BUI TENLANDSCHE BERICHTEN. PER TELEGRAAF. geven, Het is niet de eerste maal dat bij het losmaken der kuilen de aard appelen bevonden werden verrot te zijn. Ook thans komt het winstbejag van den boer bedrogen uit en schade voor de hand, bij een zachten winter en voorraad in de pakhuizen, is gevolgd. Bleken de gekuilde aardappelen in het voorjaar nog gaal en bruikbaar, zij werden niet dan tot varkens voeder gebezigd; die ondervinding deed herhaaldelijk de boer ook op, maar hjj zal het volgende jaar en daarna weder zijne aardappelen blijven kuiten en altijd avonturen of er goud of ijzer uit te slaan is. Dit moet dan maar door elkander gaan, is zijne meening, en voor een prikje geven we onze aardappelen niet weg. De minister van financien brengt ter kennis van de ambtenaren der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen, dat wegens het ontbreken van bevoegde sollicitanteu voor het opengevallen kantoor Domburg, ontvan gers en andere ambtenaren, die volgens de bestaande regelen yoor de ver vulling van ontvangkantoren in aanmerking kunnen komen, onverschillig of zij overigens bevoegd ziin tot mededinging, zich nog daarvoor tot 10 April e. k. bij het departement van financiën kunnen aanmelden. Met het stoomschip Limburg zal 29 Maart a. s.'s morgens te 11 uren, eene brievenmaal worden verzonden uit Rotterdam naar Padang en Batavia. Het stoomschip Macassar vertrok van Londen naar Java den 26<n Maart, des middags. Blijkens officiëele opgave in de Staatscourant van 27 dezer bedroeg de bevolking van Zuid-Holland op 1 Januari 1884 416,943 mannen en 448.463 vrouwen; totaal 865,406. tegen 851,895 op 1 Januari 1883. De commissie van rapporteurs over het wets-ontwerp tot goedkeuring der internationale overeenkomst tot bescherming van den industriëelen eigen dom heeft haar verslag uitgebracht, zoodat de beraadslaging over dat ont werp eerlang kan tegemoet gezien worden. De kamer van koophandel en fabrieken te Amersfoort heeft besloten een adres aan den minister van waterstaat, handel en nijverheid te zenden, verzoekende betere bewaking van de postkantoren, door namelijk in de ge meenten, waar garnizoen is, bij de postkantoren schildwachten te plaatsen, zoomede dat aldaar steeds een postambtenaar aanwezig zij. Dr. Buys Ballot, te Utrecht, is dezer dagen door den senaat der uni versiteit te Edinburgh benoemd tot //honorary Doctor of Laws". UD.) Dr. Jorissen is met zijn gezin op 8 Februari per de Garht Castle te Kaapstad gearriveerd. Zijne reis gaat naar Natal, en van daar naar de Transvaal. Te Amsterdam heeft een geval van oplichting plaats gehad, dat van groote vindingrijkheid getuigt: Twee heeren spelen in een koffiehuis eene partij biljart. Een hunner stoot bij ongeluk met zjjne queue een grooten spiegel in. De eigenaar van het calé komt tot hem en verzoekt hem de schade, ten bedrage van honderd gulden, te voldoen, waartoe de beer ter stond bereid is. Hij heeft echter zooveel geld niet bij zich, maar zal het gaan halen en biedt aan, zijn horloge en ketting in pand te geven. De per soon, met wien hij gespeeld heeft, verklaart in staat te zijn hemhetbenoo- digde geld te leenen, dat de ander met veel verontschuldigingen en betui gingen van dankbaarheid aanneemt. De gedienstige persoon zal terstond de zaak uit de wereld maken, als de koffiehuishouder maar geld terug heeft van een bankbiljet van duizend gulden. Deze, in zijn schik dat hjj zoo spoedig zjjne schade ziet vergoed, geeft 900 terug en schenkt den heeren een glas witten port. Na- eenigen tijd gaan de heeren weg. Het bankbiljet is valsch, dat had de koffiehuishouder in zijne blijdschap zoo gauw niet be merkt. Schade: een gebroken spiegel en 900. In het kantoor eener stoomhoutzagerij te Arnhem is gisterennacht in gebroken. In den lessenaar was echter weinig waarde, zoodat het ont vreemde slechts eene kleine som gelds bedraagt. 's GRAVENHAGE, 27 Maart. Door Z. M. is jhr. P. J. J. S. M. Van der Does de Willebois benoemd tot burgemeester der gemeente 's Hertogenbosch. Döor Z. M. zijn benoemd: tot adjunct-commies bij de directie van de Grootboeken der Nationale Schuld te Amsterdam, W. F. Van Helsdingen en J. Muysken, thans le klerken. Door Z. M. zijn, met intrekking van Z. M. besluiten van 4 Februari 1871 na. 12 en van 18 September 1878 n\ 8, voor zooveel de benoeming betreft van de veeartsen E. Overbosch, te Gouda en P. G. Eland, te Vlaar- dingen, tot plaatsvervangers van den districis-veearts wien 's Gravenhage als standplaats is aangewezen, aan den districis-veearts wien Schiedam als stand plaats is aangewezen, als plaatsvervangers toegevoegd de veeartsen E. Over bosch, te Gouda en P. G. Eland, te Vlaardingen, de laatste thans te'sGra venhage. Door Z. M. is bij het personeel van den geneeskundigen dienst van het leger in Nederlandsch Indië benoemd tot officier van gezondheid 2e kl., de heer dr. A. Halbertsma, arts. Bij resolutie van den minister van koloniën, is de heer J. Van den Berg gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Nederlandsch- Indië, om te worden geplaatst als vice-commandeur voor het vak van scheeps bouw bij een der marine-etablissementen daar te lande. De minister van koloniën zal den 28"en dezer geen audiëntie ver- leenen. Door de tweede kamer is heden aangenomen het wets-ontwerp rege lende het vervoer van ontplofbare stoffen, nadat de waarborgen waren aan gebracht dat het heimelijk vervoer van zoodanige stoffen niet noodwendig medebrengt de inbeslagneming van het schip en de inventaris. De minister van oorlog verklaarde, dat bij een herbouw van de fabriek te Muiden en bjj vervoer van ontplofbare stoffen maatregelen zullen worden genomen om ge vaar te voorkomen. Gisteren gaf de commissaris des konings in Zuidholland, de heer Fock, een gastmaaltijd, waaraan verschillende autoriteiten deelnamen. De heer P. J. De Quartel, oud-ingenieur van den waterstaat, verzoekt aan het D. v. Z. en's Gr. te melden, dat hij aan ons gemeentebestuur deeling heeft gedaan van een nieuwmaar toch reeds sedert vele jaren het depart, van binnenl. zaken berustend plan tot aanleg te Scheveningj van eene zeehaven, geschikt voor de grootste schepen voor de groote vaart in verband met verschillende andere grootsche werken op andere puntj des rijks, waardoor o. a. de Rolterdamsche waterweg overbodig zou wot den. De raming der kosten is 35 millioen gulden. Heden werd de algemeene vergadering gehouden in de naamlooze vei nootschap: de Brood- en Meelfabriek te 'sGravenhage. Uit het verslag blej dat de geldelijke uitkomsten allezins bevredigend waren. Boven de 5 pt rente zal nog een dividend van 7 pCt. worden uitgekeerd. ENOELAN». Zaterdag werden te Londen de schilderijen geveild van wijlen dt heer Crompton Potter, een Manchester millionnair. Britin Rivière's beroemi schilderij //Daniël in den leeuwenkuil" bracht 30000 op, terwijl Ary Schel fer's //Hebe", die door wijlen den heer Potter op de verkooping van baro Albert Grant voor 17256 was gekocht, nu voor slechts ƒ6678 verkoel werd. De Dailij News verneemt utt Weenen, dat volgens aldaar uit Konstu. tinopel ontvangen berichten, de gezondheidstoestand van den sultan van Tie kije in den laatsten tijd veel te wenschen overlaat, en men zelfs voorkret king zjjner geestvermogens bevreesd is. Uit Khartoem wordt aan Daily News gemeld, dat de volgelingen n den Mahdi ongeduldig worden en beweren hem niet langer als profeet tenl len beschouwen, als hij Khartoem niet aantast. Een hevige orkaan heeftnaar men nit Brisbane (Australië) beriebt in het district en de stad Bonin ontzaglijke verwoestingen aangericht. Ei groot aantal huizen zijn geheel omvergewaaid en zeer vele zwaar besebt digd. Honderde menschen zijn zonder onderkomen; maar het schjjnt.di er geen verlies van menschenlevens was. FRANKRIJK. De president der republiek van San-Salvador wordt te Parijs verwatk om een bezoek le brengen aan zijn collega Grévy. De Fransche consul te ganger heeft een order uitgevaardigd, waatlj het aan alle Fransche en Muzelmansche onderdanen, die onder de protect! van het Fransche consulaat staanvoortaan verboden wordt in Marokkoi venhandel te drijven. De andere consuls hebben dit voorbeeld gevolgd; wc de slavenhandel moet te Tanger meer dan ooit gedreven worden. In een telegram uil Thuanan wordt onder dagteekening van 25 dl gemeld, dat de prins der koninklijke familie, die tot den moord der Cl» tenen had aangezet, de doodstraf, waartoe hij veroordeeld was, heeftonlr gaan. ITALIË. Terwijl in parlementaire kringen de heer Mordiui als de regeeritj caudidaat voor het kamer-presidium genoemd wordt, zegt Popoio Row dat nog geen keus gedaan is. Toch hangt van deze keus de oplossing ft minislerieele crisis groolendeels af. Fanfulla geeft de volgende jjjslt waarschijnlijk; Depretis, voorzitter en binnenlandsche zaken; Maglianikoo| handel; Mancini, buitenlandsche zaken; Genala, openbare werken; Vertui Viale. oorlog; Brin, marine; Grimaldi, landbonw; Coppino, openbaar obJ? wijs; Ferracciu, justitie. Volgens de Rassegna zal de heer Depretis de zand stelling van het kabinet eerst bekend makenwanneer de posten ,der set» larissen-generaal bezet zijn. De officieuse Stampa zegt, dat nog niets vastgesteld. De tentoonstelling te Turijn zal den 26,n April worden geopend en li November geopend blijven. Bij de opening zal een optocht in middeksm sche kleedij worden gehouden, waaraan koningin Margaretha zal deelt» DU ITIf/HLAND. Te Bazel-Augst, het oude Augusta Rauracorum, heeft de heer Gesstt een schat van tusschen de 1600 en 1700 Romeinsche munten gevonden, oudste zijn van keizer Valerianus (253-263-. De meeste zijn van den Gil Posthumus, die door Valerianus tot landvoogd van Gallie benoemd, en ik zijne soldaten tot keizer uitgeroepen was. Eenige zjjn ook van Gallieif den zoon van Valerianus, en diens echtgenoot Salonna. Voor de nuntis» lische geschiedenis van Duitsch Zwitserland wordt deze vondst als groote aanwinst beschouwd. Het bericht van het overlijden van Jean Becker, de stichter van Florentijnse!] strijk-quartelt, wordt door het .Franf. Journ. tegengesprob VOORWEGEV. De koning schijnt den Zweedschen minister gevraagd te hebben, ol! strijd in Noorwegen invloed zou kunnen hebben op de verhouding tusstk de beide gedeelten van het rijk. De ministers hobben eenstemmig geantw»' dat zoowel in Zweden als in Noorwegen de grondwet niet gewijzigd n worden, zonder de toestemming des konings, en dat het leger onderk opperbevel van den koning staat. RUSLAND. Het officieuse Journal de St. Pétersbourg neeiflt de mededeeliog van Kaukasische bladen, volgens welke Transkaspië oen afzonderlijk gtwl nement-generaal zou worden, hoofdzakelijk met het doelom de betrekkitf met Khiwa te onderhouden. Het gebied van de Amu-Darja, tot aan del» woestijn van Syrdarja, zou daarin opgenomen worden. SOEAKIM, 26 Maart. De troepen hebben in den afgefoopen nacht opt' mijlen van Soeakim gekampeerd en zullen morgen, bijt het aanbreken den ken den vuu ran f stat strc C is 1 1 1 twt I gek I aan de ech 20 ste: zee De hel per vee nat ges Bot am kei per te ied Me krt opt seli det vq| los Bo or be; zi) bij dei «0 dat 00 zu' da eyi bei toi br dn

Leydse Courant | 1884 | | pagina 2