heer G. Völlmar voor zijne voordracht op violoncello toegejuicht, niet minder was dit het geval met den solo-violist, den heer Engène Baudot. Hij wist allen als het ware te electriseeren toen hij het «Concert Romautique" van Benj. Godart voordroeg. Hij wist de mocielijkheden, die in genoemd con cert voorkomen, zoo gemakkelijk te overwinnen, en daaridj waren de dub- belgrepen en zijn geheel spel zoo zuiver, dat wij bij ons zeiven dachten: //dat is nu eens weer een echt kunstenaar, in den waren zin des woords' Het publiek hield niet op met applaudisseeren totdat hij een gedeelte van het concert nog eens ten beste gaf. Toen hij de «Fantasie Caprice" van Vieuxtemps had voorgedragen (en hoe heerlijk droeg hij ze voor) werd hem een welverdiende lauwerkrans vereerd. Wij gelooven dat wij ook uil naam van het publiek spreken wanneer wij de commissie der M. v. T. onrcn erkcn- telijken dank beluigen, voor het genot, ons dien avond verschaft. Er zijn thans, sedert den aanvang der ziekte in deze gemeente, in het geheel 529 gevallen van mazelen voorgekomen, terwijl van de aange tasten slechts 6 zijn overleden. De ziekte blijkt dus wel van een zeer goed aardig karakter te zijn. Den 5dtn Maart 1884 heelt aan hel departement van buitenlandsche zaken te 'sGravenhage de onderleekening plaats gehad eener verklaring houdende uitbreiding der op 7 December 1868 tusscheu Nederland en België gesloten overeenkomst, betreffende de wederzijdsche toelating van genees kundigen in grensgemeenten van het eene rijk tot uitoefening der genees kunst of van een harer takken in die van het andere, lot de veeartsen. De minister van binnenlandsche zaken, gelet op artt. 11 en 12 der wet op het hooger onderwijs, noodigt hen, die zich aan een der bij die artike len vermelde examens in 1884 wenschcn te onderwerpen, uit daarvan vóór 25 Maart e. k. te doen blijken aan den inspecteur der gymnasia te's Graven- hage, met opgave van hunne woonplaats en vermelding of zij aan het exa men vermeld in art. 11 oi aan dat vermeld in art 12 wenschen deel te nemen en van hel getuigschrift, dat zij verlangen te verwerven. Blijkens een bij hel departement van marine ontvangen telegram is de commandeerende officier van Zr. M9. schroefstoomschip Tromp voornemens, Vrijdag aanstaande met zijn onderhebbenden bodem de Kaap de Goede Hoop te verlaten, ter voortzetting zijner reis naar de Westkust van Afrika. Sic De Staatscourant van 6 Maart bevat een verslag, uitgebracht aan den minister van binnenlandsche zaken door de commissie, in 1883 belast met het examen voor hendie akten van bekwaamheid verlangden voor middel baar onderwijs in Nederlandsche taal- en letterkunde, geschiedenis, aardrijks kunde, staats- en handelswetenschappen en schoonschrijven. Het wetsontwerp tot wijziging van enkele bepalingen der drankwet is, naar men aan het Faderland meedeelt, in bijna alle afdeelingen van de tweede kamer ongunstig ontvangen. Naar de Arnh. Ct. verneemt, zal de heer 's Jacob, wanneer hij uit Indië is teruggekeerdvooreerst niet in Nederland komenmaar zich voor- loopig buitenslands ophouden. Naar de Amst. C. verneemt, zijn door de zorg van dr. A. A. W. Hubrecht de noodige fondsen bijeengebracht tot proefneming in Nederland met de teelt van Amerikaansche elften zijn met de Amerikaansche regeering on derhandelingen aangeknoopt tol het verkrijgen van de noodige hoeveelheid elft-eieren. Naar de /V. R. Ct. verneemt, zal prof. Beets de universiteit van Utrecht op het eeuwfeest te Edinburg vertegenwoordigen. Als eene bijzonderheid vermeldt het D. v. Z.-H. en's Gr.dat de heer J. H. Pannekoek, benoemd tot lid van den raad van Ned.-Indië, niet alleen nooit in Europa is geweestmaar zijne opleiding nergens anders dan op een der gouvernements lagere scholen te Batavia ontving. Het is niet bekend, dat ooit iemand vóór hem, die zijne opvoeding enkel in Indië genoten had, het zoo ver als ambtenaar bracht. Door de Hollandsche ijzeren spoorwegmaatschappij zijn in Februari 255,507 reizigers vervoerd. Opbrengst van reizigersvervoer 229,128.30. opbrengst van goederen 62,835.29%, opbrengst van diversen 5,798.17% totaal 297,161.77. Volgens opgaaf van hei bureau Veritas zijn gedurende de maand Januari 11. vergaan 147 zeilschepen, waaronder 5 Nederlandsche. Ds. J. H. Wensinck, pred. te Aarlanderveenheelt bedankt voor het beroep naar de Ned. Herv. gemeente te Oudewater. Gisterenmorgen, bij het overladen van ijzererts uit een stoomschip in een Rjjnschip aan de Binnenhaven te Rotterdam, brak een ketting, waardoor een 25-jarige schippersknecht een ijzeren stortbak tegen het hoofd kreeg. Zijn schedel werd verbrijzeld en de dood volgde onmiddellijk. Het lijk is onder politietoezicht overgebracht naar de loods voor drenkelingen onder Crooswrjk. Onder de volgende omstandigheden is een juwelier te Amsterdam weder de dupe van eene slimme bedriegster geworden. Eenige dagen geleden ont ving hij een brief van eene dame te Delft, waarin zij hem verzocht eenige voorwerpen, bestaande in ringen enz. op zicht toe te zenden. Daar hijwat de handteekening van de schrijfster betreft, zich herinnerde vroeger reeds aan haar te hebben verkocht, voldeed hij aan het verlangen en zond ver scheidene voorwerpen, tot eene aanzienlijke waarde, naar de schrijfster, die haar adres in een hötel te Delft had opgegeven. Hij ontving dan ook een schrijven, dat de voorwerpen in goeden staat waren ontvangen. De dame scheen echter niet tot eene keuze te kunnen komen, en toen dit wat al te lang duurde, kreeg de juwelier argwaan. Hij ging naar Delft, kwam in het hotel en ziet, het vogeltje was gevlogen. Zij had al wat waarde had mede genomen, Dv. /V.) De directie der Gooische stoomtram kwam dezer dagen tot de ontdek king dat hare abonnements- en relourkaarten ve l goedkooper dan lot den oorspronkelijken prijs verkocht werden. Dat er oneerlijkheden gepleegd werden behoefde geen beloog. De politie, ter wier kennis deze zaak werd gebracht, stelde een nauwkeurig onderzoek in en slaagde al spoedig er in, den gewezen chef-conducteur, J. T. v. E. genaamddie in December 11. ont slagen was, van deze oneerlijkheden te verdenken. Het bleek, dat v. E. een ander persoondien hij eenige abonnementskaarten geschonken had, belast had met verkoop. Ook in zijn bezit werden een aantal gevonden, v. E.die de herkomst der kaarten niet kon opgeven, is naar de cel gebracht. Naar aanleiding van een artikel: «De kwakzalverij en hare slachtoffers voorkomende in de Stic/itsc/ie Courant van 16 November 1882, werd door prof. Masoin te Leuven tegen den uitgever, den heer F. B. Van Ditmar te Utrecht, eene vervolging ingesteld. Het genoemde blad. dal opgehoudej heeft te bestaan, had het bedoelde artikel in hoofdzaak ontleend aan hel Maandblad tegen de Kwakzalverijdat voor deze zaak eveneens vervolgd wordt, (welke vervolging nog steeds hangende is). In het breede werd in het artikel aangetoond, op welke gemakkelijke wijze sommige personen door middel van de kwakzalverij aan den kost komen, en welke rampzalige gevolgen de vei'oj llende geheimmiddelen na zich steepen kunnen, ten koste van de lichtgeloovigendie heil daarin zoeken. Daarna beschreef het blad de aan hel Maandblad tegen de Kwakzalverij ontleende geschiedenis van eene dame te Utrecht, die, aan de suikertering lijdende, zich buiten mede weten van haren dokter tol professor Masoin te Leuven had gewend, hoe de zieke en uitgeteerde vrouw van het voorgeschreven geneesmiddel gedeel telijk gebruik maakte en welke de treurige gevolgen waren. Deze zaak zou gisteren voor de arr. rechtbank te Utrecht behandeld worden, doch is op verzoek van den eischer 14 dagen uitgesteld. De heer J. van 't Lindcnhout, directeur der weesinrichting te Neerbosch, werd dezer dagen verrast met de ontvangst van eene som groot /"2000ali opbrengst van eene gehouden collecte bij hel jaarfeest van de Persis-veree- niging te Amsterdam, voor genoemd gesticht. Mej. Geelkerken, te Groede, heeft aan hare meid en haren knecht elk f 20 000 nagelaten, vrij van successierechten. - Onder de ten postkantore te Breda gestolen gelden was ook een bedrat van ƒ4025, door den heer Poulis, ontvanger der registratie te Bergen-op- Zoom, ambtshalve verzonden aan den arrondissements-betaalmeester. In verband met .den diefstal aan het postkantoor te Breda, die geluk kig tot de zeldzaamheden behoort, zegt de Middelb, Cc. dient toch de vraat wel eens gedaan of het rijk op zulke kantoren niet voor behoorlijk toezicht ook des nachts moet zorgen? Wij willen ons niet eens louter op het t punt van het publiek stellen, al is dit hierbij van zeer veel gewicht, tomdal het rijk daar tegenover, nu het eene zaak van monopolie geldt, alle mogt- lijke waarborgen voor zekerheid en behartiging der toevertrouwde belangen dient te verschaffen Maar het rijk zelf wordt de dupe van zulke diefstallen, wanneer er brieven met groole aangegeven geldswaarden ontvreemd worden. In velen postkantoren blijven 's nachts juist de grootste waarden, die ml de laatste treinen aankomen, rusten. Welnu kan er, evenzeer als dit' schiedt vóór de woning van 's rijks betaalmeesters of van hoofdofficieren, wie niet altijd evenveel waarde gevonden wordt ais op menig postkantoor! niet een schildwacht geplaatst of door 's rijks politie voor een behoorlijk nachtwacht gezorgd worden? Te Maastricht maakt men reeds toebereidselen voor het eeuw-feest den H. Servatius dat in Mei a. s. gevierd wordt. Behalve de kerkelijk! feesten, die alsdan zullen plaats hebben, schijnt men ook de zoogenaamd St. Servaaskermis bij die gelegenheid te willen opluisteren. Men spreekt over algemeene illuminatie, publieke uitvoeringen van den Cercie équestn en de gymnastiek-vereeniging Eendracht, concerten in het stadspark enz. ook de sociëteit Momus zal, als naar gewoonte, niet weinig tot de feest» ring bijbrengen. Reeds nu is zij in onderhandeling met een voornaam ziekcorps tot het geven van een buitengewoon concert, terwijl zij ook trouw aan haar verledende armen in de feestdagen niet zal vergeten. Bij de tweede kamer is ingekomen het rapport der commissie van onder zoek omtrent het ontwerp van wet houdende nadere bepalingen omtrent den accijns op de suiker. Door vele leden werd de late indiening van ètt aanvulling van hel ontwerp zeer betreurd. In verband hiermede kwam w sprake de vertraging, welke ook de indiening van een definitief ontwM lot betere regeling der heffing van den accijns ondervindt. !e minister stel! in de toelichting tot «eze wijzigingten minste dit schijnt zijne bedoelitg te wezen, eene dergelijke definitieve regeling in het vooruitzicht, w echter wel niet vóór 1 Mei a. s. zou kunnen in werking treden. Voort durende onzekerheid zal derhalve bij den handel blijven bestaan, terwijl zoo hoog noodig is dat daaraan een einde kome De suikerindustrie M keert reeds te langen tijd in eene eiken soliden handel verlammende omt kerheid. Zij moet leven van den eenen dag op den anderen, niet weteoft wat haar boven het hoofd hangt. Door de ledendie hierover klaagt werd daarom op de spoedige vaststelling van definitieve maatregelen aai» drongen. Over hel beginsel, dat aan dit wetsontwerp ten grondslag#- waren de gevoelens verdeeld. Zoowel voor- als tegenstanders evenwel warn nagenoeg algemeen van oordeel, dal het in geen geval zou aangaan de na heffing ook voor de volle laatste zes maanden van 1883 te doen plaats ill ben. Vele leden zouden er geen bezwaar in zien om de naheffing over ld eerste halfjaar van 1884 te doen plaatsgrijpen. Enkele knoopten aan het verl» nen hunner goedkeuring de voorwaarde vast, dat de regeering mocht bewij zen alles in het werk gesteld te hebben om de fraude te keerenen JU bovendien geene onschuldigendie te goeder trouw suiker hadden ingeilt gen, door de aanneming van dit ontwerp zouden worden getroffen E« aantal leden echter meenden zich ook legen de heffing over 1884 te l. verklaren, gedeeltelijk op dezelfde gronden, welke pleiten tegen dieoM het halfjaar van 1883. In elk geval moest de termijn, waarover naheffinj wordt toegestaan, naar hun oordeel eerst ingaan op een lateren voorbeeld dien waarop het voorstel in de tweede kamer zal worden nomen. Dan toch zijn industrie en handel behoorlijk gewaarschuwd kunnen zij hunne handelingen tijdig met de nieuwe regeling in over» stemming brengen. Sommige leden zouden er de voorkeur aan geven dK nu voorgestelden lijdelijken maatregel te doen duren tot de invoering <1« definitieve regeling. De commissie van rapporteurs meent, dat door (i nader verslag de openbare beraadslaging over dit wetsontwerp is voorbereid. De commissie van rapporteurs voor het wetsontwerp tot regeling van

Leydse Courant | 1884 | | pagina 2