BIJVOEGSEL, behoorende tot de Leidsohe Courant van Maandag 24 Maart ó884A°. 7d. STA DS-BE RICHTEN, BINNENLANDSCHE BERICHTEN. BUI TENLANDSCHE BERICHTEN. De BURGEMEESTER van Leiden. Gelet op arl. 21 der wet van 4 December 1872 (Staatsblad n". 134); Brengt ter kennis van de ingezetenen, dat in de afgeloopen week 3 personen aan Mazelen zijn overleden. En geschiedt hiervan openbare afkondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. De Burgemeester voornoemd, Leideh, 22 Maart 1884. DE KANTER. LEIDEN. 22 Maart De minister van justitie heeft zijne bijzondere tevredenheid betuigd aan den heer commissaris van politie alhier, over diens ijverige bemoeiingen en nauwgezette plichtsbetrachting in de bekende vergiftigingszaak. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende dezeweek dagelijks van 39 tot 57 volwassen personen en 2 tot 4 kinderen. Onlangs heeft zich het geval voorgedaan, dat bij het elkander ont moeten van twee gewapende troepen door eene corps hel geweer werd ge schouderd, terwijl door het andere alleen de rechterzijde werd gelaten en het eerbewijs niet verder werd beantwoord. Hoewel art. 328 van het regle ment voor den garnizoensdienst het schouderen van het geweer voor gewa pende troepen waarbij zich geen vaandel bevindt, niet uitdrukkelijk voor schrijft, acht de minister van oorlog het op grond van het hij het leger diep ingewortelde en steeds geëerbiedigde gebruik en ten einde de militaire beleefdheidsvormen niet uit het oog te verliezen, wenschelijk, dat bedoeld eerbewijs voortaan geschiede. Alle autoriteiten der landmacht, wie zulks aangaat, zijn mitsdien uitgenoodigd er op te letten, dal gewapende troe pen, die elkander ontmoeten, niet alleen links zullen uitwijken, maar ook het geweer zullen schouderen of de sabel in de hand nomen (dragen). Het stoomschip Noordhollandvan Rotterdam naar Java, arriveerde 21 Maart des middags te Porl-Said. De Utrecht, van Rotterdam naar Java, is 21 Maart te Padang aangekomen. Tot predikant bij de Ned. llerv. gemeente Ie Valkenburg, is beroepen A. H. De Klerck te Weesp. Volgens bij de NeJerlandsch-Amcrikaansche stoomvaart-maatschappij in gekomen telcgraphisch bericht, heeft hel Noordduitsch stoomschip California, hetwelk 21 Maart het eiland Wight passeerde, op den 16'° Maart II. op 44° N. Br. en 31° 50' W. L. het stoomschip Leerdam op sleeptouw gehad. Nadat bij herhaling de sleeptrossen waren gebroken, en daar de kapitein van de Leerdam niet wenschte naar de Azoren te worden gesleeptheeft de Cali fornia de reis verder vervolgd. Aan boord van de Leerdam was alles wel. De ex-millioenen-juffrouw Jannetje Struik is naar de gevangenis te 's Bosch vervoerd. De Amsl. Ct. bevat het volgende: Aangaande den diefstal op het post kantoor te Breda wordt ons van daar gemeld, dat de brievenbesteller M. en de kleermaker V. 11. gisterenavond, na langdurig verhoor, gearresteerd zijn. De sigarenmaker B bevindt zich nog in arrest en is ook daarbij verhoord. Men vermoedt, dat zij ook aan vroegere diefstallen schuldig zijn. Nader w ordt aan dat blad heden gemeld, dat de brievenbesteller Moors, de kleer makersknecht Van Hal en de sigarenmaker Rallingtijn bekend hebben den diefstal te hebben gepleegd. Ruim ƒ20.000 aan bankpapier was bij Van Hal achter het behangsel verborgen. De dieven verklaarden, dat zij de effecten hebben verbrand. Door curatoren der natuurgeneeskundige stichting //Bethesda" te Laag- Soercn is benoemd tot Is"0 geneesheer dezer stichting de heer D. Hulst, med. et art. obst. doctor, thans geneesheer te Brommen. Gisterenochtend zijn te Harderwijk weder twee Duitschers van het koloniaal werfdepot weggeloopen, nadat zij hun handgeld ontvangen had den. Zij namen in den vroegen ochtend elk voor ƒ1 plaats opeen var kenswagen, die naar Zwolle reed. Te Wezep gekomen vertelde de voerman aan den veldwachter welke passagiers bij op zijn wagen had, en met be help van een paar boeren werden zij na eenige lievige worsteling in hech tenis genomen. Zondagmiddag was te Hollen de landbouwer J. S. uitgegaan en had de bewaking van zijn huis toevertrouwd aan zijn 14-jarig dochtertje en zijn 10-jarig zoontje. De kinderen van een buurman kwamen er spelen. Toen het spel een poosje geduurd had, zeide het 14-jarig meisje: nu willen wij ook iels drinken. Zij nam daartoe eene fiesch en vulde die met karnemelk. In die fiesch was een drank geweest voor eene zieke koe, waarvan het hoofdbestanddeel uit vitriool bestond; een lepel vol was er nog ingebleven en die werd nu met karnemelk vermengd. Het 8-jarig zoontje van den buurman, die hel eerst van den drank te proeven kreeg, spuwde het vocht weder uit, met de opmerking, dat het zoo bitter was. Nu was zijn zusje aan de beurt en deze dronk er eene flinke teug uitzij had het echter nog niet door de keel, ol ze viel op den grond, kon niet spreken en was erg benauwd. Het kind is in levensgevaar. Te Groningen, alwaar gisteren onoer eene geweldige stortregen de Transvaalsche deputatie aankwam, werd zij ontvangen door de commissie, die zich daar ter stede had gevormd en op haren tocht door de stad bege leid werd door eene eerewacht van studenten, gevolgd door de afgevaardig den met hunne banieren van een dertiental vereenigingen van allerlei aard. Na eenige merkwaardigheden der stad te hebben bezichtigdbegaf men zich aan een feestmaaltijd, alwaar door de studenten eene serenade werd ge bracht. Ook daar ter stede was de geestdrift algemeen. De machinist van den zuidcr-sloomtramweg van llreda naar Gccrtrui- denberg, beschuldigd van een ongeluk veroorzaakt te hebben door onvoor zichtigheid is door de rechtbank te Breda vrijgesproken Het voorstel van de heeren Van Blom, Van de Werk, Van der Kaav en A. Mackay tol wijziging van het reglement van orde voor de behandeling van de wetsontwerpen strekkende tot invoering van het wetboek van straf recht; het strekt om bel reglement van orde Ie wijzigen in den zin als voor de behandeling van dat wetboek zelf heeft plaats gehadmet uitzon dering alieen van de opdracht aan de commissie van rapporteurs van het ontwerpen van een leiddraad bij de algemeene beschouwingen in de afdec- lingendie zij bij deze ontwerpen minder noodig achten. In het verslag omtrent den toestand der rijks-akademie van beeldende kunsten te Amsterdam, over 1883; wordt o. a. er op gewezen, dat de wet zelve, die de akademie in het leven geroepen en georganiseerd heeft, lijdt aan gebreken, die der ontwikkeling der instelling in den weg staan De aanstelling van onderwijzers voor enkele vakken, zonder den titel van hoog leeraar, in de wet niet toegelaten, zou in de hoofdstad een aantal zeer ge waardeerde verkrachten aan de akademie kunnen verbinden. De gelijkstel ling wat hun pensioen betreft van de hooglceraren der akademie, met die der rijks-universiteiten, zou eerstgenoemden in staal stellen om, gedurende een leven van toewijding aan het kunstonderwijs, de welverdiende rust zonder bekommering tegemoet te zien; zij zou de moedeloosheid voorkomen, die thans ben dreigt ter neer te drukken. De aanstelling van een beambte, belast met de administratie der akademie, zou den hoogleeraar directeur van eene menigte beslommeringen ontheffen, die hem in zijne hoedanigheid van kunstenaar volkomen vreemd, en tevens zoo lijdroovend zijn, dal hem voor eigen werk geen gelegenheid of geen opgewektheid overblijft. 's GRAVENHAGE, 22 Maart. Door Z. M. is benoemd tot hoogstdeszelfs minister-resident bij de Hoven van Zweden en Noorwegen en van Denemarken, jh'. mr. 11. A. A. E. Von Pestel, thans hoogstdeszelfs minister-resident te Constantinopel, met behoud van den persoonlijken titel van buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister. Door Z. M. zijn benoemd tot burgemeester; van Westdorpe, C. Van Waes, en van Sas van Gent, mr. I.. Stevens. Door Z. M. is aan C. J. Van de Watering, op zijn daartoe gedaan ver zoek eervol ontslag verleend als notaris te 's Gravenhage. Door Z. M. is de heer M. Monsanto erkend en toegelaten als consul van Haïti op Curacao. Door Z. M. is de 2' luit. kwartiermeester J. J. Verwijnenvan hel leger hier te lande, die voor den tijd van vijf jaren werd gedetacheerd bij het leger in Ncderlandsch-Indie, in zijnen rang en ouderdom in dien rang overge plaatst bij het personeel der militaire administratie van laatstgemeld leger, te rekenen van de dagteekening van het tegenwoordig besluit. Door Z. M. is de dirigeerende officier van gezondheid 2' kl.. dr. A. F. Bauduin, van het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht, op zijne aanvrage, op pensioen gesteld, en aan gen. hoofdofficier de rang verleend van dirigeerend officier van gezondheid le kl. H. K. H. prinses Hendrik zal heden avond in den kon. Franschen schouwburg de voorstelling bijwonen van de opera Faust, waarin mevrouw Albani optreedt. Het gerechtshof alhier deed heden uitspraak in de jl. Donderdag behan delde zaken. A. B. en S. B.beschuldigd van diefstal van een koe in eene weide onder Axel, werden veroordeeld: de vader tot één jaar en de zoon tot drie maanden celstraf; H. J. B. bekwam vier jaren gevangenisstraf we gens diefstal van een paard in eene weide onder Rotterdam. Voor de arrond.-rechtbank alhier werd gisteren de volgende zaak be pleit: De heer H., optredende voor de firma Wed. H. Zn., liet bij de assurantie-maatschappij //Imperial" de in zijne dekenfabriek vervaardigde en aanwezige goederen verzekeren, en eischte, nadat die goederen door brand waren vernield, vergoeding tot een bedrag van ƒ18000. De maatschappij ontkende tot betaling gebonden te zijn, voornamelijk omdat de verbrande goederen tijdens den brand niet meer hel eigendom waren van H., maar van de firma II. Zn., op wie de zaak was overgegaan, van welken over gang echter door den verzekerde bij de maatschappij geen aangifte was ge daan, niettegenstaande eene bepaling in de polis die aangifte voorschrijft op straffe van nietigheid. Ten einde nu op dit punt eene erkentenis van den eischer op H. te verkrijgen, vroeg de gedaagde maatschappij verlof aan om H. op vraagpunten te doen hooren. En over het al of niet noodzakeljjke van dat verhoor, zoowel als over de juistheid van de tegenwerping van ge daagde liep het debat. Voor den eischer trad als advocaat op mr. G. Belinfante, die trachtte aan te toonen, dat, volgens de geschiedenis onzer wetgeving, iedere duistere bepaling ten voordeele van den verzekerde wordt uitgelegd, waarop door mr. G. Van Rossem, optredende voor de gedaagde maatschappij, het tegen deel werd beweerd. Uitspraak in deze zaak 4 April aanst. De heer mr. F. M. baron Van der Duyn, sinds jaren lid van den raad en wethouder dezer gemeente, heeft het stellige voornemen opgevat voorge noemde betrekkingen te bedanken. Op 1 April a. s. hoopt de heer J. Kemps, chef van het station der Ned. Rijnspoorwegmaatschappij alhier, den dag te herdenken waarop bij voor veertig jaren als ambtenaar bij genoemde Maatschappij in dienst trad. ENGELAND. Het wetsontwerp op den vee-invoer is gisteren bij de tweede lezing in het lagerhuis zonder stemming aangenomen. Gisteren is de correspondentie overgelegd betrekkelijk de conventie met Transvaal. Toen deze conventie geteekend was. verlangden de afge vaardigden, dat, aangezien zij op het punt stonden naar Nederland en Por-

Leydse Courant | 1884 | | pagina 5