ia LEIDSCIIE (OUU\ son 1884 DONDERDAG 20 MAART. Woei IV». «8. STADS-BERICHTEN. HERHALIXGSO^DERWIJS. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. bestel l)e Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. f 2.- ijsonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels 1.—iedere regel meer 25 cents, groote letters berekend naar plaatsruimte. m l, 6 ilgem tten n, 1 lag ii n, Ij 25, 955 26;; 1415 /lil -lil# UiSl 121 91 53 96 91 «i 831 BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 3 der Verordening van den 12 Januari 1882, tol regeling van bet llerhalingsonderwijs in deze gemeente Gemeenteblad n°. 11); Brengen ter kennis van belanghebbenden, dat de inschrijving van leerlin gen voor het Herhalingsonderwijjs zal plaats hebben van den 17en tot den 22,t"1 Maart a. s.voor meisjes in het schoollokaal in de Van der Werfstraat, voor jongens in dat aan de Korte Mare telken dage des namid dags van zeven tot acht uren. Tot het herhalingsonderwijs kunnen worden toegelaten; 1'. de leerlingen van de scholen der 3e en 4e klasse, die verkregen hebben het getuigschrift, bedoeld bij art. 18 2 der Verordening van 11 No vember 1880 Gemeenteblad n° 4 van 1881); 2». zjj die, bij een af te leggen examen, blijken geven goed aan de daarvoor gestelde vereischten te kunnen voldoen. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE KANTER, Burgemeester, Leiben, 14 Maart 1884. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 5 der wel van 29 Juni 1881, Stbl. N°. 97; Brengen ter algemeene kennis dat door F. J. C. Fan Aken alhier, een verzoekschrift is ingediend om vergunning tot uitoefening van den klein handel in sterken drank in het perceel Oude Rijn n'. 93. En geschiedt hiervan openbare afkondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE KANTER, Burgemeester. Leiden, 19 Maart 1884. E. KIST, Secretaris. 56 r- 100' 82» jji, wjjzer aan eene bijz. school alhier. LEIDEN, 19 Maart. De heer H. De Laatte Rotterdamis tegen 1 April benoemd tol onder- - Door de politie is proces-verbaal opgemaakt tegen zekeren P. L., wo nende alhier, ter zake diefstal van dakpannen, die bij eene in aanbouw zijnde woning aan de Langebrug lagen. - Hedenmiddag is een jong paard, van Indisch ras, uit de manege alhier losgebroken. In weerwil spoedig hulp kwam opdagen, was het niet moge lijk het beest te vatten. Eenmaal losgerukt, was het alsol het dier zich in de prairiën bewoog. Voorthollende over de Douzastraat, vervolgde het zijn weg naar de Vest en vervolgens hel Plantsoen op. Welke pogingen ook werden aangewenJ hem te grijpenalles te vergeefs. Zeer behendig wist hij elke greep te verschalken. Daar weder gekeerd zijnde werd hem op de Vest door eene behendige hand een jas voor de oogen geworpen, waarop bel paard eene wending nam en gedekt door dit kleedingstuk in de Singel gracht geraakte. Na aldaar zich enkele minuten zwemmende te hebben op gehouden, vreesde men dat de dood zou volgen, toen hij zich eensklaps "aarden kant keerde en op het drooge zijnde, in majestueuse houding zijn tocht voortzette langs de Douzastraat, de Molensteeg inslaande, tot hij aan het einde van den Vliet zichzelven gevangen gaf in het hek van de aldaar aanwezige huizen. - Het is nu ernstig gemeend en het zou er met het weer erg moeten spannen om de koeien weder binnen te halen, die deze week in het weiland zijn gedaan. Ze hebben al zoo lang geroepen, redeneert de boer, dat we nog een boel kou moeten krijgen, en er komt niets van; het weer wordt hoe langer hoe beter. De koeien hebben nu alvast lekker gras, wat ze in Mei niet beter kunnen krijgen en die nog gestald blijven worden zoo onge- lurig en door de vliegen geplaagd, ol het in 't hartje van den tjjd is. De bees- 'M slaan met hun staarten en hijgen van de warmte, maar den geheelen Mal los te laten, zou toch niet best uitkomen. Lang dus voor April komt sfgrasmelk, daaruit grasboter en dan laten de kievitseieren ook niet wachten. - De minister van financiën maakt bekend, dat het saldo van 'srijks schatkist op 15 dezer bedroeg: bij de Nederlandsche bank f 3,925,035.35 en b!i de betaalmeesters 2,275,725.34% te zamen 6,200,760.69%. - Ten behoeve der koninklijke bibliotheek te 's Gravenhageder univer siteitsbibliotheek te Leiden en der boekerij der gemeentelijke universiteit te Amsterdam heelt de heer Alph. Van den Peereboom, oud-minister van binnen- landsche zaken te Brussel, ten geschenke aangeboden de navolgende door hem geschreven boekwerken: 1°. Essai de numismatique Yproise, Bruxelles, Gobbaerts, 1877, 1 deel 8°. met 42 platen. 2°. Ypriana, Notices, Etudes, Notes et Documents sur Ypres. 1878—1883. Bruxelles. Aimé de Zuttere. 7 deelen 8». als: a. les Halles d'Ypres met 15 platen en 4 plannen, b. La Chambre des échevins, précédé de Recherches sur les primitives institutions et magislratures locales en Flandre et a Ypres, met 10 platen, c. Origines d. Du Mouvement communal a Ypres. Esquisses historiques, 1271—1348. e. Tuindag et Notre-Dame de Tuitte, met 10 platen, Jansenius. Les frères mineurs franciscains. Le chapitre de Saint-Martin, met 2 platen, g. Ypres et ses comtes. Leliaerts. Attaque et defense des institutions communales. Voor dit geschenk is aan den schrijver de dank der regeering betuigd. (Sic.) De vereeniging van hoofden der openbare lagere scholen te Amsterdam heeft aan de tweede kamer een adres gezonden, waarin ten zeerste wordt ontraden de aanneming van de wijziging, door de regeering voorgesteld op art. 24 der wet op het lager onderwijs: vermindering van het getal onder wijzers van 1 op 40 lot 1 op 50 leerlingen. Hel stoomschip Padang, van Java naar Liverpool en Amsterdampas seerde gisterenmiddag 3 uur Point Lynas. De Soenda, van Batavia naar Amsterdam, vertrok van Padang 17 Maart. De Prinses fVilhelminavan Batavia gisteren te Amsterdam aangekomen, maakte eene zeer snelle reis, daar het den afstand aflegde in acht dagen korter dan den op de mailtabel uitgedrukten tijd. - De burgemeester van Roermond, de heer mr. H. Brouwers, heeft zijne aanvraag om ontslag als burgemeester bjj Z. M. ingediend. De dirig.-officier van gezondheid l"le kl. bij de zeemacht, d'. F. J. Van Leent, is door Z. M. den koning van Portugal benoemd tot ridder in de koninklijke militaire orde van Jezus Christus. Het hoofd der familie Bourbon-Naundorff, de afstammelingen van den hier te lande overleden Franschen kroonpretendent, heeft zich nu naar Parijs begeven, met hel doel zijne beweerde rechten te doen erkennen, en te bewijzen, dat hij, en niet de graaf van Parjjs, de wettige erfgenaam vanjde Fransche kroon is. Men schrijft aan het D.v. Z. en's Gr. uit het Westland, dd. 17 Maart jl. Het poten van uien verschaft thans aan vele handen werk. Op de luwe plaatsen zijn de aardappelen in den grond, doch daar het mesten nog niet geheel is afgeloopen, wordt met hel poten van die vrucht nog geen voort gang gemaakt. De natuur ontwikkelt zich, dank zij het schoone en zachte weder, met reuzenschreden: sommige leiboomen bloeien reeds, terwijl hees ters en struiken ons in den waan zouden brengen reeds eene maand verder in den tijd te zijn. De laatste oogenblikken van hel verblijf der Transvalers te Rotterdam, waren gisteren gewijd aan eene feestelijke demonstratie. Daartoe hadden zich vier vereenigingen bij elkaar aangesloten: de christelijke werklieden-ver- eeniging "Patrimonium", afd. Rotterdam, motto "Bid en werk"; de christe lijke jongelings-vereeniging "Obadja"; de christelijke zangvereeniging "Ex celsior; en de "Nederlandsche Oranje-vereeniging", afd. Rotterdam. Meer dan 2000 personen waren ten dien einde te zamen gekomen in het verkooplokaal aan den Oostsingeldat voor deze gelegenheid op luisterrijke en toepasselijke wijze was versierd. Na menige toespraak en uitvoeringen van muziek en zangstukken werd de deputatie namens de vier genoemde vereenigingen een prachtig album aangeboden, bij monde van den heer L. 't Hoen. De heer Kruger dankte voor de aanbieding van dit huldeblijk, de verzekering ge vende, dat hij het gevoelen van zjjn hart niet zoo kon uitstorten als bjj zulks wel wenschte te doen. Na afloop dezer bijeenkomst werd de deputatie, onder geleide der com missie, uitgeleide gedaan naar het centraalstation, vanwaar zij de reis naar Amsterdam aanvaardde. De koopman A. W. begaf zich Maandag laatstleden van Abbenbroek naar Rotterdam ten einde daar betalingen te doen. In een zakboekje had hij ruim achthonderd gulden aan bankpapier. Alvorens zijne zaken te doen, ging hij eens kijken naar den intocht der Transvalers. Toen hij door het gedrang was, miste hij zijn geld. Of het hem ontstolen is, dan wel of hjj het verloren heelt, weet hij niet. Voor het gerechtshof te Amsterdam stond eergisteren terecht J. V. H., uit Nederhorsl den Berg, beschuldigd van 4 valschheden in een onderhandsch geschrift, benevens het desbewust gebruik maken van dat geschrift. Hij had namelijk in de maand October van het vorige jaar eene advertentie doen plaatsen in liet Nieuws van den Dag, valsclielijk met de namen van vier

Leydse Courant | 1884 | | pagina 1