LEID8CDE COD KANT. n ZATERDAG 15 MAART. STADS-BERICHTEN, HERHALIKGSOSDERWIJS. B1NNENLANDSCHE BERICHTEN. Ji 1884 t u statu schilli 'ÏOO can ioorU '250 irk, 180, '120 aatsei 156 N. 04. [)e Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. f 2.— afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels f 1.iedere regel meer 25 cenls, groote letters berekend naar plaatsruimte. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 3 der Verordening van den 12 Januari 1882, tot regeling van het Herhalingsonderwijs in deze gemeente Gemeenteblad n°. 11); Brengen ter kennis van belanghebbenden, dat de inschrijving van leerlin gen voor het Herhalingsonderwijs zal plaats hebben van den 17tn tot den 22"'° Maart a. s.voor meisjes in het schoollokaal in de Van der Werfstraat, voor jongens in dat aan de Korte Mare telken dage des namid dags van zeven tot acht uren. Tot het herhalingsonderwjjs kunnen worden toegelaten; 1«, de leerlingen van de scholen der 3e en 4e klasse, die verkregen hebben het getuigschriftbedoeld bij art. 18 2 der Verordening van 11 No vember 1880 Gemeenteblad n° 4 van 1881); zjj die, bij een af te leggen examen, blijken geven goed aan de daarvoor gestelde vereischten te kunnen voldoen. Rurgemeester en Wethouders voornoemd: DE KANTER, Rurgemeester, Leiden, 14 Maart 1884. E. KIST, Secretaris. 2'. Mi 70 12R BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 5 der wel van 28 Juni 1881, Stbl. N°. 85; Brengen ter algemeene kennis dat door kF. M. Fan der Heydt, alhier, een verzoekschrift is ingediend om vergunning tot uitoefening van den klein handel in sterken drank in het perceel Heerensteeg n'. 4. En geschiedt hiervan openbare afkondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. Leiden, 14 Maart 1884. E. KIST, Secretaris. 58i lOOl 81! 80 57! 91! 58| Sij 181 1351 20! 211 71 951 if! ÏOÜ 1021 ,141 123 4» 8! I Hl 1)8'.! LEIDEN, 14 Maart Vermoeid door de inspanning van de verschillende bezoeken kwam de Transvaalsche deputatie gisterenavond omstreeks 5 uur op de sociëteit Minerva aan, die op smaakvolle wijze was versierd. Na eene luide en van geestdrift getuigende begroeting van de leden werden de gasten in schoone bewoor dingen door den president, de heer Patijn, welkom geheeten, welkom op het eigenlijk //thuis" van de Leidsche studenten en gaf de verzekering de tolk te zjjn van de ware sympathie, die allen bezielde voor de Transvalers. Mocht bet zijn, verklaarde spreker, dat spoedig Transvaalsche jongelieden naar Leiden zouden komen, zij zullen hier met open armen ontvangen worden. Door den heer Kruger werd deze speech met een enkel woord beantwoord, waarna de heer Du Toit verklaarde, dat de deputatie zich gelukkig achtte tan dit oogenblik af geheel toe te behooren aan de studenten. Jammer dat een tijdperk van 12 uren zoo spoedig was vervlogen. Ook door generaal Smit werden eenige hartroerende woorden gesproken, welke met daverende toejuichingen werden begroet. Tegen 7 uren verzamelde men zich aan het diner door de studenten aan de deputatie aangeboden. De eerste dronk was gewijd aan Z. M. den boning, door den heer Udo de Haes, president van het corps, die onmiddel lijk daarna de deputatie hel welkom toeriep aan dezen feestdisch en eene warme hulde bracht aan den roem van den Transvaalschen staat. Deze dronk werd op flinke wijze door den heer Du Toil beantwoord. Thans werd de eene toast als het ware door de andere gevolgd. De president van //Pro Patria" dronk op generaal Smit, waarop deze antwoordde. Paul Kruger werd door den heer Patijn een dronk toegewijd; terwijl prof. Van der Vlugt eene geest driftvolle rede hield op den Willem den Zwijger, Lodewijk van Nassau en Marnix van St. Aldegonde der Transvaalsche republiek, de heeren Kruger, Smit en Du Toit. Namens het gemeentebestuur werden de Zuid-Afrikaansche gasten begroet door den wethouder H C. Ilartevelt. Spreker uitte den wensch dal de pogingen der deputatie, lot het verkrijgen der middelen benoodigd voor den aanleg van den spoorweg naar de Delagoa-baaimet den besten uilslag zouden worden bekroond. Ook de secretaris Van Esselen sprak eenige woor den tot de Leidsche studenten, die mede door jh'. mr. J. G. Th. Beelaerts 'an Blokland werden toegesproken. Ongeveer 10 uur sloeg het uur van scheiden en verliet de deputatie dezen disch, en ook de stad Leiden, waar- 'an zij zeker de aangenaamste herinnering zal hebben medegenomen. De tocht van de sociëteit Minerva naar het spoorweg-station mocht inder daad een zegetocht heeten. Begeleid door fakkellicht beijverden de ingezete- 11(11 zich hare ingenomenheid te doen blijken door het ontsteken van ben- gaalsche vuren, terwijl menige vuurpijl de lucht doorkliefde. Op het perron wachtte de deputatie nog eene kleine verrassing. De muziek der huzaren, juist tot vertrek naar de residentie aldaar aanwezig, hief bij hare aankomst onmiddellijk het Nederlandsche en ook het Transvaalsche volkslied aan. De handdrukken die voorts werden gewisseld en de hartelijke woorden van afscheid waren voorzeker sprekende getuigenissen dat het haar goed was geweest hier eenige uren te hebben vertoefd. Het studentencorps maakt aanspraak op de erkentelijkheid van Leiden's ingezetenen voor de wijze waarop hel zich gekweten heeft van de taak weike het op zich had genomen om onze stamgenooten op waardige wijze te ontvangen. Ook zij, die de niet gemakkelijke verplichting op zich namen om als eerewacht te fungeerendroegen niet weinig bjj door hunne nette en flinke houding tot welslagen van het geheel. De minister van oorlog noodigt de militieplichtigen voor de lichting van 1884, die als telegrafist werkzaam zijn. en in aanmerking wenschen te komen voor eene opleiding tot vestingtelegrafist, zoomede diegenen hunner, die tot milicien-opzichter der genie wenschen te worden opgeleid, uit, daarvan te doen blijken, door zich vóór 1 April 1884 schriftelijk tot het departement van oorlog te wenden, met opgave van naam en voornamen, van woonplaats met aanduiding van straat en nommer, van de gemeente, waarvoor geloot is, van het lotingsnommer, van de lengte (zonder schoei sel), en van hunne tegenwoordige betrekking. In een bijvoegsel tot de Staatscourant van 14 Maart wordt medege deeld eene tabel, bevattende de statistiek der geboorten en der sterfte naar den leeftijd en de oorzaken van den dood, in Nederland, over Dec. 1883. Bij den voorzitter der centrale commissie tot het inzamelen van giften ter leniging der Krakatau-ramp in Nederlandsch-Indië, jhr. mr. G. C. J. Van Reenen en bij den secretaris dier commissie, den heer M. G. Van Heel, zijn door bemiddeling van den Nederlandschen gezant te Parijs, baron Van Zuylen van Nyevelt, de volgende giften ingekomen: van den heer F. Landré, con sul der Nederlanden te Bayonne, fr. 396 en van den heer dr. De Voogt, vice-consul der Nederlanden, fr. 275, te zamen fr. 671. Naar aan de IV. R. C. wordt medegedeeld, zal de definitieve Indische begrooting voor het loopende jaar, waarvan de indiening spoedig kan worden tegemoet gezien, zonder tekort sluiten. Naar men verneemt heeft de luit.-kolonel dr. A. F. Bauduin. dirig. officier van gezondheid 2kl.zijn pensioen aangevraagd. Prof. dr. B J. Stokvis, voorzitter van de geneeskundige afdeeling der tentoonstelling van 1883, is door den koning van Portugal benoemd tot rid der van de Christusorde. -- De heer George Rosenthal te Amsterdam, consul-generaal van Portugal voor Nederland, is door den koning van Portugal benoemd in den adelstand met den titel van baron. Het stoomschip Prinses Marie, van Amsterdam naar Batavia, vertrok van Marseille 13 Maart. De Prinses Hilhelmina, van Batavia naar Amster dam, passeerde Kaap St.-Vincent 13 Maart. De Drenthe, van Java naar Rotterdam, arriveerde hedenochtend te Frioul. Naar men verneemt hebben de aannemers van bestek 888 der staats spoorwegen wegens het maken van gebouwen en andere werken op de sectie Stavoren—Sneek, het werk gestaakt en het werkvolk naar huis ge stuurd, terwijl de borgen niet bij machte zijn hun verplichtingen na te ko men. Eene belangrijke vertraging in de voltooiing der lijn is hiervan wederom het gevolg. (TV. R. Ct.) D'. J. Vonkpred. te Meernheeft bedankt voor het beroep naar de Ned. Herv. gemeente te Oude en Nieuwe Wetering. - In totaal zijn in de laatste drie weken te Schiedam 261 runderen ont eigend, voor een bedrag van f 73944. De opbrengst van den verkoop van het vleesch enz. dezer runderen was f 37303. Het voorloopig comité te Dordrecht, tot ontvangst der Transvaal-depu- tatie bij een eventueel bezoek aan deze gemeente, ontving, tot aanvulling het volgend schrijven van den secretaris Ewald Esseler: //Het spijt de deputatie u te moeten mededeelen dat hare vele bezigheden haar niet toelaten voor loopig eenige uitnoodiging aan te nemen. Zij hoopt echter na hare terug komst uil Portugal nog andere steden in Nederland te bezoeken en dan tevens aan uw hooggewaardeerd verzoek te voldoen." Voor den rechter van instructie te Dordrecht zijn eenige personen uit Oud Beierland gedagvaard, wegens het afscheuren van pokkenbriefjes en verzet tegen de politie tijdens de heerschende pokken-epidemie. Woensdagnacht had te Amsterdam een droevig ongeluk plaats. Een

Leydse Courant | 1884 | | pagina 1