BUI TENLANDSCHE BERICHTEN. PER TELEGRAAF. NOOIT TE LAAT „„atstoezicht op krankzinnigen heeft op het gewijzigd ontwerp van wet negen wijzigingen voorgesteld. 0. a. stelt zij voor: voor zoover niet op andere wijze in de behoefte aan gestichten tot opneming van de in eenige provincie wonende of verblijvende krankzinnigen wordt voorzien, zorgt, het bestuur der provincie, hetzij afzonderlijk, hetzij in vereeniging met de be- sturen van andere provinciën, voor de oprichting en instandhouding van ge stichten voldoende aan de door deze wet gestelde eischen. 's GRAVENHAG1S, 6 Maart. De Belgische minister van huiteniandsche zaken, de heer Frére-Orban, Peelt van Z. M. den koning het grootkruis van den Gouden Leeuw van Nassau ontvangen. Door Z M. is aan 'skonings adjudanten, den kolonel H. .1. baron Taels van Amerongen en den majoor A. C. baron lientinckbeiden van den groo- ten staf, vergunning verleend tot het aannemen en dragen respectievelijk van Pet commandeurskruis met plaque van de militaire orde der Ontvangenis van O, L. Vrouw van Villa Vigoza en van hel commandeurskruis met plaque der militaire or('e van 0. H. Jezus Christus, hun door Z. M. den koning van Portugal geschonken. In de zitting der tweede kamer van heden heeft de heer Bahlmann eene interpellatie aangekondigd over de vraag aan wie de exploitatie van den spoorweg Amersfoort - Nijmegen zal toevertrouwd worden. Na lang durig debat is met 40 tegen 33 siemmen aangenomen het amendement van den heer Van lleeckeren, om uit de markenwet weg te laten den slaat van toor verdeeling vatbare marken. De regeering heeft hierop eene schorsing verkregenter overweging of zij de wet zal int rekken. Morgen is de krank zinnigenwet aan de orde. Door het gerechtshof werd heden uitspraak gedaan in de jl. Donder dag behandelde zaak van II. W. U.koopman te 'sHage. beschuldigd van zedelooze handelingen jegens jeugdige meisjes. Bij gebrek aan wettig be wijs werd hij vrijgesproken. De gasimaaliijdgisteren door Z. K. H. Alexander, prins van Oranje, den hh. Kruger, Smit en Du Toil, in gezelschap van jh'. Beelaerts aange boden, moet zeer genoegelijk geweest zijn. De gastheer loonde groote be langstelling in de aangelegenheden van hun vaderland. Behalve den presi dent van de tweede kamer, den heer Cremers, ontmoetten de leden der deputatie aan 's prinsen tafel de burgemeesters van 'sGravenhage en Delft den staatsraad De Vries, den hoogleeraar Van der Vlugt uit Leiden en de adjudanten van Z K. 11. Na een verblijl van acht dagen in de residentie verlieten de Zuid-Afri- kaansclie afgevaardigden heden middag per extra-trein van 12 u. 50 m. de residentie om zich naar Amsterdam te hegeven. [)e maatschappij had een salonwagcn beschikbaar gesteld voor de deputatie, haar secretarissen en verder gezelschap. Eene talrijke menigte was op het perron aanwezig. BELGIË flet Belsische hof van cassatie heeft uitspraak gedaan in de voorziening san Henri Boland tegen het vonnis van het hof van appèl van Luik. Zoo als men weet was Boland vrijgesproken door de rechtbank van Marche, te Luik veroordeeld tot 3 jaren gevangenis en 3000 fr. boete, wegens valsch- heid in geschriften en oplichting. ENGELAND. De regeering heeft gemeenschappelijk met de spoorweg-directiën eene belooning van 2000 uitgeloofd voor de ontdekking en arrestatie van de daders der jongste dynamiet-aanslagen. De heer Woodhousc, gezagvoerder van de Niserois te Sunderland aangekomen. Hij verhaalt, dat de gevangen genomen schepelingen in een zeer hachelrjken toestand verkeeren, en vreest zelfs dat zij vermoord zullen worden, indien niet spoedig maatregelen lot hunne bevrijding worden geno men. Het klimaat is voor Europeanen bijna ondragelijk, en de Bajah van Tenom behandelt de gevangenen op zeer wreedaardige wijze. VVoodhouse is de overbrenger van de volgende eischen van den Bajah: een losgeld van 62,000 verdrijving uit Sumatra van twee Rajahs (zijne mededingers), en afstand door Nederlaud van zeker gedeelte van Tenom. VVoodhouse is naar Londen vertrokken, om eene samenkomst met lord Granville te hebben. Aan den Standard wordt uit Berlijn gemeld, dat ttisschen Duitschland en Oostenrijk ecnerzijds en Rusland aan den anderen kant een verdrag zou zijn gesloten, waarhij Rusland zich zou verbonden hebben, zijne troepen van de Pruisische en Oostenrijksche grenzen terug te trekken. Vervolgens zou Buslands houding op het schiereiland van den Balkan zoo zijn omschre ven, dat daarbij op de belangen van Oostenrijk zeer bijzonder is gelet. De handhaving van het stains quo wordt gewaarborgd en de Oostenrijksche be- zetiing van Bosnië en de Herzesowina uitdrukkelijk erkend. In de derde plaats zou Rusland zich verbonden hebben de wraakplannen van Frankrijk niet Ie zullen ondersteunen. Ten vierde is in het tractaat een wederzijdsche waarborg voor het behoud van den Europeeschen vrede opgenomen, en ten slotie wordt de duur van het verdrag op 5 jaren vastgesteld. De Standard meldt uit Gaïro, dat het gelijktijdig uitbreken van op roer onder de gevangenen in de twee stedelijke gevangenissen het vermoeden van provocatie van huilen wettigt. Het oproer is met moeite onderdrukt; de directeur liet de belhamels geeselen. Generaal Graham is van Trinkikat le Soeakim aangekomen. De troe pen zullen op eenigen afstand van Soeakim aan land gaan. Osman Digma heeft zijn legerkamp opgeslagen bij de bronnen op 17 mijlen ten westen van Soeakim. Volgens de verzekering van een Arabier, die van genoemd kamp ie Soeakim is aangekomen, is Osman Digma nog slecds zeer verbitterd op de Engelschen. Zevenhonderd minnen, vrouwen en kinderen uit Tokar zijn door eene Eayptische stoomboot te Soeakin aangebracht. Uit de Engelsche pantser- schepen zijn 300 mariniers aan land gezet. Het garnizoen van Soeakim bestaat uit 650 mariniers en 500 Egyptische soldaten; de Iaatsten zullen weldra naar Cairo teruggezonden worden. FRANKllIJ K. De Agence Bavas meldt uit Hongkong van 4 Maart, dat in Shanghai Chineesche soldaten zich gewelddadigheden tegen Europeanen veroorloofd hebben; twee personen werden door bajonetsteken lichtgewond. Voorts verneemt men mit Hanoi van den 3 Maart, dat acht rijke Chineesche koop lieden aldaar onthoofd zijn geworden, omdat zij zich in betrekking met de Zwarte Vlaggen hadden gesteld. Tengevolge van de houding door de Chi- neezen aangenomen heeft het pantserschip fictoiredat na aankomst van de Glissonnière China verlaten moest, bevel ontvangen daar te blijven. Uit llai-Phong wordt gemeld, dat alle Fransche versterkingstroepen voorwaarts zijn gerukt, maar de reservetroepen zijn nog niet aangekomen. In Je laatste dagen hebben ernstige schermutselingen plaats gehad. De aan val op Bac-Ninh wordt dagelijks verwacht. Het weder is regenachtig. Vorst Krapotkine, de bekende nihilistische schrijver, die, zooals men weette Clairvaux gevangen zit en wiens gezondheidstoestand daar veel te wenscheu overlaat, zal naar eene gevangenis in het Zuiden overgebracht worden. Uit Anzin wordt gemeld, dat in het geheele kolendistrict rust heerscht en dat eergisteren 1069 werklieden, waaronder 227 mijnwerkers, weder in de mijnen zijn afgedaald. ZWITSERLAND. De bondsregeering had Hit Weenen olficiëele mededeelingen ontvangen, die liet vermoeden wettigden, dat er in Zwitserland zamenwerking bestond met de misdadigers, die zich in den Iaatsten tijd te Weenen. Stuttgart en Straatsburg aan roof en moord hebben schuldig gemaakt. Naar aanleiding daarvan is de blikslager Kennel, voorzitter der anarchisten-vereeniging te Bern, op last der bondsregeering in hechtenis genomen. Tevens is het lokaal dier vereeniging opengebroken en heeft aldaar, alsook bij Kennel, eene huiszoeking plaats gehad, waarvan de uitslag wordt geheim gehouden. IPANJ E. Verleden Zaterdag heeft een negentienjarig schoenmaker, José Perez genaamd, te Tarragona vier vrouwen vermoord: Fiorentina Matheu, tachtig jaar oud, hare dochter, Josefa Mallol, de zeventienjarige stiefdochter dezer laatste en eene dienstbode. De dochter hield een tababswinkel en de beide anderen woonden bij haar in. Vroeg in den ochtend drong Perez den winkel in en doorslak de vrouwen, de eene na de andere, met een dolk. lie oude vrouw en het meisje bleven terstond dood. Aan het behoud der anderen werd gewanhoopt. De moordenaar is gevat. .Naar het schijnt wist hijdat Josefa Mallol een voorraad tabak verwachtte en was het hem te doen om het daarvoor in den winkel gereed gehouden geld. DUITSCHLAND. De kamer van afgevaardigden heeft gisteren de motie van Windthorst, tot intrekking van het zoogenaamde Sperrgesetz, met 209 tegen 152 stem men verworpen, nadat de minister van eeredienst zich tegen de motie ver klaard had. De Deensche regeering heeft besloten, met het voorjaar een oorlogs- sehoener naar Groenland le zenden, om, wat sinds jaren niet geschied is, de Deensche oorlogsvlag in de Groenlandsche wateren te vertoonen en wel licht ook om voor de rechten der Deensche onderdanen te waken, die op Greenland's gebied visschen een recht, dat niet weinig door vreemde visschers geschonden wordt. RUSLAND. De ftloskauer Zeilnng wijst op het gewicht der verplaatsing van prins Orlofl naar Berlijn. Deze maatregel strekt, evenals de zending der deputatie van St. George-ridders naar Berlijntot sprekend bewijs van de vriend schappelijke betrekkingen ttisschen Rusland en Duitschland. Prins Orlofl, die het bijzonder vertrouwen van den Czaar geniet, mag zich evenzeer in het vertrouwen van keizer Wilhelm verheugen en staat in vriendschappelijke ver houding tot den staatsman, die met de hoofdleiding der zaken is belast. Het blad zegt ten slotte: "Europa heeft thans vóór alles behoefte aan waar borgen voor zijne innerlijke veiligheid en een der beste waarborgen is onte genzeggelijk de goede verstandhouding ttisschen Duitschland en Rusland." •r- De plechtige kroning van den koning en de koningin van Servië zal in den loop van dit jaar plaats hebben. Het tijdstip is nog niet bepaald. TURHIJ F. Naar men verzekert zal de Snl'an een Christen tot gouverneur van Creta (Candia) benoemen. Waarschijnlijk zal Rustam, of Photiades, voor dien post gekozen worden. Lord DufTerin heeft van de Christen-leden der Cretenzi- sche vergadering eene uitvoerige dépêche ontvangen, waarin geprotesteerd wordt tegen de benoeming van een Muzelmanschen gouverneur, onder ver klaring, dat zij in dit geval niet voor de handhaving der rust op het eiland kunnen instaan. BERLIJN, 6 Maart. Opening der zitting van den rijksdag. In de troon rede wordt het indienen van de reeds bekende ontwerpen van wet aan gekondigd. Zij bevat de verklaring dat de betrekkingen met het buitenland niets te wensehen overlaten, en de verzekering dat Duitsch land, geheel in overeenstemming met de nabnurstaten en met de be vriende mogendheden vredelievend gezind is ten gevolge waarvan de vrede voor Duitschland niet alleen naar menschelijke berekening verzekerd is. De nieuwe bevestiging der geërfde vriendschap van Duitschland met hei naburige keizerlijke hof en het nthaal aan den Diiitschcn kroonprins in Italië en Spanje ten deel gevallen, bewijzen, dat in het buitenland Duitsch- land's aanzien gepaard gaat met hel vertrouwen van de vorsten en de volken in Duitschland's politiek. RECL AII1E9. is het, als men zijn toevlucht neemt tot een nieuw en rationeel geneesmid del, zelfs als men reeds vele middelen zonder resultaat, heeft gebruikt. Alle kwalen, voorkomende uit onzuiver, slecht zamengesteld bloed worden snel, zeker en zonder pijn genezen door de Zwitsersche pillen van den apotheker R. Brandt.

Leydse Courant | 1884 | | pagina 3