LE1DSCHE mi RANT. 1884 VRIJDAG 21 MAART. STADS-BERICHTEN. Aflossing Geldleeniiig. <at|, '•Jgei, lira j rDE! 43. JS°. 09, [)e Courant verschijnt dagelijksZon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50franco p. p. f 2. afzonderlijke mrnmers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels f 1.—, iedere regel meer 25 cents, groote letters berekend naar plaatsruimte. irp 411 Tl 1! 81 111 108 131 128 II lisifl BURGEMEESTER en WETHOUDERS der GEMEENTE LEIDEN brengen ter algemeene kennis, dat van de 4 percents geldleening, ad 500.000, aange gaan krachtens de raadsbesluiten van 8/29 Augustus 1882, op Maandag den Maart a. s.des middags te twaalf uren, in een der vertrekken van bet raadhuis zal worden overgegaan tot de openbare uitloting van ates obllgatlën tot een bedrag van zes duizend gulden. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidsche Courant. Rurgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. Leiden, 20 Maart 1884. E. KIST, Secretaris. B1NNENLANÜSCI1 E BERICHTEN. LEIDEN, 20 Maart Z. D. H. de bisschop van Haarlem heeft tot kapelaan der kerk van den H. Petrus alhier benoemd den wel-eerw. heer Th. L. Koxhoorn, kape laan te Heider. Aanstaande Dinsdag te 1 uur zal door de dd. schutterij de gewone voorjaars-inspectie worden gehouden, bij welke gelegenheid aan den kapitein W. C. Zuurdeeg hel eereteeken voor langdurigen schutterlijken dienst zal worden uitgereikt. Gevolg gevende aan het besluit door de vergadering, dd. 16 Januari II., van de afdeeling Leiden der Nederl. Maatschappij voor Tuinbouw en Plant kunde, zal op 25 Maart e. k. eene tentoonstelling worden gehouden van bouquettenafgesneden bloemen enz., waaraan alleen de leden der afdeeling door inzending kunnen deelnemen. Het doel wat men zich met deze expo sitie voorstelt, het toonen aan Leiden's ingezetenen wat door de leden op dit gebied kan worden bijeengebrachtopdat hel ontbieden van bouquetten uit andere steden zal blijken onnoodig te zijn, is voorzeker prijzenswaardig. Wij vertrouwen dan ook dat door velen aan de dringende nitncodiging van het bestuur zal worden gehoor gegeven om zooveel mogelijk aan de inzen dingen in het programma vermeld deel te nemen. De beoordeeling is opge dragen aau drie deskundigen buiten Leiden, zoodal men voor de meest mogelijke onpartijdigheid gewaarborgd is. Morgenavond zal in den schouwburg alhier de groote operette «Der Betlelsludent" worden opgevoerd door het Weeneroperettengezelschap, on der directie van den heer Sigmtind Lautenburg. Met het oog op de vele moeite verbonden aan de opvoering van dit stuk, zal het niet alleen voor dit gezelschap, doch tevens voor de schouwburg-directie eene zelfvoldoening zijn, wanneer de opkomst zoo talrijk ware, dat de zaal gevuld kon genoemd worden. Bij de eerste opvoering van dit stuk, in hel laatst van 't vorige jaar te Amsterdam, mocht het eene gunstige beoordeeling verwerven en werd als toen met lof melding gemaakt van het spel der dames Münck en Verdicr en van de heeren Berlaüanyczek en Mejo. Afgaande van die ge gevens vermeenen wij dat den schouwburgbezoekers een genotvollen avond wacht en vleien wij ons dat de directie voornoemd in hare verwachtingen niet moge beschaamd worden. Eenige dagen geleden werd door de politie aan de Beestenmarkt een hond ontdekt welke eene snede in den nek had, vermoedelijk toegebracht door deze of gene slager, in wiens winkel dat dier vleesch of beenen weg genomen had. De dader is onbekend gebleven. Thans is proces-verbaal op gemaakt legen den slager C. K.wonende aan de Haarlemmerstraat, die een hond, onder dergelijke omstandigheden binnen zijn winkel gekomen, een vleeschpen in den nek geworpen had, zoodat die hond al schreeuwende met de pen in den nek heen en weder langs de Haarlemmerstraat liep, tot het den eigenaar van dal dier de pen uit diens nek trok. Eene waarschu wing voor eigenaars van honden, om dezen niet zonder opzicht te laten ronddwalen. Dezer dagen verspreidde zich een gerucht als zoude te Berlijn het voornemen bestaan tegen dr. llans Von Biilow eene rechtsvervolging in te stellen, naar aanleiding van zijne ongepaste uittingen tegenover de kon. hof opera aldaar. Van dit voornemen is men echter teruggekomen en zoo men "O willen nagaan in hoeverre de betrekking van dirigent der Meininger hof spel, welke Von Biilow thans bekleedt, na het voorgevallene nog door hem kau worden waargenomen. Zijn de geruchten nu juist, dan zou Von Biilow dezer dagen, gedurende zijn verblijf te Amsterdam, ter oore zijn gekomen dat zijn ontslag ophanden was en zou hij daarop onmiddellijk zijn ontslag als dirigent der Meininger hofcapel per telegraaf hebben aangeboden. Gisteren werd te Utrecht tot arts bevorderd de heer A. Folmet', docto randus, en toegelaten voor het 1»" gedeelte de heer Th. A. M. Thier, doc torandus. Het stoomschip Zeelandvan Java naar Rotterdam, vertrok 19 Maart des middags, van Point de Galle. De Padang, van de stoomvaart-maat schappij vlusulinde", gisteren van Java te Liverpool aangekomen, heeft de reis in den korten tijd van 41 dagen afgelegd. De Prinses Marie, van Amsterdam naar Batavia, vertrok van Port-Said den 20,t(n Maart. De regeering heeft geantwoord op het verslag der tweede kamer over het ontwerp lot goedkeuring van de internationale overeenkomst tot bescher ming van den industriêelen eigendom. Zij acht de meening, dat deze over eenkomst een eerste stap zou zijn in de richting van weder-invoer van de octrooien, ongegrond. Het gemaakte voorbehoud strekte juist om onze vol komen vrijheid op dat punt te waarborgen. Het belang voor Nederlands handel en nijverheid zal grooter wordenwanneer zich gaandeweg meer staten aansluiten. Het handelstractaat met Spanje is dezer dagen van den raad van state teruggekomen, en kan dus weldra bij de staten-generaal verwacht worden. Z. M. de koning zal het gewone jaarlijksche bezoek aan Amsterdam dit jaar vroeger brengen dan eerst het plan was. Naar Bet Pad. verneemt, iullen HH. MM. reeds den dag na Paschen, den IS4" April naar de hoofd stad vertrekken en daar tot den 21sten verblijven. De Midd. C. verneemt, dat de koning van Siam onzen consul-generaal te Bangkok, den heer P. S. Hamel, op de afscheids-andientie voor zijn tijde lijk vertrek naar Nederland, benoemde tot grootofficier der Kroonorde van Siam, eene onderscheiding die maar zelden toegekend schijnt te worden. De behoefte aan kader bij de infanteriecorpsen wordt nog steeds kleiner, mede ten gevolg». van het groote aantal korporaals, dat het instr. bat. te Kampen geregeld o,. de 6 weken aan dat wapen levert. Zoo ontbraken op 15 Maart jl. 38 sergeants, 1 fourier en 318 korporaals; op 1 Februari jl. 50 sergeants, 2 fouriers en 345 korporaals en in den aanvang van 1883 be stond het incompleet uit 200 sergeants. 3 fouriers en 430 korporaals. Volgens den bekenden aardbevingsprofeet, kapt. Delaunay, op wiens vroegere voorspellingen, zooals men weet, nog al iets viel af te dingen, zou van 29 Maart tot 3 April a. s. het grootste gedeelte onzer aarde bezocht worden met hevige storingen in den dampkring, aardbevingenorkanen enz. Tot den 29en zullen wij, zegt hij, dit droge en "koude" weder (zooals hij het gelieft te noemen) behouden. Maar misschien is zijne voorspelling wel niet juister dan zijne opvatting van de tegenwoordige zomersche dagen van Maart. (N. v. d. D.) •- Het vroege voorjaar geeft nu reeds gelegenheid om het ware genot te hebben van het land der bloembollen. De omstreken van Heemstede, Benne- broek en Hillegom zijn door het zachte weer der laatste dagen plotseling in eene bloemenzee herschapen. Hyacinten, tulpen en crocussen staan reeds in vollen bloei. Het was Zaterdag jl. voor de Katholieken van het dorp Hazerswoude een ware vreugdedag, daar de pastoor A. VV. Van Zon, het zeldzame voor recht mocht smaken, den dag te herdenken, waarop hij vóór 50 jaren tot priester werd gewijd. Algemeen gaven de parochianen de hartelijkste blij ken van hunne belangstelling in de feestvreugde van dezen dag en van hunne gehechtheid aan en oprechte liefde voor den jubilaris, die gedurende de bijna 40 jaren, welke hij onder hen vertoefde, voor zijne kudde een trouwe her der was. Bbl Bij het naderen van de stoomtram ter hoogte van den hoekmolen on der Delftshaven, legde een 72-jarig man uit Gorinchem zich op derails, met het doel een einde aan zijn leven te maken. Hij werd echter in tijds door den machinist van de tram opgemerkt, die deze onmiddellijk deed stoppen. In de politiewacht opgenomen, is de man later over Rotterdam naar Gorin chem gezonden. De heer J. Van Slijpe, die 15 dezer aftrad als burgemeester van Goudriaan, heeft dat ambt 32 jaren vervuld; sinds 1697 is het steeds in de familie Van Slijpe gebleven. In deze week overleed te Leuven, gem. Vuren, de kooiman P. Vroege, oud-strijder bij Waterloo, die den ouderdom van 89 jaren bereikt had. Thans bevindt zich nog één oud-strijder binnen die gemeente, zijnde P. Sehefïers, die insgelijks 89 jaren telt.

Leydse Courant | 1884 | | pagina 1