iHirsnii; (9IBA*T. ZATERDAG 29 MAART. Met lap#. LUV 71, voeti 90*4 83'S 83» 58* 100» 83* 90» 58» 57'| 94 54» 121» 181 127» 20* 21» 8 95» 25* 111 UE« 1884. I'. 76. [Ie Courant verschijnt dagelijks, Zonen Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. f 2. afzonderlijke rummers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels f 1.—, iedere regel meer 25 cents, groote letters berekend naar plaatsruimte. P1TEITBIA9EN. De BURGEMEESTER, voorzitter van liet College van Zetters te Leiden, brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de ingevulde patentbladen over het 1', 2' en 3' kwartaal, dienst 1883/84, bij het College van Zetters, in een der vertrekken van het Raadhuis dezer gemeente, op vertoon van het aanslagbiljet, verkrijgbaar zijn op Zaterdag 29 Maart a. s. des namiddags van een lol drie uren. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. De Burgemeester voornoemd, Leiden 28 Maart 1884. DE KANTER. B 1 N N E N L A N D S C 11 E BERICHTEN. LEIDEN. 28 Maart. Aan de aandeelhouders in de Kon. Ned. Grofsmederij alhier wordt over het jaar 1883 een dividend uitgekeerd van 13% pCt. - Aan hel concours, gisteren gegeven door het studenten-gezelschap /.Arena Siudiosoritm". werd deelgenomen door de studentenverenigingen «Olyrapia" uit Utrecht, //Donar" uit Groningen en //Odin" uit Delft. Het gymnastieklokaal, op de Pieterskerkgracht, was voor deze gelegenheid fees telijk versierd. De jury bestond uit de hh. Adrian. Van Meekereu en Mei link, gymnasiiekondcrwijzers te Amsterdam, Rotterdam en Schiedam. Het concours bestond uit vier afdeelingen: le. werktuigen (ringen, rek. brug), 2'. gewichten, 3'. springen (ver en hoog) en 4e. schermen (sabel en degen). In de eerste afdeeling traden voor elke vereeniging 5 leden op; voor die aldeeling was de groote korpsprijs uitgeloofdeene groote medaille voor de winnende vereeniging. Echter waren voor de werktuigen nog personeele prijzen uitgeloofd voor den behaler van liet meeste aantal punten. Door de commissie lot het verzamelen van gegevens, betreffende de emigratie naar Zuid-Alrika. is, naar aanleiding van de vraag door velen in den lande gedaan of niet daar ginds een tweede vaderland voor hen is weg gelegd, met de Transvaalsehe deputatie in overleg getredeH en mitsdien door haar gemachtigd eenige gegevens ter algemeene kennis te brengen. Wij ont kenen daaraan het volgende: Vooreerst wordt daarin aangetoonddal de reis van Holland tot in de Zuid-Afrikaansche republiek 6 a 7 weken in beslag neemt en uit haren aard betrekkelijk kostbaar is en vooral bij den tocht over land nog al ongemak ken oplevert. Die bezwaren en moeielijkheden behoeven echter niemand af te schrikken, wanneer hij slechts de vereischten bezit daar ginds te slagen. Op het laatste komt het voornamelijk op aan. Behoefte bestaat ginds aan vermeerdering van het aantal landbouwers, die hunne vruchtbare gronden bebouwen en den veestapel vergrooten kunnen, alsmede aan bekwame en nijvere ambachtslieden. De landbouwers behooren zoowel kennis te hebben van den landbouw als veeteelt; voor werklieden is liet van groot belang, dat zij niet alleen hun eigen, maar ook aanverwante vakken althans eeniger- male kennen, daar in Zuid-Alrika niet die strenge afscheiding tusschen de onderscheidene ambachten bestaat, welke hier te lande sedert lang gebruike lijk is geworden. Ook deze dienen van landbouw eenig begrip te hebben. Wil men echter goed slagen, is het hoog noodig zijn vak grondig te kennen, vlijtig werken en onbesproken van gedrag en zeden te zijn. Eindelijk zij men indachtig, dat de Transvalers zijn een vroom volk, innig gehecht aan den godsdienst en aan de gebruiken en gewoonten hunner en onzer vaderen. Zonder andersdenkenden te willen afschrikken, meent de commissie te moe ten opmerken, dat zij, die met die begrippen instemmen, zich in dien kring hel meest op hunne plaats zullen gevoelen. In één woord, handwerkslieden en landbouwers van eenvoudigen en godsdienstigen zin, die ter goeder naam en faam bekend staan, de vereischte kundigheden bezitten en werken wil len, zullen, mits niet te ver gevorderd in leeftijd en gezond van lijf en leden, felkom zijn in de Transvaal en aldaar op eene goede ontvangst mogen rekenen. Andere personen, zooals bijv. onderwijzers, zullen, mils aan die zelfde eisclien beantwoordende, door haar aanbevolen, een nuttigen werk kring in Zuid-Afrika kunnen vinden. Op ééne zaak meent de commissie in het bijzonder de aandacht te moeten vestigen. Vooreerst moet men in het bezit zijn der gelden, vereischt voor den overtocht, alsook voor levensonder houd gedurende den eersten tijd na aankomst in Zuid-Afrika. Niet allen zullen even spoedig eene goede gelegenheid tot vestiging hebben gevonden. Wel is de gastvrijheid der Zuid-Afrikaansche Boeren groot, doch men kan "iet van hen eischen, dat zij, wal alles aangaat, hulp verleenen aan llol- landsche emigranten. Hoezeer de middelen der Zuid-Afrikaansche republiek niet toelaten om de gelegenheid tot kostelooze overtocht te verschaffen, zal bet den emigranten aan hulp in anderen zin niet ontbreken. Door baar toch is eene commissie lot emigratie benoemd, welke te Pretoria is gevestigd en tot haren voorzitter heeft d8. S. J. Du Toit. Deze commissie zal alles aanwenden om de emigranten voort te helpen en zich ten allen tijde bereid tooneu om raad en voorlichting te geven aan hen, die gronden, geschikt voor landbouw en veeteelt, wenschen aan te koopen. De commissie hier te lande verklaart zich dan ook bereid alle gewenschtt inlichtingen te verstrekken. Zij geeft echter in bedenking, dat zjj niet if slaat is geld op voorschot te verstrekken, maar alleen zedelijken steun, voor lichting en raad kan verschaffen. Dit kan zij er echter bijvoegen, dat die genen, welke voorzien van hare aanbeveling derwaarts zijn gegaan, geei berouw hebben over den gedanen stap, maar integendeel in hun tweed vaderland zich gelukkig gevoelen. De vestiging in de Zuid-Alrikaansche repn bliek heeft dit voor bij eene verhuizing naar Noord-Amerika, men bljjft daa Hollander en ontmoeten aldaar stamgenootendie reeds om die reden he zullen voorthelpen. Zeer velen kunnen dan daar eene schoone toekomst teg/ moet gaan en door hunnen noesten arbeid de welvaart en den bloei verho< gen van dien jeugdigen slaat, welke ons allen dierbaar is geworden. Zij, die naar aanleiding van het bovenstaande, inlichtingen wenschen i ontvangen, kunnen zich vervoegen aan het kantoor der commissie boveng noemil, op alle werkdagen van 1—3 uur, te Amsterdam. O. Z. Voorburgwa bij de Stoofsteeg n°. 127. Hel door de regeering toegezegde wets-ontwerp houdende nadere reg/ ling van den stiikeraccijiis, stelt voor aanneming van hel stelsel van sacch; rimetrie. dat de regeering meent onder de gegeven omstandigheden de vooi keur te verdienen. Als methode van gehalte onderzoek wenscht de regeerin aan te nemen de Fransche methode, welke van de handelsanalyse slecht weinig verschilt en waardoor de Nederlandsche raffinadeurs met hunne voot naamste mededingers op de buitenlandsche markt, de Fransche, geheel o eene lijn gesteld worden. Als korting voor fabrieksverlies bjj de raffiuag wordt 1% pCt. voorgesteld. De regeering rekent, dat de accijns naar d nieuwe regeling minstens 8 millioen gulden zal opbrengen, zjjnde 1 millioe meer dan de tegenwoordige normale en 1 millioen 7 ton meer dan in 188 werd ontvangen. De beslissing van geschillen tusschen belanghebbenden e ambtenaren over het gehalte van ruwe suiker of basterdzal worden opge dragen aan eene commissie van drie scheikundigen, gezeteld te Amsterdam waarvan de voorzitter zal worden benoemd door den minister van financië: en de twee andere leden door de rechtbanken te Amsterdam en Rotterdam Men schrijft uit Nizza aan het Vaderland, dat in de international jury voor de tentoonstelling vijf Nederlanders zitting hebbennamelijk de hh. J. Bodaan, particulier te Amsterdam, tijdelijk te Nizza vertoevende, Moltzer cliel van de firma Lucas Bols te Amsterdam en Schmitz. chef van de firm; Wijnand Fockink aldaar, allen voor de afdeeling wjjnen, likeuren, enz Laatstgenoemde, de heer Schmitz, is benoemd geworden tot ondervoo'rzitte van zijne groep. Voorts de hh. Carel Henny, lid van het Comité d'honneu der tentoonstelling en ond-gedelegeerde voor Nederland, te Nizza woonachtig en Scheflers, chef der firma C. J. v. Houten Zn. te Weesp, beiden voor d afdeeling voedingsmiddelen. Eerstgenoemde de heer Carel Henny. is tot secretaris van zijne groep gekozen. Voor het examen in nuttige handwerken, door de vereeniging Tessel- schade uitgeschreven, werden voor 18. 19, 25 en 26 Maart 32 candidaten opgeroepen, waarvan 2 niet opkwamen, 11 werden afgewezen en 19 het diploma verkregen, waaronder mej. M. De Jong, te Rhijnsburg. Ter stadswaag te Delft werden in 1883 gewogen: boter: 47 potten; 25/4, 32,319/8 en 5675/16 vaten, samen 705.070 kg., middelprijs f 64 per 40 kg.; ka*s: 2438 stapels, weg. 690.580 kg., middelprijs ƒ26 per 100 kg., met afschrijving voor accijns en ter veemarkt was mede aangevoerd 14,339 runderen, 2886 vette, 3544 magere kalveren, 2480 paarden, 30 veulens, 14 ezels, 22.549 schapen en lammeren, 1712 varkens, 15,889 biggen, en 249 bokken en geiten. Voor de arr.-rechtbank te Rotterdam stond gisteren terecht H. v. B. 31 jaar, bankwerker, wonende laatstelijk te Zutfen De beschuldiging luidde, dat hij te Overschie arglistig had weggenomen en zich toegeöigend, in Oc tober of November 1883, 20 ijzeren schepbladen van eenen watermolen, toebelioorende aan J. v. K., en omstreeks of op 22 December 1883, 2 stuk ken van een ijzeren hek met een stuk hardsteen en eene ijzeren plaat, toe belioorende aan C. v. 'tW.terwijl hij te Voorburg, in December 1883, 13

Leydse Courant | 1884 | | pagina 1