LEIDSCIIE €0(1 RAMT. 1884 IS. 63 DONDERDAG 13 MAART. STADS-BERICHTEN. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. De Courant verschijnt dagelijksZon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. f 2. afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels f 1.iedere regel meer 25 cents, groote letters berekend naar plaatsruimte. HER-IJK. BURGEMEESTER bk WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien het besluit van de Gedeputeerde Staten der provincie Zuid-Holland, van den IgdH December 1883, n". 21 Provinciaalblad n°. 72), houdende bepaling van de tijdstippen van den herijk der maten en gewichten in de verschillende gemeenten in deze provincie, voor het jaar 1884; Herinneren den ingezetenen dezer gemeente hunne verplichting, overeenkomstig art, 15, lett. der wel van den 7en April 1869 Staatsblad n°. 57), tot het doen herijken van alle reeds in gebruik zijnde maten en gewichtenonder mede- deeling dat daartoe door den ijker zitting wordt gehouden in het lokaal van den ijk, op de Aalmarletnaast de Gemeente-apotheeken wel: voor de gewone gewichten, benevens de maten en strijkers, voor wijk VII, op den 13, 14, 18, 19, 20 en 21 Maart, telken dage van des morgens 9 tot des namiddags 3 nren Vervolgens wordt ter kennis van de belanghebbenden gebracht, dat volgens besluit randen Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid van den 6den December 1883, deletter Tin den gewonen drukvorm, schuin gesteld, bestemd is tot goedkeu- ringsmerk zoowel bij den ijk als bij den herijk der maten en gewichtenen bij den ijk van gasmeters de Koninklijke kroon, terwijl het kantoormerk voor de gemeente Leiden is het cijfer ff. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door aanplakking en door plaat sing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, 29 December 1883. DE KANTER, Burgemeester. E. KISTSecretaris. LEIDEN, 12 Maart, De heer dr. F. De Boer, leeraar aan de hoogere burgerschool alhier, is benoemd tot hoogleeraar in de wis- en natuurkunde aan de universiteit le Groningen. Het programma van de feestelijke ontvangst der Transvaalsche deputatie bier ter slede, op morgen, luidt aldus: De stoel, die de deputatie van het station zal afhalen wordt te 10 uur des ochtends aan de akademie opgesteld en vertrekt te 10 54 uur naar het station, waar te 11 uur de deputatie per exprestrein aankomtvergezeld door jh'. m'. J. G. Th. Beelaerts van Blokland. Op het perron wordt de deputatie welkom geheeten door den heer L. Udo de Haes, praeses van het Leid^h studentencorps, en worden door hem de eereleden van het collegium, den kotnmandant der eerewacht, den heer L. Evekink, en de presidenten der corpsgezelschappen aan haar voorgesteld. Van het station gaat de stoet stapvoets langs den Stationsweg, Beestenmarkt, Paardensteeg, Kort Rapen burg, Rapenburg (binnenzijde), Breêstraat tot het stadhuis. De volgorde van den stoet is deze: a. Muziek der huzaren, b. Pedel van het Leidsch Studentencorps, c. Het corpsvaandel (te paard), d. Eerewacht vau stu denten te paard (eerste gedeelte), e. President Kruger en de hh. Beelaerts van Blokland en Udo de Haes in een rijtuig met 4 paarden. De commandant der eerewacht rijdt naast het rijtuig. De heeren Du Toit en Smit en 2 leden van het collegium in een rijtuig met 4 paarden, g. Eerewacht van studenten te paard (tweede gedeelte), h. De secretarissen der deputatie met 2 leden van het collegium in een rijtuig met 4 paarden. Eereleden van bft collegium in rjjtuigen met 2 paardenstafmuziek der infanterie, k. De corpsgezelschappen met hunne vaandels: Pro Patria, Soc. Minerva, Arena Studiosorum, Njord, Doctrina, IJsclub en Studentenald. van hel Ned. Tooneel- verbond. I. De verschillende faculteiten met hunne vaandels en hare leden, m. Vertegenwoordigers van alle meegaande gezelschappen uit het corps met vaandels. De optocht wordt omgeven en gesloten door bereden artil leristen. Dp het stadhuis wordt de Transv. deput. begroet door het stede lijk bestuur. De stoet gaat naar de sociëteit Minerva, waar hij zich ont bindt, de eerewacht en de rijtuigen blijven de deputatie overal vergezellen. Van het stadhuis gaat de deputatie te 12% ure naar de zaal van den heer IVijtenburg, waar het dejeuner zal plaats hebben haar door de burgerij aan- gdboden. Het collegium is gast. Te 1% uur vertrekt de deputatie naar de akademie, waar zij in de senaatskamer door alle professoren wordt ont vangen. Te 2)4 uur brengt zij een bezoek aan de Maatschappij van Ned. Letterkunde in de Nutszaal en te 354 uur aan de Kweekschool voor Zee- Marl, waar de muziek der huzaren zich zal laten hooren en de jongens ilef kweekschool eene parade zullen houden. Vervolgens brengt zij te 454 aar een bezoek aan de fabriek van den heer Le Poole op de Garenmarkt, en vandaar ten slotte naar de sociëteit Minerva, waar de deputatie, ongeveer te 5 uur aangekomen, wordt verwelkomd door het bestuur der sociëteit. Van 4 tot 6 uur zal aldaar eene matinee musicale plaats hebben. Te 6 uur begint hel diner, door het Leidsch studentencorps aangeboden. Gasten zijn, be halve de deputatie, de leden van het dagelijksch bestuur, prof. Doper, rector magnificus der universiteit, prof. Huet, secretaris van den senaat, kolonel Leers, de luit. ter *ee De Goeje en prof. Acquoy. voorzitter der Maatschappij van Nederl. Letterkunde. Na afloop verlaat de deputatie deze stad en begeeft zich weder naar Amsterdam. Gisterenavond trad de heer Affourtit van Amsterdam in eene vergadering van leden met hunne dames in de afdeeling Leiden en omstreken van de Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde als spreker op. Tot onderwerp j zijner rede had hij gekozen: /'Over de beschavende invloed van den tuinbouw." Hij begon met zijn toehoorders mede te deelen, hoe reeds bij de oudste vol ken de tuinbouw een zeker gezag had, hoe reeds in de ver verwijderste 5 tijden verschillende schrijvers op het nut van den tuinbouw hebben gewezen om vervolgens hunne aandacht te vestigen op den voortgang, de bloei van den tuin bouw en de verschillende omstandigheden, die er een overwegende invloed op hebben uitgeoefend. Hij betreurde het ten zeerste dat er in ons land zoo weinig aan gedaan wordt, dat de regeering, hoewel enorme sommen gelds voor elk ander tak van het onderwijs beschikbaar stellende, voor de horti culture de schatkist zorgvuldig gesloten hield. Er is dan ook slechts eene onderwijsinrichting op dit gebied en dit is nog wel eene particuliere onder neming, Linnaeus namelijk, hetwelk zich echter zoo weinig in bloei mag verheugen, dat het hem niet zoude verwonderen te eenigen tijd te zien,dat het herschapen werd in een kerkhof voor Amsterdam. Naar aanleiding van een verzoek, tot hem door eenige dames gericht, om het een of ander over de bloemen, welke steeds ten allen tijden de voorkeur boven alle bloemen heeft genoten, namelijk de roos, verhaalde hij zijne toehoorders de legende van de geele roos. In de y. Delftsche Courant van den maakt X te Pijnakker als inzender bekend dat hij de ervaring heeft opgedaan dat wanneer het in Maart op zekere datums mist, het in Mei op dezeDde datums vriest, want de mistige dagen van Maart, zouden juist de datums der vorstdagen aan wijzen voor Mei. X beroept zich op de beide laatste Jaren dat zijne be vinding is uitgekomen en hij vraagt op welken grond die steunt? Op niet een grond; de bevinding is bloot toeval. Niet de 2d< Maart 11., zooals hij aanvoert, kan in vergelijking komen wat den mist betrelt, met Vrijdag den 711"1 toen het veel naar eenen Decembermist geleek; derhalve zou het op den 7<"D Mei a. s. hard moeten vriezen. De koude, welbekende Meidagen eii gevreesde vorstnachtendie doorgaans den 10de° beginnen, blijven echter zelden uit en daarvoor is reeds meermalen een aannemelijken grond aange voerd. Loopt Mei bijgeval van nachtvorst vrij, dan is er reeds zooveel koude voorafgegaan dat de natuur haar compensatie-vermogen gereed heeft, zooals op regen droogte, op donkerheid zonneschijn, op wind stilte volgt. In Maart toch van het vorige jaar was het zonder mist volslagen winter met sneeuwbuien en toen het weer keerde bleek Mei in waarheid bloeimaand te zijn zonder teleurstelling. Iedere mistige dag van Maart kan nu buiten be schouwing blijven, want aanst. Mei zal het hoogstwaarschijnlijk toch koud genoeg wezen, als de Noord-oostenwind op den dag waait en het 's avonds stil wordt; hetgeen nachtvorst geeft. Na St. Urbanus, (25 Mei?) acht men zich doorgaans eerst voor nachtvorst beveiligd. Bij den minister van buitenlandsche zaken is, door tusschenkomst van den agent en consul-generaal der Nederlanden in Egypte, eene som van 1000 fr. ontvangen, welke, ter gelegenheid van den jongsten geboortedag van Z. M. den koning, door den heer David Rahmin Aghionte Alexandrie, ten behoeve der armen van 's Gravenhage is geschonken. Naar het Vaderland verneemt, hebben veertien leden van de linker zijde der tweede kamer in eene afzonderlijke nota, welke bij het afdeelings- verslag zal worden gevoegd, hun bezwaren tegen het ontwerp van wet voor eene klassenbelasting geformuleerd, In die nota wordt naar men ons meedeelt, aangedrongen op eene herziening van de belastingplannen der re geering in dien zin, dat de regeering de geheele opbrengst van het per soneel voor het rijk zou terugnemenen dan eene inkomsten- of klassen- belasting zou hellen, van welker opbrengst 9/10 aan de gemeenten zou worden uitgekeerd. Te Utrecht is tot arts bevorderd de heer J. D. L. Harders, officier van gezondheid l8te kl.en toegelaten als tandmeester de heer W. J. Son.

Leydse Courant | 1884 | | pagina 1