LEI DSC Hi COURANT. 1884 J. RL 01 WOENSDAG 12 MAART. STADS-BE RICHTEN, BINNENLANDSCHE BERICHTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. f 2.- af zonder lij ke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents De prijs der Advertentiën is van 14 regels f 1.iedere rege' meer 26 cents, groote letters berekend naar plaatsruimte. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 6, 2de alinea der Verordening van 11 November 1880, rege lende de inwendige inrichting der scholen, de toelating en het ontslag der leerlingen (Gemeenteblad N°. 4 van 1881) Brengen ter algemeene kennis, dat de inschrijving van nieuwe leerlingen aan de openbare scholen der 3e en 4e klasse zal plaats hebben van den 3<» tot en met den 15en Maart e. k. in de schoollokalen in de Rijnstraat, in deBrandewijnsteeg, op de Rinnenvestgracht aan het Plantsoen, in de Van- der-Werfstraat en aan de Korte Mare, des voormiddags van half negen tot negen uren en des namiddags van half twee tot twee uren, behalve des Zaterdags namiddags en des Zondags. De Gemeente Leiden wordt voor de leerlingen der openbare scholen van de derde klasse in drie wijken verdeeld. Tot de wijk voor de openbare school der derde klasse, n°. 1 behoort dat deel der gemeente, dat ingesloten wordt door en ten oosteii en zuiden ligt van de lijn: KaiserstraatRapenburg, Nieuwsteeg, Zonneveldsteeg, KetelboelersteegKorte Korenbrugsteeg, Nieuwe Rijn tot de Utrechtsche brug. Tot. de wijk voor de openbare school der derde klasse, n°. 2 behoort dat deel der gemeente, dat ingesloten wordt door en ten oosten ligt van de lijn: Nieuwe Rijn, Vischbrug, Hoogstraat, Stille Mare, Lange Mare, Oude Vest en Oostdwarsgracht. Tot de wijk voor de openbare schoot der derde klasse, n°. 3 behoort dat deel der gemeente, dat ingesloten wordt door en ten noorden en wes ten ligt van de lijn: Kaiserstraat, Rapenburg, Nieuwsteeg, Zonneveldsteeg, KetelboetersteegKorte Korenbrugsteeg, Nieuwe Rijn, VischbrugHoogstraat, Stille Mare, Lange Mare, Oude Vest en Oostdwarsgracht. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. Leiden, 28 Februari 1884. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN. Gezien art. 5 der wel van 28 Juni 1881, Stbl. N°. 97; Brengen ter algemeene kennis dat door J. H. H. Borgerdingalhier een verzoekschrift is ingediend om vergunning tot uitoefening van den klein handel in sterken drank in het perceel Beestenmarkt n". 57. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. Leiden, 11 Maart 1884. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 11 Maart. Gisterenavond werd voor de tweede maal »'t Is maar een smid", tooneel- stuk van W. Van Zuylen, alhier ten tooneele gevoerd en wederom was de schouwburg zeer slecht bezet. Wat het stuk en de opvoering betreft, dit komt natuurlijk bijna op hetzelfde neer als hetgeen wij reeds vroeger heb ben geschreven. Niettegenstaande de verschillende wenken, hem niet alleen ioor ons maar ook van andere zijden gegeven, om namelijk het even op en neerlaten van het gordijn even voor het begin van de tweede akte door het een of ander gesprek, door eene mededeeling, of iets dergelijks te ver- tangen is de auteur tot heden hiertoe niet kunnen overgaan. In stede van den heer Chrispijn, die door eene ernstige ongesteldheid verhinderd is voor eerst voor het voetlicht te verschijnen, vervulde de heer Moor de rol van Andries Bolten. Noch wat persoonlijkheid, noch wat spel aangaat, kan deze laatsteten minste in dit stuk, met den heer Chrispijn in het strijdperk Wen. Het was dikwijls moeielijk te gelooven dat deze de zoon was der weduwe Bolten of wel tegelijk kind was geweest met Marie Haverman. Het fijne, het beschaafde dat zoozeer het spel van Chrispijn caracteriseerl, ont breekt bij hem ten eenemale. Stelle men ook maar een smid voor, men behoeft daarom nog niet zijn mond door middel van een mes met brood te Billen en op zoodanige wijze met zijne moeder te spreken; men wordtzelfs in fa stand der maatschappij gecenseerd te weten dat men eene fatsoenlijke JMge dame niet huiswaarts geleidt met een pet op het hoofd. Van de onge- Iwijfeld zeer dankbare rol, welke hij gisteren avond vervulde, heeft de beer Moor weinig of niets terecht gebracht. Wal de overige acteurs en actrices betreftwij kunnen in dezen volkomen dezelfde getuigenis afleg- gen ais wij reeds vroeger gedaan hebben. De met 1°. April aanst. bij de kweekschool voor zeevaart alhier te detacheeren luitenants ter zee der 2de klasse C. J. G. De Booy en L. Roo senburg zijn bestemd, om met 1°. October van dit jaar geplaatst te worden aan boord Zr. Ms. opleidingsschepen Anna Paulowna en Admiraal van VPassenaer. (/V. R. Ct.) Gedurende de afgeloopen maand Februari zijn per Rijnlandschen stoom tram (Leiden - Katwijk) vervoerd 15207 personen, met eene opbrengst van ƒ2343.81, opbrengst goederenvervoer 135.27, totaal 2479.08. Van af 1 Januari tot en met uit. Februari 1884: aantal vervoerde reizigers 30943, opbrengst 4907.315. goederenvervoer 285.84, vervoerde postpakketten 30.80, totaal 5223.955; zijnde per dag-kilometer f 10.05. Men meldt ons uit Katwijk aan Zee: Van 8 tot 10 dezer zijn 32 bom men aangekomen, die besomden ƒ50 a 152 in 5 a 7 dagen. Tengevolge van de windstilte werd weinig levende visch aangevoerd. Besteed werd: voor levende tarbot 6 a 8 per stuk, voor tong 0.40 a ƒ0.60 per stuk, voor schol 7 a 10, voor droog schol 4 a /5, voor droog scharren f 5 a ƒ6, alles per mand, voor zeesterren ƒ10 a ƒ12 per kar. De minister van financiën maakt bekend, dat het saldo van 'srijks schatkist op 8 dezer bedroeg: bij de Nederlandsche bank 4,230,443.23 en bij de betaalmeesters 1,757,770.32%, te zamen 5,988,213.55%. In het jaar 1884 kunnen worden aangesteld tien surnumerairs der dir. bel., inv. en acc.in Aug zal worden afgenomen het vergelijkend examen. Zie verder Staats-Ct. van 11 dezer. Blijkens een bij het departement van marine ontvangen telegram is Zr. M5. schroefstoomschip Tromp, onder bevel van den kapitein ter zee P. Ten Bosch, adjudant van Z. K. H. den prins van Oranje, den 7de0 dezer van Kaapstad vertrokken, ter voortzetting der reis naar de Westkust van Afrika. Aan boord was alles wel. (Stc.) De jaarletter voor de branding der schepen en vaartuigenbij hunne meting voor het recht van patent in het dienstjaar 1884/85, zal zijn de letter O in vette kleine drukletter. De heer A. Mackay, zich niet kunnende vereenigen met het voorstel der regeering om alle misdrijven in het vervolg te doen berechten door de arronilissements-rechtbankenheeft, hoewel in beginsel instemmende met het wijzigingsvoorstel van den heer Wintgens,. eene nieuwe wijziging aan de tweede kamer voorgesteld, waarbij 1°. de grens voor den aanvang van zware delicten wordt vastgesteld bij die feiten waartegen eene gevangenis straf van meer dan 4 jaren wordt bedreigd, zoodat de rechtsmacht der hoven meer wordt ingekort; 2". het toelaten van hooger beroep voor bede larij vervallen zou, ook ter voorkoming dat het appel gebezigd wordt als middel tot uitstel van het vertrek naar de werkinrichting; 3°. wordt voor gesteld appel in zake belastingovertredingen niet onbepaald doch eerst toe te laten waar meer dan ƒ200 boete wordt bedreigd; 4". het getal rechters op 3 te laten in plaats van eene rechtspraak met 4 rechters, wier getal hjj op 5 zou willen brengen eerst nadat alle misdrijven bij de rechtbanken komen. Het stoomschip Koning ffillem UI, van Java naar Amsterdam, ver trok van Port-Said den 7den Maart, des voormiddags. De Burgemeester den Tex, van Amsterdam naar Batavia, arriveerde te Port-Said den 10dtD en ver trok den llden Maart. De Samarang, van Rotterdam naar Java, vertrok gisteren van Suez. Naar de /V. B. Ct. verneemt, zulleu, behalve de luitenant-generaal Van Willes, ook de generaals-majoor Queysen, Pel, Heitz en Netscher op pensioen gesteld worden. Wij vernemen, dat de luit.-kol. P. Van Hille, van het 4e reg. inf. te Delft, binnenkort den militairen dienst met pensioen zal verlaten. (IV. v. d. D.) Voor eenigen tijd zijn drie beerenals afgevaardigden van de steen fabrikanten in de noordelijke provinciën, op audiëntie geweest bij den mi nister van waterstaat, enz., om zich te beklagen, dat de Waalsteen bjj rijksgebouwen van regeeringswege telkens verkozen werd boven Groninger steen. Waarschijnlijk naar aanleiding van dat bezoek, is aan een dier beeren, den Heer A. H. Van Bergen, steen-en pannenfabrikant te Heiligerlee, de levering opgedragen van een millioen steenen van zijn fabrikaat. De heer jhr. F. Van Bevervoorden tot Oldemeule te Amsterdam is be noemd tot kommandeur in de orde van de Poolster van Zweden. Naar aan hel Pal. v. Just, gemeld wordt, hebben zes juristen, de hh. mrs I.. W, C. Van den Berg, W. De Gelder, S. J. Keizer, M. M. W. Pen- nink, M. C. Piepers en J. R. Voute de te Batavia aanwezige rechtsgeleerden

Leydse Courant | 1884 | | pagina 1