel-Tentoonstelling, in 1883 te Amsterdam gehouden, de eind- trekking der verloting van op die tentoonstelling aangekochte voorwerpen en van de hooge prijzen, definitief vastgesteld op 31 Mei e. k. Gisteren aanvaardde de Oranje Nassau, kapitein Ten Harmsen, van den Kon. West-Iudischen maildienst de eerste reis naar de Nederlandsche West-Indische koloniën, met een twaalftal passagiers en een vrij voldoend getal vrachtgoederen. Vóór het vertrek boden de leerlingen der Handels school den kapitein eene vlag aan, met het Nederlandsche wapen daarin keurig geborduurd. Woensdagavond werd door de politie te Nijmegen in hechtenis genomen eene twintigjarige jongedochter, genaamd A. H., die door middel van een valschen sleutel onderscheidene malen in de woning harer buurvrouw, de wed. D.terwijl deze afwezig was. had weten te komen, en daaruit achter eenvolgens eene aanmerkelijke som geld had gestolen. Zij werd door twee mannen, die in de woning der weduwe D. op den uitkijk zaten, nadat deze zich als gewoonlijk had verwijderd, op heelerdaad betrapt, en aan de politie overgeleverd. Zucht tot opschik schijnt het meisje tot den diefstal verleid te hebben. Toen de koopman R. K., uit Wijchen, Donderdagochtend in het logement De Roode Leeuw te Nijmegen ontwaakte, ontdekte hij tot zijn niet geringen schrik, dat men in den nacht zijne portemonnaie, waarin eene aanmerkelijke som aan goud- en zilvergeld was geweest, had geledigd. Een logé, die den nacht op dezelfde kamer had doorgebracht, was heimelijk verdwenen. Men is den dief nog niet op het spoor. Wederom treft Breda eene flnancieele ramp, ditmaal niet ten gevolge van een diefstal aan het postkanioor, maar door veel verschrikkelijker om standigheid dat de kassiersfirma J. Reynders hare betalingen heeft gestaakt. Tal van personen zijn daardoor óf gedeeltelijk geruïneerd óf lijden een ge voelig verlies. De firma bezat het vertrouwen der burgers, en menig klein burger vertrouwde haar zijn zuur verdiende spaarpenningen. Thans loopt het storm aan de woningen der beide firmanten, B. en H. F., om afdoening der loopende zaken, doch ieder krijgt ten antwoord: //men moet geduld hebben, dan kan alles nog terecht komen." Er moeten soms hevige toonee- len voorvallen tusschen de firmanten en de geldschieters. Inlusschen zijn de crediteuren opgeroepen ter algemcene vergadering op Zaterdag a. s.ten einde over hunne gemeenschappelijke belangen te raadplegen. N. B. Ct. Van de aan het postkantoor te Breda vermiste gelden, is voor een bedrag van ruim 4000 terecht gekomen, welke volgens de opgegeven nummers toebehooren aan den Heer B. A. Poulie, ontvanger der registratie te Bergen-op-Zoom. Deze gelden zullen binnenkort aan den belanghebben den worden ter hand gesteld. Door het stukslaan van eene ruit, wist men zich Dinsdagavond toe gang te verschaflen tol het kantoor der directe belastingen te Boksmeer, hetwelk in een onbewoond huis wordt gehouden. In de lade van een lesse naar, die werd opengebroken, vond de dief een goed gcvnlden zak, en fluks schjjnt hij alles in den steek te hebben gelaten om zich met dien zak uit de voeten te maken. Hoe groot moet echter zijne teleurstelling geweest zijn, toen hij bij onderzoek bemerkte dat de zak gevuld was met nieuwe halve centen. De zak is later op straat in de nabijheid van het kantoor teruggevonden, üok werden in denzeifden nacht eenige ruiten bij een ingezetene der gemeente ingeworpen. De politie is de daders op het spoor. 's GKAVENHAGE, 28 Maart. Door Z. M. is aan den heer J. Th. Kruseman, kunstschilder te Brussel, vergunning verleend tot het aannemen der versierselen van ridder 5e kl. der orde van het Borstbeeld van den Bevrijder, hem door den president der Ver. eenigde Staten van Venezuela geschonken Door Z. M, zijn benoemd: lol commies der posterijen le kl. A. Mullet, thans commies 2' ki.; lot commies der posterijen 2' kl. N. J. Van Aken J. J G. Sluiterheim. P. W. Papegaay en C. Koens, thans commiezen 3<kf; lol commies der posterijen 3e kl. C. 11. Schipper, H. Coopmans, H. Tjebbei en J. Wolierson, thans commiezen 4' kl. Door Z. M. is de 1' luitenant jhr. L. A. P. Six, van het 2C regime® veld-artillerie, voor den tijd van drie jaren gedetacheerd bij het wapea artillerie van het leger in Nederlandsch-Indië. De lf luitenant der mariniers C. N. Cazaux van Staphorst, uit Oost- Indië in Nederland teruggekeerd, is gesteld ter beschikking van den com. mandant van het corps mariniers. De kapt.-luit. ter zee W. A. Arriens, uii Oost-Indië in Nederland teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. In de heden gehouden zitting van de tweede kamer zijn aangenomea de ontwerpen betreffende de vestiging van de nieuwe gemeente Schoonebeek en eene grensverandering 's Gravenhage—Wassenaar, met 36 tegen 2i stemmen, en dat beireflende de ophooging van den Eilekomschen overlaat. Maandag is een voorstel van den heer Rutgers omtrent het Merwedekanaal aan de orde. Naar men verzekert zou jhr. C. Hartsen bedankt hebben voor de be- noeming tot lid van den raad van state. Voor het gerechtshof te 's Gravenhage stond gisteren terecht de huis vrouw van C. 11., oud 44 jaren, wonende te Dordrecht. Reeds vroeger maakte deze vrouw zich aan diefstallen schuldig en werd daarvoor tot drie malen toe tot gevangenisstraf veroordeeld. Thans werd haar ten laste ge- legd. dat zij omstreeks half 5 ure in den middag van 21 December uit eeu hakkerswinkel had weggenomen een kropbrood, hetgeen zij echter, toen men haar achterhaald had, teruggaf. Zij bekende uit armoede het brood te hebben ontvreemd, maar het bleek, dal de vrcuw slechts uit schraapzucht zich aan diefstal had schuldig gemaakt. Er bestond bij haar volstrekt broodgebrek, zrj verkeerde voor haar in goeden doen. Dit gaf den advo- caat-generaal mr. Gregory aanleiding hare veroordeeling te eischen tot drie maanden celstraf, wegens die'stal bij nacht in een bewoond huis. De ver dediger, jhr. mr. Van Rappard, bestreed de qualificatie van nacht en wees overigens op eenige z. i. aanwezige verzachtende omstandigheden. Uitspraak aanst. Donderdag. EAGELAVD. De heer Fitz Maurice verklaardde in het lagerhuis niet te welen, ol tusschen de inlandsche hoofden in Congo en Portugal onderhandelingen zijl gevoerd over de erkenning door hen van het Portugeesch gezag. Zooveel alleen is zeker, dat de Engelsche regeering die hoofden niet geraadpleegd heeft. Het departement van oorlog ontving het volgend telegram van generaal Graham, dat den 27»,tD Maart te vijf uur 's morgens van Heuba in de nabij heid van Tamanib gelegen, is verzonden: Te half vier werd de reveille ge blazen en de troepen in slagorde opgesteld, ten einde tegen Tamanib op te trekken. Voorop reed de cavalerie; daarop volgde het voetvolk dat verdeeld was in twee carrés; terwijl de veld-artillerie in het midden had post gevat Uit Cairo wordt bericht, dat eene dépêche van admiraal Hewett meldt, dat de Engelschen gisterenmorgen zijn opgerukt tot voorbij Tamanib en den vijand in het gezicht kregenmaar dat de Arabieren naar het gebergte vluchtten, zoodra de Engelschen hun vuur openden. De Engelschen leden geen verliet Admiraal Hewett gelooft, dat de veldtocht gecindigd is. Patrick Keily, de stichter en secretaris van de Nationale liga van Wa terford in Ierland, werd Maandag onder de aanklacht van zich aan bedrei ging en opruiing schuldig te hebben gemaakt in hechtenis genomen. FRANKRM K. De heer Barodet heeft in de gisteren gehouden zitting van de kamer va afgevaardigden zijn voorstel tot grondwetsherziening ingediend, en de urgentie daarvoor gevraagd. De minister-president Ferry bestreed de voordracht,om dat daardoor zekere druk op de regeering geoefend wordt. De regeerinj zelve is overigens voornemens, om tegen het begin van Mei de grondwets herziening voor te stellen. //Er bestaan," zeide de minister, //twee verschil lende scholen van revisionnislen: de eene wil de machten in den staat ver sterken, de andere wil ze vernieli gen. De regeering denkt aan de belde takken der wetgevende macht gelpktijdig het ontwerp tot grondwetsherzie ning aan te bieden." Ten slotte werd de urgentie met 339 tegen 218 stem men verworpen. De kamer heeft met 450 tegen 32 stemmen, de volgende motie van orde aangenomenwaarmede de regeering zich had vereenigd: //De kamer, besloten hebbende de rechten van Frankrijk op Madagascar le handhaven, verzendt de credietaanvragen naar eene bijzondere commissie." In de couloirs der kamer van afgevaardigden werd gisteren medege deeld, dat de heer Rouvier, bij het aanvaarden van het voorzitterschap der budget-commissie, eene redevoering hield, waarin hij het beslaan van een tekort ontkende. Hij verklaarde zich tegen nieuwe belastingen, maar was voor eene vermindering in het personeel van het openbaar bestuur. Zeker aantal mijnwerkers te Denain hebben den arbeid hervat; maat dit heeft tot eene wraakoefening geleid. Eene ontploffing van dynamiet heeft namelijk plaats gehad ten huize van een mijnwerker, Louis Tourntl genaamd, een dergenen die zich weer aan den arbeid begeven hadden. #t meubels in het huis zijn vernield en de woning is beschadigd maar het huisgezin is ongedeerd gebleven. Volgens een statistiek in de Gaz. Piemontese hebben te Monaco van van 1 Jan. tot 18 Maart een-en-twintig menschen zich het leven benomen als gevolg hunner verliezen aan de speeltafel. Uit Thuan-Nan van 25 Maart wordt bericht, dat een prins der konink. ste U her raa bez dels de bev ■jj dat tilii r= Si man tem loeb Si im war zek< de op bi oogt lew Et Dr Ei boot BI eeni Pete ijjlK wjja was ad ii F= Al ape lan ten, xeke aand lp tlkai schei mik: len enz iin BK T« ewe arte Wil lach Ni Wei (lei

Leydse Courant | 1884 | | pagina 2