1884 ;otl IV». 73. WOENSDAG 26 MAART. Dj 89 5» 51i B1NNENLANDSCHE BERICHTEN. Of -TAIi le m szoni rant >eri LII IIS (IIS COURANT. He Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, afzonderlijke Hommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels 1.—, iedere lie prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. f 2. egel meer 25 cenls, groote letters berekend naar plaatsruimte. Bot ddel. inkel! 96 51 68 121 |9li 112 511 102 ƒ111 Kink STADS-BERICHTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN brengen bij deze Ier kennis van de kiesgerechtigden, dal ingevolge ari. 8 der wet van 29 Juni 1851 (Staatsblad n°. 85) de verkiezing, ter vervuiling van de in den Ge meenteraad opengevallen plaats, tengevolge van het overlijden van den heer J, M. E. DERCKSEN, die in 1889 moest altreden, zal plaats hebben op Dins dag den 15° April aanst., van des morgens negen lot des namiddags vier uren. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. Leiden25 Maart 1884. E. KIST, Secretaris. 61 LEIDEN. 25 Maart. Door Z. M. is benoemd: tot majoor bij het Is reg. huzaren, de ritmeester F. J. baron Van Heeckerenvan het 3« reg. Burg. en weth deelen aan den gemeenteraad mede, dat de bezwaren, welke bestonden ten aanzien van het dempen der sloot aan den Stations weg, zijn opgeheven; de gezamenlijke eigenaren van de langs die sloot ge legen perceelen hebben zieh bereid verklaard de helft der kosten te dragen benoodigd tot demping en rioleering, weshalve dit collegie aan den raad in orerweging geeft tot de uitvoering van dat werk thans te besluiten en de benoodigde gelden beschikbaar te stellenwelke geldennaar het gevoelen van burg. en weth., zullen moeten worden gevonden door geldleening, ter wijl daarin kan worden voorzien uit de gelden afkomstig van de laatst aan gegane 4 pCls leening van 500,000, zoodat daarvoor geen nieuwe geldlee ning behoeft te worden gesloten. In het laatst van het vorige jaar werd door den garnizoens-kommandant aan burg. en weth. medegedeeld, dat het schuttersveld, door de gemeente het rijk verhuurd, wegens de drassigheid gedurende het grootste gedeelte van hel jaar voor de oefeningen der militairen geheel onbruikbaar is. Na gedaan onderzoek was hem gebleken, dat die toestand zou kunnen worden verbeterd door middel van aarden buizen met cintels of grint er om heen te doen leggen, welk werk eene uitgave zou vorderen van circa /500. Daar de gemeente ook dit terrein voor de oeieningen der schutterij gebruikt, achtte hij allezins billijk, dat door de gemeente de kosten zoo niet geheel, dan toch gedeeltelijk zouden worden gedragen. Ook werd de wenschelijk- beid aangetoond genoemd veld voortaan niet meer le verpachten ter beweiding, aangezien de beweiding van dat land door koeien liet gevolg heeft, dat de grond onbruikbaar wordt voor de geregelde oefeningen. Het bleek echter spoedig, dat door het rijk niets zou worden gidaan om door draineering toet aarden buizen het schuttersveld te verbeteren. De garnizoens-komman dant bleef echter aandringen de beweiding van het terrein zoodanig te rege len, dal het niet vertrapt en verontreinigd worde. Uit dien hoofde wordt door burg. en weth., op voorstel van de commissie van fabricage, aan den raad in overweging gegeven onder de voorwaarden van de eerlang te hou den verpachting op te nemen de bepaling, dat het land alleen mag worden beweid met paarden en schapen. Door J. Noest, concierge van de hoogere burgerschool, is tegen Jnni a. s. ontslag verzocht uit genoemde betrekking. Burg. en weth. en de plaatse lijke commissie van toezicht op de scholen voor middelbaar onderwijs rap- porieeren den gemeenteraad dit verzoek op eervolle wijze in te willigen. Zelden vond men in dit gedeelte van het seizoen de gaven van Flora zoo rijk vertegenwoordigd als zulks heden het geval was in de zaal der Loge bij gelegenheid der plaatselijke tentoonstelling van bloemen, bouquetlen enz. aldaar gehouden door de afdeeling Leiden der Ned. Maatschappij voor Tuin bouw- en Plantkunde. Door de goede zorgen van de regelingscommissie, be staande uil de dames E. C. Boursse Wils, J. Brumund, G. Van der Velden Erdbrink en de hh. Kriest, Van Lely veld en Weebers was de zaal als het ware herschapen in een lusthof, waarin de natuur hare schoonste voortbrengselen bad uitgespreid. Voorzeker was de zaak der juryledenbestaande uit de bh. Wilke, te Rotterdam. Scalogne, te 's Hage en Ruyssenaer, te Haarlem, dan ook niet gemakkelijk en duurde het dikwijls zeer lang eer zij tot een besluit konden geraken. De uilslag hiervan is als volgt: Twintig Cineraria's in bloei, le prijs zilveren medaille A. P. Ileudrikse. 2'prijs bronzen medaille A. J. Korstwintig potten Cyclamen. 2° prijs br. fed, G. F. Hemerik; twintig potten Couvallaria, 1'pr. zilv. med. J. Speet, 2» pr. br. med. W. Van Veen, A. D. den Older, certificaat 1" kl.; vjjttien Reseda's, 2C pr. br. med. A. J. Kors; een Bruidsbouquet, 1' pr. zilv. med. J D. Speet, 2' pr. br. med. A. J. Kors; een Balbouquet, 1« pr. zilv. med. G. F. Hemerik, 2' pr. br. med. A. D. den Older; een Vaasbouquet, 1* pr. zilv. med. J. D. Speet. 2e pr. br. med. M. J. Van Laren, G. F. Hemerik eert. le kl.een Waaier-bouquet, 1' pr. zilv. med. J. Buurman, 2e pr. br. med. mej. Kriest, M. J. Van Laren eert. 2e kl.een Bouquet van Viola odorata, 1' pr. br. med. J. E. Heenk, 2* pr. eert. mej. Kriest; een Bouquet van ge droogde, ongekleurde grassen, le pr. zilv. med. M. J. Van Laren; een Lau werkrans, le pr. zilv. med. A. J. Kors, 2' pr. cert. M. J. Van Laren; een Grafkrans, le pr. zilv. med. A. D. den Older, 2' pr. br. med. J. Kriest ACz.; een Bloem kussen of ander fantaisie-voorwerp van of met bloemen, le pr. zilv. med. A. J. Kors2e pr. br. med. W. Van VeenM. J. Van Laren eert. le kl.; een tafelbloemstuk, le pr. zilv. med. J. D. Speet, 2' pr. br. med. M. J. Van Laren; een Makart-bouquet (minstens 1 meter hoog), le pr. zilv. med. M. J. Van Laren, 2' pr. br. med. J. E. Heenk; een Bruidsparure, 2" pr. br. uied. mej. Kriest; een gevuld bloemmandje, 1" pr. br. med. M. J. Van Laren, 2' pr. cert. J. Buurman, G. F. Hemerik eert. 1«kl.een bloem- tafel met blad- en bloemplanten, 1' pr. zilv. med. J. Buurman, 2' pr. br. med. M. J. Van Laren; een verzameling Kamersieraden voor bloemen bestemd. 1' pr. zilv. med. M. J. Van Laren, 2' pr. br. med. J. Bolt; een Terrarium, dat de planten er in de kamer eoed in kunnen hliiven- 2' pr J. Van Laren. na z t egekecd bekre--: io e «anten het dte eert. l8tï •°st, ?oor bestuur der ----- --po-it. v .'.V;" reu, •e pa ■•'ij bloemen, «fdeeüng ziel; ruim- vziiucrvonu. öom- zoo gevuld, br. med. M. Voor inzendingen buiten het aan de hh. K. Wezelenburgvo voor l'antasiebloemen, eert. ls,t ter versiering van de zaal. zilv Voor de vele zorgen en moe schools beloond door de belang wijlen verdrong men zich van wege de groote toevloed, en geen wonder, daar waar zoo gewoekerd was lot het bijeenbrengen van datgene wat het rijk der bloemen schoons opleverde, kon het ook niet anders of menige uitroep van bewondering moest de lippen ontvlieden. Wij gelooven dan ook, dat het doel, met het houden dezer expositie be oogd, uitmuntend is geslaagd. Hier toch leerde de ondervinding, dat ook door de leden der Leidsche afdeeling voor Tuinbouw- en Plantkunde iets schoons kan worden geleverd, zoodat men ter verkrijging van een prachtige bouqnei of krans, voor welk doel dan ook bestemd, zich niet naar elders behoeft te begeven, maar vol vertrouwen hunne orders opdragen aan hen, welke heden toonden zoo berekend voor hunne taak te zijn. Men meldt ons uit Katwijk aan Zee: In de afgeloopen week zijn alhier 52 bommen met goede vangst aangekomen. De noordvisschers besomden ƒ110 a ƒ230 in 8 a 9 dagen; de kustvisschers 70 a ƒ120 in 5 a 6 dagen. Voor groote tarbot werd besteed i 5 a ƒ8, voor groote tong 0.50 a 0.60, voor kleine tong 0.15 a /0.20, voor bunschol /0.30 a ƒ0,50, alles per stuk. voor levende binnenlekschol /6 a 7, voor droog builenlekschol 5 a 6 en voor scharren ƒ5 8 ƒ6, alles per mand, voor zeesterren 10 a 12 per kar. De minister van financiën maakt bekend, dat het saldo van's rijks schatkist op 22 dezer bedroeg: bij de Nederlandsche bank 4,901,773.25 en bij de betaalmeesters 2,236,981 52% te zamen 7,138,754.78. Het rijks ethnographisch museum te Leiden werd onlangs verrijkt met eene verzameling voorwerpen, in 1883 bijeengebracht door den heer dr. H. F. C. Ten Kate Jr. Deze reiziger werd tot hel verkrijgen dier voorwerpen in staat gesteld door een subsidie van vijfhonderd guldenhem verleend door de Hollandsche maatschappij der wetenschappen te Haarlem, om daarvoor aankoopen te doen teil behoeve van 's rijks ethnographisch museum. Dank zij der vrijgevigheid der maatschappij is het gelukt met deze verzameling een vrij volledig beeld te geven van hetgeen tegenwoordig nog vervaardigd en gebruikt wordt «foor de aan elkaar verwante stammen der Apaches- en Navajos-Indianen, welke tot de groote familie der Tinne behooren en die in de territoriën Arizona en Nieuw-Mexico in de Vereenigde Staten een uitge strekt gebied bezitten. Zooveel mogelijk zijn de voorwerpen gerangschikt naar de aan gemeld museum gevolgde wijze van indeeling in XII groepen. Uit den aard der zaak zijne deze groepen evenwel niet alle onder deze stam men vertegenwoordigd. (Stc.) Het stoomschip L'trecht arriveerde Zondag van Rotterdam te Batavia. De Padangvan Java, laatst van Liverpool, naar Amsterdam, passeerde hedenmorgen te 7 uur Dover. De Prins Hendrikvan Amsterdam naar Ba-

Leydse Courant | 1884 | | pagina 1