BUI TENLANDSCHE BERICHTEN. S musici, die nu geschitterd hebben door hunne afwezigheid, niet zal kunnen bevatten. Ten slotte onzen dank aan den heer Michelsen, voor zijne keurige begeleiding. Het weerbericht voor heden luidde: oostenwind, betrokken lucht, buiig, omdat een gebied van hooge drukking zich oostwaarts, een gebied van lage drukking zich westwaarts van ons bevond. Toch is.de wind west met helder weer en niet eene bui. Aan welk gebied moet nu de eer van zulk een mooien dag worden toegekend? De barometer teekent precies 765 Mm. Bij Martinus Nijhoff te 'sGravenhage is het tweede deel verschenen van de bibliotheek van Nederiandschepamfletten, verzamelingen van de biblio theek der ryks-universiteit te Leiden, bewerkt door den heer Louis D. Petit. In dit deel geelt de ijverige Leidsche conservator een naar tijdsorde gerang schikte catalogus der Nederiandsche pamfletten, die van 1649 tol 1702 het licht zagen. Het stoomschip Koning Willem III, van Padang naar Amsterdam, arriveerde gisteren te Suez. In den loop van het jaar 1883 zijn 207 personen van de landmacht en van het corps mariniers gedeserteerd, omtrent wier lot bij de corpsenwaartoe zij behoord hebben, op 1 Januari 1884 niets stelligs bekend was. Bij gelegenheid van het bezoek der Transvaalsche heeren is bij herha- ling het Transvaalsche volkslied gezongen en gespeeld. Misschien zal het velen ontgaan zijn, van wie dit volkslied is. Hel werd in 1876, op ver zoek van president Burgers, vervaardigd door mej. Calharina F. Van Rees. Verscheiden andere dichters boden een lied aan, maar aan dat van mej. Van Rees werd de voorkeur gegeven. Zij ontving dan ook later eene offi- j ciëele dankbetuiging van den volksraad. Het lied wordt bij opening en slui- ting van de raadsvergaderingen gezongen. [Arnh. C Blijkens mededeclingen van den adjunct-inspecteur voor het geneesk. staatstoezicht in Z.-Holland hebben de pokken te Oud-Beierland opgehouden epidemisch te heerschen. Er is een plan gevormd om ook voor betalenden eene vacantie-inrich- I ting te stichten, en wel te Noordwyk, waar de heer C. P. Waller Zeper, te Haarlem, dezen zomer reeds de gelegenheid wil openen van half Juni tot einde Augustus om jongens voor ƒ30 'sweek (voor 6 of 3 weken) eene aangename vacantie aan zee te doen doorbrengen. Dezer dagen is te Lisse en in de naburige dorpen eene collecte ge- houden voor de weduwe van den onlangs overreden conducteur van de stoomtram. De opbrengst was ongeveer 400. Zondag jl. had een onder-inspecteur van politie te Rotterdam het on geluk, terwijl hij, met een kind op den arm, zich van zijne bovenwoning naar beneden wilde begeven, een mistred te doen, zoodat hij met het kind naar beneden stortte. Gisteren is hij aan de gevolgen van dien val over leden. Het kind bleef ongedeerd. Op de rivier voor Pernis heeft eene aanvaring plaats gehad tusschen een tjalkschip en eene stoomboot, waarbij de tjalk beschadigd werd en twee der opvarenden overboord vielen en verdronken. Eergisterennachtomstreeks 4 uur, brak er aan den Wieldrechtschen dyk nabjj den 2*° tol brand uit in de schuur van den vrachtrijder H. Spruit. Deze was omtrent dat uur in de stal gekomen om zijne paarden te voederen en had eene brandende peiroleumlantaarn in de schuur opgehangen. Hij stootte by het neerhalen van het hooi met de vork tegen de lantaarnwaardoor deze afviel, en de brandende olie aan het hooi mededeelde. In een oogenblik ver spreidden zich de vlammen, tengevolge waarvan schuur en woonhuis met in boedel tol den grond toe afbrandden. Alleen de twee paarden werden gered terwjjl de overige bewoners, die nog sliepen, slechts ternauwernood een goed heenkomen konden vinden. Huis en inboedel waren verzekerd, doch het hooi niet. Naar het Weekblad van Amersf. met zekerheid verneemt, zal de j Transvaalsche deputatie Maandag 10 Maart a. s. een bezoek brengen aan prof. P. Harting en aan Amersfoort. Waarschijnlijk zal de deputatie te 12 u. 10 m. daar aankomen. Uit Zutfen wordt gemeld, dat de aldaar zich in arrest bevindende j Gradus Arends bekend heeft met Schepop, die in Duitschland gevangen zit, den moord onder Raalte gepleegd te hebben. Ook Schepop moet onlangs j eene dergelijke bekentenis hebben afgelegd. (Zw. Ct.) Door Remmelt v. d. Hulst is cassatie aangeteekend tegen het arrest van i het hof te Leeuwarden, waarbij hij tot 20 jaren tuchthuisstraf is veroordeeld wegens moedwilligen doodslag (gepleegd op Mina Koes), voorafgegaan door diefstal op den openbaren weg met geweld. Te Maastricht is een kind van 5 jaren in een ketel met kokend water gevallen en aan de gevolgen vau de bekomen brandwonden overleden. ■s GRAVENHAGE, 5 Maart. Door Z. M. is aan A. H. Metelerkamp, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester van Veenendaal. - Door Z. M. zijn benoemd tol lid in den raad van Nederlandsch-Indië de heeren J. H. Pannekoek, thans algemeen secretaris van het gouvernement van Nederlandsch-Indië, en J. A. De Gelder, laatstelijk hoofdingenieur l«kl„ chef van den dienst der Bataviasche havenwerken, thans met verlof in Ne derland. De kapitein-luitenant ter zee P. Le Comte, uit Oost-Indië in Nederland l teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. In de heden gehouden zitting van de tweede kamer is het algemeen debat over het ontwerp tot verdeeling der markgronden afgeloopen. na sterke bestrijding van het opnemen van den staat der marken in de wet. Op art. 1 zyn vele amendementen voorgesteld, o. a. van den heer Van Hee- i ckeren om den geheelen staat te doen vervallen. Morgen voortzetting. De leden van de Transvaalsche (leputalie woonden een gedeelte der zit ting by. De president der Transvaalsche republiek Kruger dejeuneerde heden by den prins van Oranje. Morgen ten 12 u. 50 m. vertrekt de deputatie per Holl. spoor naar Amsterdam. Op de R. K. begraafplaats aan den Scheveningschen weg had heden morgen de plechtige teraardebestelling plaats van bet stoffelijk overschot van den gep. luit.-generaal J. F. graaf Dumonceau, buitengewoon adjudant, chef van het militaire huis des konings. Ingevolge den uitersten wil van den doode bleef militaire eer achterwege. Z. M. de koning liet zich bij de be grafenis vertegenwoordigen door H. D. hofbeambte den vice-admiraal jltr. J. H. Van Capellen; terwijl Z. K. H. den prins van Oranje werd vertegenwoordigd door diens adjudant den majoor Beyertnan. Voorts was eene breede schare van militairen en civiele autoriteiten op dee doodenakker te zatnen gekomen, aan wien door de heer Verheijen, schoon zoon van den overledene, den dank der familie werd overgebracht voorde laatste eer zijn dierbaren schoonvader bewezen. De heeren Van Kempen, eigenaren der Kon. Ned. fabriek te Voorschoten hebben gisteren aan de Zuid-Afrikaansche deputatie een prachtig souvenir aangebodenin hunne fabriek vervaardigd. Een der heeren overhandigde dit met een passend woord, waarin hij verzocht, in dat blijk van sympathie het symbool te zien, dat het Nederiandsche volk nooit zal ophouden de Z.-Afr. republiek te schragen en le steunen. De heer Kruger betoonde zich hoogst gevoelig voor dit bewijs van genegenheid en verzekerde, aan dit sierlijk stuk gaarne eene blijvende plaats in zijn kabinet te zullen inruimen. Het geschenk stelt een forschen Nederlandschen leeuw voor, die het Zuid- Afrikaansche wapen schraagt en omlauweri. Het geheel is rijk in zilver gedreven en draagt op het flink gevormde voetstuk de volgende inscriptie; ^Huldeblijk aan de Transvaalsche deputatie van J. M. Van Kempen en Zonet te Voorschoten Maart 1884. Naar het D. v. Z.-H. en 's Gr. verneemt, is van een bezoek van H. II, de keizerin van Oostenrijk aan ons land by de Oostenryksche legatie alhier nog niets bekend. Daarentegen is het zoo goed als zeker, dat de ex-ko ningin van Napels, Theresia, dochter van aartshertog Karei van Oostenrijk, eenigen tijd alhier zal komen vertoeven. Het Dbl. verneemt nader, dat de berichten van ovatiën, welke mee voornemens zou zijn aan den oud-minister mr. Modderman, bij zijn terug komst hier ter stede te brengen, zeer overdreven zijn. Alleen heeft een20-tal onzer stadgenooten het voornemen opgevat, den terugkeerende aan het spoot- weg-station met een handdruk welkom te heeten. De heer Modderman wori! aanstaanden Vrijdag, ten 2 uur 55 m.aan het Rhijnspoorwegstation verwack Aan het Hotel Paulez is aangekomen de heer baron D'Erp, die des heer De Grelle als legatiesecretaris bij het Belgisch gezantschap alhier kol vervangen. Naar het D. v. Z.-B. en 's Gr. verneemtheeft het bestuur van »Z« bad-Scheveningen" zyne plannen voor het aanstaand seizoen vastgesteld,! daarbij eenige wijzigingen gebracht in de bepalingen, welke voor het voti seizoen gegolden hebben. In de eerste plaats is de prys voor de about» mentskaartentoegang gevende tot het terras en de lees-, conversatie-1 biljartzalen in het badhuis verlaagd. Deze zal nu zijn 7 voor een hooi kaart en 1.50 voor de bij- of dameskaarten. Kinderen beneden del jaren vrij. Bovendien worden, ten einde het medebrengen van logést andere gasten ter vergemakkelyken, couponboekjes voor 12 entrees, welt niet persoonlijk zijn, verkrijgbaar gesteld voor 3.50. De abonnen» kaarten verliezen voortaan het recht, om tegen halven prys toegangtt verkrijgen tot de tooneel- en dergelijke voorstellingen. De ondervindingii het vorig jaar heeft geleerd, dat op dit voorrecht door zeer weinigen pij werd gesteld. Voor de bals blijven de geabonneerden vryen toegang k houden. BELGIE De internationale tentoonstelling, in 1885 te Antwerpen te houdet blijkt algemeen bijval te vinden en op de volle medewerking en steun w het hoold van den staat te kunnen rekenen. Het verleenen van een bete rijk subsidie door de regeering is in beginsel vastgesteld. Ook is het plu geheel gereed en het terrein zal een oppervlak van ongeveer 12 H.A. besla waarvan een park zal worden gevormd. Te Termonde heeft een gewezen zeeman. Deck genaamd, een h«j in haar woning op het hofje vermoord. Hij brak bij haar in en dooit haar na een heftigen tegenstand: maar het bleek hem daarna, dat de arm vrouw niet veel bezat, en dat het huis naast het hare, welks bewoonster et» geld bezathet door Item bedoelde was. De moordenaar vluchtte 0 Lebbeke en ging van daar per spoor naar Antwerpen; maar hij keert weldra naar Termonde terug, waar hij gevat werd. ENGELAND. De markies van Harlington heeft in de gisteren gehouden zitting van ft lagerhuis medegedeeld, dat generaal Graham geen bevel heeft ontvangs om naar Trinkikat terug te keeren. De heer Mackenzie, Engelsch commissaris voor Bechuanaland, tet zijne definitieve instructiën ontvangen en zal op 14 dezer naar Zuid-Afrib vertrekken. In St. James Hall werd Zaterdag eene talrijk bezochte consertalit* vergadering gehouden, onder voorzitterschap van graaf Van Dunraven, li eene krachtige motie werd tegen de smadelijke politiek van de regeerig geprotesteerd en met warmte aanbevolen het aanvaarden van het protect! raat over Egypte. Van wege het Britsch genootschap van wetenschappen is er eeneetf ditie op weg gegaan tot het onderzoeken der flora en fauna van den mandjaroe, den hoogsten bekenden sneeuwberg in Afrika. Te Cambridge overleed in den ouderdom van 64 jaren dr. Isaak Té hunter, een der kundigste wiskunstenaars van zijn tyd.

Leydse Courant | 1884 | | pagina 2