BUI TENLANDSCHE BERICHTEN. zal men toegeven, onder de bjj uitstek zachte winters. En vroeg, buiten gewoon vroeg herleeft dan ook alles in de natuur en zien wij plant en boom ontluiken. De lenteboden onder hel vogelenheir vertoonen zich reeds hier en daar. Hoe zeldzaam echter, zulk een winter is niet zoo geheel eenis, als men wel denkt. Van soortgelijke of nog mildere onder de jaargetijdenwaarin anders de ijsvorst zijn scepter met onverbiddelijke gestrengheid zwaait, is de heugenis door de muze der historie bewaard. Om van de laatste vijftig jaren niet te spreken, kunnen wij wijzen op het jaar 1172, toen het zachte weder den hoornen veroorloofde zich met frisch jeugdig groed te looien op een tijd stip dat anders hun takken met rijp of sneeuw prijktenen de vogels reeds in Februari eieren uitbroeden en jongen hadden. Het jaar 1284 bracht geen winter aan. In Maart 1421 stonden de vruchtboomen in bloesem. De ker sen waren reeds in April rijp en de druiven in Mei. In Januari 1538 pronk ten de tuinen met vriendelijke lentebloemen. Het jaar 1572 leverde dezelfde verschijnselen als 1172. Op Paschen 1585 hadden de korenaren zich reeds in de halmen gezet. In 1607. 1609, 1613 en 1617 was er geen winter. En noch in 1659 noch in 1692 heeft het een enkele maal gesneeuwd of gevro ren. Eindeiyk vinden wij nog de buitengewone zachtheid van het klimaat in den winter van 1781 gelijk in dien van 1822als geheel eenig vermeld. (Hbl.) Zaterdagmiddag 23 Februari drongen drie sjouwers, J. T. v. d. L., W. De M. en M. C. v. W.met geweld in het kantoor van de United Ste vedore's C°. in de Boompjes te Rotterdam, vernielden gedeeltelijk ruilen en meubelen, sloegen moedwillig den aannemer P. v. K.terwijl eerstgenoemde bovendien den aannemer J. De G. in den duim beet. Voor dit leit werden zij gisteren door de arrond.-rechtbank te Rotterdam veroordeeld, de le tot 1 maand en de 2' en 3e bekl. tot 15 dag celstraf, benevens eene boete van 8. Uit Vlaardingen schrijft men aan de Haarl. Ct.: De wintervisscherij van dit jaar kenmerkt zich in alle opzichten door een zeldzaam ongelukkigen loop gedurende het geheele seizoen. Veel slecht weder, ongerekend schrale visscherjjverlies van en schade aan de schepen en daarbij herhaaldelijk verlies van menschenlevens. «Deze week kwam hier weder een logger binnen, de Wisselvalligheidmet verlies van een matroos, die door eene stortzee j overboord geslagen was. Uit IJselmonde is gevankelijk naar Dordrecht overgebracht een persoon, zich noemende Ludeman, en voorgevende veekooper te zijn. Hij kwam Vrij dag in het logement de Gouden Leeuw aldaar en vroeg voor dien dag en den daaropvolgendcn nacht verblijf, daar hij zijn broeder moest afwachten om gezamenlijk de Utrechtsche veemarkt te bezoeken. De broeder liet even wel dien dag op zich wachten en inmiddels deed onze koopman zich te goed aan hetgeen keuken en buffet opleverden. Zaterdag kreeg de politie argwaan en rees het vermoeden, dat de gewaande veekooper niet onkundig zou zijn aan een diefstal van schoenen, te Heerjansdam gepleegd. Hij werd in hech tenis genomen en voorloopig in het huis van opsluiting onder dak gebracht. De kastelein van de Gouden Leeuw is inlusschen de dupe geworden van de historie, daar de man bij zijn gedwongen vertrek niet in de gelegenheid was zijne schuld te verrekenen. Door wijlen mejuffrouw B. G. Crommelin is een legaat van /2000 ver maakt, vrij van successierecht, aan de Ned. Herv. diaconie-armen te Haarlem. Een hevige binnenbrand vernielde gisterenavond omstreeks ell uur het huis op den hoek van Gravenstraat n°. 3 Voorburgwal te Amsterdam, waar in een sigarenwinkel gevestigd was. De spoedig aangerukte brandweer be perkte het vuur binnen het perceel, dat beneden geheel uitbrandde. Krachtens bevelschrift van de arrondissements-rechtbank te Arnhem werd gisteren namiddag te Nijmegen in hechtenis genomen en vervolgens naar de gevangenis te Arnhem overgebracht zekere J. W., huisvrouw van D. F., die verdacht wordt zich eenige dagen geleden, met behulp van val- sche sleutels en doorbraak, aan den bekenden diefstal van bankpapier en zilvergeld te hebben schuldig gemaakt ten nadeele harer buurvrouw, de schoonmaakster B. F. Twee onderofficieren van het instructie-bataljon te Kampen zijn gedeser teerd; vermoedelijk bevinden zij zich buitenslands. Eerst hebben zij zich van burgerkleeding voorzien, terwijl eenigen tijd na hun vertrek, iemand een militair pak van een hunner aan de kazerne bezorgde. In Westergoo (Friesland Zuidwesthoek) een rijk en vet deel dier pro vincie, zijn de prijzen der landerijen hard achteruit gegaan. Voor p. m. 15 jaar werd aldaar eene boerenplaats verkocht voor f 105,000, die nu niet meer dan 59800 kan opbrengen. Zaterdag a. s. wordt te Vlissingen per mailboot van Qtieenborough ver wacht een gezelschap blinde muzikanten, élèves van The Royal Normal- College for the Blind te Londen. Dit gezelschap, uit ongeveer 70 personen bestaande, begeeft zich, op verlangen der Duitsche kroonprinses, naar Berlijn, waar het gedurende een tiental dagen concerten zai geven. Behalve Berlijn zullen ook Halle, Leipzig en Dresden worden bezocht. De directie is opge dragen aan professor Klindworthterwijl docter Campbell, directeur van ge noemd instituut, het gezelschap mede zal begeleiden. s GRAVENHAGE, 26 Maart. Door Z. M. zijn benoemd: tot burgemeester der gemeenten Goudriaan en Ottoland, VV. J. Van Slijpe, en tot burgemeester van Schipluiden H. A. Musquetier, secretaris dier gemeente. Door Z. M. zijn benoemd tot ontvanger der registratie en domeinen: te Zuidbroek, J. R. Immink, thans te Zuidhorn; te Schagen, J. Caland, thans te Elburg. Voorts is jhr. M. De Jonge, ontvanger der directe belas tingen enz. te Eysden(station) benoemd tot ontvanger dier middelen te Waar denburg. Bij kon. besluit is de herbenoeming van jhr. C. Hartsen, alscommissa- ris van het entrepotdok te Amsterdam, ingetrokkenmet dankbetuiging voor j de diensten gedurende 32 jaren in die betrekking bewezen, en in diens plaats benoemd mr. M. C. Van Hall. jest op1 De irte Door Z. M. is aan den commies der posterijen 4e kl. jh'. P. F. A. Von Bonninghauseneervol ontslag verleend. Door Z. M. is de heer F. A Nieuwenhuyzenlaatstelijk adsistent-re dent van Mandhéling en Ankola. thans met verlof hier te lande, opzj^i verzoek, eervol uit 'stands dienst ontslagen, met toekenning van pensio® - Door Z. M. is benoemd: bij het wapen der marechaussee, tot majo» de kapitein C. H. M. Verniers van der Loeff, commandant van de divisie njj Limburg. Door Z. M. is bjj het leger in Ned.-IndiC bevorderd tot generaal de kolonel der artillerie van dat leger H. L. Kilian. Door Z. M. is de heer G. Holler, tijdelijk, dat is voor den tijd vi vijf jaar, benoemd tot officier van gezondheid 2e kl. bij het leger inNeitL, landsch-Indie. jel In de heden gehouden zitting van de tweede kamer is na uitvoerta discussie aangenomen, met 39 tegen 30 stemmen, het ontwerp de bevoejLn heid gevende om ingeval van het uitbreken der Aziatische cholera, pes] gele koorts en pokken binnen- of buitenslands ontsmetting van goederenAg) personen te bevelen en in-, door- en vervoer van goederen te verbiedi De minister Heemskerk verklaarde zich in deze discussie tegen de vaccini De heer J. A. A. Waldorp, hoofdingenieur van den waterstaat 1'kl die onlangs van wege de regeering van Buenos Ayres uitnoodigiug ontvii zijne diensten te verleenen bij de uitvoering van belangrijke aldaar te richten openbare werken, is hedenmorgen per Hollandsche spoor van hi naar Parijs vertrokken om zich via Havre naar zijne bestemming te begen Bij de gisteren alhier gehouden verkiezing van een lid der prov. stalt' is gekozen de heer mr. H. graaf Van Ilogendorp, met 636 stemmen. De hei A. P. Godon verkreeg 526 stemmen. tink Z laai ond deel tan en baai Ji Iets BELGIE. Prins Boudewijn, de zoon van den graaf van Vlaanderen, zal in maand Juni zijne militaire loopbaan als sergeant beginnen. De prins is d Man 15 jaar oud. Volgens de Précurseur wordt de Transvaalsche deputatie tegen heteii ®as dezer week te Antwerpen verwacht. Al de heeren spreken Vlaamsch en p K' sident Kruger kent geen andere taal. Zjj zullen op den dag hunner aankon1^ een uitstapje op de Schelde doen aan boord van de Telegraaf, vergezeld: de inschrijvers voor het banket, dat des avonds zal gehouden worden waarbij een vierhonderd leerlingen der gemeentescholen een voor deze gelegt heid door den heer Benolt gecomponeerd vaderlandsch lied ten gehoore i len brengen met woorden van De Geyler. Indien de deputatie twee Antwerpen blijft, zal haar eene gala-voorstelling in den schouwburg worl aangeboden. Een Brusselsch dagblad bevat berichten van de Congo. Daaruit dat de heer De Brazza nog altijd in leven is. Koning Makoko heefl Fransche vlag bewaarddie hem was toevertrouwd. De Belgische en Fn wer sclie ontdekkingsreizigers klagen over den heer Stanley, die hen door! gclschen of Duitschers wil vervangen. De koning van Dahomey is in ont handeling met Portugal, om aan dat land een uitgestrekt grondgebied ie staan. ENKELAND. In navolging van San Francisco en Chicago, zal de eerste kabellra weg in Europa, de volgende maand in Londen geopend worden. Blijkt nieuwe inrichting te voldoen, dan zal zij weldra in Liverpool, Edinbuij Bristol, Rome, Madrid en Parjjs worden nagevolgd. Op den spoorweg van Londen naar Southend, zijn Zaterdag treinen botsing gekomen en ontspoord. Verscheidene passagiers werden gewond, - Het 300-jarig bestaan der Edinburgsche hoogeschool zal van 25- April feestelijk worden herdacht. Uit Cairo wordt gemeld, dat sedert 15 dezer geen berichten van genen Gordon zijn ontvangen, doch door tusschenkomst van den Franschen malieken agent is men in het bezit van mededeelingenwelke tot 20 loopen en waarin wordt bevestigd, dat Khartoem bijna van alle kanten* rebellen omringd is. Groote benden opstandelingen bevinden zich aan be zijden der rivier en ten zuiden van Shendy. Eenige officieren hebben gekregen, om zich onmiddellijk per stoomboot van Assioet naar KinnchEsi en Edfou te begeven en vervolgens terug te keeren. Uit Soeakim bericht men: Generaal Graham en zijn staf zouden gistere namiddag met de Engelsche troepen en vele mannen van bevriende stamm Soeakim verlaten, om zich naar Tamanieb te begeven. Volgens de verzekt» van spionnen zou Osman-Digna van daar gevlucht zijn. Er worden toeberc selen gemaakt om de gemeenschap over Berber te heropenen. Naar hetgeen uit Soeakim aan de Daily ftews wordt gemeld, is A spionnen bericht gegeven, dat Osman Digna in het gewaad van een der»» zijne volgelingen aanspoort om andermaal te gaan vechten. Hij belooft li daartoe goddelijken bijstand. Zijne strijdkrachten worden begroot op es sterkte van 5000 man. Volgens bericht uit New-Orleans zijn verscheidene dammen op de M sissippi doorgebroken. De beneden-vallei van de Mississippi is in een g» meer herschapen. Het overstroomde gebied wordt, naar schatting,* 60,000 personen bewoond, en men vreest voor ernstige verliezen aan levens. FR ANKRIJ K. De commissie voor het budget is benoemd. Zij bestaat uit zestien leden en zeventien nieuw gekozenen. De goedkeuring van het budget' eene groote meerderheid wordt zeker geacht. De heer Tirard is tegen nie»1 belastingen en vóór bezuinigingen. Het bronzen standbeeld van Gambetia zal te Cahors, zjjne gebood plaats, den 14dt° April worden onthuld. Gambetta is overeindslaande Uan en tee onts aam trali eeni plat met proi N nen mor aan bedi beln heel tal geai legr best mid WOl Moe en kin tija De Tjo arb gro Ter gin toe

Leydse Courant | 1884 | | pagina 2