BUITENLANDSCHE BERICHTEN. A. wenschte te doen vervallen, Ten aanzien van art. 12 wenschte men liet verschuiven van het pensioen met minstens vijf jaren te zien gewijzigd met 1 of 2 jaren doch niet langer dan tol 70 jaar. Het verschuiven van 1 jaar leverde reeds zooals door den voorzitter werd aangetoond, een belang rijk voordeel. Ook omtrent art. 21, het beleggen der fondsen, was verschil van gevoelen, terwijl ten slotte ten aanzien van art. 34 werd voorgesteld de laatste woorden van de eerste alinea te doen vervallen, betrekking heb bende op eene evenlueele verhooging der tarieven. Overigens werden de statuten in haar geheel goedgekeurd, zoomede die van het waarborgfonds van het Nederlandsche werkliedenfonds, waarna de vergadering uiteenging. Men schrijft ons: In de vermelding dat de weilanden groen zijn en de madeliefjes bloeien ligt reeds voorlang niets bijzonders, daar deze bloempjes tusschen het gras dezen winter niet opgehouden hebben te bloeien. Dal ook de knoppen der vruchlboomen zwollen en sommige bijna openspringen, was altijd een gevolg van zachte winters. Postelein onder het glas geteeld en op den verjaardag van Z. M. den koniug, dezen uit Kralingen aangeboden, getuigt van diepgevoeldcu eerbied jegens hel huis van Oranje, maar het weer liet bjjna geen twijfel toe dat de postelein zou gelukken. Het zou bijna geen wonder heeten dat er versche grasboter in aantocht is voor het vorste- ljjk huis, waarna dan de eerste nieuwe aardappelen volgen van den kouden grond, zooals dat genoemd wordt, als hierbij de middelen, om zulke aard appelenvooruit te krijgen, voorbijgezien worden. Van grooter bijzonderheid valt op te merken, dat deze w inter, die in het hooge Noorden bijna even weinig als op 53° N. B. heeft geheerscht en lot dusver gemiddeld geen verschil van 10° be neden het vriespunt aantoonde, zich van het oostelijk naar het westelijk halfrond, met name naar Noordamerikaheeft verplaatst, waarbij de Vereenigde Staten van een bijna nooit zoo strengen winter konden gewagen. Daarbij ver plaatste zieh de koude zuidelijker, in streken op 35 tot 25° N. B., in Zuid- Garolina en Florida, waar nooit anders dan gematigd winterweer bekend stond, terwijl de thermometer aldaar een ongekend laag cijfer van koude aanduidde. Geen wonder dat er de Oranjeboomen bevroren of bezweken. Als Maart voorbij is zal het blijken of voor Europa niet een deel van de koude uit de Vereenigde Staten zal zijn overgeplaatst. De wind, die door het noorden naar het oosten is gekropen, kon zich in dien hoek wel eens voor geruimen tjjd vastzetten. Namens den koning is, door den minister van waterstaat, handel en nijverheid, aan den heer B. M. Duyser, pachter der bufletten van de Stads gehoorzaal te Leiden, tot wederopzeggens vergunning verleend tot den aan leg en het gebruik van eene electrische geleiding, tusschen de Stadsgehoor zaal en het hotel //de la Poste", beide aldaar. De minister van binnenlandsche zaken brengt, krachtens 'skonings machtiging van 27 Februari 1884, letter G, ter algemeene kennis, dat eene oflficiëele uitgave van het verslag der staatscommissie, benoemd bij koninklijk besluit van 11 Mei 1883 n". 1, om te onderzoekeu van welke bepalingen der grondwet herziening noodzakelijk en thans raadzaam is, met het daar- bjj behoorend ontwerp eener gewijzigde grondwet en zes afzonderlijke advie zen van leden dier commissie, op Zaterdag I Maart 1884 algemeen verkrijg baar zal worden gesteld. De Sic. van heden bevat eene oproeping door den minister van oor log aan de militieplichtigen voor de lichting van 1884, die in aanmerking wenschen te komen om te worden opgeleid voor militie-luitenant, het ko ninklijk besluit van 14 December 1883 n°. 36, met de daarbij behoorende programma's. De minister deelt tevens mede dat de voorschrilten, ter uit voering van genoemd koninklijk besluit vereischt, nader zullen worden ge geven. Voor inlichtingen betreffende de vervulling van den dienst bij de militie te land, worden belanghebbenden verwezen naar de achtste uitgave van het op last van het departement van oorlog uitgegeven boekwerk (Neêr- lands leger), dat in den handel verkrijgbaar is gesteld, en waarvan een exemplaar aanwezig is onder anderen bij alle burgemeesters, en bij de militie-commissarissen, provinciale adjudanten, en de overige militaire auto riteiten. Van den wensch om in aanmerking te komen kan men doen blij ken, door daarvan kennis te geven vóór 1 April 1884 aan het departement van oorlog, met opgave van naam en voornamen, van woonplaats met aan duiding van straal en nommer, van de gemeente waarvoor geloot is, van het lolingsnommer, en van de lengte (zonder schoeisel). Ten behoeve der slachtoffers van de ramp van lvrakaiau, is alsnog bij den minister van buitenlandsche zaken ontvangen: door tusschenkomst van Zr. M'. gezant te Brussel, van de Vereenigde Limburgers te Antwerpen frs. 105,52; van den heer Anslijn, agent en consul-generaal der Nederlanden te Alexandrië, als opbrengst eener inschrijving onder de aldaar gevestigde Ne derlanders, (rs. 2637; door tusschenkomst van V. Ms. minister-resident te Bucharest, van den Nederlandscben vice-consul te Foultcha, als opbrengst eener aldaar en te Constanza gehouden inzameling, frs. 450, en van den consul der Nederlanden te Warschau, als opbrengst eener inzameling onder Nederlanders en Polen aldaar. 228,33. Met het stoomschip Noordholland zal 1 Maart aanslaande, 's morgens te 10% uur eene brievenmaal worden verzonden uit Rotterdam naar Padang en Batavia. Het stoomschip Batavia is 23 Februari van Batavia naar Rotterdam vertrokken. De afgevaardigden der Zuid-Afrikaansche republiek zullenindien zij bijtijds gereed zjjn, Donderdag 6 Maart, te 1 uur 55 minuten, per extra- trein van de Hollandsche spoorwegmaatschappij te Amsterdam aankomen en in de welwillend beschikbaar gestelde wachtkamer eerste klasse van het centraalstation ontvangen worden. Vertegenwoordigers der scherpschutters corpsen vormen de eerewacht. De muziek van het zevende regiment infan terie luistert de plechtigheid op. Door mevr. C. Homeijerwed. J. Krijgsman, is aan de afd. Amsterdam van de Maatschappij van Weldadigheid vermaakt 5000. Naar de Amst. Cl. verneemt, is de heer S. Van der Toorn, hoofd ingenieur van den waterstaat, benoemd tot vertegenwoordiger vat land op de te Bonn te houden conferentie van technische commissi) der Rijuoeverstatcn. Door wijlen mejuffrouw C. L. Beines, onlangs te Amsterdam 019 is aan bet parochiaal kerkbestuur van St. Petrusbanden te Diemeu eei besproken van /30Ö0. Te Buinen (gemeente Borger) heeft zekere v. D. zich, te bed lig door een pistoolschot van 't leven berooid. Een begin van brainj bedstede, door het schot veroorzaakt, werd door de buren geblusctii, Te Jourc is Dinsdag Borgers eenwleest plechtig herdacht. Hetvl« in vollen feestdos. I11 de kerk hield Ds. Borsken Waalkens eene f« Bij de onthulling van den gedenksteen, sprak Ds Van der Meulen een woord. De steen werd aan de zorg van den heer Vegler aanbevolen afschrift van de oorkonde neergelegd op het archief der gemeente. gemeester van Haskerland aanvaardde de opdracht. De voorzitter dj rijkers-kamer «Borger" onthulde vervolgens den steen. Met liederen! schooljeugd en vroolijke volksspelen werd het feest voortgezet. In den nacht van Zondag op Maandag had te Tilburg eene vechtpartij plaats tusschen eenige politieagenten en een 40-tal (onder welke zelfs vrouwen) van het laagste soort; een politieagentI111 zware verwondingen aan hel hoofd, zoodat hij bedlegerig is. naamste beihamels moeten zich in arrest bevinden. De carnavalsfeesten hebben te Vucht Maandagavond aanleiding tij ernstige vechtpartij gegeven. In de herberg »de Hul" in de Vuchtsclü kregen twee zwagers over eene kleinigheid twist, die zóó hoog liep een met zijn mes den ander eene zoo diepe wonde in den nek toé dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. De dader heelt pad gekozen, doch wordt door de justitie opgespoord. Misbruik vans drauk is weer de oorzaak van die kloppartij geweest. 's GKAVENHAGE, 28 Februari. Door Z. M. zijn benoemd: lot burgemeester der gemeente Zalt-Bi C. P. Lenshoek; en tot burgemeester der gemeente Beegden, M. Evers Door Z: M. is benoemd tot notaris, ter standplaats OosterwolJ meente Ooststellingwerf, mr. J. G. Tadema, candidaat-notaris en adv schi aldaar. iek Door Z. M. is aan A, J. Wiggerman ontslag verleend als leerai 1 pers de rijks hoogere burgerschool te Warfhim. Door Z. M. is de heer B. Schagen van Soelen, lid der algemeenei; kamer van Nederlandsch-Indië, op zijn verzoek, eervol uit 'slands j ontslagen. -- Door Z. M. is bepaald, dat de bouwkundigen voor de Iandsgeboi C. H. Peters en jhr. J. P. E. Hoeufft, voortaan den titel zullen voersien rijksbouwmeester. te Door Z. M. is de luitenant ter zee le kl. J. H. Wouters, ter zal in doch niet door den dienst ontstane lichaamsgebreken op pensioen; en bevorderd tot luitenant Ier zee le kl.de luitenants ter zee 2' kl, A Gregory en A. G. J. Kroel. - De audiëuliën van den minister van koloniën zullen (te beginnti ,e den 7Maart aanstaande), des Vrrjdagmiddags om één uur in het van het departement van koloniën plaats vinden. H. K. H. prinses Hendrik heelt gisterenavond het Concerl-Diliget het Gebouw voor kunsten en wetenschappen met hare tegenwoori vereerd. Dezen ochtend had zich een talrijke stoet van volksverlegenwoorJ landsdienaren en O. I. ambtenaren aan het Hollandsche spoorwegstaiin zameld, ten einde hun afscheid te brengen aan den benoemden gouvet "'O1 generaal van Ned.-Indië, die per trein van 8 u. 41 m. de reis naar seille aanvaardde, vergezeld van zijne beide dochters en zijn adjudant Nieuwenhuysen. De wachtkamer le kl. kon bijna niet de belangstel! 88nt bevatten, die zich verdrongen om den heer Van Rees nog een vaar» te roepen. De heer Van Rees was diep getroilen voor de genegenlit !G" harlelijkheid hem betoond. Hedenmiddag ten 1 Vi ure arriveerde alhier de deputatie van de vaalsche republiek per Holl. spoor. De hh. Kruger, Smit en Du Toil» ontvangen door eene commissie, met den heer burgemeester aan heli en begroet door de muziek der dd. schutterij met hel lied van de vaalsche vierkleur. Door de dames werden bouquellen aangeboden tt driemanschap, en het dochtertje van den heer Beelaerts van Bloklail de autoriteiten der republiek herwaarts begeleidde, reikte aan elk dei vaardigden een bloemttiiltje over. Nadat de heeren in de wachil waren geleid werden zij door den burgemeesier welkom geheelen, toespraak door den heer Kruger werd beantwoord. De straten in 1 bijheid van het station waren opgepropt met nieuwsgierigen. Gisterenmiddag ten half vijf ure is een Indisch officier in de 11 der huzaren van het paard gevallen, met het noodlottig gevolg, dat gebroken been naar zijne woning moest vervoerd worden. stcei geva zicir nabi Gom bind ENCIELANO. De Transvaalsche conventie is gisteren, aan het Foreign Office, lord Derby en de Transvaalsche gedelegeerden geleekend. De leden der Transvaalsche deputatie zijn gisterennamiddag wr®0?1 land vertrokken, waar zij eenigen tijd zullen verblijven om te onderla over het plan voor den spoorweg naar üelagoa Baai. Zij zullen li Parijs en andere steden bezoeken. Van 1871 tot 1882 zijn met schepen van de Britsche handel 38722 personen omgekomen, waarvan 3062 passagiers en 35660 varens;' De Standard verneemt uit Cairo, dat de heer Charles De b l!c'lr' schei ah oa tn de rui dei be' vr< tvo nai gis Ad om luit sto het ma; ten heb hiu hie: hur zuil dco V den med New boot huiz de in I is n mei teliil bi de I groo bei en 1 ïon den beid Z. toen sclie ben, door de heid schri rooh de 1

Leydse Courant | 1884 | | pagina 2